dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    denis911

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    3

    Domyślnie Zmiana kształtu dachu po otrzymaniu PnB

    Witam
    Mam nadzieje, że pisze w dobrym dziale - jeśli nie proszę o przeniesienie do właściwego.

    Szukałem odpowiedzi w necie na moje pytanie, ale nigdzie nic konkretnego nie mogę znaleść. Otóż mamy już projekt z PnB i dach naszego domu wg. projektu ma być dwuspadowy, ale doszliśmy z żoną po wielu namysłach do wniosku że wolelibyśmy najprostszy kopertowy. Dom jest w kształcie kwadratu, parterowy bez poddasza użytkowego i sama wysokość dachu nie uległaby zmianie.

    Jak wygląda sytuacja od strony prawnej, tzn co musimy właściwie w tej sytuacji zrobić? Zmiana w projekcie jest oczywista ale czy konieczne będzie nowe PnB? Czy coś jeszcze?
    Na forach są różne wzmianki o tym ale nic konkretnego popartego przepisami. Dlatego byłbym wdzięczny za podanie mi informacji jak to się odbywa.

    Wole najpierw popytać na forum zanim spytam kierbud-a bo on może mnie zbyć czymkolwiek.

    Dziękuje i pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez denis911 ; 07-02-2013 o 18:52

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    To po co masz kierbuda?

    tak to jest jak się bezmyślnie dom z biedy buduje.

    Najpierw sprawdź co masz w WZ lub MPZP, w MPZP lubią strasznie doszczegółowywać detale. potem spytaj kierbuda, potem udaj się do nadzoru budowlanego i zapytaj czy projekt zamienny wystarczy.

    Na moje oko zależy od nadzoru, przepisy w Polsce to jedno a interpretacja drugie. Ale ponieważ PnB na projekt który złożyłeś to nie tylko rzuty ale i elewacje itd to śmiem podejrzewać że tak łatwo nie będzie. Chociaż kto wie.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    denis911

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Kolego ja nie potrzebuje domysłów, potrzebuje informacji z 1 ręki. Akurat nic nowego nie wniosłeś do mojego pytania. Zapytać kierbuda zawsze mogę ale skąd mam wiedzieć, że nie nawciska mi czegokolwiek żeby tylko wybić mi to z głowy. Oni chcą najchętniej dostać tylko kasę i więcej się nie pokazywać.

    Dlatego potrzebuję informacji co mówi prawo w przypadku mojej sytuacji i jak sprawa wygląda w praktyce.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    W trakcie budowy zdarzają się pewne zmiany w projekcie, są to tak zwane "odstępstwa" .
    Mamy odstępstwa istotne i nieistotne. Jeże są odstępstwa istotne , trzeba uzyskać nową decyzję.
    Które odstępstwa są istotne mówi Prawo Budowlane art.36s ust. 5
    "Art. 36a.
    1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warun-ków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
    3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32–35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
    4. (uchylony).
    5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych wa-runków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwo-lenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, po-wierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    3) (uchylony),
    4) (uchylony),
    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
    6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
    oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.'
    Należy udać się do projektanta który robił adaptację projektu i plan zagospodarowania działki . Zgodnie z punktem 6 on decyduje.
    W mojej ocenie zmiana kształtu dachu w Twoim przypadku nie jest odstępstwem istotnym , ale trzeba znać warunki zabudowy które są określone w WZ lub MPZP.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Dzięki Zbigniew100..
    I mów takiemu że WZ czy MPZP najważniejsze to nie wierzy.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    denis911

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Kolego gentoonx radze nauczyc sie czytac ze zrozumieniem, WZ to byl pierwszy dokument do ktorego zajrzalem ale niestety nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie "Zmiana w projekcie jest oczywista ale czy konieczne będzie nowe PnB? " wiec prosze cie jesli nie masz nic madrego do powiedzenia to nie zabieraj wiecej glosu.
    Pytam tu ludzi ktorzy maja wiedze i przechodzili przez cos takiego a nie teoretykow.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    prosisz, i masz

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał denis911 Zobacz post
    Kolego gentoonx radze nauczyc sie czytac ze zrozumieniem, WZ to byl pierwszy dokument do ktorego zajrzalem ale niestety nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie "Zmiana w projekcie jest oczywista ale czy konieczne będzie nowe PnB? " wiec prosze cie jesli nie masz nic madrego do powiedzenia to nie zabieraj wiecej glosu.
    Pytam tu ludzi ktorzy maja wiedze i przechodzili przez cos takiego a nie teoretykow.
    Panie kolego , prowadziłem budowę domu w Krakowie , zmiana kształtu dachu bez konieczności zmiany pozwolenia .
    I co , czy to panu w czymś pomoże ?
    Nie .
    Od tego jest Projektant , który sprawdzi warunki miejscowe i podejmie decyzję.

  9. #9

    Domyślnie

    racja,
    wystarczy że będzie zapis w MPZP o długości kalenicy i już może być problem ze szczegółami dach kopertowego....

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Tak, decyzje podejmuje tylko i wyłącznie projektant. Wg mnie jest to zmiana istotna ze względu na zmianę kubatury budynku. A więc i nowe PnB:

    Art. 36a.


    1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
    3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32–35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
    4. (uchylony).
    5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

    • zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    • charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    • (uchylony),
    • (uchylony),
    • zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
    • zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
    • ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony