dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie Fundament - zbyt głeboki wykop

    Witam jak w temacie podczas kopania fundamentu operator koparki w paru miejscach zbyt głęboko podebrał łyżką. Podczas wyrównywania dna wykopu trzeba było w paru miejscach podsypać piaskiem. W jednym miejscu było to 0cm w innym 10cm a na kilku metrach 30cm. Zastanawiam się czy takie podsypywanie będzie miało jakiś negatywny wpływ na wytrzymałość ławy. Ławy wylane w sierpniu, fundamenty wymurowane we wrześniu, całość ocieplona, zaizolowana i zasypana piaskiem w środku i na zewnątrz oczywiście warstwami i zagęszczane. Zastanawiam się czy fundamenty nie będą osiadać na razie jest wszystko ok. Mury i chudziak na wiosnę

  2. #2

    Domyślnie

    Teraz już po ptokach i można tylko gdybać co będzie. Powinno być równo wybrane do nienaruszonego gruntu rodzimego. Lecz jeśli zostały te doły podsypane piachem to przynajmniej powinny zostać porządnie ubite zagęszczarką.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Minęły już trzy miesiące i jak by się miało coś dziać to byłoby to już widać. Chcę się zapytać czy ktoś tak zrobił i czy coś się z fundamentami działo.
    Ostatnio edytowane przez jaro4 ; 06-12-2012 o 17:30

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Jak zagęściłeś to co ma się dziać? Jak nie to wątpliwości zostaną i niepewność.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Właśnie że nie zagęszczałem. Czy ktoś z was też podsypywał wykop i ma już chałpe wybudowaną i czy coś się działo.
    Ostatnio edytowane przez jaro4 ; 07-12-2012 o 14:07

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Właśnie że nie zagęszczałem. Czy ktoś z was też podsypywał wykop i ma już chałpe wybudowaną i czy coś się działo.
    Nic się nie dzieje pod warunkiem ,że się zagęści podsypkę z gruntu niespoistego albo zastosuje grubszy podkład betonowy. Podsypanie piachu luzem to nie najlepszy pomysł.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    carver

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    1.084

    Domyślnie

    W szkole mnie uczyli, że w takim wypadku, w miejsca gdzie wykop jest głębszy niż powinien daje się chudziaka do wymaganego poziomu.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Mój błąd nie dopilnowałem kopacza , ale czy ktoś tak też zrobił i nie ma żadnych problemów. Dom będzie budowany w przyszłym roku do SSZ i będzie jeszcze stał z rok lub dwa. To co ma siąść w tym czasie to chyba siądzie myślę że mi się chałupa nie zawali.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Minęły już trzy miesiące i jak by się miało coś dziać to byłoby to już widać. Chcę się zapytać czy ktoś tak zrobił i czy coś się z fundamentami działo.
    A co ma się niby dziać skoro fundamenty na tym etapie dostają ułamek docelowych obciążeń?
    Zrobione niezgodnie ze sztuką budowlaną, współczuję kierownikowi, bo w razie czego to on może za to odpowiedzieć
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    carver

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    1.084

    Domyślnie

    Spokojnie, nie powinno nic się z tym dziać. Generalnie dno wykopu, w sytuacji, gdy z jakichś powodów odwleka się betonowanie fundamentu powinno się zabezpieczyć chudziakiem. Zabezpiecza to przed rozspojeniem się gruntu. Myślę, że tutaj nic wielkiego się nie stanie. To nie te czasy, że waliło się w wykop gruz, bez zbrojenia i zalewało mieszaną w betoniarce breją.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał carver Zobacz post
    Spokojnie, nie powinno nic się z tym dziać. Generalnie dno wykopu, w sytuacji, gdy z jakichś powodów odwleka się betonowanie fundamentu powinno się zabezpieczyć chudziakiem. Zabezpiecza to przed rozspojeniem się gruntu. Myślę, że tutaj nic wielkiego się nie stanie. To nie te czasy, że waliło się w wykop gruz, bez zbrojenia i zalewało mieszaną w betoniarce breją.
    Nie tak do końca, skoro zasypujemy tym samym materiałem, luźnym w jednym miejscu 10 cm a w drugim 30 cm to załóżmy ten materiał "siądzie" o 1/3 to w jednym miejscu siądzie ponad 3 cm a w drugim 10 cm to chyba gdzieś ta ława nierównomiernie osiądzie ,prawda ?
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    [QUOTE=carver;5668920]Spokojnie, nie powinno nic się z tym dziać. Generalnie dno wykopu, w sytuacji, gdy z jakichś powodów odwleka się betonowanie fundamentu powinno się zabezpieczyć chudziakiem. Zabezpiecza to przed rozspojeniem się gruntu. Myślę, że tutaj nic wielkiego się nie stanie. To nie te czasy, że waliło się w wykop gruz, bez zbrojenia i zalewało mieszaną w betoniarce breją.

    Ale lawy już wylane i fundament wybudowany. No właśnie kiedyś się w fundament ładowało kamienie, sam w wakacje jako młodzieniec pomagałem przy takiej budowie i chałpa stoi do dziś. Tego zasypania nie było dużo, na 75mb ław może z 7mb. Co się może dziać z domem w przyszłości
    Ostatnio edytowane przez jaro4 ; 08-12-2012 o 10:24

  13. #13

    Domyślnie

    [QUOTE=jaro4;5669694]
    Cytat Napisał carver Zobacz post
    Spokojnie, nie powinno nic się z tym dziać. Generalnie dno wykopu, w sytuacji, gdy z jakichś powodów odwleka się betonowanie fundamentu powinno się zabezpieczyć chudziakiem. Zabezpiecza to przed rozspojeniem się gruntu. Myślę, że tutaj nic wielkiego się nie stanie. To nie te czasy, że waliło się w wykop gruz, bez zbrojenia i zalewało mieszaną w betoniarce breją.

    Ale lawy już wylane i fundament wybudowany. No właśnie kiedyś się w fundament ładowało kamienie, sam w wakacje jako młodzieniec pomagałem przy takiej budowie i chałpa stoi do dziś. Tego zasypania nie było dużo, na 75mb ław może z 7mb.
    Kiedyś się chałupy stawiało 5 lat i nikomu drobne rysy nie przeszkadzały. Teraz stawia sie w rok , ukłąda gładzie, maluje drogimi farbami i układa płyteczki bezspoinowo a to wszystko tak bardzo kocha pękać jak dom osiada oj kocha bardzo.

    Przerabiam ostatnio temat domu gdzie ławy były od 70 do 120 cm szer.,żelbetowe (nie zbrojone tylko żelbetowe!), grunt był zabezpieczony zaraz po wykonaniu wykopu, nie był zniszczony podczas kopania, nie było podsypek w dnie wykopu, były wykonywane badania geotechniczne gruntu i rysy włosowate na tynkach się pojawiają ot taki grunt, którego żaden beton ani żadne zbrojenie nie zmieni.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Mój plan budowy też jest przewidziany na 5lat, teraz mam zrobione ławy i wymurowane fundamenty na wiosnę SSZ i będzie budynek stał z rok może dwa i dopiero wykończeniówka. Myślę że przez ten czas się grunt ustabilizuje pod ławami i nic nie będzie pękać. I jeszcze pytanko jak się się robi takie cytaty z niebieskim tłem.
    Ostatnio edytowane przez jaro4 ; 08-12-2012 o 12:20

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    carver

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Posty
    1.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Przerabiam ostatnio temat domu gdzie ławy były od 70 do 120 cm szer.,żelbetowe (nie zbrojone tylko żelbetowe!), .
    Co masz na myśli pisząc żelbet nie zbrojony? Żelbet zawsze jest zbrojony, w rożny sposób, ale zawsze.

    jaro4 u dołu posta, który chcesz zacytować masz opcję "Odpowiedź z Cytatem"

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Ale zbrojona ława nie-koniecznie musi być żelbetowa, ot taka gra słow

    A tak na temat: budynek będzie osiadać nierównomiernie, skutki jakie
    będą to się zobaczy....

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał carver Zobacz post
    Co masz na myśli pisząc żelbet nie zbrojony? Żelbet zawsze jest zbrojony, w rożny sposób, ale zawsze.
    Proszę sznownego kolegi 90% domów ma ławy zbrojone betonowe a nie ławy żelbetowe:
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Ale zbrojona ława nie-koniecznie musi być żelbetowa, ot taka gra słow

    A tak na temat: budynek będzie osiadać nierównomiernie, skutki jakie
    będą to się zobaczy....
    A jakie mogą być.

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar andrzejz10
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-386
    Posty
    4

    Domyślnie

    beton zbrojony = żelbet
    tak to się nazywa a inna to sprawa jakiej jakości

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    A jakie mogą być.

    Ława betonowa zbrojona może też być ławą betonową zbrojoną

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony