dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 450 z 625
Pokaż wyniki od 8.981 do 9.000 z 12494
  1. #8981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielony ogród Zobacz post
    do mnie to było?
    jeśli odbierasz to w kategorii turnieju, to ja nie mogę brać udziału, ponieważ start jest nierówny - mam tylko jedno dziecko na wylocie (za parę miesięcy wyprowadza się zupełnie) i nie jestem rodziną rozwojową, więc mogłam bardzo okroić swoje wymagania. nie wszyscy tak mają. może trochę za wcześnie, ale jednak dom był planowany w kategoriach "dla parki emerytów"
    Chyba źle odebrałaś mój post. Przekaż był prosty, udało Ci się, efekt jest bardzo przyjemny w odbiorze, ale zauważ, że podobnych inwestycji nie jest wcale dużo na tym forum. Pytanie ile osób poległo w trakcie swojej życiowej próby? Raczej się nie reklamują z kłopotami. Gdyby nie uwagi krytyków takiej koncepcji często zapał u zainteresowanych mógłby przewyższyć możliwości, a to prosta droga do porażki.
    I już mieszkamy !

  2. #8982
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    compi racja. Dobrze jest studzić gorączkę i zapał. Jednak myślę, że błędy w ocenie możliwości dotyczą inwestorów ze wszystkich "półek" budżetowych. W sąsiedztwie widzę akurat dwa domy, które stoją jako SSO i SSZ, takie, że kosztorys na stronie projektu był szacunkowy 400, 450k, a w realu wyszło, że potrzeba jednak bliżej 600 do zamieszkania.
    Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że inwestor, który ma budżet ciaśniejszy szybciej dojdzie (doczyta, dowie się, sprawdzi więcej cen) do tego, na co faktycznie może sobie pozwolić, niż inwestor, który dysponuje kwotą 400-500k i trwa w przekonaniu, że za taką kwotę "może wszystko" - zwłaszcza patrząc na zachęcające kosztorysy na stronach biur projektowych.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  3. #8983
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    coś w tym jest, bowess, wczoraj tak pomyślałam wchodząc we wskazane przez uczestników gorącej "dyskusji" z kolegą od miliona linki:

    był przykład pięknego domu z tego forum:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...highlight=saly
    nie wiem czy doczytaliście, ale Saly ogłosiła ten dom do sprzedaży i napisała, że po sprzedaży buduje następny - mniejszy i już bez takich kredytów

    i następna chata, już nie z FM

    http://www.sfora.pl/Zobacz-najwieksz...-Wersal-g39913

    pod ostanim zdjęciem napis głosi, że właściciel zbankrutował, bo domek wyniósł go 75 mln dolarów, a jeszcze 25 mln trzeba wydać, aby móc w nim zamieszkać. można go kupić, pewnie taniej, niż te 75 mln.

  4. #8984

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielony ogród Zobacz post
    ludzie, którzy budują tanie domy, niekoniecznie chcą się tym chwalić, bo wiadomo, jak u nas jest.
    to ja już nie wiem jak to u nas jest...
    jedni się wstydzą, że zbudowali za tani dom, inni że za drogi
    wstydem jest nie mieć pieniędzy , jeszcze większym obciachem mieć pieniądze
    wstydem jest nie mieć ambicji, jeszcze większym do czegoś dążyć

    co to jest za kraj (a w zasadzie co za ludzie bo to ludzie ten kraj tworzą...)
    w tym kraju trzeba być statystycznym średniakiem bo każda odchyłka od normy w którąkolwiek stronę wzbudza agresję...
    ...

  5. #8985
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Mnie milion za nieruchomość wspomniany w dyskusji specjalnie nie zdziwił. Ukończony dom (żaden pałac, choć dość spory i wykończony myślę, że w wyższym niż średni standardzie, choć pewnie dla kogoś innego będzie to właśnie średni, zwykły) na działce 10a w mojej małej miejscowości również jest wystawiony na sprzedaż za magiczną bańkę. Konkretnie za 1150000.
    Pokażę, bo wszyscy lubią zdjęcia.



    Znam małżeństwo, które oszczędności życia postanowiło wydać na domek. Z bloku do własnej, komfortowej parterówki. Dysponowali sporą kwotą, bo właśnie 400 tysiącami i uznali, że wybrawszy dom wyceniony na stronie na minimalną niewiele ponad 300k będą mieli za oszczędności domek z górnopółkowym wyposażeniem i jeszcze będzie z czego zrobić podjazd, ogród. Sprawa wygląda w tej chwili tak, że budowa przeciągnęła się na 4 lata (plany były na 2), wzięli kredyt na wykończenie, a otoczenie domu będzie musiało poczekać, na razie nie mają możliwości wjeżdżania do garażu, bo próg jest sporo powyżej poziomu działki. Gdyby choć trochę się rozeznali w temacie, wiedzieliby, że realny koszt budowy tego domu, choćby liczony "na szybko" z metrów podłóg to okolice nie 300, a 500 tysięcy.

    Sławek...
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #8986

    Domyślnie

    Ja celuję w tani dom, standard będzie może nie marketowy, ale raczej dolne poziomy średniej jakości, bo mam w nosie czy będę chodził po podłodze za 10 czy za 1000 za metr. Meble i agd na razie mam więc koszt już znacząco niższy. Dla mnie 200tys to maksymalny pułap bo oszczędności będzie tylko na jakieś 160-170 tys. Reszta jeśli będzie potrzebna, będzie z jakiegoś kredytu. Zakładam jednak optymistycznie, że nie będzie takiej potrzeby.

    W koszt domu nie wliczam działki ani projektu i przyłączy - na to mam inną pulę pieniędzy. Więc to 160-200 tys jest stricte na wszystko co się zacznie i zmieści od wbicia pierwszej łopaty po wejście do domu. Uważamy też, że jeśli nie da się zrobić od razu trzech sypialni i gabinetu to będzie wersja oszczędnościowa: kanapa w salonie i jedna sypiania dla dzieci. To i tak będzie postęp w stosunku do obecnej jednej sypialni dla wszystkich. I nie przeraża mnie mieszkanie na placu budowy. Jestem z tych co koło domu lubią robić i mają tryb pracy na to pozwalający.

  7. #8987

    Domyślnie

    Cytat Napisał bowess Zobacz post
    compi racja. Dobrze jest studzić gorączkę i zapał. Jednak myślę, że błędy w ocenie możliwości dotyczą inwestorów ze wszystkich "półek" budżetowych. W sąsiedztwie widzę akurat dwa domy, które stoją jako SSO i SSZ, takie, że kosztorys na stronie projektu był szacunkowy 400, 450k, a w realu wyszło, że potrzeba jednak bliżej 600 do zamieszkania.
    Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że inwestor, który ma budżet ciaśniejszy szybciej dojdzie (doczyta, dowie się, sprawdzi więcej cen) do tego, na co faktycznie może sobie pozwolić, niż inwestor, który dysponuje kwotą 400-500k i trwa w przekonaniu, że za taką kwotę "może wszystko" - zwłaszcza patrząc na zachęcające kosztorysy na stronach biur projektowych.
    Pewnie jest tak jak piszesz, ale przeholować można zawsze. Jednak to Ci z rozbujałym budżetem mogą nie zakończyć podjazdu, ogrodzenia, marmurów i zamieszkają. Może się zdarzyć, że ci bliżej 200-tysięcznego budżetu nie będą potrafili nawet wejść bezpiecznie na piętro bo na schody im zabraknie lub zimę spędzą na stancji bo na kociołek zabraknie. Nie chcę uchodzić za pisarza czarnych scenariuszy, ale skok na głęboką wodę z dwoma setkami to duże ryzyko. Wg mnie należy mieć 300 i ze wszystkich sił próbować zmieścić się w 200 : ). Wtedy będziemy oceniać nie tylko efekty pracy, ale i siłę woli, hehe.
    I już mieszkamy !

  8. #8988

  9. #8989
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Kurczę, teoretycznie masz compi rację, bo mając na starcie większy budżet powinno być łatwiej zamieszkać. Można dać tańsze materiały wykończeniowe, można nie robić elewacji na gotowo, odłożyć wykończenie poddasza czy garażu, odpuścić otoczenie. No ale w realu wychodzi tak, że stoją latami stany surowe otwarte lub zamknięte, więc albo pomyłki w obliczeniach finansów są duże, albo inwestorzy nie godzą się na obniżenie standardu wykończenia i wstrzymują budowę na takim etapie, kiedy budynku nie trzeba jeszcze specjalnie zabezpieczać przed kradzieżami ani ogrzewać.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  10. #8990

    Domyślnie

    Wstrzymanie budowy na czas zebrania środków na dokończenie i przetrwanie w swoim mieszkaniu to nie to samo co wpadka z przeinwestowaniem i problemem co ze sobą zrobić gdy bank nie da lub więcej nie da i nie ma gdzie mieszkać, niezależnie czy to maluch czy pałacyk. A ludzi mających wizję sprzedaży swojego m i dołożeniu oszczędności, aby zamieszkać w nowym domu jest chyba niemało.
    I już mieszkamy !

  11. #8991

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    To chyba potwierdza coś kto to smacznie zauważył .zabierasz głos a tu:


    celnie wyłapane i to jeśli chodzi o dom 100m2 za 200tyś zł.
    brak bloga mądralo o niczym nie świadczy..............

    Swoja drogą - gdybys się pofatygował i kliknął w link - zobaczył byś odnosnik do ustawien pieca - który to udostępniam w ramach udzielania sie w innym watku. Zapewne ten piec na polu nie stoi.........
    Ostatnio edytowane przez Xerses ; 24-10-2013 o 12:48
    Zbudowałem ,a teraz sie powoli wykańczam
    Ogniwo Eko Plus 16KW

  12. #8992

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Pewnie jest tak jak piszesz, ale przeholować można zawsze. Jednak to Ci z rozbujałym budżetem mogą nie zakończyć podjazdu, ogrodzenia, marmurów i zamieszkają. Może się zdarzyć, że ci bliżej 200-tysięcznego budżetu nie będą potrafili nawet wejść bezpiecznie na piętro bo na schody im zabraknie lub zimę spędzą na stancji bo na kociołek zabraknie. Nie chcę uchodzić za pisarza czarnych scenariuszy, ale skok na głęboką wodę z dwoma setkami to duże ryzyko. Wg mnie należy mieć 300 i ze wszystkich sił próbować zmieścić się w 200 : ). Wtedy będziemy oceniać nie tylko efekty pracy, ale i siłę woli, hehe.
    Hehehe mając 300 nikt nie zmieści się w 200
    Zbudowałem ,a teraz sie powoli wykańczam
    Ogniwo Eko Plus 16KW

  13. #8993
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Dokładnie tak samo myślę. Mając do dyspozycji 300k nikt (!) nie pomyśli, żeby zaoszczędzić stówkę - wyda wszystko, bo ma... potem powie, że zbrakło jeszcze na to czy tamto...
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  14. #8994
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Oczywiście zgoda. Każdy woli kupić taniej niż drożej, wybiera rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania a jednocześnie będzie miało najatrakcyjniejszą cenę.
    Jednak tak jak piszą Xerses i DEZET częściej inwestorzy wybierają po prostu projekty bliżej górnej granicy możliwości finansowych, na przykład dom skomplikowany zamiast prostego, albo 150m2 a nie 120 i dopiero wtedy szukają oszczędności, korzystnych rozwiązań i cen na materiały.
    Fajnie, żeby tak każdy sobie od początku wszystko przemyślał, ale jednak statystyki pokazują, że ludzie projekty kupują oczami, że niedoszacowują budżetów, że budowy trwają długo. Był niedawno artykuł na muratorze z wynikami sondaży, ale nie mogę go odszukać, zniknął.
    Pozostaje tylko trzymać kciuki za nowych inwestorów.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  15. #8995
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jfilemonowicz
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    O kosztach warto myśleć już przy okazji wyboru działki ... geologia może narzucić pewne rozwiązania (np u nas beton wodoszczelny)
    Trzeba świadomie wybrać wielkość domu i technologię (na etapie projektu budowlanego)
    Uważam że warto też wykonać projekt wykonawczy konstrukcji (w naszym przypadku dało spore oszczędności)

    Cytat Napisał MarekSam Zobacz post
    ...Bo idiotyzmem będzie budowa domu za 500 tys. kiedy można by było wybudować spełniający nasze wymagania za 300. Tak samo idiotyzmem będzie budować dom za 200, kiedy się okazę, że będziemy się w nim źle czuli chociażby z tego powodu, że nie będzie dobrze wyciszony w środku. W moim odczuciu budowa to nie tylko pieniądze, ale też jakaś myśl.
    POPIERAM !
    Architekt z powołania.

  16. #8996
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarekSam Zobacz post
    Bo idiotyzmem będzie budowa domu za 500 tys. kiedy można by było wybudować spełniający nasze wymagania za 300.
    Te kwoty są akurat takie jak podane przeze mnie w przykładzie z życia na wcześniejszej stronie. W tamtym przypadku i pewnie paru innych mechanizm błędu w finansach jest inny. Tu nie chodzi o grube przepłacenie za dom, który można było zbudować taniej, tylko o to, że ludzie dali się uwieść "kosztorysowi szacunkowemu wg stawek minimalnych". Taki dom im się podobał, spełniał ich wymagania, satysfakcjonował, tylko że nie ma fizycznej możliwości aby zbudować go ekipami za 300. Dom, który spełniał ich wymagania kosztuje pół miliona, ale zaczynając budowę sądzili, że jednak sporo mniej.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  17. #8997
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    możliwości finansowych, na przykład dom skomplikowany zamiast prostego, albo 150m2 a nie 120 i dopiero wtedy szukają oszczędności, korzystnych rozwiązań i cen na materiały.
    Niestety, w tedy jest za późno, na materiale, przeciętnym co zrobiły?
    zejście na jeszcze bardziej przeciętny ? chyba nie, to moda na różne pseudo dworki, pseudo ponieważ jak by ktoś popatrzył to dawne dwory, były bardzo oszczędne w formie. Bryła na planie prostokąta, dach dwuspadowy.

    teraz pytanie czy w momencie kiedy budujemy w zaciszu, potrzebujemy mega dobrej izolacji, ścian najlepiej trójwarstwowych z 20cm styropianu, czy może wystarczy coś zupełnie innego bardziej dostosowanego do otoczenia,
    Nie zgadzam się aby rezygnować z izolacji.
    Wyobraź sobie że w zimie rezygnujesz z kurtki na rzecz plecaka z piecem i komin nad głową , ludzie by takiego wytykali palcami.
    Tylko czego nie ma przełożenia na dom ? Izolacja to najbardziej prosta droga do oszczędzania, nie zepsuje się, nie prosi o serwis.

  18. #8998
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar artix1
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    2.420

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarekSam Zobacz post
    To był tylko prosty przykład. Izolacje możesz zastąpić czym kolwiek innym. Po za tym nie chodziło mi o rezygnację całkowitą, tylko skoro masz chałupę w miejscu gdzie nie ma wichur i zawieji, masz dookoła lat to po co pakować 30 cm styropianu jak można dać 10 cm...
    Tu się z Tobą nie zgodzę, Czym można zastąpić izolację? Ściana jednowarstwowa niebardzo mnie przekonuje. Samo ograniczenie wpływu wiatru na budynek nie zastąpi konieczności izolacji ścian. Niska temperatura niestety zrobi swoje
    Dziennik budowy.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...dzieję-tanio-)
    Komentarze
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...4&goto=newpost
    Parter98m2+40m2garaż,ścianyYtong600.24cm,ociepl. ścian zew.20cm grafit 0.32,podłoga 30cm EPS100 0.38,fund.zew15cm,wew.5cm 0.38,poddasze nieużyt,ociepl.stropu wełna40cm 0.35+7cm 0.38 ,okna 3szyby,6kom.ciep.ramki,ciep.montaż,zap.ciep.50,8k Wh/m2/rok

  19. #8999
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Koledze chodziło o zastąpienie słowa "izolacje" inną rzeczą z budowy.
    Ale fakt, często ludzie z branży budowlanej tego typu rady dają - na co tyle, dziesiątka to już będzie ho ho. Ja też takie porady słyszałam - od jednej architektki i od fachowca od dociepleń.

    W realu marnotrawstwo i zbędne koszty widzę najczęściej przy ławach fundamentowych. Po pierwsze mało kto wybierając projekt zwraca uwagę na to, ile dany budynek tych fundamentów ma, a czasem w innym projekcie na podobnym metrażu i układzie pomieszczeń byłoby dobrych kilka mb różnicy na korzyść. Po drugie masakryczne wykonawstwo - wykopy, no nie można po prostu użyć słowa wykopane, tylko poryte szerzej niż trzeba, nierówno, do tego lanie ław prawie na równo z gruntem "bo, panie, tak się robi i jest dobrze".
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  20. #9000
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.187
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bo tytuł tego wątku nie brzmi "kto wybudował za 200 tyś" tylko czy jest sens marzyć. Sens jest i z tych marzeń powstają tanie, małe domki. A że nie zawsze dokładnie trafione w 200 tyś, to przecież nie jest kluczowe.

Strona 450 z 625

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony