dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Python28

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Ropczyce
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    15

    Domyślnie Jak rozplanować C.O podłogowe

    Witam wszystkich, zabieram się właśnie za centralne ogrzewanie znalazłem wykonawcę w dobrych pieniądzach, ale jak to w życiu to co tanie nie koniecznie musi być dobre. Wykonawca to młody człowiek i chyba jeszcze mało w życiu widział, a może widział tylko ja mam inne zdanie. Mam domek 140 m2 domek ma dwie kondygnacje, wybudowany jest z betonu komórkowego klasy 400 ma założone okna Passivline, ogrzewany będzie piecem gazowym kondensacyjnym w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Pytanie moje brzmi czy potrzebne są rozdzielacze z mieszalnikami, bo specjalista twierdzi że bez mieszalnika nie będzie prawidłowo ogrzany dom, ile pętli wykonać w danych pomieszczeniach i jak gęsto rozmieścić rurki żeby miało to ręce i nogi.
    Ostatnio edytowane przez Python28 ; 18-09-2011 o 07:43

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Python28 Zobacz post
    Pytanie moje brzmi czy potrzebne są rozdzielacze z mieszalnikami, bo specjalista twierdzi że bez mieszalnika nie będzie prawidłowo ogrzany dom, ile pętli wykonać w danych pomieszczeniach i jak gęsto rozmieścić rurki żeby miało to ręce i nogi.
    Potrzebne (niezbędne) są rodzielacze - najlepiej z przepływomierzami, ale mieszalnik jest kompletnie zbędny, a wręcz będzie powodował wyższe koszty ogrzewania i wyższą cenę instalacji. Ewentualnie zawsze go możesz dołożyć. Byłby potrzebny w ogrzewaniu mieszanym (grzejniki+podłoga), albo przy kotle węglowym ale nie przy kondensacyjnym. Przy kotle kondensacyjnym należy utrzymywać jak najniższą temperaturę wody w obiegu. Twój "specjalista" chyba zatrzymał się na starych kotłach gazowych. Spytaj "specjalistę" po co grzać wodę do wyższych temperatur i mieszać by ochłodzić do niższej temperatury ? Co wtedy z kondensacją ? Temperaturę wody grzewczej regulujesz na kotle. Kocioł powinien być dopasowany do zapotrzebowania na ciepło domu, jak najmniejszy i z jak największą modulacją mocy np. 3-12kW, 3-16kW i jak najniższą mocą minimalną. Nie słuchaj rady "specjalisty" o tradycyjnym zakupie np. 12-24kW, bo będziesz go przeklinał i podłogówka będzie źle pracować.
    Wracając do podłogówki, poczytaj wątek o podłogówce, tam znajdziesz jak uniknąć podstawowych błędów. Ale w skrócie: pętle nie dłuższe niż 100m, rurki lepiej dać gęściej np. 10-15cm (jak będzie za mocno grzać, to dany pokój można zawsze przytłumić na rozdzielaczu) niż za rzadko (rurek nie dołożysz i będziesz musiał grzać podłogę do wyższej temperatury, co nie jest korzystne i jest droższe).
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Python28

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Ropczyce
    Kod pocztowy
    39-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Piec gazowy już mam więc raczej na nic mnie już nie namówią Mam piec 2-24 kW Termetu. Tak mi się właśnie wydawało że te mieszalniki są zupełnie nie potrzebne, u mojego ojca jest podobna powierzchnia z tym że tylko parter i żadnych mieszalników nie ma a wszystko hula jak należy. On mi tłumaczył że pompa która jest w piecu nie da rady pompować takiej ilości wody na dwóch kondygnacjach i to mnie troszkę zaniepokoiło. Chociaż zasada działania mieszalnika w żaden sposób nie pomagała by pompie pompować wody, dlatego postanowiłem zapytać tutaj. Ten "specjalista" nie zatrzymał się dawno temu bo to młody człowiek w okolicach 25 lat tak że jakiejś wiedzy z przed lat raczej nie posiada. Co do wątku o podłogówce to owszem znalazłem ale przebrnięcie przez ponad 100 stron jest dość czasochłonne, myślałem że może tutaj uda mi się na szybko coś dowiedzieć, i udało się

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Python28 Zobacz post
    pompa która jest w piecu nie da rady pompować takiej ilości wody na dwóch kondygnacjach
    To jest układ zamknięty więc liczą się długości i grubości rur, a nie piętra. Czym dłuższe doprowadzenie do rozdzielacza tym grubsza rura. Czy da radę, to zależy jakich rur użyjesz. Od kotła do rozdzielaczy powinny być grube, minimum typu miedź 28 lub ekwiwalent lub grubsze. Zwłaszcza, jeśli kocioł jest na dole, a drugi rozdzielacz jest na piętrze. W razie czego zawsze możesz dołożyć dodatkową obiegówkę. Co do wątku to przejrzyj go, żeby nie zrobić jakichś głupich błędów, np. przy dylatacjach itp. Kocioł masz dobry, bo z małą minimalną mocą.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony