dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 10
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 197
  1. #121

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o kominek w domu mocno energooszczędnym, na razie dostrzegam 3 problemy jeśli chodzi o ucieczkę ciepła i 1 (duży) problem jeśli chodzi o jego funkcjonowanie.

    Problem 1: penetracja zimnego powietrza w głąb przewodu kominowego, przy kominie domu parterowego o wysokości 6 m, i pozbawionym izolacji, strata: > 530kWh / rocznie
    Możliwe rozwiązania: Ocieplenie komina od środka, tak jak widzimy to w dzienniku domku nad Odrą. Wybranie projektu gdzie komin stanowi cześć zewnętrznej ściany nośnej, lub rozwiązanie najbardziej efektywne, a zarazem odrażające estetycznie: przewód kominowy w postaci rury poza obrysem budynku, jak na środkowym schemacie.

    Problem 2: Cokół komina przechodzący pomiędzy izolacją na poddaszu, transmituje ciepło na zewnątrz budynku. Strata przy przekroju komina 0,4m2: 55kWh / rocznie
    Możliwe rozwiązania: materiał izolacyjny w płaszczyźnie budowy komina, w miejscu jego przejścia przez izolacje + rozwiązania jakie są pod problemem 1

    Problem 3: Nieszczelny wkład "zasysa" ogrzane już powietrze do przewodu kominowego. Utrata każdego 1m3 na godzinę, da przez cały sezon grzewczy stratę rzędu 20,7kWh.
    Możliwe rozwiązania: Szczelne zamykanie, małe szyba a zatem niewielki jej obwód, popielnica umieszczona za szybą.

    Problem 4: Problem wynikający z promieniowania cieplnego samego kominka, w szczelnie izolowanym pomieszczeniu.
    Możliwe rozwiązania: Jak najmniejsza moc wkładu, jak najmniejsze jego przeszklenie, dla mnie ciągle najlepszym rozwiązaniem jest "kominek a'la kociołek", obecność materiałów o dużej akumulacji ciepła, takich jak beton (płyta fundamentowa, strop monolityczny), cegła (ściany z silikatów), woda (płaszcz wodny, odpowiednio duży zbiornik akumulacyjny). Ile ciepła mogą przyjąc te materiały da się oczywiście łatwo policzyć.
    Ostatnio edytowane przez budowlany szaleniec ; 01-09-2012 o 12:26

  2. #122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    wiec może taki baran jak ja nie umie szukać na forum zbyt dobrze .... a może to wina wyszukiwarki - która wypluwa tysiące wątków z dana frazą/ zagadnieniem które pojawiło się w tym wątku - nie raz zaprzęgam wuja Googla do tego by coś znaleźć właśnie na FM - a leżeli straty ciepła w kontekście komina były już omawiane i wesz gdzie to było - bądź tak miły i wstaw poprostu tu link ... skoro ludzie błądzą ... i trafiaja tutaj ... i próbują się czegoś dowiedzieć ....
    ja 1,5 roku temu gdy zaczynałem zabawę z budownictwem wiedziałem że kominów ma nie być i tego się trzymam ... nie znalazłem wtedy stosownego wątku na FM w tym temacie ...

    "Zwykle ilość napisanych postów, związana ze stażem na forum, świadczy o tym - w ilu wątkach "pacjent" był, brał udział..."
    nie do końca tak jest ... można siedzieć 1 jednym wątku i w nim ciągle klepać posty i być rekordzistą forum

    tak jak pisałem wiele razy i tego nie ukrywam - nie mam wykształcenia technicznego - choć jestem umysłem ścisłym i wiele rzeczy biorę na klatę bo tak po prostu czuję ... 1,5 roku temu nie wiedziałem tyle ile wiem teraz ... coraz więcej jest na FM osób które potrafią, chcą i mogą coś policzyć , pokazać , udowodnić etc i za to je cenie - tj za konkrety a nie za bajkopisarstwo

    mimo ze nie jestem żadnym guru już złapałem się na tym że są inni jeszcze mniej wiedzący ... i że do nich trzeba na każdym kroku mówić prosto , jasno i bez skrótów myślowych - a jeśli coś było już wałkowane .... wystarczy zrobić ctrl+c ---->ctrl+V i po problemie ... alko wklejasz tekst albo link i wszyscy są zadowoleni
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 01-09-2012 o 12:41

  3. #123
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Budowlany szaleniec.To co dla jednego jest odrażającego estetycznie dla innego nie.O gustach się nie dyskutuje.Widziałeś kiedyś we wnętrzu domu mieszkalnego lampy przemysłowe ,takie na żarówki 500W.(oczywiście zamienione na energooszczędne).Do takiego wnętrza pasuje nowoczesny dom,albo odwrotnie.A do niego zewnętrzny komin,srebrny ze stali nierdzewnej.
    Twoje pkt.od 1-3 w domu bardzo energooszczędnym są nieistotne w tym temacie,bo tak nie wolno budować.Pkt.4 .Można jeszcze ustawić kominek tak by patrzył się w okna.Swoją drogą nie mogę pojąc tego strachu przed przegrzaniem,od samego promieniowania przez szybę.Jestem ciekaw,czy komuś sama szyba (nie obudowa) przegrzewa dom.

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Twoje pkt.od 1-3 w domu bardzo energooszczędnym są nieistotne w tym temacie,bo tak nie wolno budować
    Rozwiń jak możesz. Jak nie wolno budować, nie wolno ocieplać komina, nie wolno mieć szczelnego wkładu, czego konkretnie nie wolno? Nie wolno być może rozwiązania z punktu 2, ale opisałem je dość konkretnie stronę wcześniej i nikt nie zabrał głosu.

  5. #125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    W domu energooszczędnym,komin nie powinien być w bryle budynku,bo jest to rozwiązanie generujące niepotrzebne straty ciepła.
    W domu energooszczędnym kominek musi być szczelny,a dodatkowo czerpnia powietrza z możliwością całkowitego szczelnego zamknięcia.
    Z twojego postu wynika,że to są problemy.A według mnie to są oczywiste i sprawdzone rozwiązania wymagane przez taki dom.Natomiast problemem może być promieniowanie przez szybę.Ja to rozwiązałem ustawiając kominek tak aby szyba skierowana była na południową przeszkloną ścianę.Można by też rozważyć takie dostarczenie powietrza do paleniska,aby tą szybę schładzało.Póki co nie ma zapotrzebowania to i rozwiązań brak.

  6. #126

    Domyślnie

    To oczywista oczywistość, że najlepiej aby w domu energooszczędnym kominów nie było w ogóle, ale ten temat brzmi "Komin, a straty ciepła w domu energooszczędnym", więc głosu typu "zlikwidować komin w bryle" jest rozsądny acz... no, ale jak jest w bryle domu? Tu są potrzebne pomysły i obliczenia.

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Natomiast problemem może być promieniowanie przez szybę.Ja to rozwiązałem ustawiając kominek tak aby szyba skierowana była na południową przeszkloną ścianę
    Dzisiaj mi się chyba coś ciężko myśli, więc znów zapytam. Po co? I czemu akurat na przeszklenie południowe, jaka to różnica?
    Ostatnio edytowane przez budowlany szaleniec ; 01-09-2012 o 16:15

  7. #127
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany szaleniec Zobacz post
    To oczywista oczywistość, że najlepiej aby w domu energooszczędnym kominów nie było w ogóle, ale ten temat brzmi "Komin, a straty ciepła w domu energooszczędnym", więc głosu typu "zlikwidować komin w bryle" jest rozsądny acz... no, ale jak jest w bryle domu? Tu są potrzebne pomysły i obliczenia.

    Dzisiaj mi się chyba coś ciężko myśli, więc znów zapytam. Po co? I czemu akurat na przeszklenie południowe, jaka to różnica?
    No to jeszcze raz: komin ma być poza granicą izolacji, przyklejony do domu, połączony z kominkiem czopuchem - jedynym mostkiem cieplnym nie licząc doprowadzenia powietrza. Kto ma doświadczenie w realizacji czegoś takiego - jedynie Forest i jemu podobni. Jeśli samo promieniowanie przez szybę będzie odpowiednio mocne i nie będziesz miał jak rozprowadzić tego ciepła, to przegrzejesz sobie salon. Teoretycznie.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Kto ma doświadczenie w realizacji czegoś takiego - jedynie Forest i jemu podobni
    Nie żartujcie, Tylko na mojej ulicy, są dwa takie kominy. Mogę zrobić dziś zdjęcie, jak będę tamtędy przechodził. W starych domach, w których potrzeba wstawić piec do pokoju który jest do tego nieprzeznaczony (bez dostępu do komina), ludzie robią dziurę w ścianie i wypuszczają nią rure. Uwierzcie mi, niespecjalnie przywiązuje wage do estetyki, ale nawet ja nie wyobrażam sobie ciągnąc takiej rury po elewacji. Jeśli dopuszczamy takie rozwiązania, to ja mam w ogole takie, co całkowicie wyeliminują mostki cieplne. Zrobie sobie szope 3 metry od domu, z której wystawać będzie 5 metrowy komin. W niej będę palić, a dwoma cieńkimi rurkami dostarczał do domu ciepłą wodę. Łał, jestem geniuszem energoszczędnego kominiarstwa, dom pasywny opalany węglem bez kominowych mostków

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Jeśli samo promieniowanie przez szybę będzie odpowiednio mocne i nie będziesz miał jak rozprowadzić tego ciepła, to przegrzejesz sobie salon.
    Oczywiście. Mam kominek w salonie i wiem ile ciepła daje. Stojąc nawet metr od szyby to wciąż tajfun ciepła. W zależności o rozmiarów szyby i temperatura wewnątrz wkładu, daje jakieś 0,5 kWh. W domu zbudowanym z naciskiem na energooszczędność, szyba w ciągu kilku godzin wypromieniowuje tyle ciepła ile taki salon potrzebuje na dobę. Te kociołki o wyglądzie kominka, wyśmiane ze względu na rozmiar szyby (25x35cm), oddawały by nią zaledwie 80 Watów na godzinie, wręcz idealnie.

  10. #130
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Na przeszklenie południowe,bo akurat tam jest.A chodzi o to ,że jak już promieniuje,to na pole a nie na ścianę.
    Pomijając niewygodę,twój pomysł z tą szopą nie jest pozbawiony sensu.Zbuduj,przetestuj i podziel się wiedzą .Trzymam kciuki .

  11. #131

    Domyślnie



    a ten pomysł z szopą z kominem koło domu, był oczywiście ironią

  12. #132
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Czyli byłeś nieświadomy niezłego pomysłu.Geniusze czasami tak mają.Wyobraź sobie np.garaż poza bryłą budynku,a w nim kącik na kotłownię plus dwie rurki ,bez obciążeń strat ciepła.Dylematem pozostaje jedynie wygoda takiego rozwiązania,którą jak by się postarał ,można przeliczyć na kWh.

  13. #133
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    gdzies kiedyś ktoś na FM wrzucał jpg lub link do art nt budownictwa pasywnego i było w nim że domy pasywne są super tanie a w przypadku opalania węglem to koszt XX zł na rok ...
    ten kto to pisał też chyba nie był świadomy tego że można by było to teoretycznie osiągnąć ....

    powiedzmy że piec rozpalany raz na kilka dni czy 1x na tydzień - do tego bufor ciepła który odbierze nadmiar energii i będzie ją dostarczał bez strat lub z bardzo małymi stratami do domu - sam bufor bardzo dobrze zaizolowany np poniżej poziomu gruntu w wyizolowane "wannie" ....

  14. #134

    Domyślnie

    Konradzie liczyłes ile byłby wstanie zakmulować twój dom, w sensie, płyta fundamentowa, ściany, strop...? Tak się zastanawiam ile byłby wstanie "żyć" na tym cieple dom pasywny, jakby go porządnie załadować kominkiem. Możemy policzyć. Powiedz tylko ile ci poszło silki i ile m3 betpnu.

    Myślałem, że będziecie przerażeni tą konstrukcją na zdjęciu. Specjalnie poszedłem zrobić zdjęcie, ale widzę, że nikt nie docenił mojego zachodu

  15. #135
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Idąc twoim tokiem rozumowania.Bufor w domu,dobrze izolowany a straty z tej izolacji zostaną i tak w domu.Mało tego.Ogrzewanie grawitacyjne ścienne.Samo lata.A,że pasywny to i temp.zasilania malutkie.Tylko jest jeden problem.W naszym klimacie ,nie należy wierzyć w duże przeszklenia od południowej strony.Wiem coś o tym ,bo mam niestety.Bzdura.Zeźre pomysł na palenie raz w tygodniu,no może dwa.

  16. #136
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    nie liczyłem bo nie wiem / nie umiem etc
    betonu poszło mi na płytę
    42m3 betonu C25

    na strop z pewnościa znacznie mniej ok 25m3

    silki ok 30 palet - gdzieś w mailach mam dokładne zamówienie - dom budowałem z 25 i to NP - czyli tej gęstszej o lepszych parametrach akumulacyjnych - ale gorszych izolacyjnych - w praktyce już tej zimy się przekonam jak to będzie - najprawdopodobniej ogrzewanie podłogowe będzie "pierdziało" raz na 2 dni

    do do akumulacji mojego domu ... mozna powiedzieć że na siłe go wietrzyłem całe lato - i jakiegoś większego wrażenia na nim to nie zrobiło - ciągle mam otwarte okna ... ale jak tylko zaczna być chłodne noce bedzie trzeba je pozamykać i łapać ciepło przez okna ...


    a komin - fajna fotka - ale na mnie nie robi az takiego wrazenia - rozumie to co pisza koledzy - w pełni przyjmuje takie rozwiazanie jako jedyna lub jedna z nielicznych alternatyw do klasycznych kominów od funadmentow az po dach
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 01-09-2012 o 21:32

  17. #137
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany szaleniec Zobacz post
    Konradzie liczyłes ile byłby wstanie zakmulować twój dom, w sensie, płyta fundamentowa, ściany, strop...? Tak się zastanawiam ile byłby wstanie "żyć" na tym cieple dom pasywny, jakby go porządnie załadować kominkiem. Możemy policzyć. Powiedz tylko ile ci poszło silki i ile m3 betpnu.

    Myślałem, że będziecie przerażeni tą konstrukcją na zdjęciu. Specjalnie poszedłem zrobić zdjęcie, ale widzę, że nikt nie docenił mojego zachodu
    Ktoś poszedł po maksymalnej bandzie. Pytanie więc na ile komin może przylegać do izolacji (oczywiście wełny), jak zaizolować styk czopuch ściana, czy nie ma problemów z wykraplaniem się wilgoci na tym mostku, itd. Przy odrobinie starań taki komin może wyglądać jak załamanie ściany i się ogólnie komponować estetycznie. Jak puszczasz tą samą podłogówkę na salon i resztę domu, to siłą rzeczy po grubym paleniu różnica temp. w salonie i innych pomieszczeniach musi się różnić o kilka stopni - to ciepło się owszem rozejdzie, ale pomalu, stopniowo.

  18. #138

    Domyślnie

    Bardzo proste obliczenia, praktycznie jedynym działaniem matematycznym jest tu mnożenie. Będę liczył ze wzoru Q = m x cw x dT, jakby ktoś chciał sprawdzić czy się nie pomyliłem.

    Zacznijmy od silikatów. Zakładam, że paleta silikatów waży jakieś 1300 kg, zaś ciepło właściwego tego materiału to 900 J/(kg x K). Zamieniamy dżule na waty i wychodzi, 0,25kWh na tonę. Teraz największa niewiadome - o ile te ściany dadzą rade sie podgrzać. Załóżmy, że od środka muru są to 3 stopnie C, zaś na zewnątrz, przy styku ze styropian, jest to 1 C, załóżmy średnią 2 stopnie C. Dla wszystkich ścian otrzymamy więc 19,5kWh.

    Płyta fundamentowa. O ile da rade to podgrzać? Masz kable jeśli dobrze pamiętam. Nie byłem jeszcze, albo nie wiem że byłem, w domu grzanym tylko kablami. W swoim obecnym domu mam wodną podłogówka i dla niej chyba nie ma granicy rozgrzania tego betonu. W miejscach gdzie rurki są mocno zagęszczone ( np. w drzwiach) podłoga potrafi być gorąco. Załóżmy jednak że w wyniku grzania podwyższasz temperaturę płyty o 5,5 stopni. U powierzchni beton da rade rozgrzać się zapewne mocniej, ale liczmy średnią 5,5. Wyjdzie nam 0,27 x 2,5 x 43 x 7 = 159 kWh. Dodatkowo strop powiedzmy o 1,5 stopnie w górę, co daje jeszcze 25,3 kWh

    Na koniec jeszcze woda, Tu nie będziemy żałować i podgrzejemy te 140l o 70 stopni C. 0,16 x 70 = 11,4 kWh.

    Po porządnym rozgrzaniu domu mamy zatem:

    płyta fundamentowa: 159 kWh
    strop: 25 kWh
    ściany z silkitów: 19,5 kWh
    zbiornik 140l: 11 kWh

    Fizyki nie da się oszukać, więc wyniki te muszą mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Różnić się mogą jednak temperatury (choć, to też jest do policzenia), gdybyśmy założyli, iż ściany podgrzeją się nie o 2 stopnie, a o 1, wtedy te 19,5 dzielić należy przez dwa. Nie mniej wniosek jest chyba oczywisty, całe ogrzewanie, cała akumulacje będzie się opierać na odgrzewaniu 100 ton betonu jaki jest w płycie. Z tych założeń wynika, że cały dom jest wstanie wciągnąć ok 215 kWh, co by oznaczało, że z domu Konrada, przy naprawdę dobrym wygrzaniu, ciepło uciekałoby przez 12 dni! (19kWh x 173m2 / 180 dni sezonu grzewczego = 18kWh na dzień) Jeden dzień grzania kominkiem i tydzień spokoju
    Ostatnio edytowane przez budowlany szaleniec ; 02-09-2012 o 00:40

  19. #139
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    podaj jeszcze o ile stopni "podgrzałeś" płytę
    przy kablach elektrycznych ustawia się kaganiec na temperature płyty i temperaturę pomieszczenia bo inaczej możabyłoby zrobić saune z pokoju
    max temperatura płyty to 23 stopnie - nie będzie czuć że jest gorąca

  20. #140

    Domyślnie

    Przecież napisałem. Podniosłem temperaturę płyty o 5,5 stopnia. Wiesz jaka jest jej "temperatura w spoczynku", kiedy nie jest ogrzewana?

Strona 7 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony