dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 72
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie [Recenzja] PT59 i współpraca z De Dietrich MCR 24 II

    Od jego producenta - firmy Elektrobock - otrzymałem do testów nowy chronotermostat - PT59

    Poprzedni, który używałem to PT55, którego "recenzję" zmieściłem również na forum muratora tutaj:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...rich-MCR-24-II

    Przesyłka dotarła do mnie w dobrze zabezpieczonej paczuszce, w której oprócz samego chronotermostatu znajdował się katalog wyrobów w języku polskim.



    Sam chronotermostat zapakowany jest w zgrabne kartonowe pudełko z wypisanymi podstawowymi cechami (dla porównania: PT55 był pakowany w przezroczysty blister):



    Rozmiar urządzenia niewiele różni się od PT55, ale posada większy wyświetlacz oraz inny sposób obsługi menu.




    Opisywana przeze mnie wersja to PT59X, która posiada dodatkowo możliwość podłączenia modułu GST-1 do zarządzania ustawieniami chronotermostatu za pomocą telefonu komórkowego (SMS)

    W chwili pisania recenzji PT55 dostępna była wyłącznie czeska wersja językowa - obecnie urządzenie oferuje menu w trzech wersjach:
    - Czeski
    - Angielski
    - Rosyjski

    natomiast instrukcja jest napisana po polsku z odniesieniami do angielskiej wersji językowej menu.

    Tryby pracy - podobnie jak w przypadku PT55 mamy do dyspozycji dwa tryby:

    Automatyczny - mamy wtedy do dyspozycji dziewięć programów tygodniowych CO z sześcioma programowalnymi okresami grzania na każdy dzień - możliwość ustawiania interwałów w odstępach co 10 minut oraz trzy programy dla CWU z trzema programowalnymi odcinkami czasowymi na każdy dzień tygodnia - możliwość ustawiania interwałów w odstępach co godzinę.

    Dostępne temperatury: +3 do +39 stopni dla CO (temperatura czynnika grzewczego regulowana w zakresie +5 do +80) oraz +10 do +65 dla CWU


    Ręczny - jedna ustawiana przez użytkownika temperatura przez całą dobę oraz możliwość ustawienia temperatury CWU (TUM) w zakresie +10 do +65 lub 0 stopni.


    oczywiście dostępny jest również tryb letni - funkcja grzania CO jest wtedy nieaktywna.


    Tak jak PT55, PT59 oferuje dwa rodzaje regulacji temperatury:

    - regulacja według krzywych grzania (w tym przypadku do kotła musi być podłączony czujnik temperatury zewnętrznej) - do wyboru mamy jedną z 60 krzywych:



    - regulacja PI z wykorzystaniem czujnika wewnętrznego z możliwością ustawienia parametrów interwału:



    Dodatkowo mamy możliwość automatycznej korekty krzywych grzania - jeśli ustawiona krzywa grzania spowoduje nagrzanie pomieszczenia do temperatury wyższej niż ustawiona w chronotermostacie (lub niedogrzanie), to urządzenie automatycznie dokona korekty i przesunie krzywą w górę lub w dół:



    Interesującą opcją jest zaimplementowana również w PT55 funkcja wcześniejszego załączania kotła (PZT) - z możliwością zdefiniowania maksymalnego czasu wyprzedzenia.

    Jak na chronotermostat OpenTherm przystało nie mogło oczywiście zabraknąć wyświetlania informacji zwrotnych z kotła m.in. dotyczące temperatury wody w obiegu:

    - żądana temperatura
    - temperatura zasilania
    - stopień modulacji palnika



    a także temperatura powrotu oczywiście

    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Montaż urządzenia

    Zamontowanie nie stanowi większego problemu - urządzenie podzielone jest na część, którą przykręcamy do ściany i podłączamy do niej przewody komunikacyjne oraz na chronotermostat, który zatrzaskujemy na powyższym.



    Rozstaw otworów montażowych jest dopasowany tak, aby możliwe było przykręcenie PT55 bezpośrednio do puszki instalacyjnej.

    Uruchomienie

    Wstępne czynności po podłączeniu to ustawienie języka, czasu oraz parametrów i programów dobowych.

    PT59 oferuje trzy możliwości wyświetlania parametrów (w PT55 była tylko jedna) - mamy do dyspozycji:







    Ostatni wiersz na wyświetlaczu jest zmienny - wyświetla na przemian: temperaturę CWU, zewnętrzną oraz zaprrogramowane temperatury (CO oraz CWU)

    Wyświetlacz LCD jest podświetlany
    Ostatnio edytowane przez CitroCerber ; 12-12-2010 o 14:46
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Chronotermostat PT59 oferuje nam możliwość sprawdzenia zmierzonej temperatury wewnętrznej:



    W odróżnieniu od PT55 czas pracy kotła jest wyświetlany oddzielnie dla funkcji CO i CWU:



    Ciąg dalszy nastąpi...
    Ostatnio edytowane przez CitroCerber ; 12-12-2010 o 14:34 Powód: Literówka.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  4. #4

    Domyślnie

    można ustawić tu histeryzę?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszek197916 Zobacz post
    można ustawić tu histeryzę?

    Chyba chodzi o Histerezę? Jeśli tak, to nie. Jest fabrycznie około 0.5 stopnia dla CO i 5 stopni dla CWU.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Testowania ciąg dalszy...

    Stwierdzam, że przydałaby się jeszcze jedna opcja w PT59 - korekta temperatury. Chodzi o to, by dało się ustawić wyświetlaną temperaturę powiedzmy +/- 0.5 stopnia celem "zsynchronizowania" z termometrem
    Ostatnio edytowane przez CitroCerber ; 04-02-2011 o 06:05 Powód: -
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Jako, że minął już jakiś czas od zamontowania, to czas na małe podsumowanie - chronotermostat działa jak należy, po ustawieniu wszystkich parametrów i interwałów właściwie nie ma potrzeby doglądania kotła (jeśli ktoś chce sprawdzać aktualne parametry pracy kotła - proszę bardzo, są dostępne z poziomu PT59)

    Różnice w porównaniu do PT55:
    + nie występuje "cofanie" zegara w przypadku braku prądu
    + podświetlenie!
    + większy ekran, kilka wersji wyświetlania parametrów do wyboru
    + bezpośredni dostęp do wszystkich przycisków bez konieczności otwierania klapki


    Co mi się podobało:
    + Podświetlenie (wiem, wiem - jestem monotematyczny)

    + Czytelność ekranu w przypadku ustawiania programów - wszystkie interwały dostępne na jednym ekranie

    + Ostatnia linia na wyświetlaczu jest zmienna - pokazuje parametry bez potrzeby wchodzenia do menu


    Co nie do końca mi się podobało:

    - podgląd parametrów (temperatura zasilania, powrotu, żądana i zewnętrzna; modulacja palnika) w menu wymaga przełączania między kolejnymi ekranami. Według mnie miejsca na ekranie jest tyle, że można wszystko to pokazać na jednym ekranie. Jeden z "głównych" ekranów jest _prawie_ idealny - jest temperatura wewnątrz, na zewnątrz, żądana/aktualna CO i CWU ale brakuje temp powrotu i modulacji.

    - dziwne zachowanie funkcji "kontaktu serwisowego" - ale może to wada mojego egzemplarza - przy przerwie w dostawie prądu w miejscu imienia/nazwiska serwisanta pojawiają się "nadprogramowe" symbole

    - PT59 nie zawsze reaguje na pierwsze naciśnięcie przycisku (naciśnięcie kolejny raz powoduje "obudzenie" i dalej już działa poprawnie) - nie jest to jakiś wielki problem, ale niektórym może to przeszkadzać.


    Podsumowanie:

    Urządzenie z czytelnym wyświetlaczem, wygodnym sposobem zmiany opcji (chociaż trzeba się do niego na wstępie przyzwyczaić - 2 pokrętła o różnych funkcjach), oferujące optymalną ilość parametrów, która powinna zadowolić większość użytkowników domowych
    i na dodatek w cenie konkurencyjnej w porównaniu do innych chronotermostatów oferujących takie same funkcje.
    Ostatnio edytowane przez CitroCerber ; 06-02-2011 o 15:21 Powód: kolorowanie/drobne korekty tekstu
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hycel

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Witkowice/ Kęt
    Posty
    79

    Domyślnie

    Cześć

    Znamy jego aktualną cene ??

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał hycel Zobacz post
    Cześć

    Znamy jego aktualną cene ??
    Na stronie producenta - 3000 koron czeskich, o cenę w Polsce najlepiej zapytać się dystrybutora.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszek197916 Zobacz post
    można ustawić tu histeryzę?
    Jeśli zależy Ci na histerezie a niekoniecznie potrzebujesz chronotermostatu z opentherm, to Elbock ma w ofercie PT32, który ma regulację histerezy od 0.1 do 6.0 stopni celsjusza:

    [LINK do PT32]

    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  11. #11

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad tym jak to (lub PT32) urządzenie działałoby, sterując pracą nie całego kotła, ale jedną pętlą ogrzewania podłogowego.
    Czy algorytm PI pozwoliłby na uzyskanie stabilnej temperatury, bez skoków charakterystycznych dla trybu włącz/wyłącz ?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Zastanawiam się nad tym jak to (lub PT32) urządzenie działałoby, sterując pracą nie całego kotła, ale jedną pętlą ogrzewania podłogowego.
    Czy algorytm PI pozwoliłby na uzyskanie stabilnej temperatury, bez skoków charakterystycznych dla trybu włącz/wyłącz ?
    To urządzenie nie ma możliwości sterowania pętlą podłogówki - no chyba, że masz siłownik od podłogówki komunikujący się po openTherm
    Ciężko wypowiadać mi się na temat PT32 - nie robiłem testów, ale jeśli ma zaszytą podobną logikę jak PT55 i PT59 to jest szansa, że skoki będą minimalne.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  13. #13

    Domyślnie

    Sterowanie pętlą ogrzewania podłogowego odbywałoby się oczywiście za pomocą jakiegoś przekaźnika i siłownika termicznego.

    Jak te termostaty działają w przypadku obniżania temperatury ?
    Np. przy obniżeniu z temperatury dziennej 20 stopni na temperaturę nocną 18 stopni.
    Czy termostat będzie stopniowo załączał system przed osiągnięciem 18 stopni ?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Sterowanie pętlą ogrzewania podłogowego odbywałoby się oczywiście za pomocą jakiegoś przekaźnika i siłownika termicznego.
    Nie zrozumiałeś mnie - Chronotermostat (PT55 i PT59 a także wszystkie inne działające w systemie OpenTherm) nie będzie działał z żadnym przekaźnikiem/siłownikiem itp. - te urządzenia nie posiadają żadnych styków włączających kocioł - za pomocą dwóch przewodów przesyłane są tylko informacje a kocioł na podstawie odebranych poleceń włącza się lub wyłącza oraz moduluje moc palnika. Dodatkowo te chronotermostaty nie posiadają własnego zasilania.

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Jak te termostaty działają w przypadku obniżania temperatury ?
    Np. przy obniżeniu z temperatury dziennej 20 stopni na temperaturę nocną 18 stopni.
    Czy termostat będzie stopniowo załączał system przed osiągnięciem 18 stopni ?
    Obstawiam, że system po prostu poczeka aż temperatura spadnie trochę poniżej 18 i wtedy będzie już pilnował aby te 18 utrzymać.
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  15. #15

    Domyślnie

    Rozumiem, pozostaje (w moim przypadku) PT32.
    Znalazłem też sterownik CM17 formyu Honeywell.

    Cytat Napisał CitroCerber Zobacz post
    Obstawiam, że system po prostu poczeka aż temperatura spadnie trochę poniżej 18 i wtedy będzie już pilnował aby te 18 utrzymać.
    To nie będzie takie bardzo przeszkadzające, bo ważniejsza jest ta wyższa temperatura.
    Taki sposób działania byłby jednak trochę przeszkadzający w przypadku chwilowego ocieplenia pomieszczenia przez jakieś dodatkowe źródło ciepła np. słońce lub kominek.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    To nie będzie takie bardzo przeszkadzające, bo ważniejsza jest ta wyższa temperatura.
    Taki sposób działania byłby jednak trochę przeszkadzający w przypadku chwilowego ocieplenia pomieszczenia przez jakieś dodatkowe źródło ciepła np. słońce lub kominek.
    ale tak działają wszystkie termostaty - dlatego właściwie wszyscy producenci zalecają umieszczanie ich z dala od źródeł ciepła i montaż na ścianie, która nie jest bezpośrednio oświetlana słońcem. Niektóre z chronotermostatów mają możliwość podpięcia czujnika zewnętrznego - wtedy możesz sterowanie mieć umieszczone nawet obok kominka, a czujnik gdzieś bardziej oddalony - przykładem jest PT30 (Notabene odpowiednik PT55 ale bez opentherm ).
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał CitroCerber Zobacz post
    Niektóre z chronotermostatów mają możliwość podpięcia czujnika zewnętrznego - wtedy możesz sterowanie mieć umieszczone nawet obok kominka, a czujnik gdzieś bardziej oddalony - przykładem jest PT30 (Notabene odpowiednik PT55 ale bez opentherm ).
    To ciekawe, dzięki za info.

  18. #18

    Domyślnie

    Witam. Zastanawiam sie teraz nad wyborem sterownika do kotła i chciałem zapytać czy w tym sterowniku czujnik zewnętrzny należy podłączyć do kotła czy do tegoz właśnie sterownika? Oraz jaki czujnik zastosować?. (mowa oczywiscie o konfiguracji z kotłem McrII).
    Pozdrawiam

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Witam. Zastanawiam sie teraz nad wyborem sterownika do kotła i chciałem zapytać czy w tym sterowniku czujnik zewnętrzny należy podłączyć do kotła czy do tegoz właśnie sterownika?
    Do kotła.

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Oraz jaki czujnik zastosować?. (mowa oczywiscie o konfiguracji z kotłem McrII).
    Pozdrawiam
    Standardowy producenta
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sasq

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    25

    Domyślnie Pt 52

    Końcem zeszłego roku pojawiła się termostat PT 52
    rożni się głownie sposobem obsługi zamiast dwóch pokręteł i czterech przycisków mamy do dyspozycji jedno "pokrętło-przycisk" i przycisk.

    Dziś uruchamiam zabawkę.

    Po mocniejszych testach opierając się na twoich CitroCerber recenzjach opiszę ten nowy wynalazek.
    Po porównaniu teoretycznym (instrukcje obsługi) 52 wydaje się być jeszcze bardziej użtkownikowo przyjazne no i jest odrobinkę ładniejsze (choć nacięcie na przycisk "ESC" woła o pomstę do nieba)

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony