dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iwek Zobacz post
    naan Dziekuję bardzojeszcze nie skończyliśmy wydatkowania, mamy na to czas do końca roku, mam nadzieję że jeszcze jakieś faktury uzbieram.

    Ale mam pytanie, bo jeszcze okazało się że o nim zapomniałam.
    Co z kosztem działki ??? W moim przypadku jest tak: umowę przedwstepną sprzedaży m (notarialną) podpisaliśmy na początku sierpnia - pan wpałacił zaliczkę 20.000 - a działkę za 100.000 kupiliśmy w połowie sierpnia (czyli przed ostateczną sprzedażą mieszkania ale już po podpisaniu wstepnej umowy), a pieniądze na koszt działki zostały pożyczone od ojca.) Czy w takim przypadku możemy doliczyć koszt zakupu działki do wydatków ??? Bo jeśli tak to już byśmy przekroczyli kwotę 540 tyś i mieli podatek z głowy. Tylko czy jest to zgodne z prawem podatkowym?
    w takim wypadku do wydatków zaliczyć mozesz tylko te 20 000, które pochodziły z zadatku. Ponieważ pozostała kwota nie pochodziła z pieniędzy ze sprzedaży (bo ich wtedy nie miałaś, oprócz tych 20 000) to jej zaliczyć nie można. Ale te 20000 możesz spokojnie sobie zaliczyć.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ewusia81
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-392
    Posty
    32

    Domyślnie

    Witam,
    jestem w trakcie sprzedaży własnego mieszkania i niestety obejmuje mnie 19% podatku. Jednak zamierzam sie budować więc niezwłocznie po akcie notarialnym pójdę do US złożyć PIT 23. Generalnie za mieszkanie dostanę 233.000 i to są moje pieniądze, natomiast z partnerem(bez ślubu) chcemy wziąć kredyt na działkę a za pieniądze ze sprzedaży postawić dom z umową na mnie że ja go budowałam, a on byłby tam zameldowany. Rozważam jeszcze opcję taką, żeby kupić za gotówkę działkę(na siebie) i wtedy do reszty z tych pieniędzy dobrać wspólny kredyt ale wtedy dom byłby chyba uznany jako wspólny?? Chciałabym mieć awaryjne zabezpieczenie, w pierwszym przypadku w razie złego, dzieliłabym działkę a dom byłby mój. W drugim na odwrót.... Nie wiem co lepsze...??
    Czytając wczesniejsze wątki w tym temacie rozumuję, że kredyt na działkę by się wtedy zaliczał do tych wydatków?? Wlicza sie wtedy całe raty czy tylko same odsetki przez te 2 lata??
    I pytanie najważniejsze: co odliczam jeśli budowę zlecę firmie wykonawczej, całą kwotę z umowy z firmą?? Czy wtedy mogę podpiąć do tej umowy jakieś swoje wydatki dodatkowe potrzebne do budowy?? Kuzyn ma firmę budowlaną więc dało by radę w razie czego coś skombinować, jakiś dodatkowy tynk czy coś ;P
    I czy istnieje jakiś szczegółowy spis rzeczy, które można odliczyć?? Pytam żebym nie przegapiła żadnej faktury, choć jako totalny laik prawa i przepisów skłaniam się do zbierania każdej, nawet na najmniejszy drobiazg i niech sami sobie za te 2 lata wybiorą ;P
    Czy na przykład instalacja piec na paliwo stałe i solary można podpiąć pod ten wydatek?? Kwota rzędu 25.000 więc by sie przydała...
    Ostatnio edytowane przez ewusia81 ; 25-09-2011 o 09:05 Powód: zapomniałam dodać pytanie

  3. #23

    Domyślnie

    Podstawowe pytanie: w którym roku nabyłaś to mieszkanie i w jakiej formie (kupno, darowizna...). Raz piszesz o 19% podatku a zaraz o PIT-23, a to są 2 różne ustawy. Zacznijmy więc od ustalenia roku nabycia by zobaczyć czy w ogóle możesz przeznaczyć pieniądze na cele mieszkaniowe.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał naan5 Zobacz post
    4. zaliczyć można tylko usługi i materiały związane z samym budynkiem, a więc w przypadku budowy nie zaliczysz do wydatków: ogrodzenia, bramy wjazdowej, furtki, terenu posesji (chodniki, podjazdy...), nie zaliczysz wyposażenie domu czyli np: mebli, sprzętów typu pralka, lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, dywanów, żyradnoli, karniszy, żaluzji, rolet (chyba, że zewnętrzne antywłamaniowe), nie odliczysz też żadnych narzędzi np: młotki, pędzle, wiertarki, betoniarki.....
    czyli mebli kuchennych na wymiar, szaf wnękowych na wymiar nie moge zaliczyc? a farby, tapety itp moge?
    mieszkanie sprzedaje ze całym dobrodziejstwem ( kuchnia na wymiar, szafa) i z tych pieniedzy chce urzadzic nowa kuchnie, garderobe - dlaczego nie moge wykorzystac pieniedzy ze sprzedazy?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    czyli mebli kuchennych na wymiar, szaf wnękowych na wymiar nie moge zaliczyc? a farby, tapety itp moge?
    mieszkanie sprzedaje ze całym dobrodziejstwem ( kuchnia na wymiar, szafa) i z tych pieniedzy chce urzadzic nowa kuchnie, garderobe - dlaczego nie moge wykorzystac pieniedzy ze sprzedazy?
    Ponieważ meble to wyposażenie mieszkania, a wyposażenie nie podlega. Jesli sprzedajesz mieszkanie z wyposażeniem to rozbij w akcie notarialnym wartość mieszkania i jego wyposazenia, czyli niech w akcie sprzedaży będzie zapis, że mieszkanie sprzedajesz za 300 tyś, a znajdujące się w mieszkaniu meble i sprzęty agd za 30 tyś. Wtedy z US rozliczasz się tylko z 300 tyś. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mebli czy AGD się nie rozliczasz bo to są rzeczy ruchome i ich sprzedaż powyżej 6 miesięcy jest nieopodatkowana.

    tapety, farby i kleje możesz odliczać.

  6. #26

    Domyślnie

    naan dzięki, ale już jestem po akcie notarialnym
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  7. #27

    Domyślnie

    czy przydomowa oczyszczalnie lub szambo moge zaliczyc do wydatków?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał aksamitka Zobacz post
    czy przydomowa oczyszczalnie lub szambo moge zaliczyc do wydatków?
    Można zaliczyć.

  9. #29

    Domyślnie

    edited
    Ostatnio edytowane przez ola&piotr ; 06-11-2011 o 20:14

  10. #30

    Domyślnie

    czy majac fakture na towar+transport mge zaliczyć calosc czy tylko sam towar?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  11. #31

    Domyślnie co to jest wydatek na cele budowlane

    Witam,

    Interesuje mnie właśnie jakaś "lista" wydatków kwalifikowanych jako "budowlane" do rozliczenia z US.
    Nie znalazłem nigdzie dokładnych informacji na temat - co jest wydatkiem na cele budowlane i widzę że różne są interpretacje US.

  12. #32

    Domyślnie

    czy roboty ziemne koparką moge zaliczyc do rozliczenia mieszkania?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  13. #33

    Domyślnie

    Witam. Post jest stary, ale proszę o poradę w tej samej kwestii. Otóż sprzedałam mieszkanie przed okresem 5 lat. Mąż dostał (darowizna od brata) działkę budowlaną. Chcemy się budować. Problem jest taki, że chcemy budować się systemem gospodarczym więc najtaniej. Mieszkanie kupiłam w 2013 za 200 tys. Sprzedam za 275500. Jak uniknąć płacenia podatku.... Albo czy lepiej zapłacić podatek od 75500 tys, czy zadeklarować na cele mieszkaniowe.. Problem w tym że wstępnie policzyliśmy koszty budowy i materiałów i wyszło nam około 180 tys.

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Jaki duzy dom planujecie? Jego koszt pewnie przekroczy 300tys wiec nie macie problemu Po prostu pieniadze przeznaczycie na inna nieruchomosc.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  15. #35

    Domyślnie

    Budujemy 120 m parterowy bez garażu, rodzina na budowie) Czy ja muszę miec faktury imienne na 275500 tys? W życiu nie uzbieram tyle!

  16. #36

    Domyślnie

    Dodam oczywiście, że US nie bierze pod uwagę wyposażenia mebli ogrodzenia drogi itp. Tylko materiały budowlane i robocizne. I to też pewnie nie wszystkie

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony