dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Dolot powietrza do kominka.

    Mam dość duży problem, który za bardzo nie wiem jak rozwiązać. Mianowicie, wiadomo jak to bywa przy budowie 1 domu część decyzji na początku okazuje się nieprzemyślana i w późniejszych etapach trzeba je korygować tak by spełniały swoje role. U nas sytuacja ma miejsce przy dolocie powietrza do kominka.
    Dolot został przewidziany, umieszczony w piasku pod chudziakiem, niestety wychodzi teraz w fundamencie gdzie praktycznie będzie pod właściwym poziomem budynku(pod kostką). Pytanie więc jest takie jak wyprowadzić ten dolot żeby, choć częściowo spełniał swoją role. Ponieważ wylot jest okrągły fi 180, myślałem o poprowadzeniu przejściówki na kanał wentylacyjny płaski i poprowadzeniu go w ociepleniu. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rura.jpg
Wyświetleń:	432
Rozmiar:	66,4 KB
ID:	108110  

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dawidowski_ok

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    17

    Domyślnie

    U mnie jest bardzo podobnie tylko że nie idzie w piwnicy tylko na stropie a potem przez ścianę i wchodzi w ocieplenie mam kanał plaski 50x150 i kominek 15 kw pali aż miło. Także daj kolano może jakąś przejściówkę (tak aby rura zmieściła ci się w styropianie). Wlot koniecznie z jakąś kratką żeby nie wleciały Ci jakieś śmieci itp. Pamiętaj umieścić go na rozsądnej wysokości tak aby nawiewający w zimę śnieg Ci go nie zakrył.

    U mnie wygląda to tak:


    Ostatnio edytowane przez Dawidowski_ok ; 01-04-2012 o 12:46

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Gdybym miał to puścić tak, to pionowy odcinek dałbym po zewnętrznej powierzchni warstwy ocieplenia, a nie po murze...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar trammel
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Jelcz
    Posty
    103

    Domyślnie

    I bardzo dobrze,że wychodzi w ziemi - powietrze się trochę ogrzeje przed wpadnięciem do chałupy/kominka. Koniec wyprowadź pionowo za tą kostką/tarasem i zakończ daszkiem.
    Ostatnio edytowane przez trammel ; 02-04-2012 o 21:11

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał trammel Zobacz post
    I bardzo dobrze,że wychodzi w ziemi - powietrze się trochę ogrzeje przed wpadnięciem do chałupy/kominka..
    To wcale nie jest dobrze ze powietrze sie ogrzeje, bo to oznacza ze w zimie wilgoc sie wykropli na sciankach rury.
    Czy cos z tego wyniknie, nie wiadomo.
    U mnie nie zaizolowana rura przechodzi przez kotlownie, spadek jest w kierunku na zewnatrz budynku i skropliny splywaja po elewacji tworzac brzydkie zacieki.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar trammel
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Jelcz
    Posty
    103

    Domyślnie

    A ja myślę że dobrze, w ziemi jest max.7 stopni i raczej wilgoć nie grozi. Zwłaszcza że przepływ powietrza będzie to suszył.Można sobie rury z powłoką antybakteryjną sprawić - podobnie jak w gruntowych wymiennikach ciepła do rekuperacji. Może dla spalania w kominku nie ma to większego znaczenia, ale kiedy nie będzie użytkowany - nie będzie się tak wychładzać podłoga. Zwłaszcza w zimie. W lecie trochę chłodu pod podłogą nie zaszkodzi.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Bunek
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rudna Wielka k/Rzeszowa
    Posty
    11
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Witam,

    Od dłuższego czasu zastanawiam się właśnie nad izolacją termiczną dolotu powietrza umieszczonego w warstwie ubitego piasku (po świętach ekipa będzie mi ubijać ten piasek i na dniach zamknie fundament wylewką - więc wszelkie decyzje muszą być szybko podjęte). Rzecz która mnie zastanawia to mostek termiczny jaki stworzy taka dziura w dobrze ocieplonym fundamencie, w sytuacji w której podczas siarczystych mrozów będzie odpalany kominek i pod podłogę będzie się dostawać powietrze -20 trochę mnie martwi i zastanawiam się nad zaizolowaniem rury od wejścia w ścianę fundamentową (odizolowanie od samej ściany) a następnie przez całą długość w piasku, i odcinku dochodzącym bezpośrednio do kominka. Czy ktoś słyszał o izolowaniu takiego dolotu ? (np. rura pcv 160 a w niej druga rura 125 z powietrzem, a pomiędzy nimi wciśnięta wełna lub pianka ?)

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.406
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Mostków termicznych należy unikać. ale nie dajmy się "zwariować". Zakop
    tą rurę w piachu i zapomnij o niej. Załóż szczelną przepustnicę w okolicach
    wyjścia z podłogi, bo te -20 przez szybę więcej Ci wyziębi niż to co przeniknie
    przez ścianki kanału doprowadzającego.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja nie zmniejszałbym za bardzo średnicy rury dolotu swieżego powietrza. Jeżeli już tak się boisz mostków cieplnych, to daj na zewnątrz rurę kanalizacyjną PCW 200, a do srodka 160. To wystarczy. Jak dasz połączenia szczelna, to ta izolacja powietrzna pomiędzy obydwoma rurami całkowicie wystarczy. A jednocześnie zlikwiduje Twoje obawy. Niestety rury tej średnicy są dość drogie ok. 70 zł 2 metry. Na tym co przykryjesz na stałe - raczej nie rób oszczędności. Póżniej będziesz się bił z myslami, ze mozna zrobić było lepiej. Ciepło pozdrawiam
    Ciągle w poprawkach

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Trochę mnie nie było. myślałem podobnie jak wy. Mianowicie, rura będzie zakopana i wychodziła do czerpni w formie małego kominka z daszkiem, to prosta, tania i chyba najlepsza na tą sytuację metoda . jak już zrobię dam zdjęcia. Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony