dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 231
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna - jak to jest

    Witam

    Zakładam nowy temat bo w pozostałych panuje niezły bałagan i nie sposób przez nie przebrnąć.

    Proszę o opinie użytkowników wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych o opinie i odpowiedź - warto było zainwestować w wentylację czy nie? Proszę o same oceny,bez jałowych dyskusji tak by ten temat mógł być pomocny dla osób zastanawiajacych się nad ww. instalacją. Proszę również o informację czy hałas pracującej wentylacji jest w Waszych domach do przyjęcia - czy macie z tym problemy.

  2. #2

    Domyślnie

    Warto.

    Brak wilgoci w domu

    caly czas swieze powietrze w calym domu
    centrali nie slychac (stoi w piwnicy)
    nawiew slychac tylko na 3 biegu - ale ten jest uzywany tylko podczas imprez wiec wtedy go nie slychac
    Marcel

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dobry wątek. Jestem ciekaw opinii użytkowników. Planuje na wiosnę budowę domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym i cały czas się zastanawiam nad WM.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bluenet

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Piła
    Posty
    1.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcel232 Zobacz post
    Warto.

    Brak wilgoci w domu

    caly czas swieze powietrze w calym domu
    centrali nie slychac (stoi w piwnicy)
    nawiew slychac tylko na 3 biegu - ale ten jest uzywany tylko podczas imprez wiec wtedy go nie slychac
    No dobrze ale co jeżeli w domu nie ma piwnicy i strychu a jedyne miejsce gdzie może stać WM to pomieszczenie gospodarcze sąsiadujące z salonem? Co z hałasem. Druga sprawa to jakie masz ogrzewanie w domu? Ile kosztowała Cię WM?

  5. #5

    Domyślnie

    Warto. Świeże powietrze przez cały rok w domu jest bezcenne. Nie musi pizgać zimnym przez szpary, nawiewniki, czy kratki ze wstecznym ciągiem. W domu nie mia wilgoci, zaparowanych szyb, zaduchu itd. Gdy idę gdzieś, gdzie są szczelne okna i wentylacja grawitacyjna, to odczuwam bardzo dużą różnicę. Całkowicie bezgłośna na użytecznych prędkościach, na max nigdy nie puszczam, bo nie ma potrzeby. Max to u mnie ponad 400m3/h wg. instrukcji.
    Sama centrala jest cicha i spokojnie można ją umieścić w pomieszczeniu obok salonu. Centrala powinna być dobrze wygłuszona i zaizolowana przez producenta (chyba że jest lipna). Ewentualny szum łożysk wentylatorów może się roznosić po sztywnych rurach spiro, jeśli takich używamy i nie oddzieliliśmy ich od centrali za pomocą tłumika, czyli np. 2 m miękkiej rury flex - takiej rozbijającej dźwięk. Hałas może powodować źle wykonana instalacja, czyli zrobiona na rurach o zbyt małej średnicy.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 29-01-2012 o 20:18
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Zawsze można zastosować WM z odzyskiem ciepła

  7. #7

    Domyślnie

    Chyba mało kto stosuje WM bez odzysku ciepła.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bluenet

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Piła
    Posty
    1.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Planuje PC w domu. Za wygoda i względnie niskie koszty eksploatacji. Przeciw wysokie koszty montażu. Nie interesowałem się dotychczas WM w połączeniu z PC. Wykonawcy przekonują, że nie ma sensu inwestować w nadmierne ocieplenie budynku bo koszt eksploatacji PC jest proporcjonalny do ocieplenia. Czym lepiej ocieplony budynek tym dłużej zwraca się koszt inwestycji. Czyli PC będzie jedynym źródłem ciepła + kominek ale bez PW. Pytanie moje czy posiada ktoś z Państwa takie rozwiązanie - PC + WM? PS. Nie otrzymałem odpowiedzi na temat kosztów WM.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zieli
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Nowe Dąbie
    Kod pocztowy
    89-210
    Posty
    946

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluenet Zobacz post
    Planuje PC w domu. Za wygoda i względnie niskie koszty eksploatacji. Przeciw wysokie koszty montażu. Nie interesowałem się dotychczas WM w połączeniu z PC. Wykonawcy przekonują, że nie ma sensu inwestować w nadmierne ocieplenie budynku bo koszt eksploatacji PC jest proporcjonalny do ocieplenia. Czym lepiej ocieplony budynek tym dłużej zwraca się koszt inwestycji. Czyli PC będzie jedynym źródłem ciepła + kominek ale bez PW. Pytanie moje czy posiada ktoś z Państwa takie rozwiązanie - PC + WM? PS. Nie otrzymałem odpowiedzi na temat kosztów WM.
    co oznacza nadmierne ocieplenie? warto poczytać to jeśli chodzi o PCi
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...5%BCenia-uwagi.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-PC-i-dlaczego
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%85-pomp%C4%99
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...5%82a-Ecopower
    Ostatnio edytowane przez zieli ; 30-01-2012 o 14:03

  10. #10
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "Proszę również o informację czy hałas pracującej wentylacji jest w Waszych domach do przyjęcia :
    WIESZ o czym piszesz?
    WIDZIAŁEŚ to gdzieś kiedyś?
    ZASTANAWIASZ SIĘ czy grawitacyjna czy mechaniczna?!!!

    Jak nie masz gdzie tego obejrzeć to byś co poczytał na temat...

    Adam M.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluenet Zobacz post
    Planuje PC w domu. Za wygoda i względnie niskie koszty eksploatacji. Przeciw wysokie koszty montażu. Nie interesowałem się dotychczas WM w połączeniu z PC. Wykonawcy przekonują, że nie ma sensu inwestować w nadmierne ocieplenie budynku bo koszt eksploatacji PC jest proporcjonalny do ocieplenia. Czym lepiej ocieplony budynek tym dłużej zwraca się koszt inwestycji. Czyli PC będzie jedynym źródłem ciepła + kominek ale bez PW. Pytanie moje czy posiada ktoś z Państwa takie rozwiązanie - PC + WM? PS. Nie otrzymałem odpowiedzi na temat kosztów WM.
    Bluenet,

    U mnie koszt wentylacji 33.000zeta (rekuperatory.pl), centrala 550m3/h
    Mam PC (odwierty 2x120m), 100% podlogowki (220m2), kominek z PW (z plaszczem dlatego, ze kominek moze grzac grzejniki w piwnicy i garazu)
    Ocieplenie dachu – 20cm piana zamknietokomorkowa
    Ocieplenie scian – 20cm styro grafitowe
    Okna 3 szybowe
    Gdyby nie to, ze w domu zamontowana jest klimatyzacja wyszedlby mi dom pasywny (wg certyfikatu energetycznego). Nigdy przy budowie domu nie zastanawialem sie czy cokolwiek sie ‘zwroci’ po prostu teraz mam kase to wladowalem ja w dom i tyle - kto wie co bedzie pozniej.

    ale najbardziej zadowolony jestem z reku. kiedys czytalem ze najlepiej kogos przekonac do reku wprowadzajac go rano do sypialni w ktorej pracuje WM
    Marcel

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bluenet

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Piła
    Posty
    1.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Brak słów
    Skoro brak słów to po co ten POST?

    marcel232
    Napisz mi kto robił Ci PC i jakie koszty z kompletnym ogrzewaniem i instalacją c.w.u?

  13. #13

    Domyślnie

    A ja poprosiłbym o Was o namiary na dobrych wykonawców WM, działających w okolicach Warszawy. Prosiłbym o namiary na priva. Będe wdzięczny. Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Blue,,

    calosc robil viessmann

    tj.
    pompa ciepla kompaktowa z 220l CWU
    panel solarny prozniowy 2m2 (nawet dzisiaj przy -12 na dworzu panel 'daje' 75 stopni!!!)
    220m2 podlogowki, styropian systemowy 3cm,
    bufor 750l (z wezownica do ktorej jest podpiety kominek - dlatego bufor)
    odwierty,
    cala hydraulika ciepla/zimna woda, kanaliza (a w domu sa 3 lazienki + pralnia), stelaze podtynkowe pod wc itp.
    stacja uzdatniania wody
    uruchomienie

    calosc 108 tys brutto
    Marcel

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał koziol99 Zobacz post
    A ja poprosiłbym o Was o namiary na dobrych wykonawców WM, działających w okolicach Warszawy. Prosiłbym o namiary na priva. Będe wdzięczny. Pozdrawiam
    koziol

    ja moge polecic www.rekuperatory.pl

    naprawde solidna firma. moze i jest jedna z najdrozszych ale wszystko jest zrobione porzadnie i na dobrych materialach. ekipa po sobie sprzata, smieci zabiera a to tez dzisiaj wazne.
    Marcel

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Polecona przez Ciebie firma jest chyba jedną z najbardziej kontrowersyjnych tu na forum. Poczytaj dokładnie opinie na jej temat.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bluenet

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Piła
    Posty
    1.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcel232 Zobacz post
    Blue,,

    calosc robil viessmann

    tj.
    pompa ciepla kompaktowa z 220l CWU
    panel solarny prozniowy 2m2 (nawet dzisiaj przy -12 na dworzu panel 'daje' 75 stopni!!!)
    220m2 podlogowki, styropian systemowy 3cm,
    bufor 750l (z wezownica do ktorej jest podpiety kominek - dlatego bufor)
    odwierty,
    cala hydraulika ciepla/zimna woda, kanaliza (a w domu sa 3 lazienki + pralnia), stelaze podtynkowe pod wc itp.
    stacja uzdatniania wody
    uruchomienie

    calosc 108 tys brutto
    Dobra cena. Poprosiłem lokalnego przedstawiciela Viessmana o wykonanie kosztorysu dla mojego domu. Czekam 2 tyg....

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcel232 Zobacz post
    ...U mnie koszt wentylacji 33.000zeta (rekuperatory.pl)
    o ja pierd..., ta firma nigdy nie zawiedzie
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adamfcb
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    witam, ile moze wyniesc instalacja WM z reku w domku 120m2, w planach jest grawitacyjna, ale zauwazylem ze sporo ludzi planuje badz ma WM z reku i ciekawi mnie czy warto,

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adamfcb
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    a i jak to sie ma do ogrzewania gazem(podlogowka plus grzejniki na gorze) i kominkiem

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony