dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie skuteczne obniżenie kosztów energii

    Witam,

    Zwrcam sie o was o porade i pomoc.
    Mianowicie posiadam lokal o metrażu ok 130m2 w którym mam 28 świetlówek ( tzw długie ok 120cm) Osram L36W840, świecą sie one około 8-9 godzin dziennie przez 5 dniu w tydoniu i po 5 godzin w soboty.Dodatkowe urządzenia elektryczne to w zasadzie ewentualnie jakiś czajnik i podłączone na bierząca i pracujace kasa fiskalna oraz rejestrator od monitoringu. Obecnie koszty miesięczne za energie elektyczna wynosza ok 270-300zł. Zasntawiam sie na zmiane świetlówek ( zakładam ze i obudowy tez bedzie trzeba wymienic) i wstawieniu czegos innego. Znajomy mi podpowiadał zeby zamontować jakies świetlówki energooszczędne ( ale czy takie występują??) lub jak twierdzil obecnie najtansze żródlo światła na rynku tj ledy. Ze wzgledy ze nie jestem fachowcem w tej dziedzinie zwracam sie do was w jaki sposob i co nalezaloby zmienic aby mozliwie jak najbardziej ( mniejsza o cene) zastosowac energooszczedne oświetlnie?Miło byloby gdyby ktoś orientował sie w przybliżonych kosztach takiej wymiany oświetlenia.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Świetlówki mają dość dobrą sprawność.
    można je zmienić na LEDy, są gotowe świetlówki LED, które wystarczy wstawić w miejsce istniejących, przykład pierwszy z brzegu:

    http://www.lightmarket.pl/menu-20-SW...849182954.html

    Ale: na 28 sztuk takich świetlówek wydasz masę pieniędzy, czas zwrotu tego interesu może być dość długi, nie wiem, czy jest sens. Zwłaszcza, że spore jest ryzyko tego, że po wydani owej masy kasy, zamontowaniu nowych świetlówek i pierwszym włączeniu światła, będziesz je jeszcze szybciej wywalał i spowrotem wstawiał stare, bo kolor światła nie taki, za ciemno, albo jeszcze coś innego.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    a ja tak sie zastanawiam, czy 28szt na 130 m2 to nie za dużo? moze spójrz dokładnie gdzie i iile światła konkretnie potrzeba w lokalu, powykręcaj (poprzekręcaj) na próbę część świetlówek i może okaże się, że jakaś znaczna część jest zbędna

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Napisz ile kilowatów zużywasz. Kwota końcowa nie zawsze wszystko mówi. Może się okazać, że poniżej 200 zł nie zejdziesz nigdy, nawet z ledami. A dla 70 zł nie zwrócą się pewnie nigdy

  5. #5

    Domyślnie

    ilosc swietlwoek ktore mam obecnie jest optymalna, jesli juz musialbym zmieniejszyc do gora o dwie sztuki,czy jakos na fakturze za energie bedzie widniala informacja ile kilowatów zużyłem? bo nie wiem w jaki sposob moge to sprwadzic

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sintel

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-089
    Posty
    99

    Domyślnie

    Sprawdź dzienne zużycie zapisz po otwarciu lokalu i chwilę przed zamknięciem.To będzie wiarygodne a c onajważniejsze masz to na biżąco.

  7. #7

    Domyślnie

    zrobie takie wyliczenia w tym tygodniu, ale powiedzcie bo szukalem troche w sieci i z tego co widze to sa standardowe swietlowki np takie jak mam ja, swietlówki led bardzo drogie czy cos jeszcze energooszcednego w formie swietlowki a nie tak drogiego jak led wystepuje jeszcze?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony