dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 29
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 574
  1. #521
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Niestety dokładnie tak samo. Jeden zbiornik Integra 400. 300 l bufor i 100l cwu z 2 wężownicami.
    .
    Byłbyś w stanie to namalować?

  2. #522

    Domyślnie

    Nawet nie muszę tego malować
    http://www.hewalex.pl/public/images/...RA_07_2012.jpg
    a tu informacje o tym zbiorniku http://www.hewalex.pl/oferta/podgrze...ra-400100.html

    Tu jeszcze bliższa i bardziej logiczna prezentacja tego zbiornika:
    http://www.hewalex.pl/pliki/pobierz/...rezentacja.pdf
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 27-09-2013 o 07:46

  3. #523
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Czy myślisz że moje 4 płaskie Hewalexy ustawione pod kątem 62 stopni będą w stanie coś wspomóc ogrzewanie? Czy uda im się co najwyżej w zimowe dni ogrzać dół zbiornika do 20 stopni a resztę musi załatwić piec?
    Z przedstawionych rysunków wyraźnie widać, że zbiornik posiada trzy strefy. Dolna służy do podgrzania wody użytkowej i tam też umieszczona jest wężownica od kolektorów. Najpierw będzie zawsze grzana woda użytkowa u dołu zbiornika przez kolektory. Ta dolna strefa jest oddzielona membraną od środkowej, najbardziej ciepłej, środkowej. Jeżeli w środkowej strefie będzie utrzymana temp. na poziomie 60 stopni to kolektory aby ją ogrzać i później wziąć to ciepło do ogrzewania będą musiały ogrzać najpierw tą dolną strefę do co najmniej 60 stopni i później dalej grzać aby ciepło poprzez wewnętrzny płaszcz zbiornika wewnątrz przeniosło się do strefy środkowej. To natomiast zależy od temp dolnej strefy i ilości ciepła dostarczanego przez kolektor.
    Możemy mnożyć warianty w zależności co się dzieje w każdej strefie. Ale by nie robić szczegółowych analiz i odpowiedzieć wprost na Twoje pytanie to wydaje mi się, że zawsze coś dogrzejesz ( c.w.u. ), nawet w dość niekorzystnych warunkach bo będzie ogrzewana zawsze najzimniejsza strefa. A w zimie będzie ona naprawdę zimna bo woda w przyłączu wodociągowym ma temp. na poziomie 5-6 stopni. Natomiast zimą wydaje mi się, że kolektory nie będą w stanie ogrzać c.o. ze względu na to, ze nie będą w stanie dostarczyć potrzebnej ilości ciepła. Ale jeżeli zimą dolna strefa osiągnie temp. powyżej 60 stopni to na pewno to ciepło trafi do c.o.

  4. #524
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wy mówicie na serio o wspomaganiu zimą CO kolektorami przy kilku dniach słonecznych?
    Czy to tylko intelektualne gdybanki?

  5. #525
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wy mówicie na serio o wspomaganiu zimą CO kolektorami przy kilku dniach słonecznych?
    Czy to tylko intelektualne gdybanki?
    Tak to są gdybanki.

  6. #526
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wy mówicie na serio o wspomaganiu zimą CO kolektorami przy kilku dniach słonecznych?
    Czy to tylko intelektualne gdybanki?

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Tak to są gdybanki.
    To nie gdybanki.........to życie....................ta cała prawda we wspomaganiu urządzenia ,,,,,,,,urządzenia ,które pomoże oddać w zimie .............-30 stC jakąś część energii cieplnej, to jest sukces..........Oni........branża tego nie potrafią zrozumieć.amen.

  7. #527

    Domyślnie

    Ja gdybam, że to gdybanki
    Tak serio to też nie wierzę w wspomaganie (rozsądne) CO przez kolektory, ale nikogo nie zamierzam zwyzywać po prostu to moje zdanie

  8. #528
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Branża będzie czuła się świetnie,jak naród hurmem zacznie pasywne domy budować,a ktoś wykombinuje magazyn za rozsądną cenę aby to ciepełko letniego słońca na potem przechować.
    No ale wtedy podatek od kolektorów nas czeka.
    Taka wizja przyszłości.

  9. #529
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Tak to są gdybanki.
    gdybanki o wspomaganiu CO 2%

  10. #530
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wy mówicie na serio o wspomaganiu zimą CO kolektorami przy kilku dniach słonecznych?
    Czy to tylko intelektualne gdybanki?
    Czy masz jako dodatek, grzałkę w ZCWU ???Masz???.Jeśli nie masz wspomagania urządzeń z kolektorów nigdy nie zrozumiesz.WSPOMAGANIA URZĄDZEŃ.Nie grzania !!! kuźwa jego mość.

  11. #531

    Domyślnie

    Nie chodzi o to, że nie można wspomagać CO, tylko o to, że jest to bez sensu.
    W teorii praktyka powinna się zgadzać z teorią, w praktyce tak nie jest.

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...10#post4757510
    SILKA 24 + 20 cm Styro 0,040; Dach: folia Alum'X + 24 cm wełny ISOLIGHT + deskowanie i papa + Sun'X + ceramika SIRIUS 13 Rupp; Okna Salamander SL szyby u = 0,5; drzwi K&P + KMT; ogrzewanie podłogowe + wylewki anhydrytowe.

  12. #532
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Ja gdybam, że to gdybanki
    Tak serio to też nie wierzę w wspomaganie (rozsądne) CO przez kolektory,
    Przy takiej ilości kolektorów to nawet nie gdybanki to iluzja. Uczciwa branża nie sprzedaje iluzji, ta mniej jak najbardziej. A użytkownik nawet tego nie jest w stanie sprawdzić, bo niby jak?

  13. #533

    Domyślnie

    kolektor1 chyba coś nie teges oglądałeś te rysunki. Strefa środkowa to cwu, wszystko co wokół jej to bufor 300l podtrzymujący ciepło, środkowa strefa to właśnie c.o.
    Cały weekend spędziłem oglądając i weryfikując dzianie solarów. Pierwsze wnioski jakie nasuwają się na myśl.

    Nie bardzo rozumiem dlaczego wszyscu tu obecni mówią o WSPOMAGANIU C.O.
    Nie wiem jak u Was ( Ci którzy mają "wspomaganie" C.O.) jednak u mnie na sterowniku ustawiamy od jakiej temperatury na ruszyć pompa cyrkulacyjna która jest podpięta pod pąpę od podłogówki i kaloryferów. W ten sposób gdy solary/piec nagrzeje bufor do 39 stopni rusza ogrzewanie podłogowe. W ten sposób wyciągam ciepło z bufora. Kiedy temperatura bufora spadnie poniżej 39 stopni c.o jest wyłączone aby zaspokoić zapotrzebowanie na cwu.
    Nie ma potrzeby "wygrzewania" bufora do 60 stopni owszem bufor starczy na o wiele dłużej jednak coś za coś.

    Słońca w weekend nie było zbyt wiele jednak solary cały czas grzały wodę, we wczorajszy dzień bufor został zagrzany do 55 stopni przy czym kaloryfery zostały wyłączone a ogrzewanie ciągnęła tylko podłogówka. I tu też nie potrafię powiedzieć czy co. kręcoło cały czas czy kolejny sterownik eurostera nie wyłączył co kiedy temperatura w domu osiągnęła 22 stopnie.
    Jak na razie jestem bardzo zadowolony z wyboru solarów widać że się sprawdzają, wiadomo że w zime ich wydajność drastycznie spadnie.

  14. #534
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    kolektor1 chyba coś nie teges oglądałeś te rysunki. Strefa środkowa to cwu, wszystko co wokół jej to bufor 300l podtrzymujący ciepło, środkowa strefa to właśnie c.o.
    Oglądałem wszystkie.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Słońca w weekend nie było zbyt wiele jednak solary cały czas grzały wodę, we wczorajszy dzień bufor został zagrzany do 55 stopni przy czym kaloryfery zostały wyłączone a ogrzewanie ciągnęła tylko podłogówka. I tu też nie potrafię powiedzieć czy co. kręcoło cały czas czy kolejny sterownik eurostera nie wyłączył co kiedy temperatura w domu osiągnęła 22 stopnie.
    To ja mam pytanie. Czy cały bufor został nagrzany do 55 stopni, czy tylko jego najniższa strefa? Część ciepła poprzez wewnętrzny zbiornik c.w.u. przeszła do środkowej strefy i po osiągnięciu powyżej 39 stopni ruszyła podłogówka. Jak długo podłogówka działała? Oraz do jakiej temp. została nagrzana ciepła woda? Czy i w jakim momencie włączył się piec?
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jak na razie jestem bardzo zadowolony z wyboru solarów widać że się sprawdzają, wiadomo że w zime ich wydajność drastycznie spadnie.
    Każdy (no może prawie każdy ) jest zadowolony z kolektorów, jeżeli je posiada.

  15. #535

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    To ja mam pytanie. Czy cały bufor został nagrzany do 55 stopni, czy tylko jego najniższa strefa? Część ciepła poprzez wewnętrzny zbiornik c.w.u. przeszła do środkowej strefy i po osiągnięciu powyżej 39 stopni ruszyła podłogówka. Jak długo podłogówka działała? Oraz do jakiej temp. została nagrzana ciepła woda? Czy i w jakim momencie włączył się piec?

    Każdy (no może prawie każdy ) jest zadowolony z kolektorów, jeżeli je posiada.
    Niestety alternatywą do solarów jest piec węglowy, więc jeśli sami nie napalimy nic poza solarami nie zwiększy temperatury bufora. T2 wynosiło właśnie 55 stopni więc dół zbiornika do tej temperatury został zagrzany. Jak długo działało ogrzewanie podłogowe?
    Tak jak napisałem nie jestem w stanie powiedzieć nawet w przybliżejniu ile czasu ogrzewanie działało, czujka Eurostera wyłącza ogrzewanie gdy temperatura w domu wynosi 22 stopnie i wszystko wtedy łądowane jest w bufor. Zakładam że mogło chodzić około 2-2,5h temperatura w domu z samego rana wynosiła 19,5 stopnia.

  16. #536
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Niestety alternatywą do solarów jest piec węglowy, więc jeśli sami nie napalimy nic poza solarami nie zwiększy temperatury bufora. T2 wynosiło właśnie 55 stopni więc dół zbiornika do tej temperatury został zagrzany. Jak długo działało ogrzewanie podłogowe?
    Tak jak napisałem nie jestem w stanie powiedzieć nawet w przybliżejniu ile czasu ogrzewanie działało, czujka Eurostera wyłącza ogrzewanie gdy temperatura w domu wynosi 22 stopnie i wszystko wtedy łądowane jest w bufor. Zakładam że mogło chodzić około 2-2,5h temperatura w domu z samego rana wynosiła 19,5 stopnia.
    A co z ciepłą wodą? Od ilu do ilu zagrzało?

  17. #537

    Domyślnie

    Długo by gadać na razie powiem tyle mam taki pierdolnik w sterowniku że jak bufor przekroczy 39 stopni odpala się "awaryjne wychłodzenie zbiornika"

    Słowem sterownik ustawił bajkopisarz, dziś piękne słońce kolektory miały po 65 stopni woda użytkowa 39 stopni... i jedzie "awaryjne wychłodzenie zbiornika".

  18. #538
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Długo by gadać na razie powiem tyle mam taki pierdolnik w sterowniku że jak bufor przekroczy 39 stopni odpala się "awaryjne wychłodzenie zbiornika"

    Słowem sterownik ustawił bajkopisarz, dziś piękne słońce kolektory miały po 65 stopni woda użytkowa 39 stopni... i jedzie "awaryjne wychłodzenie zbiornika".
    Nie jest ważna temp. na kolektorach bo im wyższa tym instalacja mniej sprawna, ale, uważam, że jest coś nie tak. bo skoro przy temp. 39 stopni następuje wychładzanie to jak dobrze rozumiem, nie ma ciepłej wody użytkowej. Chyba, że taka temp. wystarczy Tobie do kąpieli. Ale jak dla mnie to za mało, ja muszę ( czytaj mojej rodzinie ) mieć co najmniej 45 stopni.
    Z tego co piszesz wnioskuję, że nie masz wystarczająco ciepłej wody, a do tego była dedykowana instalacja solarna i równiez ciepło wpuszczone w podłogówkę też jest na niskim poziomie (2-2,5h ). Czy nie powinno awaryjne wychłodzenie być ustawione na 50-55 stopni? Miałbyś chociaż w bród ciepłej wody a dopiero nadwyżki w c.o.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 30-09-2013 o 19:15

  19. #539

    Domyślnie

    Dokładnie tak być powinno, niestety mój ojciec zapowiedział że chce aby jak najszybciej kaloryfery były ciepłe. I efekt tego jest następujący kiedy temperatura przekroczy 38 stopni włącza się pompa cyrkulacyjna i zaczyna się wychładzanie podłogówką, kiedy temperatura przekroczy 39 stopni następuje zrzut wprost do kaloryferów.
    Efekt jest taki że tylko kiedy temperatura nie przekracza 38 stopni c.o nie pracuje. Jednak w tym przypadku rano temperatura wody użytkowej wynosi tylko 34 stopnie.
    Myszę kilka rzeczy poustawiać po swojemu np. pompkę cyrkulacyjną przestawić na pracę nie ciągłą a na 10 minut pracy 10 minut przerwy.
    Same temperatury zrzut do kaloryferów ustawić na około 50 stopni, na jakieś 42 stopnie ogrzewanie podłogowe.

    Na chwilę obecną jak pisałem jesteśmy na ukończeniu remontu i mieszka tam tylko 1 osoba + pralka podłączona pod ciepłą wodę i dla takiej rodziny woda o temperaturze 34 stopni jest wystarczająca do mucia/zmywania/prania.
    Niemniej jednak nie ma drzwi wejściowych i całe ciepło lecy do "wiadrołapa". Więc ciepło ucieka. Ratuje nas tylko sterownik Eurostera który wyłączy ogrzewanie kiedy temperatura przekroczy 22 stopnie twedy całość pójdzie w bufor. Już ojcu zapowiedziałem że czeka go szybka nauka obsługi sterownika a na razie jego wiedza opiera się na znajomości ustawień ręcznych gdzie można włączyć / wyłączyć 3 pompki ( glikol, c.o, kaloryfery ).

    Może na koniec kilka fotek z naszej instalacji:
    http://imageshack.us/photo/my-images/443/mxor.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/191/rmb8.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/560/jnuo.jpg/

  20. #540
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Wy mówicie na serio o wspomaganiu zimą CO kolektorami przy kilku dniach słonecznych?
    Czy to tylko intelektualne gdybanki?
    Od kilku lat jest to rzeczywistość:
    http://www.sonnenhaus-institut.de/so...=&na=&bw=&plz=
    http://www.paradigma.de/solaranlage/aqua-system-finder/
    "Słońce nie wystawia rachunków"

Strona 27 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony