dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Przewiązanie muru - jak rozwiązać, na ile ważne w domkach?

    Muruję z silikatów grubości 18cm, bloczkiem długości 25cm (wysokości 22cm). I się zastanawiam na ile istotne w domkach jest wiązanie murarskie.

    W zeszytach np. Grupy Silikaty (klik, klik) piszą aby naroża wiązać z bloczkiem połówkowym 9cm, ale tym sposobem dalsze przewiązania w murze wypada nie w połowie bloczka (12,5/12,5cm) ale na 9/16cm (blisko minimum normy).

    Początkowo skłaniałem się aby nie komplikować i murować 9/16, ale w sumie mam chęć murować "na pół", więc muszę albo uzupełnić co drugi wiersz wstawką 3,5cm, albo przyciąć jeden pełny bloczek do 21,5. W zasadzie pasuje mi stosować jedno i drugie rozwiązanie (w różnych miejscach).
    Czy któreś z nich jest znacząco lepsze od drugiego? Czy dobrze mi się wydaje że te korekty najlepiej lokować blisko naroży lub łączeń w "T" (bo tam siły "z góry" są mniejsze, bloczek-dwa dalej będzie ok?) i kawałek od krawędzi muru (otwory drzwiowe, okienne; szczególnie ten 3,5cm)?
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 28-10-2011 o 01:20

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar suomi
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    155

    Domyślnie

    Ja ci nie poradzę, bo do tematu jeszcze nie podchodziłem (zaczynamy w przyszłym roku). Ale bardzo chętnie poczytam jak to ci idzie (będzie szło) - u mnie też w projekcie silikaty 18cm (konstrukcyjne i nośne). Masz jakieś foto z budowy ?

  3. #3

    Domyślnie

    Foto ktoś gdzieś cyka, ale z tym nie jestem na bieżąco... Idzie mi przede wszystkim wolniej niż myślałem jak narazie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony