dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie Znowu te LEDy... Kilka prościutkich pytań.

    Witajcie,

    chciałbym oświetlić schody i korytarze LEDami, także włączając ściemniacz i być może później czujnik ruchu i/lub zmierzchu.
    Mam kilka pytań do znawców w związku z tym, może wypunktuję:

    - czy puszka instalacyjna fi60 to dobry pomysł na umieszczenie opraw (10 cm nad schodem i ok 30-50cm w ścianie, wybór opraw pozostawiam na później) ?
    - 230V czy 12V (nie potrzebuję uzasadnienia
    - jeżeli 12V to jak to wygląda z transformatorem ? jest jeden na obwód np 10 diód schodowych ? gdzie go się umieszcza (mam na myśli fizycznie, czy w rozdzielnicy, w pierwszej puszce ? w osobnej puszce ?)
    - czy nie zależnie od napięcia mogę obwód przygotować przewodem YKY 1,5 ?
    - czy ściemniacze współpracują z LEDami ?

    Instalację będzie wykonywał elektryk, ja tylko badam pole manewru.

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Podłączam się do pytania. Bardzo proszę ludzi znających tamat o wypowiedź
    Wykończyć dom.....to jest wyzwanie

  3. #3

    Domyślnie

    Co do puszek to nie wiem - pewnie zależy od opraw, wydaje mi się że widziałem kilka opraw schodowych nie wymagających w ogóle dziury w ścianie.
    Diody proponuję 12 V.
    Zasilacz (to nie to samo co transformator) przemysłowy do ukrycia po prostu tam gdzie jest miejsce, w puszkę się nie zmieści, w rozdzielnicy jak najbardziej OK pod warunkiem, że jest dostatecznie duża albo wentylowana bo zawsze trochę ciepła on wyprodukuje. Moc zasilacza należy dobrać do zastosowanych diod i podpiąć go tak aby wyłączenie światła wyłączało również zasilacz - bo w stand-by zawsze trochę prądu ciągnie.
    Kabel w zasadzie dowolny, ja zawsze stosuję kable głośnikowe min. 1,5 mm2, generalnie im grubszy tym lepszy.
    Generalnie diody mają możliwość ściemniania ale z żarówkami diodowymi to już różnie bywa - zależy od konkretnego modelu, na pewno łatwiej to wykonać na instalacji DC 12V niż 230V
    Pewność - uczucie, którego doświadczasz
    zanim w pełni zrozumiesz problem

  4. #4

    Domyślnie

    jestem na etapie wykonania instalacji elektrycznej. chciałbym zrobić oświetlenie schodowe. jakie wykonać otwory w ścianach tj jaka średnica? zwykła puszka fi60 wystarczy? płaska czy pogłębiana czy może wogóle nie wkładać puszki tylko same otwory?

    z góry dzięki za info
    Wykończyć dom.....to jest wyzwanie

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alphatom79
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Łaziska Rybnickie k/Godowa
    Kod pocztowy
    44-340
    Posty
    200

    Domyślnie

    Witam. Ja także montuję oświetlenie ledowe przy schodach i mam zamontowane puszki fi50 bo fi60 są za duże, ale zapewne zależy to od firmy produkującej oprawy u mnie są to produkty SKOFFA
    www.moja-budowa.eu - Dziennik budowy - opis prac, postępów, porad budowlanych

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    wydawało mi się, że skoff pisał w specyfikacji o fi60...
    a pytanie - głębokie czy normalne ?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar budulec91
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    24

    Domyślnie

    A ja mam pytanie czy istnieje oprawa podłogowa LED o średnicy do 20mm (1-5 diod), którą można umieścić w panelach i jest na tyle płaska, że nie wymaga robienia dużych dziur w wylewce. Jeśli ktoś ma coś takiego to proszę o zdjęcia lub nazwę producenta / produktu.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    denubis

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja bedę miał coś takiego. Daj mi dwa dni a wstawie do sklepu i prześlę Ci linka.

    Wracając do tematu - spora część lamp do zabudowy w ścianę na led ma swoje puszki montażowe - a jeśli ich nie ma to wymaga jedynie otworu, a elementy montażowe sa przystosowane do mocowania bezpośrednio w ścianie ( pustaku, w regipsie bądź betonie). Jak chcesz, aby światło było przyjemne i ukierunkowane to zasadniczo polecałbym PowerLED niż jakieś tam niewiadomego pochodzenia diody sms ( o zgrozo świecące w kolorze 4000K lub wyżej - wg mnie taka barwa występująca w więszkości tanich opraw ledowych jest nie do przyjęcia w domu ). Są takie oprawki na power led FOK LED się nazywają - mają puszkę podtynkową z miejscem na zasilacz ( do nich wymagany jest zasilacz stałoprądowy o pradzie 350mA - defakto chowany do puszki ( wielkość zasilacza jak pudełko do zapałek ).
    Jeśli wybierasz ledy 12V to zasilacz możę być w rozdzielnicy lub schowany w puszce gdzieś pod schodami. Jeśli pobierają mało prądu przewód 1,5mm wystarczy - z tym że jesli prowadzisz przewody z rozdzielnicy przydałby się zasilacz z regulowanym napięciem wyjściowym - inaczej lampki na końcu obwody mogą świecić słabiej. Są zasilacze które nadają się do ściemniaczy więc oprawy na LED będą ściemniane. Z żarówkami może być różnie, gdyż mogą mieć stalilizację napięcia wbudowaną :/

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    ja bym tam robił 230 v bo nie ma ceregieli żadnych z podłączeniem i nie trzeba rozdzielnicy męczyć... w razie czego można do puszki pierwszej dać trafo na 12 v i nie trzeba wtedy w rozdzielnicy konbinować
    el-tom.business.site

  10. #10

    Domyślnie






    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    Witajcie,

    chciałbym oświetlić schody i korytarze LEDami, także włączając ściemniacz i być może później czujnik ruchu i/lub zmierzchu.
    Mam kilka pytań do znawców w związku z tym, może wypunktuję:
    Rozdziel sobie obwody oświetlenia schodów i korytarzy.
    Schody steruj czasowo, korytarze wg uznania (czujka ruchu, włącznik, ściemniacz).
    Nie każdy LED współpracuje ze ściemniaczami i vice versa.

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    - czy puszka instalacyjna fi60 to dobry pomysł na umieszczenie opraw (10 cm nad schodem i ok 30-50cm w ścianie, wybór opraw pozostawiam na później) ?
    TAK, nawet wspomniany wyżej SKOFF produkuje oprawy przeznaczone do puszek fi 60.
    Wg mnie wysokość 10cm to za nisko, będzie duża biała plama na schodach.
    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    - 230V czy 12V (nie potrzebuję uzasadnienia
    Nie ma to znaczenia, z rozdzielnicy wyprowadzasz sobie przewód i w pierwszej puszce, lampce umieszczasz zasilacz elektroniczny.
    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    - jeżeli 12V to jak to wygląda z transformatorem ? jest jeden na obwód np 10 diód schodowych ? gdzie go się umieszcza (mam na myśli fizycznie, czy w rozdzielnicy, w pierwszej puszce ? w osobnej puszce ?)
    Znajdziesz zasilacze, które zmieszczą się w puszce fi 60. Moc 10-15W to żadna moc, nie ma problemu z przegrzewaniem.
    Producent to przewidział. Jak będziesz miał tej mocy 100W i więcej to trzeba się zastanowić nad odbiorem ciepła.
    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    - czy nie zależnie od napięcia mogę obwód przygotować przewodem YKY 1,5 ?
    Ja stosuje przewody giętkie 3 żyłowe, trzecia żyła jest wykorzystywana albo jako uziemienie (230V) albo jako sterowanie (12V).
    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    - czy ściemniacze współpracują z LEDami ?
    I tak i nie, zależy to od LEDów i od ściemniaczy.

    Cytat Napisał tomek4 Zobacz post
    Instalację będzie wykonywał elektryk, ja tylko badam pole manewru.
    To upraszcza sprawę, powiedz czego oczekujesz od instalacji i zapłać za końcowy efekt.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Dzięki Robert,
    choć instalacja już zrobiona (co ciekawe w większości zgodnie z Twoimi odpowiedziami np osobne obwody na schody i korytarz) to kwestia zasilania i wyboru ledów pozostaje nadal otwarta.
    X.2010 - IV.2012 Mission completed

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony