dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mahuk
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Skąd
    Krasnystaw
    Kod pocztowy
    22-300
    Posty
    16

    Domyślnie WM kilka pytań

    witam
    mam kilka pytań odnośnie WM
    Dom parter100m2+ poddasze 70m2 + 100m2 piwnica.
    1. czy piony rurą 150 wystarczą ?(czy rura musi być izolowana)
    2. czy rekuperator 350m3/h wystarczy?
    3. czy zakładać WM w piwnicy? (mam w piwnicy wentylację grawitacyjną)
    4. czy regulacja za pomocą anemostatów wystarczy, czy trzeba stosować przepustnice?
    5. czy instalacja zrobiona na trójnikach przydławiona anemostatami będzie działać?

    pozdrawiam
    mahuk

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michał dereń

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-699
    Posty
    63

    Domyślnie

    Witam
    1. ogolnie raczej w wentylacji nie stosuje się srednicy fi=150. ciężko powiedzieć czy taki pion wystarczy ponieważ średnicę dobiera się w zależności od ilości powietrza w m3/h jakie przez nią ma płynąć
    2. raczej nie wystarczy. razem wychodzi ok 270m2 x 2,7 (średnia wysokość pomieszczeń) = 720 m3. i mniej więcej taki rekuperator potrzeba ponieważ na maksymalnym biegu powinniśmy zapewnić jedną wymianę na godzinę. pewnie z tej powierzchni trzeba odjąć garaż i ewentualnie jakąś kotłownie czyli rekuperator na poziomie 550 m3/h wystarczy.
    3. pewnie że zakładać. w piwnicy WG nie wystarczy chyba że są okna, a przeznaczenie tej piwnicy jest głównie magazynowe.
    4. są dwie metody regulacji powietrza. moja firma stosuje kilka przekrojów rur. czyli jak w jakiejś garderobie chcemy wyciągać mało powietrza to odejście robimy rurą fi=80mm. resztę regulujemy anemostatami. przepustnic nie stosuję już od kilku lat.
    5. nie bardzo rozumiem pytanie.

    w razie pytań proszę pisać

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mahuk Zobacz post
    5. czy instalacja zrobiona na trójnikach przydławiona anemostatami będzie działać?
    a dlaczego miałaby nie działać, jeśli nie potrafisz policzyć to wstawiasz przepustnice, trochę pokręcisz i trochę kulawo ale działa
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    Pamiętajmy, że przepustnice to jakiś tam dodatkowy opór, który cały czas będzie trzeba pokonywać.
    Lepiej przemyśleć instalację na etapie projektu i nie liczyć na to, że jak się spartaczy koncepcję i montaż to przepustnica coś pomoże.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mahuk
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Skąd
    Krasnystaw
    Kod pocztowy
    22-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał michał dereń Zobacz post
    5. nie bardzo rozumiem pytanie.
    pytanie wzięło się z tego, że naczytałem się kiedyś na tym forum o wyższości instalacji na rozdzielaczach nad tej z trójnikami.
    odnośnie obliczeń to nie mam pojęcia jak się liczy przepływ powietrza w rurze o danej średnicy, wiem tylko że ludzie używający WM piszą o 0,5 wymiany/h więcej podobno stwarza delikatny dyskomfort. Z tego wzięła się moja propozycja reku 350m3/h.
    150mm rury spiro ocieplone rozciągane zakupiłem na popularnym serwisie aukcyjnym, że jest to nie typowy rozmiar nie wiedziałem.

    Proponujecie WM w piwnicy, ale czy nie będzie to oziębiało rekuperatora?
    w piwnicy mam nawet w największe upały bardzo chłodno.

  6. #6
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    A WIESZ Ty, co tak naprawdę chcesz postawić i PO CO?
    Bo z pytań wynika - że nie!
    (chyba, że zapomniałeś napisać, że Cię rodzina na stałe do tej piwnicy eksmitowała...)

    Adam M.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mahuk
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Skąd
    Krasnystaw
    Kod pocztowy
    22-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    A WIESZ Ty, co tak naprawdę chcesz postawić i PO CO?
    chcę postawić dom w którym czułbym się komfortowo

    Bo z pytań wynika - że nie!
    Być może trochę się zapędziłem i podałem za mało szczegółów,
    otóż pytając o pion nie brałem pod uwagę piwnic, tylko te 170m2, na to mam nadzieję 150mm rura wystarczy.

    dlaczego 150mm? ano przeglądałem rekuperatory i znalazłem NeoGeoTherm z bypasem w przystępnej cenie i do wielkości 350m3/h ma wyjście 150mm.

    jeżeli musiałbym zrobić WM również w piwnicy dałbym reku 500m3/h z wyjściem 200mm wtedy i piony dałbym 200mm.
    na razie jestem na etapie planowania (chociaż kupiłem już kilka rur i trójników aby je umieścić w poddaszu i muszę też położyć piony)

    (chyba, że zapomniałeś napisać, że Cię rodzina na stałe do tej piwnicy eksmitowała...)
    no nie, wtedy nie pytałbym czy w piwnicy zakładać WM czy nie
    Czyli w piwnicy montować?
    co w zimie z rekuperatorem? nie będzie wyziębiany przez powietrze z piwnic?
    tylko 2 pomieszczenia będą grzane (pralnia i suszarnia) i te miałem w planie podłączyć.

  8. #8
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Załóż "żem Ci nie wróg jakowyś"!
    Szczerze?

    NIE WIESZ co chcesz postawić!
    Mniemasz zamiast opierać się na rzetelnej wiedzy!
    Na tym etapie - jesteś pełen "chciejstw".

    PIWNICA to nie jest to samo co PRZYZIEMIE!
    Oba leżą pod poziomem gruntu i pod bryłą, ale INACZEJ się je buduje!
    (ogrzewa, wentyluje, wykorzystuje)

    Przemyśl problem ponownie...

    Adam M.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mahuk
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Skąd
    Krasnystaw
    Kod pocztowy
    22-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Przemyśl problem ponownie...
    OK doczytałem trochę i tak jak pisałem mam piwnicę, nie przyziemie.
    Pomieszczeń w piwnicy dużo, 2 można by zaliczyć do użytkowych i je wentylować mechanicznie (pralnia i suszarnia).
    Piwnica docieplona 12cm styropianu, wentylacja grawitacyjna (w razie gdybym miał założyć piec na paliwo stałe).

    Więc może zapytam o 2 inne problemy,
    1. Co sądzicie o rekuperatorach NeoGeoTherm?
    2. Czy znacie jakieś dobre reku ok 400m3/h w cenie do 5000pln
    3. Czy lepiej zrobić GWC rurowe czy:

    Myślałem o chłodnicy samochodowej 200m rury PE wodnej 32mm pompka i przez tą chłodnicę (obudowaną) zasysać powietrze z czerpni w ścianie.
    W przyszłości chciałbym podłączyć pod to również pompę ciepła (czy 200m rury wystarczy? mam możliwość zakopać więcej, ale max głębokość to 1,2m)

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    1. Co sądzicie o rekuperatorach NeoGeoTherm?
    nie znam tego produktu - z danych technicznych widzę dosyć mały spręż 100-120 Pa

    2. Czy znacie jakieś dobre reku ok 400m3/h w cenie do 5000pln
    a co to znaczy dobre Reku? ONYX classic jest wart zainteresowania
    3. Czy lepiej zrobić GWC rurowe czy:
    ja jestem zwolennikiem glikolowego GWC, ale nie wiem jak to wyjdzie z chłodnicą samochodową - nie lepiej kupić porządny wymiennik ciecz powietrze??
    Przecież to ma być na dłuuugie lata!

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mahuk
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Skąd
    Krasnystaw
    Kod pocztowy
    22-300
    Posty
    16

    Domyślnie

    nie rozbierałem wymiennika ciecz- powietrze, ale myślę że jest to coś w stylu chłodnicy.
    Na długie lata? a chłodnica mniej popracuje?
    no i różnica w kosztach ogromna. wymiennik kosztuje ok 3000pln a chłodnica 200pln

  12. #12
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Chłodnica typowa była liczona na spory strumień powietrza i temperatury rzędu 86stC.
    Dedykowany wymiennik lamelowy działa przy zasilaniu (cieczą) +7stC i -20stC powietrza.
    Za 3000 to chyba masz obudowany...
    Chłodnica jest zawsze "goła".
    To JEST różnica.

    Adam M.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Chłodnica typowa była liczona na spory strumień powietrza i temperatury rzędu 86stC.
    Dedykowany wymiennik lamelowy działa przy zasilaniu (cieczą) +7stC i -20stC powietrza.
    Za 3000 to chyba masz obudowany...
    Chłodnica jest zawsze "goła".
    To JEST różnica.

    Adam M.
    Adam
    chłodnica samochodowa działa tak samo jak dedykowany wymiennik...
    sprawdzałem jakiś czas temu taką od sierki, przy zasilaniu kranówą chłodzi aż miło ...
    obudowę zrobisz za dwie- trzy setki w najbliższym zakładzie który zajmuje się wyrobami z blachy
    co do trwałości to bym się nie martwił, w samochodzie ma skrajnie gorsze warunki a jakoś daje radę przez wiele lat
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony