dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie ile stali fi12

    Witam.
    W b.r. zamierzam wybudować tylko stan "0" (otwarty). Chcę kupić odpowiednią ilość stali bez zbędnego zapasu (który mógłby dostać nóg).

    W projekcie obliczono ilość fi12 w oparciu o objętość ław (ilości zaokrągliłem).
    - ławy szer. do 0,6m: 6,7m3
    - ławy szer. do 0,8m: 1,4m3
    - ławy szer. do 1,3m: 2,5m3
    - stopy obj.do 0,5m3: 0,9m3
    - słupy do 4m: 0,2m3
    - słupy grub. do 0,3m: 0,30m3
    Razem: 12m3

    Zapotrzebowanie na stal fi12 do zbrojenia ław obliczono:
    12m3 x 6% = 720kg.

    Pytanie brzmi: czy zamówić ilość stali wg projektu (dając wiarę w te 6%), czy obliczać samemu?
    Budynek niepodpiwniczony, posadowienie ław 0,80m, długość ław 75mb + słupy i stopy.
    Tak na oko (po szybkich obliczeniach) wydaje się, że wystarczyłaby połowa z tego, co zakłada projekt.
    75mb x 4szt x 0,888kg = 266,4kg. Na słupy i stopy pozostaje 453,6kg

    Jutro idę do kierbudowniczego, ale wolałbym się wcześniej upewnić co sądzą o tym szacowni forumowicze.

  2. #2

    Domyślnie

    Powinno się spokojnie mieścić w 2%.

    Swoją drogą gratuluję projektu bez zestawienia stali.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    to akurat nie jest taka nowość , niestety. Ale jak ma się rzut fundamentów łatwo obliczyć, pod warunkiem ze nie ma byków.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał linciano Zobacz post
    - ławy szer. do 1,3m: 2,5m3
    Ta ława może meic zbrojenie prostopadłe do swojej osi z pretów fi12 co......
    Nie tylko "wieniec " w lawie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Powinno się spokojnie mieścić w 2%.

    Swoją drogą gratuluję projektu bez zestawienia stali.
    Zestawienie materiałów mam tylko w kosztorysie budowlanym, w którym podana jest łączna ilość poszczególnych materiałów dla całego budynku.
    W przedmiarze autor oblicza ilość stali do zbrojenia fundamentów z objętości betonu. Fi12-6% Fi6-1,5%
    Jak dla mnie to zbyt duże uproszczenie obliczeń, które w istocie również nie są skomplikowane.

    EDIT: Sprawdziłem przedmiar z rzutem fundamentów. W przedmiarze byki, że ręce opadają Aż się boję co będzie dalej, przy bardziej złożonych konstrukcjach
    Ostatnio edytowane przez linciano ; 17-05-2012 o 12:40 Powód: UZUPEŁNIENIE

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał linciano Zobacz post
    Zestawienie materiałów mam tylko w kosztorysie budowlanym, w którym podana jest łączna ilość poszczególnych materiałów dla całego budynku.
    W przedmiarze autor oblicza ilość stali do zbrojenia fundamentów z objętości betonu. Fi12-6% Fi6-1,5%
    Jak dla mnie to zbyt duże uproszczenie obliczeń, które w istocie również nie są skomplikowane.

    EDIT: Sprawdziłem przedmiar z rzutem fundamentów. W przedmiarze byki, że ręce opadają Aż się boję co będzie dalej, przy bardziej złożonych konstrukcjach
    Jeśli ten projekt jest tak słaby, to bardziej bałbym się innych błędów, niż te w ilości stali. Adaptując typówki widziałem czasem takie kwiatki, że włosy stawały dęba
    Ostatnio edytowane przez SKUT13 ; 17-05-2012 o 14:06
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    powiem tak, jedyna nadzieja w kumatych wykonawcach. Ale od razu mówię to raczej rzadkość.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #8

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że sporządzający przedmiar, magik który pracuje na jednym projekcie i tylko próbuje zmieniać dane. Wątpię żeby miał coś wspólnego z samym projektem. Dlatego przedmiar muszę albo zlecić, albo kombinować poprawiając na bieżąco błędy kosztorysanta.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał linciano Zobacz post
    Mam wrażenie, że sporządzający przedmiar, magik który pracuje na jednym projekcie i tylko próbuje zmieniać dane. Wątpię żeby miał coś wspólnego z samym projektem. Dlatego przedmiar muszę albo zlecić, albo kombinować poprawiając na bieżąco błędy kosztorysanta.
    Albo zlecić porządną adaptację i weryfikację projektu(to niestety kosztuje), bo pewnie adaptujący podbił projekt nawet go nie przeglądając i zainkasował swoją dolę. Na rynku pełno takich "odważnych" konstruktorów. Jakiś czas temu robiłem weryfikacje projektu typowego i na 10sprawdzonych elementów było 10baboli o różnym ciężarze gatunkowym. Przez telefon od biura sprzedającego ten projekt inwestor usłyszał, że się czepiamy, bo przecież taki dom już gdzieś tam stoi i ma się dobrze.
    Konstruktor, to brzmi dumnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony