dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szkaradzio
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-124
    Posty
    199

    Domyślnie

    czy jedna kubatura/h to oznacza w moim przypadku 1000m3/h ?? bo tyle z grubsza ma dom? Czy to nie jest za duzo na jedna rurę? czy nie bedzie po prostu wiało zamiast wentylować?.... troche sie obawiam samem grzebać w takich sprawach bo zamiast wentylacji wyjdzie mi przeciąg. Jaki powinien być przepływ powietrza przez taką rurę??

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szkaradzio Zobacz post
    czy jedna kubatura/h to oznacza w moim przypadku 1000m3/h ?? bo tyle z grubsza ma dom? Czy to nie jest za duzo na jedna rurę? czy nie bedzie po prostu wiało zamiast wentylować?.... troche sie obawiam samem grzebać w takich sprawach bo zamiast wentylacji wyjdzie mi przeciąg. Jaki powinien być przepływ powietrza przez taką rurę??
    to taki max na lato
    w zimie pociągnie grawitacyjnie ew. na małych obrotach ,wystarczy tylko doczepić do wiatraka regulator
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szkaradzio Zobacz post
    czy jedna kubatura/h to oznacza w moim przypadku 1000m3/h ?? bo tyle z grubsza ma dom? Czy to nie jest za duzo na jedna rurę? czy nie bedzie po prostu wiało zamiast wentylować?.... troche sie obawiam samem grzebać w takich sprawach bo zamiast wentylacji wyjdzie mi przeciąg. Jaki powinien być przepływ powietrza przez taką rurę??
    Chodzi o kubaturę wewnętrzną budynku czyli powierzchnia wentylowana * wysokość. Ta z projektu to ilość m3 jakie zajmuje budynek w przestrzeni.
    Prędkość strugi powietrza nie powinna przekarczać 5m/s. Obliczysz to wzoru V=Q/3600*s gdzie Q to przepływ a s to pole przekroju kanału.
    Rura o średnicy 300 mm spełnia ten warunek.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szkaradzio
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-124
    Posty
    199

    Domyślnie

    300 to kawał rury. musze mieć fachowca do tego.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szkaradzio
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-124
    Posty
    199

    Domyślnie

    Jednak postanowiłem połączyć delikatny nawiew z GWC i wentylacja grawitacyjną. Koszt minimalny, efekt na pewno bedzie lepszy niz nawietrzaki - zastanawiam sie jeszcze nad rurami z powłoką antybakteryjną (cholerstwo jest okrutnie drogie) lub zwykłymi. Dodatkowo bede chciał zainstalowac dodatkowy włącznik na obiegu ciepłego powietrza znad kominka by móc uruchamiać wymuszoną cyrkulację w domu np latem. Wiem, że tu wszyscy każą mi znowu zatykać kominy i kupować rekuperator... ale co mi tam. spróbuje, potem opisze co mi nie wyszło i ile kosztowało.

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    rura zwykła bez powłoki. Lub GWC Glikolowy w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szkaradzio
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-124
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dzieki; działka sucha wiec GWC ziemne i rury zwykłe. Podczas budowy zrobilismy wykop na przeszło 4m i nic. Myslałem, by rure o srednicy ok 250-300 (jeszcze sobie licze) wprowadzic do piwniczki w której umieszczę wiatrak i filtr. Za tym skrzynka która wytłumi hałas wiatraka i jednoczesnie rozdzieli struge na 6-7 kanałów, które wprowadze do domu. Nawiew pójdzie tylko do pomieszczeń na parterze. Cały klopot bedzie w wiatraku by z jednej strony nie przeszkadzał w naturalnym ruchu powietrza (zima i działanie grawitacji) a jednoczesnie by był w miare płynnie sterowany latem gdzie trzeba grawitacji pomóc.

    czytam inne posty i zastanawiam sie, czy pozwolić na rury od ciepłego nadmuchu w skosach poddasza (poddasze uzytkowe, krokwie 22cm plus dodatk 5cm wełny) czy też wymóc na nim kładzenie ich w podlodze. Jeśli ktoś może podpowiedzieć... z góry dziekuję.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony