dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 77 z 77
  1. #61

    Domyślnie

    Bonetka, ja szczerze mówiąc mam dosyć. Te wszystkie mądre ustawienia, krzywa i histereza. Histerii to ja niedługo dostanę. Ja jestem prostym użytkownikiem, chciałabym sobie ustawić wygodną dla mnie temperaturę w domu i nie kombinować. System ogrzewania domu nie powinien wymagać doktoratu z fizyki. Wszystkie zaawansowane ustawienia powinny być dokonane przez instalatora. Na podstawie ustaleń z użytkownikiem, jego preferencji, ewentualnie jego obserwacji.

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    a&zb

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    55

    Domyślnie

    Lili Lili

    No tak, tylko że twój problem zdaje się nie wynikać ze złych ustawień, tylko z tego że masz zasobnik cwu trochę za mały w stosunku do potrzeb.

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    A&zb

    Mam nadzieję , że odwierty dobrze idą . Dzisiaj był piękny dzień.
    U Lili to nie tylko wielkość zasobnika...., skoro wydała na czujnik GT5 i ma kominek to chciałaby , żeby PC brała to pod uwagę . Napali , w domu gorąco na zewnątrz zimno a PC ? ... grzeje tylko w/g czujnika zewnętrznego. i można się ugotować

    Lili Lili

    Lila nie denerwuj się . Nie miałyśmy szczęścia ..... Jesteś fajna Dziewczyna i szkoda Cię na takie nerwy.
    Muszę Ci powiedzieć , że gdyby to była NIBE to byłoby 100 razy gorzej .
    Tam ustawień jest o wiele więcej .
    Dlaczego tych swoich fachmanów nie weźmiesz za kołnierzyk ?
    Pozdrawiam i ....trzymaj się ...może będzie lepiej

  4. #64

    Domyślnie

    Dokładnie! Bonetka rozumie mój problem. Kwestie są dwie:
    1. Problem z grzaniem wody i nie chodzi tu o za mały zbiornik, bo do napełnienia wanny mi wystarcza. Tylko, że następna osoba ma problem, bo czeka na nagrzanie ciepłej wody 45 minut a nie 15 jak obiecywał sprzedawca. Pompa się wyłacza po zagrzaniu wody do 30 stopni, robi sobie przerwę oddając ciepło ze zbiornika zewnętrznego do wewętrznego i dopiero za jakiś czas załącza się ponownie dogrzewając wodę do 45 stopni. Jest to cecha pompy za zbiornikiem dwupłaszczowym o której nikt nie informuje przy jej oferowaniu.
    2. Mały wpływ czujnika wewnętrznego na "decyzję" pompy o grzaniu. 80% z czujnika zewnętrznego i 20% z czujnika wewnętrznego to bzdura. Zainwestowałam w porządne ocieplenie domu (mam 15 cm grafitowego styropianu), mam kominek bo lubię ogień a poza tym mam własny las i drewna w bród. A pompa grzeje jak szalona bo na zewnątrz mróz.
    Bonetka moi fachmani mają się pojawić kolejny raz w przyszłym tygodniu, oni już mają dosyć mnie a ja ich. A Ty oprócz doktoratu z fizyki, to nie jesteś przez przypadek psychoterapeutką? Tak ładnie podnosisz na duchu

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    LiliLili

    Jak dobrze , że już troszkę mniej się denerwujesz.
    Pamiętasz kiedyś pisałam , że zakres oddziaływania czujnika pokojowego może być nie taki jak sobie wyobrażamy
    /jej zakres ;1-10 czy inaczej ( logiczne 1-100% , ale to i tak zależy od fabryki bo 80% w naszym rozumieniu to może być 80% ale części 50 % ustawionej przez fabrykę
    i miałam rację . Byłam dzisiaj w Stiebel Eltron w W. , / to też producent PC / rozmawiałam na różne tematy i..... rzeczywiście to nie jest nawet tak jak myślałam, że wpływ na PC jest : 50% czujnika pokojowego i 50 % zewnętrznego więc jak we wpływie 1.11 ustawimy / podziałka 1-10/ max czyli 10 to nie mamy 50%/50 % ...niestety ....to ustawia fabryka i wpływ może być .....minimalny .... zew. 80%/20% wew. albo 90%/10% albo ..jak u nas prawie wcale
    Zamawiając określiłaś swoje preferencje i to oni nie wywiązali się z umowy. Tak że, Kto tu Kogo powinien mieć dość?
    Problem jest jeszcze taki, że np. w Nibe / kupił Biawar / czy w Stiebel Eltron odpowiedzialność ponosi Koncern a tu ...to chyba Osoba prywatna , której może zupełnie nie zależy na wizerunku ........
    Zapnij pod szyjką te kołnierzyki ...a może by tak przeszyć guziczek ciut dalej

  6. #66

    Domyślnie

    odswieze troche temat, bo sam od niedawna jestem uzytkownikiem pompy ivt. czy mozecie mi wytlumaczyc jak najlepiej ustawic temperature wewnatrz domu? bardzo dziwne te ustawienia, jakby nie mozna bylo zrobic na sterowniku skali w stopniach C. Jak w najprostszy sposob zrozumiec te ustawienia?

  7. #67

    Domyślnie

    Arecki, u mnie jest podłogówka wszędzie i jedyne co w samej PC ustawiałem to krzywa grzewcza - od zeszłego sezonu ustawiona na 1.8
    Czujnik temp zewnętrzny mam na północnej ścianie, osłonięty od słońca, deszczu, wiatru, z daleka od okien i drzwi, na ścianie od zimnego garażu - mierzy więc rzeczywiste zmiany temperatury zewnętrznej. Cała regulacja instalacji (przeprowadzona samodzielnie) trwała kilka tygodni i sprowadzała się do właściwego wyregulowania przepływu w pętlach podłogówki. Dostawca/wykonawca sporządził projekt podłogówki z projektowymi nastawami na rozdzielaczach. Po pewnym czasie stwierdziłem, że mi to nie odpowiada - projekt w rękę i korekta na rozdzielaczach, jedne przydławiłem, a inne otworzyłem. Nowe nastawy naniosłem na projekt i czekałem co będzie. Po jakimś czasie znowu korekta.
    No i jeszcze jedno - mam czujnik pokojowy w salonie, ale ze względu na to, że od czasu do czasu dla swojej i rodziny radochy grzeję kominkiem, jest on w zasadzie tylko wystrojem - nie jest brany pod uwagę przez PC.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrol Zobacz post
    4. Koszt roczny ogrzewania i ciepłej wody w takim budynku nie powienien przekroczyć 1500 zł ( 21C dzień, 23 C noc, c.w.u.45 C) w taryfie weekendowej
    i do 2000 zł w taryfie zwykłej 2 członowej.
    ... sam zastanawiam się czy moooooooże zastosować PC w kolejnym domu i ślędzę wątki szczególnie problematyczne tylko jeśli ma się to sprawdzać na zasadzie buzuje w nocy bo tańsza taryfa ...

    dla mnie + 23 w noc , żeby zakumulować ciepło w tańszej taryfie to długofalowa eksterminacja ludzi tam żyjących

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek R Zobacz post
    ... sam zastanawiam się czy moooooooże zastosować PC w kolejnym domu i ślędzę wątki szczególnie problematyczne tylko jeśli ma się to sprawdzać na zasadzie buzuje w nocy bo tańsza taryfa ...

    dla mnie + 23 w noc , żeby zakumulować ciepło w tańszej taryfie to długofalowa eksterminacja ludzi tam żyjących
    Brak u Ciebie podstawowych informacji na temat podłogówki. To ze bedzie ona "doładowywana" w nocy o jeden góra dwa stopnie nie znaczy że w nocy ta temperatura się podniesie. Bo się nie podniesie

  10. #70

    Domyślnie

    Witam
    Może ktoś mi odpowie na problem opisany tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-opinie/page2

    Dodatkowo mam kolejne uwagi do pracy pompy - mianowicie w celu utrzymania otwartych obiegów na CO mam obniżoną krzywą do 1,5 stopnia i przesunięcie 0 stopni - w domu jest ciepło (21 stopni) więc pętle się zamykają na długie okresy czasu - to wszystko wygląda fajnie gdyby nie fakt, że pompa pracuje coraz więcej czasu 9 do 10 godz. na dobę. Temperatura na CWU szybko spada co 15 min załącza się pompa na CWU (temperatura zadana 47 stopni). W domu mieszkamy w trójkę i zużycie ciepłej wody jest naprawdę znikome - poza domem w tygodniu jesteśmy około 10 godz. więc nie wiem o co chodzi. Dodatkowo wyłączenie pompy po nagrzaniu CWU jest w różnych temperaturach - raz 53 stopnie innym razem 57 stopni. Nie wiem czy to jest normalne i sam znajduje sobie problem ale przy mrozach -10 stopni gdy budynek będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło może być nie ciekawie.

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&U Zobacz post
    Witam
    Może ktoś mi odpowie na problem opisany tu:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...e-opinie/page2

    Dodatkowo mam kolejne uwagi do pracy pompy - mianowicie w celu utrzymania otwartych obiegów na CO mam obniżoną krzywą do 1,5 stopnia i przesunięcie 0 stopni - w domu jest ciepło (21 stopni) więc pętle się zamykają na długie okresy czasu - to wszystko wygląda fajnie gdyby nie fakt, że pompa pracuje coraz więcej czasu 9 do 10 godz. na dobę. Temperatura na CWU szybko spada co 15 min załącza się pompa na CWU (temperatura zadana 47 stopni). W domu mieszkamy w trójkę i zużycie ciepłej wody jest naprawdę znikome - poza domem w tygodniu jesteśmy około 10 godz. więc nie wiem o co chodzi. Dodatkowo wyłączenie pompy po nagrzaniu CWU jest w różnych temperaturach - raz 53 stopnie innym razem 57 stopni. Nie wiem czy to jest normalne i sam znajduje sobie problem ale przy mrozach -10 stopni gdy budynek będzie miał większe zapotrzebowanie na ciepło może być nie ciekawie.
    Czy masz curkulację CWU i czy ewnetualnie jest jakoś sterowana czy chodzi non stop?
    Może masz słabo izolowane rurki CWU - to tak apropo częstych załączeń.
    Jeżeli CWU masz na 47oC i grzeje do 57oC to podaj też kiedy się załącza,czy nie w okolicy 37-40oC.Jaką masz histerezę na CWU?

  12. #72

    Domyślnie

    Nie rozumiem pytania dotyczącego cyrkulacji - czy chodzi o obieg wewnątrz pompy czy już zasilanie na odbiorniki w mieszkaniu (tu mam jedną popkę od najdalszego punktu czyli kuchnia - sterowana czasowo) Co do histerezy to jest obecnie 5 i złącza się przy 42 stopni - histereza była zmieniana i działa tylko w dolnych temperaturach. Wszystko jest zaizolowane i wygląda OK. kiedyś próbowałem załaczyć sterowanie czasem dla CWU i dałem obniżenie tem. o -5 stopni w godzinach 01 do 14 - jednego dnia temperatura spadła do 30 stopni a jak wróciłem z pracy po 18 -tej to miałem plame wody bo wywaliło na zbiorniku z zaworem bezpieczeństwa- więc dałem na luz z tym paramertem.

  13. #73

    Domyślnie

    Czytam i czytam różne wypowiedzi i dalej nic nie wiem o IVT. Moźe odczyt temperatur rozjaśni Komuś sprawę:
    Powrót z CO GT1 wl 21,2 akt. 30,5
    Tem. wyj. na CO GT8 41,6
    Tem. pow. z CO GT9 41,5
    Te dwie pozycje się zmieniają po pracy pompy na tylko CWU - jeżeli jest to faktyczna tem z ogrzewania podłogowego to dlaczego taka wysoka?

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&U Zobacz post
    Czytam i czytam różne wypowiedzi i dalej nic nie wiem o IVT. Moźe odczyt temperatur rozjaśni Komuś sprawę:
    Powrót z CO GT1 wl 21,2 akt. 30,5
    Tem. wyj. na CO GT8 41,6
    Tem. pow. z CO GT9 41,5
    Te dwie pozycje się zmieniają po pracy pompy na tylko CWU - jeżeli jest to faktyczna tem z ogrzewania podłogowego to dlaczego taka wysoka?
    Przez 24h/dobę CWU załącza się Tobie co 15 minut?To jak długo pracuje PCi w jednym cyklu grzania CWU?Jaka temp sprężarki na końcu grzania?
    Cyrkulacja CWU to obieg ciepłej wody - ta potrafi sporo wyciagnąć
    Podczas grzania co GT1=GT9, to temp powrotu w co.GT8 jest temp zasilania.Nie wiem dokładnie ale GT8,GT9 są gdzieś przy wbudowanym zbiorniku CWU.
    Podczas grzania CWU temp GT8,GT9 są takie jak podałeś, u Ciebie musiała to być chwila po starcie grzania CWU.

  15. #75

    Domyślnie

    Sprężarka dochodzi do około 85 stopni chociaż bywa nieraz wyżej gdy się wyłączy nie zdąży spaść do poniżej 40 stopni i znowu start. Grzeje przez około 5 min.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&U Zobacz post
    Sprężarka dochodzi do około 85 stopni chociaż bywa nieraz wyżej gdy się wyłączy nie zdąży spaść do poniżej 40 stopni i znowu start. Grzeje przez około 5 min.
    To jest coś nie tak. Procentowy udział CWU/co przy temp jak obecnie, wynosi 20/80 lub nawet 15/85.
    U ciebie wychodzi 3 cykle grzenia 5minut i 15 minut przerwy na godzinę.Zatem 5min x 3 x 24 =360 minut pracy PCi na CWU.U ciebie to jest 60-70% całego czasu pracy PCi.Naprawdę sporo.
    Ja kontaktowałbym się z instalatorem lub dzwoń do IVT - powinni coś doradzić

  17. #77
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    serol

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam wszystkich, jestem na etapie planowania budowy (ruszam na wiosnę). Mój dom: parterówka z poddaszem użytkowym (150m2 użytkowej/210m2 po podłodze) porotherm25+20 styro, podłoga 15 styro, poddasze 35 wełna. Wszędzie planuję podłogówkę ok 190m2, kubatura ogrzewana 525m3. Nie wiem jakiej firmy zastosować pompę ciepła. Polecano mi właśnie IVT-HT11 (ewentualnie HT C-9) oraz Zirius M2-11kW. Jakie macie zdanie o producentach i jakie polecacie pompy.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony