dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 57 z 57
  1. #41

    Domyślnie

    faktycznie żle zrozumiałem treść pierwszego wpisu bo myślałem że w niektórych pomieszczeniach jest tylko podłogówka a w innych grzejniki,w tym przypadku faktycznie ciężko będzie rozdzielić moc cieplną .taki system podwaja koszt instalacji a wcale nie daje takiego komfortu jak sama podłogówka z dobrym sterowaniem tzn.zawór mieszający i termostat pokojowy.wiem co piszę bo jestem glazurnikem i wszyscy moi klienci którzy w swoich instalacjach zastosowali ten system bardzo sobie go chwalą.myślę że większość osób którzy decydują się na zastosowanie jednocześnie podłogówki i grzejników robi to z obawy że sama podłogówka nie poradzi sobie z ogrzaniem ich pomieszczeń.nic bardziej błędnego.przy dobrym projekcie gęstości wężownicy sama podłoga nagrzeje bardziej i na pewno rozkład ciepła będzie równiejszy niż przy grzejnikach z mocą grzejną większą niż przewiduje norma .ja u siebie w domu mam rozstaw wężownicy co ok.20 cm temperatura wody na zaworze mieszającym 35 st.temperatura pomieszczeń zaprogramowana w dzień 23 st. noc 22 .w dzień pompa więcej odpoczywa niż pracuje a w nocy włącza się tylko przy większych mrozach.

  2. #42

    Domyślnie

    ja u siebie też miałem dylemat ze sterowaniem podłogowym, a teraz już mam tak:
    - w kilku pomieszczeniach bezprzewodowe regulatory Euroster z serii 2006 (koszt. ok. 200 zł przy zamówieniu pod podłogówkę, czyli kupujesz bez odbiornika, dlatego wychodzi w cenie przewodowego);
    - przy regulatorze listwa odbiorcza Euroster (koszt. ok. 230 zł o ile dobrze pamiętam) - tutaj są odbierane sygnały z poszczególnych sterowników;
    - ten regulator podpinam pod pompę w podłogówce i elektrozawory na każdej linii podłogówki (koszt elektrozaworu ok. 90 zł - u mnie KAN).

    I efekt: gdy w domu będzie ciepło, wszędzie podłogówka nie będzie potrzebna, listwa zatrzymuje także pompę.

    Michał

  3. #43

    Domyślnie prawidłowo wyregulowane podłogówki i grzejniki - jak?

    Od stycznia mieszkamy i męczymy sie z ogrzewaniem a "fachowiec" nie umie wyregulowac bo nie zna sterownika
    Wszystkie rotametry i zawory na powrotach otworzyłem na max i w domu było ciepło i piec się załączał raz czasem. Ale strasznie wszystko szumiało.
    Fachowieć wymyślił że mam za duży przepływ i zakręcił mi na min powroty i rotametry. Jak mi bedzie źle to mam o pół obrotu zwiększać. Cały dzień testów, piec pali non stop a w domu zimno, kaloryfery zimne.
    Jest jak mu mówiłem że nie daje rady sie nagrzać a co będzie zimą.
    Jak to powinno byc naprawd ustawione i czemu tak szumi ( odpowietrzniki niby sa na listwach)
    Fachowiec mówił że jak będzie zimniej na dworze to piec zwiekszy temperature i będzie przy tym samym przepływie cieplej. A jak sie ma do tego krzywa grzewcza - jaką ustawić.
    Pomocy

  4. #44

    Domyślnie Sposób na wyregulowanie podłogówki+kaloryfery - dobrze myślę?

    Pytanie do znawców - za niecały miesiąc wprowadzam się do nowego domu i zastanawiam się nad prawidłowym wyregulowaniem ogrzewania, i wpadłem na genialny (o ile ktoś mnie nie wyprowadzi z błędu) sposób:

    Założenia: do regulacji są cztery pomieszczenia z podłogówką na parterze i cztery z kaloryferami na piętrze
    - kaloryfery na piętrze zamykam (głowice), na parterze ustawiam na listwie cztery obwody podłogówki mniej więcej w połowie przepływu, wstawiam termometry do każdego pomieszczenia, ustawiam programowany sterownik w jednym z pomieszczeń na zadaną temp. 20C, odpalam ogrzewanie i ...przychodzę na drugi dzień;
    - na drugi dzień sprawdzam temp. w każdym z pomieszczeń - jeśli za mała, to zwiększam delikatnie przepływ na pętli w danym pomieszczeniu, jeśli za duża, to skręcam;
    - i tak przez parę dni, aż w każdym z pomieszczeń na parterze mam temp. która mnie satysfakcjonuje;

    Teraz czas na kaloryfery na piętrze
    - wstawiam termometry do każdego pomieszczenia, ustalam na głowicach temp. która mnie interesuje i ... przychodzę na drugi dzień;
    - na drugi dzień tak jak przy podłogówce sprawdzam temp. - jeśli pokój za zimny, to odkręcam głowicę, za gorący to skręcam;
    - i w końcu po paru dniach jestem zadowolony.

    Czy jest to dobry sposób, czy też w moim rozumowaniu czai się gdzieś błąd?
    Pytanie nr 2 - jeśli sposób się sprawdzi przy sterowniku programowanym (termostat), to czy te nastawy będą również dobre przy pogodówce?

  5. #45
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    past

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    5

    Domyślnie Sterowanie podłogówki

    Witam

    Hydraulik zrobił podłogówkę. Zasilanie idzie z pieca -osobno podłogówka osobno kaloryfery. Niestety od kilku dni nie mogę dojść do ładu z podłogówką. Mimo termometru wskazującego niższą od zadanej temperature - piec pracuje - pompa podłogówki nie pracuje.

    Podłączenie na zdjęciu. Czy Czujnik włączania sie pompy jest w prawidłowym miejscu??
    Jeśli chcę aby woda była pompowana muszę ustawić go na ponad 40 stopni. ale często jest tak że podłogówka jest zimna , w domu grzeją kaloryfery jak szalone. a pompa milczy



    Uploaded with ImageShack.us

  6. #46

    Domyślnie

    czujnik masz w złym miejscu przesuń go maksymalnie w lewo a z tego co piszesz to podejrzewam nie jest to dobrze elektrycznie połączone bo przy 40 to powinna pompa się wyłączać by nie przegrzać podłogi
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał past Zobacz post
    Witam

    Hydraulik zrobił podłogówkę. Zasilanie idzie z pieca -osobno podłogówka osobno kaloryfery. Niestety od kilku dni nie mogę dojść do ładu z podłogówką. Mimo termometru wskazującego niższą od zadanej temperature - piec pracuje - pompa podłogówki nie pracuje.

    Podłączenie na zdjęciu. Czy Czujnik włączania sie pompy jest w prawidłowym miejscu??
    Jeśli chcę aby woda była pompowana muszę ustawić go na ponad 40 stopni. ale często jest tak że podłogówka jest zimna , w domu grzeją kaloryfery jak szalone. a pompa milczy



    Uploaded with ImageShack.us
    Kolego porozmawiaj ze swoim hydraulikiem
    Mi się wydaje (ja mam tak przynajmniej u siebie) że ten przełącznik termostatyczny, zlokalizowany na górze na zasilaniu służy do ochrony instalacji podłogowej przed zbyt wysoką temperaturą zasilania.
    Ustawiasz go np na 50 stopni i jeśli jest dobrze podłączony to powyżej tej pompy powinien odłączyć zasilanie pompy.
    Temperaturę wody regulujesz tym czerwonym pokrętłem.


    Pozdrawiam,

    Tomek

  8. #48
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    past

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    niestety hydraulik mówi coś wprost przeciwnego

  9. #49

    Domyślnie

    Tak na marginesie jak działa ten zestaw - jakie są w nim przepływy bo osobiście nie widzę tu żadnej logiki. U mnie za zaworem termostatycznym jest pompa która pcha wodę do podłogówki a tutaj jakiś misz masz.

  10. #50
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    past

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Tak na marginesie jak działa ten zestaw - jakie są w nim przepływy bo osobiście nie widzę tu żadnej logiki. U mnie za zaworem termostatycznym jest pompa która pcha wodę do podłogówki a tutaj jakiś misz masz.
    haa jestem laikiem ale po ponad tygodniu kombinowania też nie widze logiki

    co do czujnika to pompa włącza się powyżej ustawionej temperatury - co dla mnie już kompletnie jest niezrozumiałe

  11. #51

    Domyślnie

    masz jakiś schemat jak to masz elektrycznie podłączone
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał arrow00 Zobacz post
    Kolego porozmawiaj ze swoim hydraulikiem
    Mi się wydaje (ja mam tak przynajmniej u siebie) że ten przełącznik termostatyczny, zlokalizowany na górze na zasilaniu służy do ochrony instalacji podłogowej przed zbyt wysoką temperaturą zasilania.
    Ustawiasz go np na 50 stopni i jeśli jest dobrze podłączony to powyżej tej pompy powinien odłączyć zasilanie pompy.
    Temperaturę wody regulujesz tym czerwonym pokrętłem.


    Pozdrawiam,

    Tomek
    Posiadam praktycznie taki sam regulator termostatyczny jak na zdjęciu.
    Co do teorii Tomka to u mnie chyb jest podobnie. jak przekręcę kółkiem na termostacie i przekroczy ona 50C to pompa się wyłącza.
    Zastanawia mnie tylko czy takie zastosowanie termostatu ma jeszcze jakieś inne zalety typu jak ustawię na termostacie 30C to czy się powinna pompa wyłączyć? W moim przypadku to nie działa ;/ pompa od podłogówki pracuje cały czas
    i tu nasuwa mi się pytanie czy taka pompa od zasilania podłogówki powinna pracować 24/h czy może mieć jakieś okresowe przerwy choć by po osiągnięciu zadanej temperatury??

    Piszesz o czerwonym pokrętle czyli zaworze termostatycznym który umiejscowiony jest na zasilaniu podłogówki.
    Nim regulować temperaturę wody na podłogówce, podpierając się wskazaniami temperatury na termometrze podłogówki na wyjściu?

  13. #53

    Domyślnie Podłogówka+grzejniki, sterowanie "strefami"

    Witam,

    Sytuacja jest następująca:
    - Kocioł: Saunier Duval Isotwin F25 (http://www.saunierduval.pl/produkty/...cyjne/isotwin/) + czujnik/automatyka pogodowa
    - Rozdzielacz: Tece (http://www.tece.pl/aktualnosci/ogrzewanie-podlogowe/227) - 8 sekcji podłogówki, 3 sekcje na grzejniki.
    - Dom (http://www.wybieramydom.pl/projekty_...98-oliwka.html)

    Dół - podłogówka (+ drabinka w dolnej łazience + grzejnik garaż)
    Góra - grzejniki (+ podłogówka górna łazienka)

    Aktualnie jeden termostat (SD Exacontrol E7, http://www.saunierduval.pl/produkty/.../exacontrol-e/) umieszczony w centralnym miejscu na parterze (klatka schodowa). Wszystko działa jak należy, układ traktowany jako "wyjściowy" do ew. kombinacji w razie konieczności - a konieczność jest, z uwagi na tradycyjną jak rozumiem przypadłość przy takich instalacjach (czyli dół z podłogówką nagrzewa się na dłużej - góra się szybciej wychładza).

    Stąd też prośba o wsparcie/pomoc w modyfikacjach.
    Idee, niekoniecznie słuszne, mam takie:

    1. "prosta".
    Przenosimy termostat na górę.
    Tutaj raczej będzie problem z temperaturą na dole.

    2. "mniej prosta".
    W przypadku górnego ogrzewania mam 2 obiegi kaloryferów, które z racji przeznaczenia pomieszczeń mogą być rozdzielone temperaturowo.
    Dół traktujemy jako jeden cały obieg (otwarty charakter "pomieszczenia").
    Czy da się zrobić tak (i ew. jak by posiadać an górze jeszcze 2 dodatkowe termostaty (w "reprezentatywnych" miejscach wspomnianych "stref"), tak by system działał następująco:

    - gdziekolwiek temp < od nastawy = piec się włącza (tam zgodnie ze sterownikiem, histereza czy tam inne akcje).
    - siłowniki na rozdzielaczu (jeszcze nie posiadam, jeden na obiegu całej podłogówki, dwa na obiegach górnych kaloryferów) - otwierają/zamykają zawory w zależności od tego, którego obiegu "nie trzeba" grzać.

    Może trochę chaotycznie, ale serdeczna prośba o wskazanie kierunku i pomoc w doborze sprzętu (aktualnie posiadam jedynie powyżej wymienione).
    Ostatnio edytowane przez zep ; 02-11-2011 o 09:00

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie Montaż zaworu RTL - podłogówka ?

    Na pietrze posiadam w łazience podłogówkę zasilaną z powrotu grzejnika,ok.8 m2 ,zauważyłem ze podłoga jest bardzo ciepła , przeczytałem wiele tematów na forach i wszyscy piszą że trzeba założyć zawór RTL i będzie spokój .Dlatego koledzy mam pytanko;
    1. gdzie go założyć ,?
    2.w którym miejscu i ma który powrót ?
    3.jaki rodzaj zaworu RTL

    Tu jest zdjęcie mojej skrzynki na pietrze :
    https://picasaweb.google.com/1118294...eat=directlink

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie

    Panowie , nikt nie pomoże ?

  16. #56
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Ramaiv

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    4

    Domyślnie Ogrzewanie pogłogówka parter, grzejniki pietro - jak wysterować optymalnie???

    Witam
    Proszę o poradę jak sterować piecem (kocioł kondesacyjny BROTJE WBS 22C). Posiadam ogrzewanie podłogowe ~ 75m2 oraz na górze i w garażu grzejniki. Ogrzewanie podłogowe podzielone jest na następujące sekcje: salon +hol, kuchnia, łazienka na dole oraz sekcja na górze - łazienka. Każda sekcja ma regulator pokojowy Euroster 2026, na rozdzielaczu z pompą zamontowane sa siłowniki, pompa jest wyłączana w momencie kiedy wszystkie siłowniki zostana zamknięte po osiagnięciu nastawionej temperatury.
    Na gorze w pokojach + garderoba są grzejniki na których zamontowane są głowice termostatyczne elektronicze.
    Proszę o poradę jak najlepiej sterować takim układem?
    Czy potrzebny jest jakiś dodatkowy sterownik który będzie wyłączał piec.

  17. #57

    Domyślnie czym wysterować pompę od podłogówki ?

    Witam
    Mam piec gazowy jednofunkcyjny grzejący podłogówkę w dolnej części domu oraz grzejniki na górnej części domu oraz zasobnik CWU 300L. Piec to Wolf 24KW. Do jednego z wyjść dodatkowych pieca jest podpięta pompa podłogówki z zaworem mieszającym, która włącza się gdy w piecu chodzi pompa od grzejników. Teraz podpinam do tego wszystkiego Kominek z płaszczem wodnym oraz sterownik tatarek który oczywiście będzie sterował dodatkowymi pompami zarówno do obiegu C.O jak i do CWU. Sterownik tatarek ma jakieś wyjście przekaźnikowe sterujące do którego jak sądzę można podłączyć piec gazowy żeby się wyłączał w czasie gdy pracuje kominek. I pytanie : jak wysterować pompę podłogówki która się przecież nie włączy jak sterownik kominka wyłączy piec gazowy ? Oczywiście wiem że można zastosować termostat przylgowy do włączania tej pompy ale może jest taka możliwość żeby pompa była zasilana i sterowana z 2 sterowników . Jak nie działa gazowy to włącza się po przez sterownik tatarek razem z pompą od CO np. A jak nie pracuje kominek to gazowy wysterowuje tą pompę tak jak do tej pory ?

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony