dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomek699

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-046
    Posty
    2

    Domyślnie Badanie COP pomp ciepła

    Witam

    Chcialbym zbadac wspolczynnik COP pompy ciepla wg normy PN-EN 14511, jednak mam pewien problem z okresleniem parametrow badania np. dla pompy gruntowej typu solanka/woda. Załączam obrazek z normy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	solankawoda.JPG
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	68,9 KB
ID:	204062

    outdoor heat exchanger - to temperatury w parowniku
    indoor -//- - temp w skrpalaczu

    I tak np. badając wspolczynnik cop dla temp na wejsciu do parownika 0 C nie ma problemu, bo na zasilaniu w gornym zrodle staram sie osiagnac na zasilaniu 55 C i powrocie 47 C, czyli wszystko ok i jest wg normy.
    Problem zaczyna sie gdy chce zrobic pomiar np. dla temp. 5 C na werjsciu do parownika, gdzie na zasilaniu wiadomo, ze musze uzyskac 55 C, ale nie ma podanego powrotu (tzn. jest The test is performed...co mniej wiecej znaczy "badanie przeprowadza się przy natężeniu przepływu uzyskanego podczas badania w warunkach znamionowych znormalizowanych") i niby wszystko ok, ale jak ja mam to zrobic w normie nic nie znalazlem o okreslonym przeplywie itp. chyba, ze sie myle. Czy ktos moglby mi pomoc? Z gory dziekuje.

    PS Nie pytac po co ja to robie, bo teoretycznie od tego sa producenci i labratoria zajmujace sie badaniem COP - jest mi to po prostu potrzebne do badan.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    A nie łatwiej zrobić to instalując ciepłomierz?
    Właśnie użytkownicy Vld i SUSPENSER robią takie testy przy powietrznych do CWU. Ich wyniki są miarodajne.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    W jakim celu chcesz oznaczyć parametry na parowniku?

    Zmierz ilość prądu i moc na wyjściu dt i przepływ
    Tu była reklama....

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Jak obniżysz temperaturę wody, to spadnie ci parowanie i moc całego interesu.
    By utrzymać 55C na wyjściu ze skraplacza, przy obniżonej mocy, musisz obniżyć przepływ.
    O ile? o tyle o ile spadła moc - wyjdzie ci to z przeprowadzonego doświadczenia.
    R-290 pod strzechy

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomek699

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-046
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja po prostu mam za zadanie zrobic to wg normy i inne sposoby nie wchodza w gre. Wiem, ze moglbym zrobic to po swojemu (i tak tez bede robil dla porownania), ale te pomiary, ktore sa w normie musze i tak wg niej wykonac chocby nie wiem co. Mam do przebadania i pompe gruntowa i powietrzna i dla obu pomp w normie jest to samo napisane tzn. najpierw badam dla okreslonych temp. zasilania i powrotu, a pozniej wlasciwie nie wiem jaki ma byc powrot. Niby wszystko jest wyjasnione, ale wydaje mi sie, ze to zdanie mozna rozumiec na kilka sposobow. Nie wiem czy ten przeplyw ma ustalic sie sam jesli uda mi sie osiagnac odpowiednie temperatury w dolnym zrodle i na zasilaniu, ale z drugiej strony to bez sensu, bo bede mogl przeciez osiagnac rozne przeplywy dla tej samej temp. dolnego zrodla i zasilania gornego zrodla, ale tez roznych temperatur powrotu w gornym zrodle - chyba, ze sie myle. A pomiar wg. normy dla okreslonych zadanych temperatur ma byc jeden.

    Co do ustalania temp. na parowniku to wielkiego wplywu nie mam, ale mam jeszcze troche czasu, wiec pewnie uda mi sie osiagnac okreslone temperatury. Nie musza byc one idealne, bo jak wiadomo nie badam tych pomp w warunkach laboratoryjnych, ale powinny byc jak najbardziej zblizone.

    Wiecie moze gdzie moglbym uzyskac informacje na temat badania takich pomp, gdzie moglbym zadzwonic i sie zapytac lub ewentualnie napisac jak to wykonac? Czy jest jakis instytut w Polsce zajmujacy sie tym? Producenci poszczegolnych pomp raczej odpadaja, bo sami raczej nic nie wiedza. Ciezko trafic na odpowiednia osobe - wiadomo kazdy wie, ze bada sie COP wg okreslonej normy, ale raczej nikt nie zna dokladnych wytycznych normy.. Producenci podaja wspolczynnik COP wlasciwie tylko dla jednej wartosci w przypadku solanki B0/W35, a dla powietrznych czasami dla 5 temperatur zewnetrznych ustalajac przy tym, ze temp. zasilania i powrotu rozni sie o 5 K, a wg normy nie do konca tak jest.

    W sumienie wazne jakie dokladne temperatury osiagne, bo z tym moze byc roznie - tym bardziej, ze dopiero wlasciwie bede sie uczyl w praktyce jak to dziala, ale wazne zebym po prostu wiedzial jak interpretuje sie to norme, o co w niej chodzi.jakies informacje. Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

    Sam mialem problem w ogole ze znalezieniem takiej normy, a o ich interpretacjach juz nie wspominajac, nie wiem czy cos takiego w ogole jest. Zdaje sobie sprawe, ze malo kto zajmuje sie takimi pierdolami, ale moze ktos by przynajmniej wiedzial gdzi uzyskac ja

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony