dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Drenaż opaskowy

    Mam ja polowe blizniaka zorientowanego mniej wiecej w ten sposob:
    od strony ulicy:

    od strony ogrodu:


    Czesc podpiwniczona, to ta nizsza.

    Spadek gruntu jest od ulicy do ogrodu. Dwa tygodnie temu (przypomnijmy: najpierw 2 tygodnie deszczowa pogoda, potem ulewa jakies 50l/m2, potem znow 2 tygodnie deszczowa pogoda i nastepnie ulewa 70l/m2) woda dostala mi sie do piwnicy:

    - podsiakanie spod poziomej hydroizolacji zamurowanego starego zejscia do piwnicy spod niepodpiwniczonej strony domu (nie da sie poprawic hydroizolacji od zewnatrz piwnicy)

    podsiakanie gdzies z nieszczelnosci tylnej scianki "schodka" poglebienia w centrum piwnicy na kociol (miejsce pracy operatora kotla ):

    Do tego podciagalo wilgosc przez cala posadzke - pojawily sie mokre plamy, choc jeszcze nie kaluze.

    Przypuszczam, ze jest to wyjatkowy przypadek, bo stalo sie tak po raz pierwszy od 30 lat, ale trzeba zalozyc, ze to sie moze powtarzac - wczesniej nie przeszkadzalo, bo dom nie jest zamieszkany, ale teraz w piwnicy chce zrobic kotlownie, a podloge wylozyc gresem.

    Sasiad architekt twierdzi, ze u niego (po drugiej stronie ogrodu, tak ze 70cm nizej) normalnie nie ma wody nawet wiosna przy roztopach, czy jesienia przy deszczach, ale wlasnie czasem czerwiec-lipiec powtarza sie podobny scenariusz i wiadrami wynosi wode - normalnie u mnie poziom wod gruntowych jest gdzies na 2-2.5m, ale grunt srednio do slabo przepuszczalny (ily) i przy ulewach moze sie podniesc chwilowo i to znacznie.

    Oto, co mi doradzil:

    Nawiezc ziemi dookola domu, zrobic spadki z jednej strony na ogrod, z drugiej strony w strone ulicy (od ulicy spadek i od domu spadek, a "niecka" gdzies w polowie - z 6-8m od domu). Wode z rynien odprowadzac korytkami w strone spadkow, a dookola domu zrobic drenaz z dwoma studniami szczelnymi na rogach budynku, polaczonych przelewem na poziomie drenazu i z pompa plywakowa w tej od strony ogrodu - w razie W wode odpompowywac na ogrod.

    Fundamenty u mnie wygladaja tak:
    od frontu:

    od ogrodu:

    czyli:
    Lawy fundamentowe zaczynac sie beda ok. 85cm ponizej poziomu gruntu przy domu po dosypaniu ziemi, wysokosc law ok. 35-40cm (zmienna). Poniewaz w piwnicy lawy wystaja ponad posadzke, to drenaz umiescic ponizej posadzki, a wiec i ciut ponizej law - dlatego proponuje odsunac go od budynku na ok. 80cm.



    Co o tym myslicie? Ma to sens?

  2. #2

    Domyślnie

    sądzę że nie..
    ale może i tak.

  3. #3

    Domyślnie

    No tak, może się sprawdzić, jak drenaż poniżej ław to koniecznie oddalony od budynku, chyba że się zmieścisz z najcieńszymi rurkami drenażowymi pomiędzy dolną a górną krawędzią ławy i wypadnie to jeszcze poniżej posadzki.
    Z tą studnią to bym się zastanowił, czy nie sprawdzi się otwarta, zagłębiona do tego poziomu 2-2,5m gdzie masz wody gruntowe - może zbędne było by wtedy odpompowywanie mechaniczne wody, samoczynnie by spływała do wód gruntowych, w razie gdyby poziom wód gruntowych podnosił się jednak wyżej zawsze można zasypać częściowo studnię i zamknąć dno na szczelno.

  4. #4

    Domyślnie

    z rozsaczna jest o tyle problem, ze u mnie na 1.5m zaczynaja sie ily. Woda sie podsaczy do studni, ale z niej tak szybko nie ucieknie. Niby sasiad architekt (wujek zony - wspolbudowal ten dom) twierdzi, ze na ogrodzie sa piaski i grunt przepuszczalny, ale ja robilem odkrywke gdzies na wysokosci rogu budynku.

    A jak daleko od law sie robi drenaz odsadzony i na jakiej glebokosci?

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kam82

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    myślę ze pomysł z podniesieniem terenu w około domu ma sens. u moich rodziców problem był podobny, teren dosyć mokry. dosypaliśmy ziemi naokoło domu i puściliśmy drenaż na brzegach tej dosypki tak na głębokości ok. metra, może więcej z odprowadzeniem do stawiku. i działa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony