dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jarswi

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-467
    Posty
    4

    Domyślnie Samemu czy przez firmę?

    Witam

    Modernizuje/ remontuję dom - około 110 m2 parter i 90 m2 poddasze
    Przewiduję montaż centrali DOSPEL OPTIMAL 400 BY-PASS (lub inna z by- pasem i silnikami energooszczędnymi z sterowaniem w granicy 5000 PLN - jeśli doradzicie).
    Centrala będzie założona nad stropem poddasza (dach stromy ocieplony wielospadowy) z czerpnią od zachodu (przeważający kierunek wiatru) i wyrzutnią przez stary komin.
    Rozprowadzenie wentylacji na poddasze przez strop poddasza - będzie robiony na bazie istniejących belek (22 cm wysokości) w GK i wełny min. w środku) oraz w podłodze poddasza dla rozprowadzenia wentylacji dla parteru (mam 11 cm na warstwę ocieplenia)
    Dom - parter - stała ilość mieszkańców - 2
    Poddasze pod wynajem - od 3 do 5
    Pytania:
    1.Jakie zastosować przewody na zasilenie i wyrzutnie?
    2. Przewiduję zastosować na całość system Pe-flex (niestety ograniczone zasoby gotówki) - ile szt. rur 65mm liczyć na pomieszczenia (przewidywałem, że wystarczą mi 2 skrzynki rozdzielcze po 10 przyłączy.
    3 Z uwagi, że termokontrol robi skrzynki też na zamówienie czy mam rozdzielić obiegi i 2 skrzynki mniejsze dać w stropie poddadzą i 2 w podłodze?

    4. Ogólnie jestem gotowy na wszelakie sugestie pomagające zrealizować wentylację - z jedną uwagą - ekipa remontująca wywierci mi otwory tam gdzie chcę i poprowadzi elektrykę i umieści na podłodze, suficie przewody wentylacyjne w cenie wyliczonego już remontu więc nie za bardzo chcę robić przez firmę zewnętrzną tym bardziej że mam nadzieję zmieścić się w całości w kosztach do 9000 PLN ( wyceny otrzymałem na poziomie 15000 w oparciu o Renowent excelent) - pytanie czy warto dołożyć 6000 i zrezygnować z darmowego wykonania?

    Decyzję muszę podjąć w ciągu 2-3 tygodni - wtedy Panowie zaczną remont.

    Z góry dziękuję za wszelakie sugestie.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    1. wyliczenia wg. ilosci powietrza do wymiany a srednicy rury, by uzyskac odp. wolny przeplyw (=cisze)
    niezly przyklad na http://www.klimatysatory.pl/wentylac...-wentylacyjnej

    2. rozrysuj sobie na rzucie pomieszczen potrzebna ilosc punktow (gdzie wyciag, gdzie nawiew) a ilosc kanalow na punkt dobierasz do ilosci przeplywu powietrza, policz ile wyciagnie jeden taki kanal przy predkosci 1-3m/s (albo 1-5, ale za szybko = halas) i bedizesz wiedziec czy potrzeba 1, czy 2 czy 3 do danego anemostatu

    3. zalezy od ukladu pomieszczen i wyliczenia, co sie bardziej oplaci - isc w 4 skrzynki (po 2 na kondygnacje, a miedzy centrala a skrzynkami np. flexem czy spiro)
    czy isc w tylko 2 skrzynki, ale wtedy wszystkie odleglosci do anemostatow juz na pe-flex. jak szukas oszczednosci, zobacz co korzystniejsze - uklad pomieszczen bedzie decydowac

    4. nie rozumiem pytania, jesli szukasz oszczednosci, to wariant 6000 taniej jest oczywisty... jesli mniej wiecej rozliczysz/zaprojektujesz wymiany pow/ilosc kanalow/przebieg kanalow i przypilnujesz ekipe, by nie pokrecila czegos, to naprawde pe-flex jest prostym systemem do montazu

    ale czy zmiescicsz sie w 9000 to zalezy wlasnie od ilosci przewodow/komplikacji... przy cenie 5000 za reku zostaje 4000 na zabawki... moze wyjsc troche wiecej wg. mnie
    Nie mam polskich znakow, przepraszam, ale pisze bez ogonkow

  3. #3

    Domyślnie

    Jak oszczędnie to samemu. Z tego, co Cię przeczytałem, to znasz się na rzeczy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony