dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 162 z 757
Pokaż wyniki od 3.221 do 3.240 z 15138
  1. #3221
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hytryulik Zobacz post
    Zrozumiał to Jastrząb i z czasem zrozumiesz i ty jak cie przeklnie paru klientów.
    Poprostu: Greensand jest dobrym złożem ale do usuwania manganu ale z dużymi ilościami żelaza sobie nie radzi na polskich wodach.
    A to na niemieckich wodach sobie poradzi?
    I przekrecasz troche moje slowa. Ja zawsze twierdzilem, ze greensand radzi sobie z zelazem. U mnie sobie radzil z zelazem, (3.5mg) co wiele razy pisalem nawet pare postow wyzej. Nie radzil sobie z manganem gdy w wodzie bylo jednoczesnie duzo zelaza. To ze w tym przypadku polecalem wymiane zbiornika wynika wylacznie z rachunku finansowego. 2-3letni koszt nadmanganianiu to jest wymiana zbiornika na otwarty. Ale nie kazdy ma fizyczna mozliwosc wymiany zbiornika albo postawienia duzego zbiornika. Wtedy jest to OK do usuwania Fe.

    marcin

  2. #3222
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemmko Zobacz post
    Niestety, wodociągów nie ma, i nie szykuje się aby miały być, ze studnią głębinową w tym rejonie (okolice Piaseczna) jest ten problem ze trzeba zrobić kilka odwiertów aby cokolwiek znaleźć a to koszty i brak pewności co do jakości wody, choć jest to oczywiście opcja do rozważenia.
    A po co robic odwierty poszukiwawcze. Zatrudnij firme geologiczna, ktora zrobi Ci przyblizony profil terenu i bedziesz wiedzial na jakiej glebokosci mozesz sie spodzewac wody. Taki profil zrobiony metoda elektrooporowa, mnie kosztowal cos kolo 500PLN. Dosyc dokladnie pokazuje to co potem znaleziono w czasie wiercenia.

    Problem z Twoja obecna woda jest taki, ze ona sie bedzie zmieniac po kazdym wiekszym deszczu co nie ulatwia zadania. Wode ze studni glebinowej tez bedziesz musial pewnie uzdatnic (najczesciej jest tam zelazo, mangan), ale bilogicznie bedzie duzo czystsza, nie bedzie sie jej jakosc dramatycznie zmieniac. Uzdatnienie takiej wody jest najczescie duzo prostsze i skuteczniejsze. Pewnie bedziesz mogl taka wode pic, nie trzeba sie bedzie z butlami wozic przez kolejne lata.

    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 24-02-2012 o 08:52

  3. #3223
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał SwiatFiltrow Zobacz post
    sens jest taki, że nie wiesz o czym mówisz - zmiękcza całkowicie, nie zmiękcza itd..
    instalacja ma jak na razie 1,5 roku, wszystko jest dobrze zaprogramowane i pracuje jak należy. Czyli chodzi o rok dłużej niż prognozujesz.
    Bede wyjatkowo bronil Hytrego Sam pisales o badaniu wody po 3 miesiacach, czyli mocno sugerowales, ze instalcja pracuje wlasnie okolo 3 miesiecy. A teraz wyskakujesz z 1.5 roku. Pokazujesz niepelny obraz, na tej podstawie Hytry napisal swoja opinie (juz abstrahujac od tego czy sie nia ktos zgadza czy nie).

    marcin

  4. #3224
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomiviol

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    łódź
    Kod pocztowy
    94-107
    Posty
    6

    Domyślnie

    witam panowie
    czy możecie podrzucić kilka linków do nabycia urządzenia
    jak pisal qbek17 nie jest dla mnie problemem regeneracja solą (jeśli dobrze rozumie 5m3 przefiltrowanej wody ok-5kg soli)
    czy też wybrać gs jakiego używa jastrząb a co sądzicie o złożu g1
    pozdrawiam

  5. #3225
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomiviol Zobacz post
    a co sądzicie o złożu g1
    To jest złoże tego samego typu co Pyrolox (potrzebne jest napowietrzanie).

  6. #3226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Bede wyjatkowo bronil Hytrego Sam pisales o badaniu wody po 3 miesiacach, czyli mocno sugerowales, ze instalcja pracuje wlasnie okolo 3 miesiecy. A teraz wyskakujesz z 1.5 roku. Pokazujesz niepelny obraz, na tej podstawie Hytry napisal swoja opinie (juz abstrahujac od tego czy sie nia ktos zgadza czy nie).

    marcin
    dokładnie... napisałem, że wyniki badań zrobiliśmy po 3 miesiącach od uruchomienia nie sugerowałem, że było to wczoraj, czy miesiąc temu
    a że się chciał wymądrzyć to nie moja wina

    forum przyznam wciągające
    "Albo znajdziemy drogę, albo ją zbudujemy"

  7. #3227
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomiviol Zobacz post
    witam panowie
    czy możecie podrzucić kilka linków do nabycia urządzenia
    jak pisal qbek17 nie jest dla mnie problemem regeneracja solą (jeśli dobrze rozumie 5m3 przefiltrowanej wody ok-5kg soli)
    czy też wybrać gs jakiego używa jastrząb a co sądzicie o złożu g1
    pozdrawiam
    Dalismy Ci garsc ilnofmacji ale sam musisz sie zdecydowac co chcesz zrobic z ta woda, bo:
    - zloze regenerowane sola usunie Fe, Mn, ale i cala twardosc! Bedziesz pil wode bez mineralow, bedzie Cie eksloatacja kosztowala - zakup soli
    - zloze Greensand usunie tylko zelazo, eksploatacja bedzie Cie kosztowala zakup nadmanganianu
    - zloze (np Pyrolox, czy G1), bedzie wymagal wymiany zbiornika na duzy otwarty, usunie tylko zelazo, ale ekspoatacja to tylko plukanie woda

    Tak jak pisal Qbek najlepsza by byla opcja 2-stopniowa (czyli najdrozsza w zakupie). Najpierw odzelaziacz (greensand, Pyrolox, G1, etc), potem zloze regenerowane sola, do ewentualnie usuniecia odrobiny manganu, i czesci (nie wszystkiego) twardosci. Robi sie to tak, ze np. tylko polowa wody idzie przez taki zmiekczacz jest zmiekczona do 0, a za zmiekczaczem jest zmieszana z druga polowa, i w konsekwencji masz wode o polowe zmiekczona. Jak zrobisz taki numer z surowa woda, to przejdzie Ci do wody takze polowa zelaza. A zdecydowanie nie polecam, bo zacieki z zelaza to koszmar.


    marcin

  8. #3228
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał SwiatFiltrow Zobacz post
    dokładnie... napisałem, że wyniki badań zrobiliśmy po 3 miesiącach od uruchomienia nie sugerowałem, że było to wczoraj, czy miesiąc temu
    Ale zarowno Hytry jak i ja tak to odebralismy (ze to badanie bylo robione niedawno). Pisz dokldanie, unikniesz nieporozumien.

    Czy po tym 1.5 roku od uruchomienia, badales mangan po GS?

    marcin

  9. #3229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    A po co robic odwierty poszukiwawcze. Zatrudnij firme geologiczna, ktora zrobi Ci przyblizony profil terenu i bedziesz wiedzial na jakiej glebokosci mozesz sie spodzewac wody. Taki profil zrobiony metoda elektrooporowa, mnie kosztowal cos kolo 500PLN. Dosyc dokladnie pokazuje to co potem znaleziono w czasie wiercenia.

    Problem z Twoja obecna woda jest taki, ze ona sie bedzie zmieniac po kazdym wiekszym deszczu co nie ulatwia zadania. Wode ze studni glebinowej tez bedziesz musial pewnie uzdatnic (najczesciej jest tam zelazo, mangan), ale bilogicznie bedzie duzo czystsza, nie bedzie sie jej jakosc dramatycznie zmieniac. Uzdatnienie takiej wody jest najczescie duzo prostsze i skuteczniejsze. Pewnie bedziesz mogl taka wode pic, nie trzeba sie bedzie z butlami wozic przez kolejne lata.

    marcin
    No tak tylko wynikiem m. in. budowy studni kręgowej jest rozmowa ze studniarzem z mojego terenu, mało tego jest to osoba bardzo utytułowana na tym forum i niestety warunki lokalne sprawiają, że wiercenie studni to spore ryzyko niepowodzenia, co potęguje dodatkowo powierzchnia działki.

    Zgadzam się że parametry wody będą się zmieniały, ale jest to cecha tego typu studni. Dlatego tę wodę chcemy uzdatnić na tyle aby nadawała się do celów gospodarczych, to że teraz wodociągu nie ma, nie znaczy, że go nie będzie za parę lat, teren się urbanizuje.
    Dla mnie dość istotną informacją jest jak poprawić parametry tej wody aby dało się z niej w domu korzystać, a jeśli chodzi o wożenie butli z wodą to widzę z jaką częstotliwością jest to teraz robione i niestanowi to najmniejszego problemu.

    Najważniejsze dla mnie jest to aby ta woda była bezpieczna do mycia dla nas i nadmiernie nie niszczyła urządzeń.

    Pozdrawiam
    Przemek

  10. #3230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ale zarowno Hytry jak i ja tak to odebralismy (ze to badanie bylo robione niedawno). Pisz dokldanie, unikniesz nieporozumien.

    Czy po tym 1.5 roku od uruchomienia, badales mangan po GS?

    marcin
    za niedomówienie przepraszam, myślałem, że to nie ma większego znaczenia
    powiem szczerze, że nie mam czasu badać tak wnikliwie każdego przypadku, jeśli nie mam informacji o nieprawidłowym działaniu filtrów. I bez tego czasem czuję się jak taksówkarz, gnając po codziennie po Warszawie.
    Postaram się zmotywować w marcu i zrobić badania na kliku (do 10) bardziej obciążonych, różnych filtrach pracujących dłużej niż rok.
    Obiecuję podzielić się wynikami z tego przypadku.
    "Albo znajdziemy drogę, albo ją zbudujemy"

  11. #3231
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemmko Zobacz post
    Zgadzam się że parametry wody będą się zmieniały, ale jest to cecha tego typu studni. Dlatego tę wodę chcemy uzdatnić na tyle aby nadawała się do celów gospodarczych, to że teraz wodociągu nie ma, nie znaczy, że go nie będzie za parę lat, teren się urbanizuje.
    Żeby ta woda studzienna się nadawała do czegoś poza podlewaniem ogródka:
    - trzeba podnieść pH - ze względu na bardzo wysoką twardość odpadają metody przepuszczania przez złoże i zostaje chyba tylko dozowanie chemii
    - trzeba usunąć mangan i żelazo - czyli odżelaziacz (patrz równoległy temat - czy wymieniać hydrofor na bezprzeponowy czy nie)
    - trzeba zmniejszyć twardość - czyli zmiękczacz (i to całkiem spory przy takiej twardości)
    - trzeba by się zająć organiką - albo na jonitach albo znów dozowanie chemii (chloru?)
    - trzeba by się zabezpieczyć od bakterii - lampa UV, albo wspomniany wcześniej chlor

    Tyle urządzeń będzie pewnie powodowało konieczność wymiany pompy i wygospodarowania miejsca na to wszystko. Pomijając koszty utrzymania tego w ruchu to już sam koszt zakupu będzie ogromny. A zakładając, że za parę lat masz szansę na wodociąg...

  12. #3232
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Żeby ta woda studzienna się nadawała do czegoś poza podlewaniem ogródka:
    - trzeba podnieść pH - ze względu na bardzo wysoką twardość odpadają metody przepuszczania przez złoże i zostaje chyba tylko dozowanie chemii
    - trzeba usunąć mangan i żelazo - czyli odżelaziacz (patrz równoległy temat - czy wymieniać hydrofor na bezprzeponowy czy nie)
    - trzeba zmniejszyć twardość - czyli zmiękczacz (i to całkiem spory przy takiej twardości)
    - trzeba by się zająć organiką - albo na jonitach albo znów dozowanie chemii (chloru?)
    - trzeba by się zabezpieczyć od bakterii - lampa UV, albo wspomniany wcześniej chlor

    Tyle urządzeń będzie pewnie powodowało konieczność wymiany pompy i wygospodarowania miejsca na to wszystko. Pomijając koszty utrzymania tego w ruchu to już sam koszt zakupu będzie ogromny. A zakładając, że za parę lat masz szansę na wodociąg...
    Qbek, tam jest pH 7, czemu chcesz podnosic?

    A moze trzebaby ta wode potraktowac chlorem, przepusisc przez spora kolumne z weglem zeby sie chloru i syfu pozbyc, a potem przepuscic przez duuzy zmiekczacz. Chlorowanie jak kiedys pisales moze wyprodukowac rozne brzydkie zwiazki chemiczne, nie umiem powiedziec czy grozne tylko przy spozyciu czy kontakcie ze skora. Chlor powinien zalatwic organike, zelazo/mangan, bakterie, zmiekczacz twardosc. 2 urzadzenia i moze dalo by sie tego uzywac do celow poza spozywczych?

    marcin

  13. #3233
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał SwiatFiltrow Zobacz post
    powiem szczerze, że nie mam czasu badać tak wnikliwie każdego przypadku, jeśli nie mam informacji o nieprawidłowym działaniu filtrów.
    I blad. Bo ludzie zadowoleni byc moga, co nie znaczy ze woda normy spelnia a filtr dziala dobrze. Zwlaszcza ze bardzo czesto nie pija jednak takiej uzdatnionej wody. Moj sasiad jest zadowolony z wody po GS, ktora redukuje mu zelazo (ok 1mg? - z pamieci pisze), do 0, ale mangan zostawia caly (0,35mg). Musze przyznac, ze jak mi mangan po GS przebijał (0,45) to tez nie mialem zadnych czarnych zaciekow ani nic takiego. Woda smierdziala, ale za to byl winny wegiel aktywny.

    marcin

  14. #3234

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Żeby ta woda studzienna się nadawała do czegoś poza podlewaniem ogródka:
    - trzeba podnieść pH - ze względu na bardzo wysoką twardość odpadają metody przepuszczania przez złoże i zostaje chyba tylko dozowanie chemii
    - trzeba usunąć mangan i żelazo - czyli odżelaziacz (patrz równoległy temat - czy wymieniać hydrofor na bezprzeponowy czy nie)
    - trzeba zmniejszyć twardość - czyli zmiękczacz (i to całkiem spory przy takiej twardości)
    - trzeba by się zająć organiką - albo na jonitach albo znów dozowanie chemii (chloru?)
    - trzeba by się zabezpieczyć od bakterii - lampa UV, albo wspomniany wcześniej chlor

    Tyle urządzeń będzie pewnie powodowało konieczność wymiany pompy i wygospodarowania miejsca na to wszystko. Pomijając koszty utrzymania tego w ruchu to już sam koszt zakupu będzie ogromny. A zakładając, że za parę lat masz szansę na wodociąg...
    Przemmko, z tą wodą łatwego życia miał nie będzie.
    Pomimo, że żelaza nie jest dużo te ze względu na wysoką utlenialność, może ono tworzyć połączenie metaloorganiczne, bardzo trudne do usunięcia.
    Aby je rozbić można również dawkować podchloryn sodu, a później jak wspomniał Jastrząb, usuwać resztki na aktywnym węglu. Dodatkowo odżelaziacz, zmiękczacz, lampa UV. Powiem szczerze, że to bardzo kłopotliwy system.

    Ja bym się raczej zastanowił nad odżelaziacz + zmiękczacz + lampa UV i trwać do budowy wodociągu.
    "Albo znajdziemy drogę, albo ją zbudujemy"

  15. #3235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Qbek, tam jest pH 7, czemu chcesz podnosic?
    Bo w wodzie jest więcej manganu niż żelaza, a przy pH=7 praktycznie nie ma szans aby go usunąć.
    Może faktycznie chlorowanie załatwi kilka problemów, ale tak jak mówisz ten chlor i to co się po nim wytrąci trzeba gdzieś usunąć (pewnie kolejna kolumna z węglem aktywnym). Tak czy siak - nieciekawa sytuacja.

  16. #3236

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    . Tak czy siak - nieciekawa sytuacja.
    W takim razie jest wyzwanie

    Chlorowanie studni i pewnie poprawienie jakości jej wykonania oraz przyłącza na pewno trzeba zrobić (mam wrażenie że "kosz ssący" jest zbyt blisko dna zamontowany, a i do sprawdzenia są również połączenia kręgów). Natomiast zastanawiam się na ile takie niedoróbki mogą mieć wpływ na parametry wody(twardość, mangan, utlenialność itp). Sama studnia była robiona we wrześniu 2011 i do końca stycznia używana na potrzeby budowy, dopiero w tym miesiącu regularnie z niej korzystamy, ale też nie jakoś dużo patrząc po szambie to pewnie jakieś 250l/dobę. Odległość szambo -studnia to pewnie ponad 35m.
    Zdaję sobie sprawę że woda jest delikatnie mówiąc kłopotliwa, ale może dałoby się choć trochę poprawić jej parametry do stanów akceptowalnych.
    Z dodatkowych informacji które może coś ułatwią to zbiornik hydroforowy z przeponą 150l, pompa grundfos jp-5, instalacja wodna- plastik - zgrzewana. Ciepła woda posiada delikatny specyficzny zapach, pewnie siarkowodór, ale w takiej intensywności że nie wszyscy to wyczuwają nawet. Przed hydroforem jest zamontowany filtr anty piaskowy.

    Co do studni głębinowej to też jest jakieś rozwiązanie ale temat już trochę przemyślany i na pewno będzie to wydatek bardzo duży i nie pewny a zakładając że taką wodę również trzeba by uzdatnić to to są kolejne koszty. Dla mnie oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby woda z wodociągów i jeśli taka będzie możliwość to z niej skorzystam, na dzień dzisiejszy muszę poradzić sobie z tym co mam i oczywiście w określonych kosztach. Dlatego każdy pomysł
    rozwiązania choć częściowo problemu jest dla nas bardzo cenny.

    Pozdrawiam
    Przemek

  17. #3237
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemmko Zobacz post
    Dlatego każdy pomysł
    rozwiązania choć częściowo problemu jest dla nas bardzo cenny.
    W takim przypadku chyba warto popróbować z chlorowaniem wody...? Na początek nie powinno to wyjść drogo.
    Możesz wziąć próbkę wody, dodać do niej dawkę podchlorynu, odfiltrować (np. na węglu aktywnym) i ponownie przebadać (podstawowe parametry).
    Koszty takiego badania nie będą ogromne (trochę podchlorynu, wkład węglowy, badanie) a powinieneś zyskać informację na ile taka instalacja może ci pomóc (jest szansa, że zejdzie żelazo, mangan, organika, ew.bakterie).
    Jeśli to by się sprawdziło to miałbyś do zamontowania pompę dozującą, kolumnę z węglem aktywnym i zmiękczacz.

  18. #3238
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemmko Zobacz post
    W takim razie jest wyzwanie

    Chlorowanie studni i pewnie poprawienie jakości jej wykonania oraz przyłącza na pewno trzeba zrobić (mam wrażenie że "kosz ssący" jest zbyt blisko dna zamontowany, a i do sprawdzenia są również połączenia kręgów). Natomiast zastanawiam się na ile takie niedoróbki mogą mieć wpływ na parametry wody(twardość, mangan, utlenialność itp).
    Ewentualne nieszczelnosci pomiedzy kregami moga powodowac ze saczy sie szparami woda pochodzaca z powierchni terenu, wiec zawierajaca duzo zwiazkow organicznych, bakterii. Ewentualna poprawa moglaby pomoc na utlenialnosc, zapach, kolor, bakterie, ale raczej na pewno nie na twardosc. Tej wody nieszczelnosciami saczyc sie moze bardzo malo jesli juz. 99,9% pochodzi z tych paru metrow gdzie studnia ma dno, czyli teoretycznie z warstwy wodonosnej. Ale ta studnia jest na tyle plytka, ze nie liczylbym na jakas drastyczna poprawe. Czerpiesz wode z glebokosci do ktorej pewnie bez problemu wszystko bardzo szybko z powierzchni tak czy siak przesiaka


    marcin

  19. #3239

    Domyślnie

    Witam !
    Woda z wodociągów ZUK.Wszystko w kamieniu.Czy Loga Nice 12 wystarczy na rodzinę 2+1(domek-dwie łazienki) ?
    A może inne propozycje ?
    pozdrawiam

  20. #3240
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturo70 Zobacz post
    Witam !
    Woda z wodociągów ZUK.Wszystko w kamieniu.Czy Loga Nice 12 wystarczy na rodzinę 2+1(domek-dwie łazienki) ?
    A może inne propozycje ?
    pozdrawiam
    Nie wystarczy

    A poważnie - dużo kamienia to pojęcie względne. Tak samo jak "rodzina 2+1" - na pewno masz wodomierz i możesz zajrzeć ile wody zużywasz... twardość można sprawdzić np. w wodociągach. Na podstawie tego co napisałeś można strzelać, że nie starczy...

Strona 162 z 757

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony