dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie projekt DOM W MEKINTOSZACH pracownia ARCHON

    Czesc wszystkim (pierwszy post na forum)
    Planujemy z zona postawic parterowke 100-110m2 i wpadl nam w oko ten projekt:
    http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m4f9aa578007db
    Niestety nie znalazlem za wiele w internecie na temat tego projektu, a na forum muratora kompletnie nic moze jednak ktos skrycie buduje albo byl zainteresowany ale znalazl inny lepszy projekt?
    Jestem rowniez ciekaw jak mam patrzec na przedstawione koszty budowy, bo sa zdecydowanie wieksze (realne?) niz na stronach konkurencji w przypadku domow o podobnym metrarzu, np. http://www.projekty.ign.com.pl/proje...2476/kosztorys. Czy roznica w kosztach wynika z czegos szczegolnego czy poprostu z roznych metodyk sporzadzania takich obliczen?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    abstrachując od projektu, to zastanawia mnie głupota osób nadających nazwy tym projektom. Studio przyjęło, że nazwy będa pochodzić od roślin, ale chyba mają za mały zasób słów
    McIntosh to nazwa odmiany jabłoni. Co to są "mekintosze"?

    A sam projekt - przejście do garażu przez strefę nocną dla mnie dyskwalifikuje projekt.

  3. #3

    Domyślnie

    Elfir, z przejscia do garazu chyba w ogole rezygnujemy, wszystyko przez to, ze naczytalem sie na tym forum o budowaniu budynkow energooszczednych...
    Przysiadlem wczoraj i nieco namieszalismy z zona w ukladzie pomieszczen. Glowna zmiana to przeniesienie garazu na sciane polnocna budynku. Widze juz, ze garaz dodatkowo trzeba bedzie nieco powiekszyc albo odsunac, zeby wjazd nie byl tuz przy wejsciu do domu. Dodatkowo skleilismy i przerzucilismy lazienki na sciane polnocna. Powiekszylismy sypialnie na gorze, a w miejscu pralni powstal mini pokoj komputerowy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mekintosz_20131205_01.jpg
Wyświetleń:	743
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	228799

    BTW, poprzestawialem sciany nosne... mozna tak?

    Oczywiscie pojawily sie juz pierwsze watpliwosci:

    1. Jak bardzo na koszty budowy wplynie lamany dach w ksztalcie litery L? Chcialbym zeby wejscie na poddasze bylo z garazu.
    2. Patrzac na wizualizacje wnetrz na stronie archon wydaje nam sie, ze kuchnia pomimo tego, ze calkiem spora to brakuje w niej miejsca na szafki wiszace i na lodowke (chyba ze to to przy sciance RTV). W zwiazku z tym rzucilem pomysl zeby zrezygnowac z przejscia do kuchni z przedpokoju, na co zona nie chce sie zgodzic, a ja sam nie jestem do konca przekonany czy to bedzie ergonomiczne rozwiazanie
    3. Czy spizarka wielkosci 1.6m2 ma w ogole sens? Uzytkuje ktos taka i sie sprawdza?
    4. Czy rezygnacja z wejscia do garazu bezposrednio z domu to dobry pomysl? Zakladajac, ze z garazu mozna przejsc do domu sucha stopa dzieki zadaszeniu bedzie to nadal uciazliwe? Myslalem ze moze da sie to jakos polaczyc i zrobic wspolny przedsionek, ktorym bedzie sie mozna dostac do drzwi "wlasciwych" i garazu ale w tym przypadku zeby wejsc do domu trzeba pokonac 3 drzwi...
    Ostatnio edytowane przez krzkrz ; 06-12-2013 o 08:49

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    można poprzestawiać ściany nośne, ale wowczas to nie jest projekt "dom w mekintoszach" tylko twój indywidualny, dla którego na nowo trzeba przeliczyć konstrukcję. Koszt będzie prównywalny z zaprojektowaniem domu od nowa.

    1. Oblicz powierzchnię dachu, długości kalenic i dodaj kilka procent na obróbkę kosza. Sprawdź też na ile twoje zmiany zmieniły układy kominów spalinowych, wentylacyjnych i odpowietrzenia instalacji kanalizacyjnej

    2. przejście do kuchni tylko przez salon - dla mnie to błąd projektowy, podobnie jak wc otwierające się na salon czy przejście z garażu przez strefę nocną
    Moim zdaniem do kuchni powinna wieść jak najkrótsza droga od wejścia.

    3. Ja bedę mieć małą spiżarkę pod schodami. Wejście od szerszego boku. Można odstawić wielkie garnki, nie mieszczace się w szafkach kuchennych, zgrzewki z produktami. Zapraw na zimę nie robię.

    4. Garaż to sabarycka wygoda - pytanie z jakich rzeczy jesteś gotowy zrezygnować?
    - garaż ogrzewany - można grzebać w samochodzie bez kurtki
    - garaz z przejściem do domu - człowiek nie jest ani razu narażony na kaprysy pogody, cały czas pod dachem (dom-garaż-samochód), jak zapomnisz czegoś z samochodu można skoczyć do niego w samych kapciach
    - garaż nieogrzewany (a także zwykła wiata) - brak zamarzniętych szyb
    - brak garażu w bryle budynku - większe środki na wykończenie innych wnętrz, mozliwosc odłożenia kosztów budowy garażu na później

  5. #5

    Domyślnie

    Dzieki Elfir
    Dostalem od Archona szacunkowa wycene proponowanym zmian. Wraz z zakupem i adaptacja projektu wyszlo 7050, (znajac zycie to cos jeszcze by doszlo).
    Nie wiem czy w tej cenie uda sie zrobic projekt indywidualny?

    Dodatkowo przegladam projekty gotowe i widze, ze chyba wymyslilem cos dziwnego. Nie widzialem nigdzie zeby garaz byl usytuowany tak jak u mnie, nie robie przypadkiem jakiejs glupoty?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzkrz Zobacz post
    Jestem rowniez ciekaw jak mam patrzec na przedstawione koszty budowy, bo sa zdecydowanie wieksze (realne?) niz na stronach konkurencji w przypadku domow o podobnym metrarzu
    co do archonu to sam już nie wiem, w kosztorysie "pokazowy" była swego czasy stawka roboczogodziny 8,50 co jest czystą fikcją bo w chwili obecnej w przetargach przy kryterium najniższa cena najczęściej występuję 12,00 netto. Rzeczowość ich kosztorysu oraz poprawność wykonania przedmiaru jest ze znanych mi pracowni najlepsza (może do dwóch szczegółów można się doczepić)


    Cytat Napisał krzkrz Zobacz post
    stronach konkurencji w przypadku domow o podobnym metrarzu, np. http://www.projekty.ign.com.pl/proje...2476/kosztorys. Czy roznica w kosztach wynika z czegos szczegolnego czy poprostu z roznych metodyk sporzadzania takich obliczen?
    stawka robocizny jak w archonie, mało realna. Poza tym zaniżone są koszty pośrednie (jest 40% a średnio liczy się 65%), ceny są przyjęte minimalnie (beton C 16/20 170zł netto), brak kosztów zakupu materiałów (chyba że są w liczone w cenę, ale wątpię), zaniżony zysk (jest 5% a średnio liczy się 11%) i przy takich brakach to wątpię w prawidło sporządzony przedmiar robót. Na "dzień dobry" z tych uwag co wypisałem to możesz sobie doliczyć 46.000,00.

    pamiętaj że wszystkie ceny podaje się netto
    Ostatnio edytowane przez ciekawski83 ; 09-12-2013 o 11:50
    Regulamin 2.4 - reklama zabroniona

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzkrz Zobacz post
    Dostalem od Archona szacunkowa wycene proponowanym zmian. Wraz z zakupem i adaptacja projektu wyszlo 7050, (znajac zycie to cos jeszcze by doszlo).
    Nie wiem czy w tej cenie uda sie zrobic projekt indywidualny?
    Mój indywidualny kosztował 6 tyś.
    Czy Archon zrobi ci pełną adaptację z wrysowaniem na mapkę? Czy tylko zmiany w projekcie?


    Nie widzialem nigdzie zeby garaz byl usytuowany tak jak u mnie, nie robie przypadkiem jakiejs glupoty?
    Starczy, że odwrócisz jakikolwiek projekt o 90 stopni i już masz wjazd do garażu z boku:


    pbracamy:


    tutaj dom z podobnym układem:


    Zwykle się tak nie projektuje, bo przy działce o typowej szerokości i liniach zabudowy cięzko jest wykręcić samochodem by wygodnie wjechać

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mój indywidualny kosztował 6 tyś.
    Czy Archon zrobi ci pełną adaptację z wrysowaniem na mapkę? Czy tylko zmiany w projekcie?
    oddział Warszawa pełną
    Regulamin 2.4 - reklama zabroniona

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony