dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 49 z 49
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja te 52 stopnie miałem przy wodzie w zbiorniku 40*C i działającym całym zestawie wg mnie co powinno być rzeczą oczywistą. A wy promujący próżniowe to jeden podaje na skręconym przepływie a drugi na wyłączonej pompie. Może jeszcze znajdzie się trzeci co będzie podawał temperatury na pustych kolektorach.
    Może i płaskie nie zdają egzaminu w zimie, w sezonie letnim działają super. A jak wg ciebie płaskie sprawdzają się wiosną i jesienią? I na koniec ile jest dni słonecznych w zimie?
    Myślałem, że te forum to miejsce wymiany doświadczeń i rozwiązywania problemów, a póki co to trąci marketingiem instalatorów.
    Napisałeś wcześniej ,,na kolektorach odnotowałem temperaturę 52*C'' .Nie napisałeś wcześniej jaka temperaturę końcową osiągnąłeś na zbiorniku więc ja Ci podałem ile było na kolektorach na instalacji którą montowałem. Pewnie byłoby jeszcze więcej ale glikol zaczął dymić przez odpowietrznik i klient musiał włączyć pompę.Powiem ci że temperuturę na kolektorach można podnieść też ustawiając wiekszą delte włączenia. Wtedy np możesz mieć na kolektorach powiedzmy 80 stopni a na zbiorniku 50 stopni. Ciekawi mnie twoja wypowiedź: ,,moc grzewcza waha się od 2500-3500W w zależności od słoneczka''. Czy te 2500 w uzyskujesz przy pogodnie pochmurnej?
    Jeśli czytelnicy maja ocenić jak twój zestaw działa podaj nam proszę jak pisał kolektor1: ''brakuje nam jednak temp. w zbiorniku od której kolektory zastartowały kolektory'' oraz ,,No i brakuje nam powierzchni (lub ilość rur) w zestawie''.
    Ostatnio edytowane przez in*s*7 ; 07-02-2012 o 21:29

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    P Witoldzie cytuje Pana wypowiedź: ,,Na pustych osiągnąłem 236 stopni! to dopiero wynik!'' Przy jakiej temperaturze powierza osiągnął Pan taki wynik?. Czyżby przy -20 stopniach, czy może raczej przy +30 stopniach?. W większości kolektorów próżniowych zbliżone temperatury to temperatura stagnacji (maksymalna temperatura jaka mogą osiągnąć kolektory bez odbioru z nich ciepła) osiągana w najkorzystniejszych warunkach.

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    To uważam rzeczywiście za chore.

    Nie jestem zwolennikiem wspomagania ogrzewania nawet kolektorami próżniowymi. W zimie słońca jest jak na lekarstwo, więc jeżeli chociaż tylko CWU zapewnią w 100% to bajka.
    Kolektory próżniowe mogą wspomagać ogrzewanie jedynie w sezonach przejściowych, tj. jesienią i wiosną.

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Napisałeś wcześniej ,,na kolektorach odnotowałem temperaturę 52*C'' .Nie napisałeś wcześniej jaka temperaturę końcową osiągnąłeś na zbiorniku więc ja Ci podałem ile było na kolektorach na instalacji którą montowałem.
    Nie zapominaj, że Yaba jest użytkownikiem instalacji i wcale nie musi się znać na zawiłościach obliczania ilości ciepła, podał stan instalacji i jego instalacja jest jak najbardziej poprawnie ustawiona na elektronice i przepływie.
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Pewnie byłoby jeszcze więcej ale glikol zaczął dymić przez odpowietrznik i klient musiał włączyć pompę.Powiem ci że temperuturę na kolektorach można podnieść też ustawiając wiekszą delte włączenia. Wtedy np możesz mieć na kolektorach powiedzmy 80 stopni a na zbiorniku 50 stopni.
    Na zbiorniku osiągniemy 70 stopni i glikol się gotuje, ciekawe czemu to ma służyć? Pewnie temu, żeby glikol szybciej "spiczniał" a instalator ma dodatkową kasę za jego wymianę. Gratuluję.
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Ciekawi mnie twoja wypowiedź: ,,moc grzewcza waha się od 2500-3500W w zależności od słoneczka''. Czy te 2500 w uzyskujesz przy pogodnie pochmurnej?
    No przecież jak wół napisane, że od słoneczka! A co Ty rozumiesz pod pojęciem pochmurnej pogody? promieniowanie na poziomie 100-300W/m2, czy może 300-400W/m2 a moze 400-600W/m2? Od Yaby żądasz precyzji a sam precyzyjnie nie potrafisz powiedzieć .
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Jeśli czytelnicy maja ocenić jak twój zestaw działa podaj nam proszę jak pisał kolektor1: ''brakuje nam jednak temp. w zbiorniku od której kolektory zastartowały kolektory'' oraz ,,No i brakuje nam powierzchni (lub ilość rur) w zestawie''.
    Co się znów czepiasz! Przecież wyraźnie napisał jaki jest przepływ, jaka jest pow. kolektorów i też wyraźnie napisał jaka jest moc chwilowa. Przecież z tych danych można wyliczyć wszystko co się chce oczywiście pod warunkiem jak się wie jak to trzeba zrobić.
    A przecież Ty sam oprócz temp. max nic więcej nie napisałeś a zarzucasz to innym.
    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    P Witoldzie cytuje Pana wypowiedź: ,,Na pustych osiągnąłem 236 stopni! to dopiero wynik!'' Przy jakiej temperaturze powierza osiągnął Pan taki wynik?. Czyżby przy -20 stopniach, czy może raczej przy +30 stopniach?. W większości kolektorów próżniowych zbliżone temperatury to temperatura stagnacji (maksymalna temperatura jaka mogą osiągnąć kolektory bez odbioru z nich ciepła) osiągana w najkorzystniejszych warunkach.
    Ten wynik osiągnąłem przy temp. -15 stopni i promieniowaniu 948W/m2.. Wcześniej już opisywałem jaka jest różnica w uzyskach na różnego rodzaju rurach. Zamiast zarzutów bachus to czy tamto trzeba było to przeczytać ze zrozumieniem. A temp. stagnacji tych rur to ok. 320 stopni
    Trochę o tym jest tu: www.słoneczny.com.pl
    Witold
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 07-02-2012 o 22:47
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Poszperałem trochę w necie i na forum elektroda i doszedłem do następującego wniosku. Nie rozumiem po co ludzie kupują kolektory płaskie, gdyż samemu można wykonać taki kolektor (np. z grzejnika płytowego) znacznie taniej. Jego cena będzie znacznie niższa nawet od najtańszych kolektorów płaskich, a działać będzie podobnie. Z mojego doświadczenia wynika, że kolektory próżniowe są wrażliwe na uszkodzenia tylko na etapie montażu. Ich sprawność średnioroczna spada bardzo nieznacznie wraz z upływem lat. Życzę powodzenia wszystkim chcącym podrabiać kolektory próżniowe Ludzie nie dajcie się nabijać w butelkę
    Bzdury pleciesz
    gdybys rzeczywiście przebrnął przez 3 tomy po ok 400 stron o budowie ,,hand made,, na samej tylko elektrodzie to bys juz wiedział ze samodzielne złozenie i montowanie kolektora płaskiego z nowych kupnych elementów wychodzi prawie identycznie cenowo z najtanszymi firmowymi kolektorami płaskimi-wiec jest to słabo opłacalne,co innego jesli ma się dostęp do taniego materiału.
    Jak juz piszesz ze cos czytałes to chociaz NAPRAWDĘ przeczytaj
    pzdr

    Jak już pisałem wystarczy przesledzic empiryczne doświadczenia uzytkowinków róznych typów od ,,hand made,, przez prózniowe do płaskich by dojsc do wniosku ze zimą uzyski sumaryczne z obojętnie jakiego typu sa na tyle znikome ze nie ma co nawet sie tym zajmowac.... Jesli w styczniu bedziemy mieli 3 dni słoneczne po 5 godzin to prózniowy da powiedzmy 60 stopni,płaski 45 a samoróba 40 ale to wiele nie zmieni w sumarycznym zuzyciu wody zimą-i tak trzeba 90-95% dogrzac z innego zródła.Natomiast latem zawsze bedzie ndmiar ciepłej wody,niezaleznie od typu panela.
    Przeciwko prózniowym moim zdaniem przemawiaja 2 rzeczy: wyższa cena(nieuzasadnione do uzysku),i potencjalna awaryjność(o tym tez mozna poczytac-ale nie tutaj)-te dwie małe wady skreslaja w mojej ocenie ten typ na dzien dzisiejszy,aczkolwiek kazdy ma wybór a marketing i tak zrobi swoje.
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 08-02-2012 o 06:50

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    Bzdury pleciesz
    gdybys rzeczywiście przebrnął przez 3 tomy po ok 400 stron o budowie ,,hand made,, na samej tylko elektrodzie to bys juz wiedział ze samodzielne złozenie i montowanie kolektora płaskiego z nowych kupnych elementów wychodzi prawie identycznie cenowo z najtanszymi firmowymi kolektorami płaskimi-wiec jest to słabo opłacalne,co innego jesli ma się dostęp do taniego materiału.
    Jak juz piszesz ze cos czytałes to chociaz NAPRAWDĘ przeczytaj
    pzdr

    Jak już pisałem wystarczy przesledzic empiryczne doświadczenia uzytkowinków róznych typów od ,,hand made,, przez prózniowe do płaskich by dojsc do wniosku ze zimą uzyski sumaryczne z obojętnie jakiego typu sa na tyle znikome ze nie ma co nawet sie tym zajmowac.... Jesli w styczniu bedziemy mieli 3 dni słoneczne po 5 godzin to prózniowy da powiedzmy 60 stopni,płaski 45 a samoróba 40 ale to wiele nie zmieni w sumarycznym zuzyciu wody zimą-i tak trzeba 90-95% dogrzac z innego zródła.Natomiast latem zawsze bedzie ndmiar ciepłej wody,niezaleznie od typu panela.
    Przeciwko prózniowym moim zdaniem przemawiaja 2 rzeczy: wyższa cena(nieuzasadnione do uzysku),i potencjalna awaryjność(o tym tez mozna poczytac-ale nie tutaj)-te dwie małe wady skreslaja w mojej ocenie ten typ na dzien dzisiejszy,aczkolwiek kazdy ma wybór a marketing i tak zrobi swoje.
    Podtrzymuję to co wyczytałem na forach. Samemu można taniej zrobić kolektor płaski patrz: ,,garażowcy'' wytwarzający tanio swoje kolektory.
    Maksymalna temperatura na kolektorach słonecznych nic nam nie mówi o ich działaniu.
    Co to znaczy wyższa cena?. Czy wyższe są też ceny zestawów solarnych?
    Co to znaczy potencjalna awaryjność? I tak samo: Co to znaczy potencjalna awaryjność kolektorów płaskich?

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Kolektory próżniowe mogą wspomagać ogrzewanie jedynie w sezonach przejściowych, tj. jesienią i wiosną.
    No jasne jak do dogrzewania stosuje się 5,65m2 kolektorów na dom o pow 250m2 to może prócz cieplej wody, jesienią ani wiosną do dogrzewania nic nie da. To jest jak 1/44 czyli 1m2 kolektora dogrzewa nam 44m2 domu. Ciekawy stosunek liczbowy wart rozwinięcia przez szanownego Pana.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    in*s*7

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    kobyłka
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    No jasne jak do dogrzewania stosuje się 5,65m2 kolektorów na dom o pow 250m2 to może prócz cieplej wody, jesienią ani wiosną do dogrzewania nic nie da. To jest jak 1/44 czyli 1m2 kolektora dogrzewa nam 44m2 domu. Ciekawy stosunek liczbowy wart rozwinięcia przez szanownego Pana.
    Wspomaganie centralnego ogrzewania (nie mylić z ogrzewaniem czy
    dogrzewaniem) odbywa się w momencie kiedy ciepła woda przekracza zakresem
    temperaturowym możliwości ładowania cwu przez kolektory (priorytet cwu) lub
    kiedy priorytet jest ustawiony na wspomaganie centralnego ogrzewania. Z
    uwagi na fakt że w całym domu jest ogrzewanie ścienne płaszczyznowe a
    temperatury powrotu są na poziomie 25-30 C to efektywnie można wspomagać
    kilkoma kolektorami taką instalację. Oczywiście rozbudowa jest mile widziana
    ale pojawia się problem: co robić z ciepłem nadmiarowym latem ? Skuteczne
    buforowanie sezonowe to dobry ale drogi pomysł w mikroskali. Pan to testował
    na sobie ja to wiem. Moim zdaniem tani sposób
    buforowania sezonowego dla domu jednorodzinnego jest wyzwaniem które warto
    podjąć. Może ma Pan ciekawy pomysł jak tanio buforować ... ? Pozdrawiam

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał in*s*7 Zobacz post
    Maksymalna temperatura na kolektorach słonecznych nic nam nie mówi o ich działaniu.
    Co to znaczy wyższa cena?. Czy wyższe są też ceny zestawów solarnych?
    Co to znaczy potencjalna awaryjność? I tak samo: Co to znaczy potencjalna awaryjność kolektorów płaskich?
    Wysoka temp na kolektorach mówi nam ze mamy dobre kolektory,byc moze instalacja jest spieprzona ale kolektory ,,ciągną,, dobrze.
    Potencjalna awaryjnosc oznacza ze ,,tam sie nie ma co zepsuć,, kazdy kolektor płaski to rurka alu lub miesz wygieta kilka razy, zakryta szybą -tak jest zbudowany KAZDY płaski kolektor-oczywiscie producenci o tym nie pisza wiec 90 % lemingów ma dylemat co by tu wybrac.
    Dlatego napisałem ze w Polskich warunkach wybór panela jest własciwie bez znaczenia tzn. z naciskiem na wybiranie tych jak najtanszych.
    pozdrawiam

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony