dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 319
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 6379
  1. #721

    Domyślnie

    Ja mialem zalane woda na czas pozostalych prac a pozniej przedmuchane i zalane glikolem wiec tez de-facto tez oczyszczone wszystkie rury kolektora.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  2. #722
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Ja mialem zalane woda na czas pozostalych prac a pozniej przedmuchane i zalane glikolem wiec tez de-facto tez oczyszczone wszystkie rury kolektora.

    Pzdr.
    Miałem podobnie, ale i tak coś się na tym fiterku zebrało. Dużo tego nie było ale jednak.

  3. #723

    Domyślnie

    Wracając do zasadniczego tematu - temp. DZ chwilę przed wyłączeniem 3,3/-0,1

  4. #724
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kkdarch
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Sangrodz
    Kod pocztowy
    97-225
    Posty
    450

    Domyślnie

    U mnie też przed wyłączeniem DZ 2,4/-0,7st C

  5. #725
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Piszcie informacje po jakim czasie pracy pompy, bo ja mam inna jak sie wylaczy po 2h a inna po 8h ciaglej poracy
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  6. #726
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Po 9h pracy mam 3/-1

  7. #727

    Domyślnie

    800m DZ poziomego spiralnego z PE40, pc 8kW, po 9h mam 0.9/3.0.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #728

    Domyślnie

    Niestety u siebie nie jestem w stanie podać czasu pracy od włączenia - taka opcja u mnie nie jest rejestrowana. Wczorajszy odczyt był co najmniej po 5 godzinach (a śmiem przypuszczać że po 9h pracy) W ostatnich 5 godzinach spadek temp. na zasilaniu wynosił wg wskazania temperatur w PCi średnio 0,1st.C/2,5h

  9. #729

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Piszcie informacje po jakim czasie pracy pompy, bo ja mam inna jak sie wylaczy po 2h a inna po 8h ciaglej poracy
    U mnie po 2 godzinach 0,1/-2,4 po 3 godzinach 0/-2,5 po 4 godzinach pracy -0,3/-2,6. Oczywiście temp. zmieniały się dynamicznie w momencie pomiaru wpisałem najniższą zaobserwowaną, nawet jeżeli częściej pojawiała się wyższa (różnica sięgała 0,2 stopnia)
    Na początku grudnia 2011 miałem po 2 godzinach pracy 0,4/-2,1, więc DZ pracuje na niskich ale w miarę stabilnych temperaturach.

  10. #730

    Domyślnie

    po 6h pracy +3.4°c/-0.1°c (szczegóły na końcu linka ze stopki)

  11. #731
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    z racji że nie mogę znaleźć jasnych odpowiedzi na pare pytań ktoś może mi "rozjaśni" i wyjaśni jak to z tym DZ fakcztnie jest i co mogę faktycznie zrobić by w planowanej instalacji PC uzyskać realnie jak najlepszy współczynnik COP, zapewne pompy ciepła również mają różną efektywność ale wg. mnie równie istotna jest temp zasilania czyli "sprawność" DZ
    Czy kolektory pionowe dają wyższą temperature na zasilaniu ? z obserwacji wątku ciężko to powiedzieć jednoznacznie.

    Rozważam dwie możliwości-maxymalne wykorzystanie działki na kolektor poziomy co da mi mi ok 500-550 m2 (ciężka glina, na głębokości ok 2,4 metra woda gruntowa) lub ew zrobić sobie układ-dwa odwierty 30-50m i 300-400m2 kolektora który mogę wykonać na własną ręke.
    I kwestia głębokości zakopania rurek, nie wiem czy ma znaczenie jak głęboko zakopie rurki ,tzn czy jest różnica w temp zasilania gdybym zakopał rurki na głębkości 1,8 a np 2,2 ?

  12. #732
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ty masz adiqq specyficzne warunki gruntowe. Ale zgodzę się co do jednego, jeżeli jest miejsce i warunki, lepiej zrobić tańszy kolektor poziomy nawet jak by był nieco mniejszej sprawności (szczególnie gdy robimy go samemu). Natomiast odwierty dobrze się sprawdzą również jako GWC.

  13. #733
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Zima łaskawa

  14. #734

    Domyślnie

    rosomakx4, glina + woda w gruncie = kolektor poziomy. Na pewno musi być położony poniżej strefy przemarzania. Archiwum temperatur DZ za ten miesiąc masz w linku w mojej stopce - w sąsiednim dziale na mojej stronie szczegóły jak to u mnie jest zrobione. Różnica może być tylko taka że w odróżnieniu od twojej gleby, u mnie sączenia są na 1mppt.
    A, i jeszcze jedno, w pierwszym sezonie po ok 1800 godzinach pracy non-stop (wiatr hulał po pięterku, a zima była mroźna) temperatura na zasilaniu była na poziomie -1,9stC. przy dT 5st.C Każdemu życzę takiej wydajności DZ.

  15. #735
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Natomiast odwierty dobrze się sprawdzą również jako GWC.
    Właśnie planuję zrobić wentylacje mech z rekuperatorem i wymiennikiem gruntowym
    Mam już "zatopioną" rure 200m w fundamencie i wychodzi na zewnątrz na głębokości 1,8m , planowałem rozwidlenie na
    2 razy rurka 160 i puścić taką nitke 2x25m, miałoby to wstępnie ocieplić/ochłodzić powietrze przed nagrzewnicą

  16. #736

    Domyślnie

    Cytat Napisał rosomakx4 Zobacz post
    Właśnie planuję zrobić wentylacje mech z rekuperatorem i wymiennikiem gruntowym
    Mam już "zatopioną" rure 200m w fundamencie i wychodzi na zewnątrz na głębokości 1,8m , planowałem rozwidlenie na
    2 razy rurka 160 i puścić taką nitke 2x25m, miałoby to wstępnie ocieplić/ochłodzić powietrze przed nagrzewnicą
    Tylko ostrożnie zakopuj tą rurę. U mnie skończyło się tym że mam zamiast GWC - GCCW (gruntową czerpnię czystej wody)

  17. #737

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    no a mi się właśnie wydaje, że ten wątek daje jednoznacznie odpowiedz, że dobrze wykonane DZ poziome (w dobrym gruncie i/lub wysokie wody gruntowe) może być wydajniejszy niż DZ pionowe.
    Ja też odnoszę takie wrażenie. Rosomakx4 jeśli masz tylko miejsce, to zrób poziome. Nie zastanawiaj się też wiele, czy ma być 1.8m, czy 2.2, obojętnie, zrób jak Ci wyjdzie, bo to nie apteka.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #738

    Domyślnie

    Ja mam chyba najgłębiej z wszystkich w wilgotnej glinie, ale do adiqq-owych temperatur daleko.... Nie ma chyba sensu przesadzać - poniżej poziomu zamarzania wystarczy. Chociaż jeżeli masz niewiele niżej wody gruntowe to kusi, żeby utaplać rurki w błocie. Najlepsze parametry dz osiągnęli brudasy

  19. #739

    Domyślnie

    dzisiaj wreszcie zobaczyłem jakie są temperatury na moim DZ, po trzech godzinach pracy 0,3 i 4

  20. #740
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    od 1,6-1,8 pamiętaj że PCI przy poziomym dolnym źródle bierze ciepło nie z głębi ziemi ale ze słońca

Strona 37 z 319

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony