dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar asiazett
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.061
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    103

    Domyślnie pompa pracuje 5h non stop? nibe

    witajcie
    mam pompę ciepła nibe f1245 od 3-4 miesięcy. tesciu ma nibe 1150 ( to ta z modulowaną mocą od 4,5 do 16kW)
    moja pompa przy 200m2 ogrzewanych średnio na samo ogrzewanie, bez cwu chodzi ok 12 h dziennie
    ilość załączen mam ok 1200 i ilość godzin pracy ok 1000. z tego co wyczytałem na różnych forach, większość osób posiadających mój model i średnio ocieplony dom (nie pasywny) ma tak, że pompa pracuje ok godziny o godzine odpoczywa.

    u teścia sytuacja wygląda następująco - 10200 godzin pracy przy 2000 załączeń sprężarki. o co chodzi? teraz jest jego 3 sezon grzewczy, dom większy bo ponad 300m2 instalacja robiona przez super firmę mir z wrocławia u niego i u mnie,

    temperatury na wejsciu/ wyjsciu mamy podobne, oni mają 4 krzywą grzania ja 3 temp zasilane bardzo zbliżone, temperatury w domu też. u nas 3 osoby i u nich tez. więc o co kaman, że jego pompa pracuje statystycznie 5h non stop? czy chodzi o tą modulację? zuzycia prądu teśc nie liczy, 3 sezon ciągnie na taryfie budowlanej więc specjalnie nie przykłada wagi do rachunków, które to wynoszą ok 450zł za cały dom w taryfie budowlanej cały rok podobnie.
    zuzywa on zatem prądu za ok 5 tyś na rok. biorąc pod uwagę że nie oszczędzają prądu więc miesięcznie ok 200-250 zł to zuzycie inne niż pompa. zatem rachunki za ogrzewanie na sezon to ok 2500tyś zł. mało. taryfa budowlana.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    to właśnie modulacja jest winna
    Tu była reklama....

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.686

    Domyślnie

    Z jednej strony modulacja jest fajna, a drugiej niepotrzebna.
    Nie wiem co kierowało przy zakupie Twoim tatusiem, bo jeśli ma instalację grzejnikową i chce prąd całodobowy to jak najbardziej ma sens i wtedy będą oszczędności.
    Ale jeśli ma podłogówkę i będzie chciał próbować wykorzystać tańszy prąd poza szczytem, to wówczas zupełnie niepotrzebnie wywalił "siano".
    Pomijam też większe ryzyko awarii przy tej pompie 1150.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar asiazett
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.061
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    103

    Domyślnie

    wihajster, tescie się po prostu zupełnie nie znali, a musieli mieć "najlepsze" i to troche tego wina, oni za samą pompę dali wtedy tyle pieniędzy, ile ja za pompę z odwiertami teraz poza tym chodzi chyba też o to, że mają duży dom średnio ocieplony 15cm wełna, a te pompy są polecane dla domów z dość mocnymi wymaganiami cieplnymi.
    tescie mają podłogówke wszedzie i jedna taryfe (narazie budowlaną)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asiazett Zobacz post
    wihajster, tescie się po prostu zupełnie nie znali, a musieli mieć "najlepsze" i to troche tego wina, oni za samą pompę dali wtedy tyle pieniędzy, ile ja za pompę z odwiertami teraz poza tym chodzi chyba też o to, że mają duży dom średnio ocieplony 15cm wełna, a te pompy są polecane dla domów z dość mocnymi wymaganiami cieplnymi.
    tescie mają podłogówke wszedzie i jedna taryfe (narazie budowlaną)
    Wynika z tego, że pompa ciepła teścia pracowała po 5 godzin na uruchomienie. Mam pytanie - ile mniej więcej zużywała energii? Zastanawiam się nad pompą z inwerterem i podobno pracują one dłużej, ale na mniejszej mocy, przez co ogólnie zużywają mniej energii. Czy to się potwierdza? Z góry dzięki za jakieś wskazówki



  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    ps. Jaki bul by sens invertera oczekujac od niej prace on/off
    Się zastanawiam nad wyborem pompy - czy jest sens kupować inwerter.
    Zapotrzebowanie na energię CO i CWU od 5kWh/dzień (lato, samo CWU) do 35kWh/dzień (grudzień), a w praktyce zakładam że nawet 70kWh/dzień (dla wygody i trwałości instalacji). Stąd inwerter by się przydał, choć pewnie nie jest konieczny...



  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Dom prawie pasywny i 35kWh/dzien w grudniu? Nasz bardzo nie pasywny potrzebuje ca 40-45/ dzien jak jest zimny miesiac.
    Inwerter nie jest konieczmoscia ale mysle ze ok w przypadku P/W. Przy domu prawie pasywnym niby jaka moc potzebujesz i ile h pracy sie spodziewasz?
    Wg planowanej charakterystyki energetycznej ma zużywać 9,38kWh/m2 na rok na CO. Do tego CWU. Początkowo nie będę miał baterii słonecznych ani tym bardziej kolektorów, więc będzie to też ogrzewane z pompy ciepła. Liczę około 150kW/m-c. W grudniu są małe zyski słoneczne, dlatego różnica pewnie niewielka między 35kWh/dzień (podane z zapasem), a 45kWh/dzień, które podajesz. Dla przykładu sezon grzewczy rozpoczynać będę od października, w którym przypada razem z CWU 12kWh/dzień. Kończyć grzanie będę w połowie marca. Jak to u ciebie wygląda?



  8. #8

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że w tej kwestii lepiej przesadzić z zapotrzebowaniem i niedoszacować izolacji domu



  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Wg planowanej charakterystyki energetycznej ma zużywać
    To nie jest równoznaczne z OZC !!!!!

    To jest dla konkretnego rozwiązania - pompa ciepła + kolektory słoneczne(?).

    Dla kotła na paliwo stale wynik (zapewne) x 4
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10

    Domyślnie

    Fakt - to dla innego rozwiązania, kotła gazowego kondensacyjnego (poprzedni pomysł na ogrzewanie, który został zmieniony na pompę ciepła). Myślę, że kocioł kondensacyjny niskotemperaturowy nie różni się jako źródło ciepła drastycznie jakoś od pompy ciepła w sensie wydajności energetycznej.

    Z drugiej strony: ludzie mają pompy po 12kW i grzeją sporą część roku tylko CWU. Więc pompa 6kW w tej samej roli też powinna się sprawdzić.

    Poza tym dotarłem do opracowania szwedzkiego dotyczącego sprawności sprężarek Scroll w funkcji częstotliwości, no i okazuje się że najbardziej sprawne około 50-60Hz. Więc inwerter nie za bardzo się nadaje do sprężarek Copelanda.
    Scrolle stosuje się powyżej 10kW. Ja planuję użyć 6kW, więc będzie obrotowa sprężarka, więc dalej nie wiem, czy inwerter (wyższy COP, droższa) czy on/off (standardowy COP, tańsza)
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 18-03-2013 o 12:15



  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Ja oczywiscie pidslem o zuzyciu kWh przez nasza PC. Prawdziwego i calkowitegp zapotrzebowania naszego domu nie znam. To tylko grubsze obliczenia na podstawie U i stopniogodzin
    Zgadza się, i na przykład częstotliwości otwierania drzwi wejściowych, bramy do garażu i brania prysznica przed południem i po południu Takie fakty. Łatwo się w takich dokładnych obliczeniach pomylić, bo ktoś podwyższy w środku temperaturę do 24'C, DZ zamarznie i zonk.

    (a potem ten co tak superprecyzyjnie obliczył powie, że inwestor debil)


    Przyznam, że wolę zgrubne rachunki zaokrąglone w górę w tej kwestii
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 18-03-2013 o 12:39



  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Fakt - to dla innego rozwiązania, kotła gazowego kondensacyjnego (poprzedni pomysł na ogrzewanie, który został zmieniony na pompę ciepła). Myślę, że kocioł kondensacyjny niskotemperaturowy nie różni się jako źródło ciepła drastycznie jakoś od pompy ciepła w sensie wydajności energetycznej.
    Minimalną moc kotła, w tym także PCi, dobiera się według projektowego obciążenia cieplnego budynku, a nie z charakterystyki energetycznej budynku - to są różne wartości.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.534
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Minimalną moc kotła, w tym także PCi, dobiera się według projektowego obciążenia cieplnego budynku, a nie z charakterystyki energetycznej budynku - to są różne wartości.
    Nie dobiera się dlatego ze w charakterystyce energetycznej budynku nie ma podanej wartości projektowego obciązenia cieplnego budynku, jezeli byłoby ono tam podane to dlaczego nie. Zarówno w swiadectwie energetycznym jak i w charakterystyce energetycznej (to nie to samo) nie ma podanej wartości projektowego obciązenia cieplnego budynku. Ta wartośc jest podana tylko w obliczeniach ozc.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Takze OZC poda roczne zapotrzwbowanie domu na CO jak najwiekrze zapotrzebowanie na moc przy okreslonej temp na zewnatrz, tak?
    Mnie się wydaje, że powinien to zrobić projektant (architekt), bo do projektu typowego wprowadziłem zmiany, m.in. więcej styropianu itp. A architekt wybrał pompę 8,4kW. Dziwne.
    Przy czym projektowana charakterystyka energetyczna budynku zakłada 9kW/m2/rok. Dziwne zaiste.

    O - znalazłem: Projektowne obciążenie cieplne (wg PN-EN 12831:2006) wynosi 3,53 kW.
    O to chodziło?

    Z tym że to będzie pompa ciepła z funkcją chłodzenia. Bardziej ją trzeba zaprojektować z myślą o zyskach ciepła latem, które w domu pasywnym z dużymi oknami od południa mogą być spore. Dlatego m.in. robię gruntową PC - z myślą o chłodzeniu pasywnym, które jest najtańsze, zaraz po posiadaniu dużej i zimnej piwnicy No i właśnie dlatego przydałaby mi się pompa inwerterowa... gruntowa
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 18-03-2013 o 15:12



  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.534
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Z tym ze mnie by interesowaly wszelkie wyliczenia dla naszego instniejacego domu... A wiec juz nie projekt
    A w czym problem ? Obliczenia ozc wykonuje się zarówno dla projektów jak i dla budynków istniejących.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    musze takiego speca dorwac.
    Jakiego kosztu sie spodziewac?
    W Szwecji? Trudno powiedzieć.
    W PL 500-1000 PLN.



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony