dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tripler

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Pruszków
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    7

    Domyślnie Zbiornik na CWU z dwiema wężownicami - czy gra warta świeczki?

    Witam szanownych forumowiczów. Studiuję od pewnego czasu forum w poszukiwaniu informacji nt kominka z płaszczem wodnym i podłączeniu go do bufora z CWU. Nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania:

    -chciałbym podłączyć zbiornik 300ltr z dwiema wężownicami, dogrzewając się kominkiem ładuję ciepłą wodę.
    Do jakiej temp. nagrzeje się woda w takim zbiorniku przy 'standardowym' paleniu, tj z lekko przymkniętym szybrem.?
    -Przy 3 osobach cieplej wody wystarczy np. na 48 godzin przy korzystaniu z prysznica?
    -Czy to się wogóle opłaca pod względem inwestycyjnym w nowo budowanym domu? w sumie wydatki na CWU nie są takie duże... ale z drugiej strony po coś ludzie robią np. solary
    -dogrzewać wodę kominkiem można właściwie przez 7msc, więc super sprawa, nie płacimy za gaz.
    Ale... w pozostałych 5 msc podgrzewamy nie np. 120ltr tylko 300ltr:/ czy bufor jest na tyle dobrze ocieplony że nie ma dużej różnicy czy dogrzewamy gazem 120ltr czy 300ltr?

    Co o tym myślicie? Lubię palić w kominku, szkoda by mi było tego nie wykorzystać. Kominek chcę mieć w panoramie 24kw.
    Czy ktoś korzysta z takiego układu? Jak się to sprawdza, no i czy warto??

    Pzdr
    Darek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Czy warto? Jeżeli do c.o i c.u.w to warto. Jeżeli lubisz palić w kominku to warto ale układ musi być wykonany w sposób przemyślany najlepiej jeżeli masz możliwość zmieszczenia w kotłowni 2 zasobników 1 to bufor 1000 l 2 to zbiornik na c.u.w 200 - 300 l oraz dobrze jest jeżeli w całym domu jest rozłożona podłogówka wtedy paląc w kominku przez 3-4 godzin jesteśmy w stanie zgromadzić taką dawkę energii ktura wystarcza nam na 10 -14 godzin do ogrzania domu i tu decydujące znaczenie mają straty energetyczne domu.
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tripler Zobacz post
    Ale... w pozostałych 5 msc podgrzewamy nie np. 120ltr tylko 300ltr:/ czy bufor jest na tyle dobrze ocieplony że nie ma dużej różnicy czy dogrzewamy gazem 120ltr czy 300ltr?
    Czy ktoś korzysta z takiego układu? Jak się to sprawdza, no i czy warto??
    Mam taki zbiornik i to nie jest tak, że gazem podgrzewamy cały zbiornik, jeśli do górnej wężownicy podłączymy kocioł gazowy to ze względu na warstwowy rozkład temperatur będziemy podgrzewać gazem tylko jego górną część, pw kominka podłączony do dolnej wężownicy podgrzewa prawie cały zbiornik. U mnie do dolnej wężownicy podłączyłem również solary. W moim przypadku warto - bo mam tanie ciepło, dodam że górna wężownica z kotła gazowego zasila podłogówkę, co pozwala mi ciepło z kominka skierować do podłogówki.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #4
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "Co o tym myślicie? Lubię palić w kominku, szkoda by mi było tego nie wykorzystać. Kominek chcę mieć w panoramie 24kw.
    Czy ktoś korzysta z takiego układu? Jak się to sprawdza, no i czy warto??"

    Wolno lubić!
    Wolno chcieć!
    - To (podobno) wolny kraj!
    NIE! NIKT NIE KORZYSTA!!!
    Nikt przy zdrowych zmysłach sobie TAKIEJ krzywdy sam nie robi!
    Przemyśl ten problem ponownie...

    Adam M.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tripler

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Pruszków
    Kod pocztowy
    05-816
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Co o tym myślicie? Lubię palić w kominku, szkoda by mi było tego nie wykorzystać. Kominek chcę mieć w panoramie 24kw.
    Czy ktoś korzysta z takiego układu? Jak się to sprawdza, no i czy warto??"

    Wolno lubić!
    Wolno chcieć!
    - To (podobno) wolny kraj!
    NIE! NIKT NIE KORZYSTA!!!
    Nikt przy zdrowych zmysłach sobie TAKIEJ krzywdy sam nie robi!
    Przemyśl ten problem ponownie...

    Adam M.
    Nie rozumiem co miał wnieść ten wątek do dyskusji?
    Przemyśl ponownie swój post, idź na spacer, i wrócimy do rozmowy...


    Pytanie do użytkowników kominka z PW, w ile czasu nagrzeje się zbiornik 300ltr 'od zera' przy mocnym paleniu? I jak szybko się wychładza do 40C.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Co o tym myślicie? Lubię palić w kominku, szkoda by mi było tego nie wykorzystać. Kominek chcę mieć w panoramie 24kw.
    Czy ktoś korzysta z takiego układu? Jak się to sprawdza, no i czy warto??"

    Wolno lubić!
    Wolno chcieć!
    - To (podobno) wolny kraj!
    NIE! NIKT NIE KORZYSTA!!!
    Nikt przy zdrowych zmysłach sobie TAKIEJ krzywdy sam nie robi!
    Przemyśl ten problem ponownie...

    Adam M.
    dlaczego mistrz neguje?????

    kolega troszkę za mały bufor planuje do za dużego kominka, i warto by było cwu podłączyć przepływowo przez wężownicę, ja sam planuję takie rozwiązanie bo nie wyobrażam sobie domu bez kominka w którym palenie jest wielką przyjemnością, na kominie założy się jeszcze wężownicę by sprawność kominka zwiększyć i by przyjemność potaniała, będzie jak w raju
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony