dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 53
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Dalej nie potrzebna bo wieniec można wyciągnąć na zewnątrz

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Nie koniecznie! Są na to proste rozwiązania (imitacja murłaty czy płatwi) stosowane przy więźbie prefabrykowanej gdzie ostatni wiązar stoi na ścianie szczytowej a dwie skrajne krokwie spoczywają na kawałkach murłat czy płatwi wychodzących z wiązarów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #23

    Domyślnie

    Faktycznie, można tak jak piszecie. Ale poco tak kombinować? Chociaż z wypuszczeniem wieńca wiele kombinacji niema.
    Ostatnio edytowane przez winiu1 ; 02-02-2012 o 20:21

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krizi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Złotniki Kujawskie
    Kod pocztowy
    88-180
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    Krizi, przeraża mnie że budujesz ludziom dachy i nic nie wiesz na temat statyki, mam nadzieję że przynajmniej trzymasz się projektu
    A co konkretnie kolegę w tym co napisałem tak bardzo przeraziło.

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie ostatniego rozwiązania z tym siodełkiem na drugim rysunku po prawej w moim pierwszym poście, bo przekrój z lewej strony tego rysunku jest taki sam jak analogiczny przekrój w pierwszym rysunku. Jeśli dam takie siodełka (mam kilkanaście krawędziaków 8x10cm po stemplowaniu stropu) o długości np 60-80cm kręcąc je do krokwi od spodu na kilka mocniejszych spaxów, będzie korzystnym rozwiązaniem? Nie bedzie wtedy skomplikowanego cięcia krokwi którego cieśle boją.
    Jest to rozwiązanie wg mnie proste i mało pracochłonne i można zrobić nawet samemu. Będzie to dodatkowo początek stelarza pod sufit (ścianę) który i tak muszę do krokwi przytwierdzić.
    Dach od strony szczytowej wystaje poza wieniec ściany nośnej 62cm (42cm licząc z izolacją) więc murłata jest tak samo jak reszta płatwi w tym ta usztywniająca.
    Andrzeju, z całym szacunkiem dla Ciebie, ja nie mam więźby prefabrykowanej z wiązarami (chodzi mi o takie jak w domach bez poddasza uzytkowego) które są stawiane w całości na ścianach. Widziałem 4 mies temu takie wiązary podczas montażu na NETTO w Sępólnie (rozpiętość ze 20-25m wysokość conajmniej 6m jak nie więcej). Sił działających na zewnątrz ścian (poziomych) chyba tam nie ma a pionowe jak najbardziej są w miejscach podparcia których może być kilka np podciągi które są, bo słupy żelbetowe w środku sklepu widziałem. Dach jest pokryty karpiówką.
    Dyskusja dotyczy dachu rozporowego, krokwiowo-jętkowego
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Ze względu na dobór łączników krokwiowych zamyśliłem się nad ciężarem dachu i obciążeniem śniegiem oraz parciem wiartu.

    Sławek wspomniałe że łączniki pracują na granicy swoich nośności a nawet powyżej tej granicy.
    Czy moje obliczenia na temat ciężaru i sił działających na dach są prawidłowe?
    Ciężar:
    - dachówek 45kg/m2 x 260m2 = 11700kg do tego 170 dachówek krańcowych i gasiorów po 8kg, razem 13 ton,
    - więźba razem z łatami, deskami na stropie itp około 15 m3 x 600kg/m3 = 9 ton,
    - ocieplenie wraz z regipsami, instalacjami, tynki, rynny, łączniki membrana i cała reszta na strychu np graty to ze 2-4 tony.
    Razem wychodzi 24-26ton.

    Najważniejsza rzecz to obciążenie śniegiem oraz parcie wiatru.
    Nie wiem dokładnie jaką się wartośc przyjmuje dla mojej lokalizacji.

    To wszystko leży na murłatach i na krokwiach których jest 30 w tym 4 szerokości 16cm a 26 o szerokości 8cm.
    Jaka może być składowa pozioma rozpierająca dach na boki (dla pojedyńczej krokwi) gdy krokiew ma nachylenie 40'?
    Mozna szacować siłę na 15-20kN dla grubszej krokwi oraz 8-12kN dla tej o szerokości 8cm?
    Wiem że to zadanie konstruktora dachu (dach obliczony wg projektu na kazdy rodzaj pokrycia - dachówki cementowe i ceramiczne).
    Moje rozmyślanie wynikło z dość solidnego zbrojenia rdzeni ścian kolankowych w których kazdy ma 8 prętów fi12mm (widoczne w dzienniku) i które to zrobiłem dokładnie tak jak jest w projekcie.
    Kierownik dziwił się takim sposobem zbrojenia rdzeni i twierdził ze za dużo a gdy powiedziałem mu że dach jest rozporowy (krokwiowo-jętkowy) już nic więcej nie mówił.
    Jeden z forumowiczów budował M131 z poszerzonym garażem do 4m tak jak ja mam ale garaż miał obnizony strop więc ścianka kolankowa ma wys 170cm i konieczna była belka HEB220 w miejscu płatwi pośredniej oparta na ścianie nośnej poddasza ze wzmocnieniem w miejscu podparcia w celu przejęcia naporu krokwi na tą wysoką ściankę kolankową.
    Coś na rzeczy jest w tym jednak i siły naporu krokwi na ściankę kolankową wbrew mniemaniu są dość znaczne.
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 03-02-2012 o 07:39
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Może byś wcisnął kilka słupków pod płatwie i je zamaskował. Spokojnie byś spał . Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  8. #28

    Domyślnie

    Pytanie trochę z innej beczki ale powiązane.
    Dach najprostrzy dwuspadowy, ze względu na położenie ścian nośnych i konstrukcję stropu możliwe jest podparcie jednej połaci dachu poprzez płatwie na dwóch słupach , natomiast drugiej tylko na jednym. ( długość budynku 9m, szerokość 9m słup wychodzi prawie centralnie). Konstruktor, z którym rozmawiałem twierdzi że takie rozwiązanie jest nieprawidłowe ze względu na statykę konstrukcji i proponuje dach krokwiowo/jętkowy. Ja natomiast widziałem projekt jak i sam budynek z takim właśnie rozwiązaniem. Co wy na to?

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Nie koniecznie! Są na to proste rozwiązania (imitacja murłaty czy płatwi) stosowane przy więźbie prefabrykowanej gdzie ostatni wiązar stoi na ścianie szczytowej a dwie skrajne krokwie spoczywają na kawałkach murłat czy płatwi wychodzących z wiązarów. Pozdrawiam.
    W moim otoczeniu nazywane pół płatwiami

  10. #30
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Zdobyłem obliczenia statyczne dachu z tego projektu ( z uwzględnieniem wszystkich elementów - dachówki, strop itp) i dla 2 strefy obciążenia sniegiem i 1 wiatrem. Siła wewnetrzna krokwi o przekroju 8x24cm wynosi: N=17,7kN (1804.89 kG) a dla jętki ją spinającej N=11,3kN (1152.28 kG), natomiast już dla tej większej (16x24cm) siła N=42,5kN (4333.79 kG) a dla jętki ją spinającej to N=34,6kN (3528.21 kG).
    Siły więc dość duże.
    Dla wymianów w miejscu kaferka siły reakcji Ra, Rb=11,4kN (1162.47 kG), obciążenie wieszaków jest małe N=4kN (408 kG).
    Pytanie moje jest następujące: czy siły wewnętrzne oznaczone jako N działają wektorem wzdłuż krokwi (belki) i aby znaleźć składową poziomą i pionową należy skorzystać z sumowania geometrycznego (dokładniej wyznaczyć z kąta połaci 40')?
    Jeśli tak to byłoby:
    tg40'=0,839 więc
    składowa pozioma x=0,766 N
    składowa pionowa z=0,643 N

    otrzymamy:
    N=17,7kN (1804.89 kG), x=13,56kN (1382.47 kG), z=11,38kN (1160.55 kG)
    N=42,5kN (4333.79 kG) , x=32,55kN (3319.68 kG), z=27,33kN (2786.63 kG)
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 03-02-2012 o 14:54
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krizi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Złotniki Kujawskie
    Kod pocztowy
    88-180
    Posty
    69

    Domyślnie

    Już któryś z kolegów wcześniej raczył wspomnieć że nic nie wiem na temat statyki ale na koniec mojego udziału w tej pogadance, muszę wyrazić moje zakłopotanie tym co widzę w istniejącej, niecodziennej akademickiej dyskusji na forum budowlanym.

    kolega rkowal79 raczy nas zarzucać różnymi wielkościami, liczbami i równaniami a sądząc po zagadnieniach które porusza i pytaniach które zadaje to raczej domu nie wybuduje bo gdzie znajdzie projektanta/architekta mądrzejszego od siebie i nie wspomnę tu o wykonawcy, którego wiedza techniczna musiała by być na poziomie co najmniej 3-go roku na Polibudzie.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    No przecież pisałem, że robi doktorat a może tylko przejściówkę i potrzebuje darmowych konsultacji. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomo21 Zobacz post
    Pytanie trochę z innej beczki ale powiązane.
    Dach najprostrzy dwuspadowy, ze względu na położenie ścian nośnych i konstrukcję stropu możliwe jest podparcie jednej połaci dachu poprzez płatwie na dwóch słupach , natomiast drugiej tylko na jednym. ( długość budynku 9m, szerokość 9m słup wychodzi prawie centralnie). Konstruktor, z którym rozmawiałem twierdzi że takie rozwiązanie jest nieprawidłowe ze względu na statykę konstrukcji i proponuje dach krokwiowo/jętkowy. Ja natomiast widziałem projekt jak i sam budynek z takim właśnie rozwiązaniem. Co wy na to?
    Dlaczego nieprawidłowe? Płatwie wyjdą o wiekszych przekrojach lub stalowe, ale dlaczego niby układ słupków musi być symetryczny?
    Kwestia tylko tego rodzju, że nie będzie to klasyczny układ płatwiowo-kleszczowy, ale pod względem statycznym do zrobienia

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Myometis
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    696
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    No przecież pisałem, że robi doktorat a może tylko przejściówkę i potrzebuje darmowych konsultacji. Pozdrawiam.
    niestety to nie doktorat... on tak naprawdę a dach to tylko kawałek domu....

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    No to współczuję glazurnikowi, że nie wspomnę już o malarzu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #36
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    No to współczuję glazurnikowi, że nie wspomnę już o malarzu. Pozdrawiam.
    Nie wspomniałeś jeszcze o elektryku i hydrauliku tu dopiero wredny inwestor może naprzykrzyć życia.
    W końcu inwestor płaci i wymaga. Ma być wykonane zgodnie z normami i wymogami. STOP PAPUDRAKOM

    Oczywiście mam pełen szacunek dla fachowców i nic nie zamierzam zarzucać w tej kwestii ani Andrzejowi Wilhelmi, ani Krizi, ani żadnemu innemu wykonawcy udzielającym się na forum.

    Na początku pytałem o koncepcję złącza, a kilka osób szanowanych na forum za wiedzę, praktykę i doświadczenie napisało, że kombinuję.
    Dlaczego moje pytania i wątpliwości odnośnie sił działających na krokwie i murłaty spisanych z obliczeń statycznych od razu zostały skrytykowane bez żadnego wyjaśnienia ze strony kilku osób? Dodatkowo okrzyknięto mnie doktorantem za dociekliwość.

    Szczególnie dziękuję Andrzejowi Wilhelmi za wszyskie 5 postów którymi nabił sobie licznik i nic nie wniósł do tematu drwiąc ze mnie jako zbyt dociekliwego inwestora (Przeczytałem dokładnie wszystkie twoje posty w tym ten o więźbie prefabrykowanej której nie mam). Szczególnie od Ciebie jako osoby bardzo doświadczonej oczekiwałem jakiejś pomocy i porady MERYTORYCZNEJ i coś wnoszącej do TEMATU.

    Dziękuję też za rady Sławkowi 9000 i docentowi, bo dzięki WAM dowiedziałem się że w dachu rozporowym prawidłowa jest pochylona murłata i to, że tylko nacięcie krokwi i osadzenie na murłacie źle może się się skończyć na skutek duzych wartości sił i tym że łączniki krokwiowe pracują już na granicy swych nośności obliczeniowych.
    W końcu siła działająca na tylko 1 krokiew przypełnym normowym obciązeniu wiatrem i sniegiem równoważna jest cięzarowi około 1,7 tony a dla tej szerszej krokwi około 4,2 tony

    Dowiedziałem się też o łącznikach łk1/2, 3/4 ale są też dłuższe 5/6, 7/8 i być może te zastosuję bo można je ,,zawinąć" na wewnętrzną stronę murłaty (dziękuję za radę Krizi).
    Szkoda tylko że wszystkie mają szerokość tylko 40mm (w boku) i grubość blachy 2mm (mogłyby mieć spokojnie 3mm).

    Mistrzu Janie, raczej nie będę robił ukrytych słupów, ewentualnie zastosuję za radą jednego kolegi większe płatwie. Zamiast 12x12cm można dać np15x24 jak ktoś proponował i jednocześnie takie, jaką mam płatew w wiacie nad wejściem, osadzając je na wieńcu obwodowym ścian nośnych który będzie właśnie na wysokości jętek wewnątrz a na ścianach szczytowych w nadprożach okien.

    Z całym szacunkiem, Myometis, nie wniosłaś nic sensownego do tematu więc po co zabierałaś głos? Swój M131 masz już wybudowany. Pozdrawiam Ciebie serdecznie

    Tak poza tematem. Po rozmowie z projektantem M131 który przekazał mi obliczenia dla 2 strefy śniegowej i 1 wiatrem dowiedziałem się że więźba dla pierwotnych przekrojów krokwi (8x18cm) pracuje na granicy wytrzymałości - obliczenia są na styk.

    Myślę że temat można zamknać (zakończyć) bo szkoda czasu na słowne przepychanki.
    Bez odbioru
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 05-02-2012 o 10:07
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Zważ, że mogę się wypowiadać tak jak uznam za stosowne. Jak widać sens moich wypowiedzi do Ciebie nie dotarł. W żadnej mojej wypowiedzi nie użyłem stwierdzenia "wredny" inwestor. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Myometis
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    696
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    mówią: jeśli dwóch lub trzech mówi że jesteś koniem, kup sobie siodło...
    mówimy Ci - przesadzasz, a Ty się obruszasz.
    Buduj dalej swój bunkier, pozdrawiam.

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    rkowal79

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Okolice Tucholi
    Posty
    489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myometis Zobacz post
    Buduj dalej swój bunkier, pozdrawiam.
    Każdy ,,fachowiec" chętnie odchudzi projekt, wyda opinie, ale KB wpisu w dzienniku o zmianach juz nie zrobi!!! Ale z całą pewnością KB wpisze że wszystko wykonano zgodnie z projektem.
    ugryzłem się w język BEZ ODBIORU
    Ostatnio edytowane przez rkowal79 ; 06-02-2012 o 11:48
    Budowniczym, murarzem, kierownikiem, facetem od czarnej roboty jestem ja a razem z żoną jesteśmy inwestorami.

    Nasz dziennik budowy
    komentarze do dziennika budowy - krytyka i komentarze bardzo mile widziane

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Niepotrzebnie się " obrażasz " chciałbym się wypowiedzieć ale mam obawy że moje wypowiedzi będą wyrocznia dla twojego wykonawcy . Spotykałem już rożnych inwestorów z obsesją " w projekcie mur 24 cm to trzeba dać 48cm",jak proponuje wkręt 120x8 to nie ,ma być 140x10, pytam sie czy przypadkiem nie będzie za słaby .może by zastosować 160x12 bo kornik może go przegryźć . Niektórzy inwestorzy mierzą krokwie suwmiarką itp. Zostałem kiedyś zaproszony żeby dokończyć dach na którym już poleciało 12 wykonawców (to nie żart), ja byłbym tym 13sty nawet jak bym się starał do granic możliwości . Przeanalizuj pewne dane które już tu otrzymałeś częściowo w formie żartu. Jeśli więżbę będziesz robił sam i zależy Ci na konkretach to proszę najpierw zapoznać nas z projektem.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony