dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie

    Cześć
    Kończy się mój okres oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Mam pytanie, czy przed wypłatą środków z kasy mieszkaniwej można rozpocząć remont i kupować materiały czy może można to jedynie zrobić po fizycznej wypłacie środków z kasy.Jak postępować gdy termin wypłaty przypada np na grudzień i jest tylko miesiąc czasu na spożytkowanie środków. Należe do US Łódź Bałuty a podobno w każdym US jest inna interpretacja.

    Pomóżcie

  2. #2

    Domyślnie

    Uzupełnienie,
    Przeznaczone środki zamierzam wydać na remont domu wykonanie nowych podłóg, ocieplenie od wewnątrz, płyty g/k, bez uzyskiwania pozwolenia na budowę.

  3. #3

    Domyślnie

    Żebyś nie stracił ulgi, którą uzyskałeś oszczędzając w kasie mieszkaniowej musisz wydać do końca roku kal.pieniądze w niej odłożone.Jeśli wydasz pieniądze wcześniej (faktura będzie przed wypłatą środków) to US może Ci tego nie zaliczyć i będziesz musiał oddać ulgę.
    Co zatem zrobić w takim razie? Widzę 3 możliwości:
    1. Poproś w sklepach o wystawienie faktur z późniejszą datą-powinni Ci pójść na rękę jeśli termin nie będzie zbyt odległy.
    2. Przedłuż oszczędzanie w kasie mieszk.do początku kolejnego roku tak żebyś miał więcej czasu na wydanie pieniędzy.
    3. Zapytaj pisemnie w US o interpretację przepisów

    Życzę powodzenia,
    Martin

  4. #4

    Domyślnie

    Propozycja nr 1 jest OK. Możesz jeszcze zmienić cel oszczędzania na refinansowanie kredytu, wziąźć w banku kredyt, z którego zakupisz materiały i spłacisz go jednym ruchem jak Kasa odda Ci pieniadze. Wadą sa niestety koszty ale może dogadasz sie z bankiem.

    Którego dnia kończy Ci się termin oszczędzania i która kasa?

  5. #5

    Domyślnie

    możesz wziąć kredyt pomostowy nawet na miesiąc przed końcem kasy. Spłacasz kredyt z uzyskanego wkładu z kasy mieszkaniowej.
    Wzięte środki możesz wydawać ile chcesz i kiedy chcesz - bez zobowiązania wydania środków kasy mieszkaniowej do końca roku kalendarzowego.


    ________________________
    U mnie problemem nie jest zakres robót a czas i pieniądze......

  6. #6

    Domyślnie

    Do EM
    Kasa Bank Śląski o/Łódź
    Termin zakończenia oszczędzania kończy się 1.07.2002 ale okres wydawania decyzji z Kasy Mieszkaniowej w Warszawie trwa 2 miesiące tzn( 1 miesiąc o/Łódź przesyła dane do o/Warszawa, 2 miesiąc o/Warszawa przesyła dane do mnie). Później dochodzi jeszcze jedynie ok. 3 miesiące do wypłaty środków, i w ten sposób mamy 1.12.2002 i tylko 30 dni na zrealizowanie całego remontu.
    Z tego wynika że jednak będę musiał przełożyć to na następny rok.
    Ale i tu jest problem bo za rok może wzrosnąć VAT dla osób fizycznych na budownictwo do 22% i znowu szary człowiek dostaje po d..... .
    Dzieki wszystkim za pomoc,
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Jeszcze jeden wątek
    Kupiłem już pewne materiały budowlane, zapłaciłem za nie ale nie odebrałem jeszcze faktury. Czy można np wziąść fakturę np na ojca(osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej), a potem jak otrzymam już pieniądze zwykłą umową kupna - sprzedaży odkupić na papierze te materiały. Czy do udokumentowania poniesionych wydatków muszą być jedynie faktury vat czy mogą być np. prywatne umowy kupna - sprzedaży.

  8. #8

    Domyślnie

    Muszą być faktury.

    Natomiast cholernie dziwne jest to, co wyprawiaja Ci z Kasą. W mojej Kasie (BPHPBK) maksymalny okres oddawania pieniędzy wynosi 3 miesiące (tak jest w umowie) a w praktyce ....
    Nie wiem jak u innych: mnie oddali nastepnego dnia po złożeniu wniosku. Zdaję sobie sprawę że pobiłem rekord Polski ale może warto powalczyc z Kasą? Wtedy miałbyś dużo czasu. Myślę, ze i u Ciebie w praktyce będzie to krócej i zdążysz.

  9. #9

    Domyślnie

    Moim zdaniem kasa ma obowiązek wypłacić oszczędności w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku o wypłatę (można go złożyć dopiero w dniu zakończenia oszczędzania). Ja czekałam dwa miesiące, a papiery musiały pójść z Warszawy do Krakowa i z powrotem. Sprawdź, co jest zapisane w umowie.
    Na wydatki pokryte pieniędzmi z kasy nie są potrzebne faktury VAT, wystarczą inne dowody.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękując za pomoc mam jeszcze jedno pytanie. Będąc pełen obaw czy zdąże wykorzystać w tym roku wszelkie środki zgromadzone w KM i chcąc to wszystko przyśpieszyć wpadłem na taki pomysł. Czy można zawrzeć z kimś z rodziny np umowę pożyczki, zarejestrować ją w US, opłacić 2% podatku a potem tą pożyczkę spłacić z KM. Umożliwiło by mi to wydatkowanie środkw przez najbliższe np dwa lata a na tyle przwiduję remont. W momencie konieczności udokumentowania w US poniesionych wydatków miał bym umowę pożyczki i nie musiał bym dogadywać się z bankami.
    Dziękuję za poprzednie wypowiedzi.
    Pozdrawiam,

  11. #11

    Domyślnie

    To zły pomysł. Pieniądze z kasy trzeba wydać na jeden z celów określonych w ustawie (i umowie o kredyt kontraktowy). Nie ma wśród nich spłaty pożyczki, jest natomiast spłata kredytu bankowego na cele mieszkaniowe. Jeśli wydasz pieniądze niezgodnie z ustawą, bedziesz musiał zwrócić ulgę.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Mam wiele pytan co do kasy mieszkaniowej, problemy podobne, wiec zapytam tutaj:
    1. oto co znalazlam w hoga.pl: "ulga na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej Ci nie przysługuje, jeżeli dopisano Ci premię mieszkaniową" - o co chodzi? jaka to premia - z ksiazeczek PKO BP?

    2. czy mozna wydatkowac oszczednosci z KM na wykup mieszkania komunalnego? tak glosi na www pekao s.a., a w ustawie nie znalazlam takiego celu

    3. Chce kupic mieszkanie, ktore poprzedni wlasciciel wykupil od gminy na kredyt; kupujac mieszkanie przejmuje jego kredyt wobec gminy, czy moge na splate tego kredytu przeznaczyc oszczednosci z KM? Moj US nie umie mi na to odpowiedziec...


    Dodam tylko, ze pani z KM Pekao sa w W-wie twierdzi, ze warto pisac prosbe o przyspieszenie wyplaty w takich wypadkach o jakich pisaliscie... ale przyznaje ze bez tej porsby to jest jakies 2 mc-e

    bardzo prosze o porade na w/w problemy...
    Agnieszka

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Wracajac do terminu "do konca roku". Czy ktos moze podac dokladnie na jakiej podstawie? Ustawa mowi tylko o wydatkowaniu, ale nie podaje terminu. Ja osobiscie przychylam sie do interpretacji wskazujacej na 30.04. Oto dlaczego: wzialem kase wydawalem i przed zlozeniem zeznania (zawierajacego wycofanie kasy z Kasy) stwierdzam, ze dopelnilem obowiazek wydatkowania, czyli ostatni warunek ulgi. Nigdzie nikt mi nie napisal w ustwie o 31.12, a napisali o wydatkowaniu i to wlasnie uczynilem.

    Oczywiscie pieniadze mozna wydac dopiero jak sie dostanie, a rachunki wystawione pozniej, to pestka. Papier jest cierpliwy, a wszyscy wiedza, ze calkiem legalny biznes nie pociagnie przy durnych przepisach. Jak hurtownia nie chce wystawic rachunkow "opoznionych", to moga zrobic to calkiem legalnie. Wplacasz zaliczke w hurtowni, a rachunek dostajesz pozniej. Wtedy dowod wplaty zaliczki laduje w koszu. Sa pewne przepisy ograniczajace zaliczkowanie, ze jak przekracza 50% ceny, to fakture trzeba wystawic w ciagu 30 dni (czy jakos tak), ale to sie obchodzi. Przyklad: chcesz kupic 4000szt. cegly. Hurtownia nie do konca ufa Tobie, Ty hurtowni a rachunek ma byc za 3 m-ce. Wplacasz wiec zaliczke 4000zl na 10000 cegiel po 1zl/szt. Dadza Ci te 4000szt., a po rachuneczek pojawiasz sie za 3 m-ce.

    Pomyslcie jakie mielibysmy bezrobocie, gdyby przepisy byly w Polsce przejrzyste. Ilu urzednikow w US i innych urzedach, ilu prawnikow i doradcow podatkowych, czy wreszcie ile osob serwisujacych lacza przegrzewajce sie od wzajemnego doradzania tu sobie, straciloby prace? Moze tak zamotac przepisy jeszcze bardziej???

  14. #14

    Domyślnie

    Czy jest przepis mówiący, że na wydatki pokryte pieniędzmi z kasy nie są potrzebne faktury VAT, a ponoć wystarczą inne dowody?
    Jeśli tak, to będę wdzięczny za wskazanie.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Martin - updf nie zawiera szczegółów dotyczących dokumentowania wydatków z KM. W wielu przypadkach trzeba po prostu się odwołać do "Ustawy o szczególnych formach popierania budownictwa" (czy jakoś tam). Ta ustawa zawiera szczegóły prawne KM. Przepisu konkretnego Ci nie podam, bo nie znam tej ustawy szczegółowo, ale pomyśl sam: za pieniądze z KM możesz kupić mieszkanie z "drugiej ręki", więc gdzie byłaby równość prawa, skoro jedni kupowali by mieszkanie gdzie nie ma naliczanego VAT, a inny musieliby wykazywać, że VAT zapłacono. Więcej - z punktu widzenia podatkowego to "w pierwszej ręce" to mieszkanie może już służyło do pomniejszania podatków.
    Oczywiście jeżeli lubisz mieć czarno na białym, to musisz poczytać.

  16. #16

    Domyślnie

    Niektórym szukać się nie chce .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony