dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MrNeo

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie Kompletna przebudowa starego drewnianego domu - tylko jak?

    Witam
    Otóż wygląda to tak, mam świetnie usytuowaną działkę na której stoi stary drewniany dom. Jego stan można określić w skrócie jako agonalny... poprzedni właściciel w celu zrobienia sobie garażu usunął jedną ze ścian, pozostałe gniją, dach się sypie... itd... Jednak jest do niego doprowadzony prąd, woda, gaz, kanalizacja, nawet internet, a fundamenty są w dobrym stanie. Poza tym jak już mówiłem działka jest w rewelacyjnym jak dla mnie miejscu, z którym zresztą jestem dość mocno emocjonalnie związany.

    Chciałbym w jego miejscu wybudować nowy trochę większy dom (niższy ale szerszy i dłuższy). Sporo osób opowiada, że jeśli na działce stoi już choćby największa rudera to o wiele łatwiej tam coś wybudować niż na czystej, bo zawsze można to podciągnąć pod przebudowę a przez to formalności i kosztów z nimi związanych jest mniej. Dlatego ciekawi mnie jak się za to zabrać... Mam już zgromadzony kapitał który przy niewielkiej pomocy kredytu powinien mi pozwolić na zamknięcie domu. Dodatkowo czas mnie nie goni... posiadam mieszkanie własnościowe w pobliżu które planuje sprzedać po zakończeniu budowy. Sporą część tych mniej "specjalistycznych" prac mogę wykonać sam lub z pomocą rodziny.

    Od czego powinienem zacząć? Gdzie iść i jakie papiery składać? Czy rzeczywiście wyjdzie mnie to taniej niż budowa od podstaw? Co zrobić żeby to podciągnąć pod przebudowę? Czy mogę wziąć zwykły projekt i zaadaptować go tylko do mojej sytuacji, czy muszę zatrudniać architekta który będzie dopiero "przerabiał" stary projekt?

    Dziękuje wszystkim z góry za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie Re: Kompletna przebudowa starego drewnianego domu - tylko ja

    Projekt na przebudowę jest droższy niż "gotowiec" z adaptacją. Bo architekci liczą to jak projekt indywidualny. Przebudowa oznacza pozostawienie obrysu i wysokości budynku - nie trzeba wówczas spełniać wymogów planu zagospodarowania oraz robić mapy do celów projektowych i to są jedyne oszczędności "papierkowe". Jeśli zrobisz rozbudową lub nadbudowę to masz ten sam komplet dokumentacji co przy budowie.Skoro stary dom ma dobre fundamenty to można też trochę zaoszczędzić budując nowy dom na nich - jeśli wymiary ci odpowiadają.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał MrNeo
    Od czego powinienem zacząć?
    Od tego:
    http://www.muratordom.pl/prawo-i-pie...,6479_4125.htm

    Formalnie nie ma czegoś takiego jak " podciągnięcie pod przebudowę" - są prace wymagające pozwolenia na budowę lub zgłoszenia:

    http://www.muratordom.pl/prawo-i-pie...,6479_3363.htm

    Czy zaoszczędzisz ? Tak - na mediach, które masz już podciągnięte (czas i pieniądze).

    Jeśli chcesz wykorzystać fundamenty, to do tego chyba tylko projekt indywidualny. Jeśli projekt gotowy, to raczej budowanie od podstaw. Albo rybka, albo ...
    Tak czy inaczej bez architekta nie da rady.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    AAAAlbo ,

    Jeśli Twoja działka jest w zacisznym miejscu, a sąsiedzi daleko i ogólnie nikt obcy się nie kręci, to możesz (do czego Ciebie NIE namawiam) zgłosić w gminie wymianę pokrycia dachu, wymianę okien, docieplenie fundamentów i elewacji i po 30 dniach od zgłoszenia rozebrać wszystko do fundamentów i postawić szybko i sprawnie na nowo w tym samym obrysie i mniej więcej w tym samym kształcie.

    Wtedy oszczędności czasowe i pieniężne, i nerwowe są duże, ALE RYZYKO istnieje.

    Ponadto jest to niezgodne z Polskim prawem, grozi za to niebotyczna kara, itd itd. Poza tym postawa obywatelska zabrania oszukiwania naszego kochanego Państwa, które dba o dobro swoich obywateli na każdym kroku.

    Pozdrawiam

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MrNeo

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za odzew...

    Co by (tak mniej więcej) wyszło taniej/szybciej: kupić gotowy projekt i zatrudnić kogoś do dostosowania go do moich potrzeb, czy zamówić jakiś projekt od podstaw? W jakich granicach cenowych to może się wahać? Możecie polecić kogoś kto zna się na rzeczy i nie zażyczy sobie za to kwoty z tej górnej granicy (ktoś z małopolski, Krk i okolice w kierunku Katowic)?

    Po głowie chodzi mi jeszcze jedna myśl, ale nie bardzo wiem czy coś takiego w ogóle da się zrobić i czy to nie będzie kosztowało mnie majątku... Otóż gdyby tak wymienić drewno na nowe (przy okazji przesunąć każdą ze ścian o 1-2m), ocieplić, otynkować, wzmocnić fundamenty, pokryć całość nowym dachem i wstawić okna. Czy coś takiego jest osiągalne i legalne?


  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MrNeo
    Czy coś takiego jest osiągalne ...
    Tak, technicznie nie ma rzeczy niemożliwych (no, z małymi wyjątkami)

    ... i legalne?
    Jasne. Plan zagospodarowania lub DOWZ, projekt, pozwolenie na budowę ...

    Chyba ze już jesteś pewien że obrałeś drogę na skróty. Oby tylko nie zabłądzić.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie dawno to przechodziłem. Co prawda nie drewniany ale ceglany, ale procedura ta sama. Najpierw rzeczoznawca budowlany który oceni czy dom nadaje się do remontu. Mój zapytał mnie co ma napisać na protokole. Potem projekt. Poszukaj architekta a nie firmy. Chodzi o pieczątkę. Jak piszesz że część jesteś w stanie sam zrobić to masz olej w głowie. Niech to się nazywa przebudowa. W razie pytań pisz, chętnie pomogę ale teraz muszę kończyć.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MrNeo

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Trochę to trwało, ale problem już raczej rozwiązany... otóż jak się okazało dom jest w opłakanym stanie, więc szanse na zgodę niewielkie. Dodatkowo są plany poszerzenia drogi biegnącej kilka m od domu (doprowadzenia wojewódzkiej drogi do standardów) i to powoduje że nie dają w okolicy nikomu zgody na rozbudowy/przebudowy itp. Decyzja zapadła, stawiam nowy dom na osobnej działce... formalności czas zacząć

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pinesia7

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    4

    Question pytanie

    Prosze Was o pomoc. Więc tak. Chcę nadbudować i dobudować istniejący juz budynek-oczywiście w kiepskim stanie, do remontu. Mam juz pozwolenie na rozb. i dobud., wiem ze czeka mnie jeszcze jedno pozwolenie już NA BUDOWĘ. I co dalej??? Kiedy architekt, geodeta, jakie dokumenty co, gdzie, kiedy?? Będę wdzięczna za odp

  10. #10

    Domyślnie

    Przyłączam się do tematu. Posiadam stary drewniany domek, który remontuje na wypoczynkowo/wakacyjno/grillowy ale w przyszłości chce go rozbudować i interesuje mnie jakie kroki muszę zrobić...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    A tak wyglądało u mnie:



    Pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę. Projekt indywidualny. Zmiana przyłącza energetycznego z 1-faz. na 3-faz. (wciąz na nie czekam), projekt instalacji gazowej. Czyli wszystko co z budową związane .

  12. #12

    Domyślnie

    Witam!
    Mam podobną sytuację, tzn. posiadamy działkę, na której znajduje się drewniany dom oraz murowany budynek gospodarczy.
    Chcielibyśmy postawić na miejscu drewnianego domu, identyczny dom, tyle, że murowany (z zachowaniem tej samej kubatury, powierzchni itd.) aby uniknąć kosztów i czasu . Z tego co mi wiadomo istnieje możliwość zgłoszenia remontu lub modernizacji istniejącego budynku w gminie.
    Czy ktoś może w podobny sposób planuje/ dokonał remontu drewnianego domu? Proszę o wszelkie sugestie na maila: [email protected]
    Z góry dziękuje

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał margolcia2908 Zobacz post
    Witam!
    Mam podobną sytuację, tzn. posiadamy działkę, na której znajduje się drewniany dom oraz murowany budynek gospodarczy.
    Chcielibyśmy postawić na miejscu drewnianego domu, identyczny dom, tyle, że murowany (z zachowaniem tej samej kubatury, powierzchni itd.) aby uniknąć kosztów i czasu . Z tego co mi wiadomo istnieje możliwość zgłoszenia remontu lub modernizacji istniejącego budynku w gminie.
    Czy ktoś może w podobny sposób planuje/ dokonał remontu drewnianego domu? Proszę o wszelkie sugestie na maila: [email protected]
    Z góry dziękuje
    W zeszłym roku mieliśmy podobny problem. Niestety jeżeli rozbierzesz do fundamentów budynek drewniany i chcesz od podstaw budować w tym samy miejscu murowany to przepisy jakie się tego tyczą są identyczne jak przy budowie nowego domu. w naszym przypadku było to nie do przyjęcia (dom stoi przy samej granicy działki i gdybyśmy się na to zdecydowali musielibyśmy odejść od ogrodzenia 3m, co jest nie wykonalne przy naszym układzie działki).

    Tak więc zdecydowaliśmy się na projekt przebudowy i nadbudowy. Do starego domu zostanie domurowana kotłownia ale reszta domu pozostanie drewniana. W naszym przypadku sytuacja jest o tyle skomplikowaną ze stan fundamentów był tragiczny i domek został podniesiony na lewarach (w tym czasie wykopano pozostałości starego fundamentu i przygotowano miejsce pod nowe. Do podnoszenia domu wyjęto wszystkie okna, rozebrano dach i poddasze oraz zburzono ścianki działowe. praktycznie zostały 4 ściany zewnętrzne które tez zostaną uzupełnione o nowe podwaliny i elementy stare i spróchniałe. niestety duża część drewna na ścianach jest do wymiany więc praktycznie mimo że 90% materiałów na ścianach w nowym domu będzie zupełnie nowa, wg prawa wszystko jest ok. swoją drogą dla mnie to idiotyzm prawa budowlanego w PL (i nie tylko budowlanego). powymieniać (po kawałku) wszystkie ściany, fundamenty, dach itp można ale rozebrać i budować od nowa już nie(przynajmniej w przypadku gdy dom stoi blisko granicy działki).

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pinesia7

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    No więc u mnie tez się pozmieniało...okazało się ze fundamenty są za słabe żeby nadbudowywać i ogólnie remont wyszedłby nas więcej jak postawienie nowego domu. Tak więc musimy zburzyc już istniejący i postawić nowy o wymiarach na które dostaliśmy zgodę. Jest to brane w Urzędach jako "remont" w tym wniosku zawiera się i remont i zburzenie i postawienie nowego w tym samym miejscu....Musimy donieść wniosek A3 i A6....i nie wiem potem co dalej....

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pinesia7

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    mr6319[/COLOR];4576371]A tak wyglądało u mnie:



    Pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę. Projekt indywidualny. Zmiana przyłącza energetycznego z 1-faz. na 3-faz. (wciąz na nie czekam), projekt instalacji gazowej. Czyli wszystko co z budową związane .[/QUOTE]

    Może więc opiszesz jak to dokładnie jest? To że przebudowałeś dom -super, ale w niczym to nam nie pomogło...

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mr6319
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    409

    Domyślnie

    Cytat Napisał pinesia7 Zobacz post
    Prosze Was o pomoc. Więc tak. Chcę nadbudować i dobudować istniejący juz budynek-oczywiście w kiepskim stanie, do remontu. Mam juz pozwolenie na rozb. i dobud., wiem ze czeka mnie jeszcze jedno pozwolenie już NA BUDOWĘ. I co dalej??? Kiedy architekt, geodeta, jakie dokumenty co, gdzie, kiedy?? Będę wdzięczna za odp
    Pinesia jak możesz mieć pozwolenie na rozb i dobud. jak nie masz projektu...?
    Takie pozwolenie dostaje się na bazie projektu zrobionego przez architekta. Tam jest wyszczególnione co zmienisz względem starego budynku. Zgłoś się do architekta niech zrobi projekt tego co chcesz, geodeta do zrobienia mapek, nadzór budowlany do złożenia projektu i otrzymania pozwolenia, kerownik budowy i do roboty.

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pinesia7

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    No tak właśnie jest. Nie potrzebny był architekt do warunkow zabudowy...oni tylko musieli wiedzieć jaką powierzchnię chcemy zająć i czy jest to zgodne z przepisami...architekt potrzebny jest do wniosku juz o BUDOWĘ -no tyle to wiem na bank. Inaczej nie dostałabym zgody na rozbud i przebud. Ale jak już wspomniałam sprawa nieaktualna...musimy zburzyć i postawić od nowa wszystko.
    Ostatnio edytowane przez pinesia7 ; 22-02-2011 o 07:30

  18. #18

    Domyślnie

    Widziałam przypadki, gdzie (jeśli granica działki na to pozwala) obudowany został (np. cegłą) stary budynek, wyburzona następnie została ze środka stara konstrukcja, następnie zalana podłoga i postawione ściany. Tylko czy w takim przypadku powiększona powierzchnia budynku będzie zgodna z prawem?

    Może ktoś ma godnego polecenia kierownika budowy z woj. lubelskiego , który orientuje się w przepisach dotyczących remontu, modernizacji budynku???
    Z góry dziękuje za informacje, pozdrawiam

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kasia201

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-514
    Posty
    1

    Domyślnie przebudowa starego domu drewnianego

    Cytat Napisał manhatan17 Zobacz post
    W zeszłym roku mieliśmy podobny problem. Niestety jeżeli rozbierzesz do fundamentów budynek drewniany i chcesz od podstaw budować w tym samy miejscu murowany to przepisy jakie się tego tyczą są identyczne jak przy budowie nowego domu. w naszym przypadku było to nie do przyjęcia (dom stoi przy samej granicy działki i gdybyśmy się na to zdecydowali musielibyśmy odejść od ogrodzenia 3m, co jest nie wykonalne przy naszym układzie działki).

    Tak więc zdecydowaliśmy się na projekt przebudowy i nadbudowy. Do starego domu zostanie domurowana kotłownia ale reszta domu pozostanie drewniana. W naszym przypadku sytuacja jest o tyle skomplikowaną ze stan fundamentów był tragiczny i domek został podniesiony na lewarach (w tym czasie wykopano pozostałości starego fundamentu i przygotowano miejsce pod nowe. Do podnoszenia domu wyjęto wszystkie okna, rozebrano dach i poddasze oraz zburzono ścianki działowe. praktycznie zostały 4 ściany zewnętrzne które tez zostaną uzupełnione o nowe podwaliny i elementy stare i spróchniałe. niestety duża część drewna na ścianach jest do wymiany więc praktycznie mimo że 90% materiałów na ścianach w nowym domu będzie zupełnie nowa, wg prawa wszystko jest ok. swoją drogą dla mnie to idiotyzm prawa budowlanego w PL (i nie tylko budowlanego). powymieniać (po kawałku) wszystkie ściany, fundamenty, dach itp można ale rozebrać i budować od nowa już nie(przynajmniej w przypadku gdy dom stoi blisko granicy działki).
    Witaj

    U nas tez fundamenty tragiczne i generalnie podobna sytuacja. Przymierzamy sie do przebudowy i w zwiazku z tym chcialam zapytac ile taka przebudowa jaka opisujesz kosztuje mniej wiecej?
    Dzieki serdeczne za odpowiedz
    Pozdrawiam
    Kaska

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony