dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jakub K

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-349
    Posty
    2

    Domyślnie wentylacja na antresoli

    Witam
    Posiadam mieszkanie o wysokości 3,4m. Wymyśliliśmy z żoną antresolę o wysokości 1,2m, na której będzie sypialnia (tylko materac na stelażu). Rzut mieszkania i przekrój w załączeniu. Mieszkanie ma okna od strony południowej. W bloku zainstalowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna. Wykuliśmy otwór zaznaczony na rysunkach z nadzieją że wystarczy żeby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza. Niestety, warunki do spania nie są tam dobre (zaduch + temperatura). Dodam że śpimy na antresoli od paru dni, w których ogólnie na zewnątrz jest upalnie i duszno. Rano różnica temperatury na antresoli i pod antresolą wynosi ok 1st.C.
    Próbowaliśmy również zainstalować w wykutym otworze kratkę z wentylatorem wywiewnym taką jak czasem stosuje się w łazienkach. Warunki trochę się polepszyły, ale nadal nie ma komfortu.

    Proszę o sugestię jak poradzić sobie z tym problemem. Czy jest możliwość wymuszenia ruchu powietrza na antresoli.

    Rozważam jeszcze klimatyzator, ale w grę wchodzi tylko przenośny. Niestety regulamin budynku zabrania instalację klimatyzatorów na elewacji. Z tego co przeczytałem no forach klimatyzatory przenośne są znów dosyć głośne i konieczne jest wystawienie rury odprowadzającej za okno. Wobec tego musiałby stać "na dole" i nie jestem pewien czy efekt jego działania byłby odczuwalny na antresoli.

    Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam
    Jakub Knot
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	731
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	71864Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	516
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	71865

  2. #2
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Z prawego rzutu widać, że ten wykuty otwór niewiele wnosi, bo tylko teoretycznie ma zapewnić poziomy ruch powietrza. Dziwne by więc było, aby taka "wentylacja" była skuteczna. Pisałeś, że masz wentylację wywiewną. A gdzie masz nawiewniki? Bez prawdziwej klimatyzacji mogłoby to być skuteczne jedynie wtedy, gdyby ten otwór przy pomocy jakiejś dodatkowej rury (po przymknięciu wszystkich innych nawiewników) zaciągał nocne, chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Inaczej ten otwór wcale może nie brać udziału w ruchu powietrza w waszym mieszkaniu.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 26-08-2011 o 20:25

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    na początek proponuje rozczelnić / uchylić okno na noc w pokoju z antresolą a jednoczśnie zamknąć drzwi (i prowizoryczne uszczelnić) na korytarz.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #4
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że otwarcie okna na noc na niewiele się zda, bo chłodne powietrze z zewnątrz po wejściu do cieplejszego mieszkania po prostu "spłynie" na podłogę (a nie będzie się "wspinać" na antresolę ).
    Od dawna usiłuję walczyć z nierozsądną modą na sypialnie sytuowane na poddaszach (i na antresolach ). Najlepiej się można wyspać w pomieszczeniach chłodnych, czyli najlepiej - na parterze
    Dotyczy to szczególnie domów z wentylacją naturalną - konwekcyjną (grawitacyjną). Bo tam, gdzie jest klimatyzacja lub chociażby prawidłowo zaprojektowana mechaniczna wentylacja wywiewno-nawiewna, na pewno będzie lepiej W tym konkretnym przypadku będzie podobnie: najlepsze miejsce do spania jak najbliżej podłogi (nawet przy tej istniejącej wentylacji wywiewnej)
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 28-08-2011 o 22:23

  5. #5

    Domyślnie

    w ten otworek nad antresolą wstaw wentyl nawiewny z filtrem i regulacją wydajności, będzie ci wtłaczał chłodniejsze powietrze ,skoro masz wywiewną w domu to będzie to działało elegancko, w zimie otwór zaślep gąbką bo i tak używał go wtedy nie będziesz
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  6. #6
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    1. w ten otworek nad antresolą wstaw wentyl nawiewny z filtrem i regulacją wydajności, będzie ci wtłaczał chłodniejsze powietrze
    2. w zimie otwór zaślep gąbką
    Ad.1 - Pomysł w zasadzie oczywisty, z tym że nie każdy tolerować będzie ten mniejszy lub większy szum u wezgłowia
    Ad.2 - a co to da Przecież ten otwór znajduje się wewnątrz mieszkania
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 28-08-2011 o 22:28

  7. #7

    Domyślnie

    Ale kombinujecie. Skoro jest tam wentylacja wywiewna to musi skądś to powietrze ciągnąć. Wystarczy sprawić aby łatwiej jej było ciągnąć z otworu nad łóżkiem i tyle. A skoro będzie ciągnięte powietrze zewnętrzne to będzie miało taką temperaturę jak na zewnątrz

  8. #8

    Domyślnie

    dokładnie, zagoniłeś się sobieradek, z zewnątrz idzie chłodniejsze zazwyczaj a na pewno nocą
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #9
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Skoro jest tam wentylacja wywiewna to musi skądś to powietrze ciągnąć. Wystarczy sprawić aby łatwiej jej było ciągnąć z otworu nad łóżkiem i tyle. A skoro będzie ciągnięte powietrze zewnętrzne
    A co ja napisałem w pierwszej odpowiedzi...??
    I na pewno nie będzie to powietrze zewnętrzne - jeszcze raz spójrz na rysunek rzutu mieszkania.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 28-08-2011 o 22:21

  10. #10
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    dokładnie, zagoniłeś się sobieradek, z zewnątrz idzie chłodniejsze zazwyczaj a na pewno nocą
    I właśnie o TO chodzi. Twój wentylator mieszałby to ciepłe powietrze wewnątrz, bo ten otwór w ścianie jest wewnątrz mieszkania, a nie prowadzi na zewnątrz (jeszcze raz spójrz na rzut z góry - może to ja źle widzę )

    P.S. A gdzie się podział AUTOR pytania? Zaniemówił??
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 28-08-2011 o 21:47

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jakub K

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-349
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Wykuta dziura prowadzi do garderoby, która dopiero ma oryginalną dziurę do wentylacji mechanicznej wywiewnej. Nawiew do mieszkania odbywa się poprzez nawiewniki w oknach.
    Z moich obserwacji wynika, że najlepsze warunki są jeśli włączam zakupiony w markecie budowlanym wentylator wywiewny (łazienkowy) umieszczony w wykutym otworze i włączam zwykły wentylator nawiewny na krawędzi antresoli i oczywiście drzwi pokoju i garderoby muszą być zamknięte. Mimo weekendowych upałów komfort snu był już znacznie lepszy niż na początku. Jednak i tak na antresoli są gorsze warunki niż pod antresolą (wyższa temp.)
    Zastanawiam się teraz czy klimatyzator przenośny umieszczony na podłodze pomieszczenia (na dole) poprawi warunki na antresoli.

  12. #12

    Domyślnie

    sobieradek:
    Fakt nie popatrzyłem dokładnie. Nie wpadłbym na to by świeże powietrze ciągnąć z .... garderoby.
    Drogi autorze daruj sobie klimatyzator. Kup długie wiertło i zrób parę dziur na zewnątrz. Inaczej będziecie się kisić z żoną w zapachach całego domu.

  13. #13
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jakub K Zobacz post
    Mimo weekendowych upałów komfort snu był już znacznie lepszy niż na początku. Jednak i tak na antresoli są gorsze warunki niż pod antresolą (wyższa temp.)
    Komfort przy dwóch pracujących wentylatorach??
    Moja sypialnia znajduje się na parterze i jest wyposażona w spory nawiewnik (rura fi 100 mm, którą grawitacyjnie płynie chłodne powietrze z zewnątrz) z anemostatem regulacyjnym (zimą go nieco przymykam). Tę rurę tak skonstruowałem, aby jedynie w czasie gorących nocy wkładać mały wentylator kanałowy. Znajduje się on w pewnej odległości od tego nawiewu w sypialni, a i tak go słychać!. Tak więc świeże i chłodne powietrze w sypialni mam "na okrągło"

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 29-08-2011 o 21:13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony