dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moreln1

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    18

    Domyślnie WM - problem z wyborem

    Witam

    Potrzebuje małej rady od speców od instalacji WM z reku.
    Muszę w ciągu kilku dni podjąć decyzję odnośnie rodzaju instalacji WM w nowym domku. (z poddaszem uż. - 122 m2)
    Do tej pory byłem zdecydowany na instalacje opartą na kanałach DN 75/63, rozdzielaczach i skrzynkach rozprężnych.
    Jednak po ostatniej rozmowie z jednym specem od WM mam wątpliwości.
    Przekonywał mnie, że lepszym rozwiązaniem będzie instalacja na rurach sztywnych w połączeniu z kanałami prostokątnymi zalewanymi w posadzce na poddaszu (do anemostatów na parter), i na poddaszu nieużytkowym (do anemostatów na poddasze uż.).
    Twierdzi że w inst. na rozdzielaczach i skrzynkach nie ma za bardzo możliwości regulacji (jedynie na anemostatach), a w tej drugiej można łatwo i dobrze wyregulować na przepustnicach.
    Twierdzi jednocześnie że może zrobić tą pierwszą możliwość (i to nawet taniej niż tą druga), bo takie nie raz już robił, jak sobie klient życzył.
    I że to nawet lepiej dla niego, bo sporo mniej roboty....aczkolwiek odradza i poleca kanały sztywne.

    Więc pytanie, jak to jest z tą regulacją ? Czy faktycznie to może być problem ?
    Nie ma żadnej możliwości regulacji (oprócz anemostatów) ?
    Twierdzi, że jak niechcący ktoś ruszy anemostat po ich regulacji to wszystko będzie rozregulowane...prawda to ?

  2. #2

    Domyślnie

    połączeniu z kanałami prostokątnymi

    gdzie w kanałach prostokątnych masz możliwość regulacji?

    Podstawową sprawą w systemach rozdzielaczowych jest podłączenie odpowiedniej ilości
    kanałów [rur] do jednego anemostatu

    w systemie 75 podłączasz dwie rury [większa wydajność] lub jedną rurę [ mniejsza wydajność]
    w naszym systemie Uniflexplus+ 63 jest możliwość podłączenia nawet 3 rur [maksymalnie]
    czyli 3 stopniowa "regulacja"
    Jeżeli odpowiednio "podzielisz" powietrze to dalsza regulacja praktycznie nie jest potrzebna.
    Oczywiście jest możliwość regulowania anemostatami, ale w praktyce niezbyt często się z tego korzysta.

    System oparty na kanałach prostokątnych metalowych był jakiś czas temu popularny w Holandii
    i COMAIR robił takie instalacje.
    W tej chwili kanały PE o optymalnej średnicy to naprawdę najlepszy wybór.
    Jeżeli juz koniecznie musisz mieć przepustnice, zawsze można zrobić
    instalację np. na 4 skrzynkach i wtedy regulować przepustnicami przed skrzynkami.

    Ja bym jednak nie komplikował niepotrzebnie.
    I bez przesady s tą regulacją - dobrze zaprojektowania i wykonana instalacja nie wymaga
    regulacji.
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moreln1

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    18

    Domyślnie

    gdzie w kanałach prostokątnych masz możliwość regulacji?
    wykonawca twierdzi, że na przepustnicach przed anemostatami.

    Jeżeli juz koniecznie musisz mieć przepustnice, zawsze można zrobić
    instalację np. na 4 skrzynkach i wtedy regulować przepustnicami przed skrzynkami.
    no właśnie wolałbym nie komplikować....to wykonawca twierdzi że tak będzie dużo lepiej, i próbuje mnie przekonać.
    dlatego pytam speców na forum, czy system rozdzielaczowy będzie dobry....ja się na tym na tyle nie znam

  4. #4

    Domyślnie

    pogadaj też z innymi wykonawcami
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moreln1

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    pogadaj też z innymi wykonawcami
    gadałem z kilkoma...i najdziwniejsze jest to, że niektórzy twierdzą że system rozdzielaczowy jest najlepszy i powoli wypiera inne, a co niektórzy twierdzą że odchodzi się od tego systemu na rzecz np. na kanałach sztywnych.... i bądź tu mądry

  6. #6
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Bo każdy system ma swoje plusy i minusy
    Ja uznaje oba a unikam elastycznych przewodów
    Co do PE to coraz częściej używam systemu TERMOCONTROL i jestem zadowolony z jakości obsługi i produktu.
    Ale wykonuje też na kanałach sztywnych i nie mam z nimi najmniejszego problemu.
    Fakt jest jeden że dużo "pseudo" instalatorów robi tylko na rozdzielaczach bo boi się kanałów spiro i faktu że potrzebna do nich jest wiedza.
    W wypadku PE większość można samemu dobrać lub zwrócić się do producenta kanałów zrobi dobór za ciebie.
    Co do produktów zehndera - to tak naprawdę nic z tego sami nie produkują tylko kupują i naklejają swoje logo.
    Ich rekuperator to nic innego niż stary poczciwy J.E. STORKAIR i wszechobecny w r....pl aeris
    Różnią się tylko ceną no i najważniejsze naklejką

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moreln1

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Co do PE to coraz częściej używam systemu TERMOCONTROL i jestem zadowolony z jakości obsługi i produktu.
    Akurat ten co proponuje wykonawca to system Ventiflex... a centrala to Onyx Sky 250 (wymiennik Recair, wentylatory EC - EBM).
    Za niecałe 13 tys. netto to chyba niezła cena za kompletny system. Na rurach sztywnych ponad 2.5 tys więcej.
    Raczej zdecyduje się na rozdzelacze.

    A moża jakieś opinie o Ventiflex i Onyx Sky ??

  8. #8
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To duża różnica pomiędzy j.e. storkair a onyx sky

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michał dereń

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-699
    Posty
    63

    Domyślnie

    ja robię głównie instalację na sztywnych rurach spiro. robiłem też kilka instalacji na systemie rozdzielaczowym. i dość często robię łączone systemy w zależności od potrzeb w domu.
    uważam, że system rozdzielaczowy jest super i jakby był bardziej przystępny cenowo to więcej bym go montował ale narazie spiro wychodzi taniej.
    myślę że 13 tys netto to dobra cena ale jakoś tych kanałów tak samo jak i termocotrol z którym współpracuję odstaje sporo od jakości prodóktów JE STORK zenher czy jak to kto chce nazywać bo to ten sam produkt. czy nedair.

    bardzo ważną sprawą w systemie rozdzielaczowym jest fakty by położone rury były zbliżonej długości i nie dłuższe niż 12 m, bo jak będzie np 3m do jednego pokoju a do salonu 12 m to całe powietrze będzie w pokoju a nie w salonie. no i trzeba pamiętać że przez rurę 63/75 pójdzie ok 30m3/h czyli przez 2 rury do 60m3/h.
    tak więc trzeba trochę również nad tym pomyśleć aby było dobrze.
    a co do przepustnic to również można przydławić te rury przy anemostacie taką gąbką albo innym wynalazkiem.

    co do tego że ruszenie anemostatu rozreguluje cały system to nie prawda. porządny instalator korzystając z dobrodziejstwa silników EC zbilansuje powietrze w domu, a przekręcenie anemostatu zmieni tylko ilości powietrza w danym pomieszczeniu ale suma w całym domu się nie zmieni.

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    generalnie ONYX to dobry pomysł, ventiflex to pomysł już nie taki dobry ze względu na marną jakość szczególnie skrzynek
    [ ale co ja tam wiem przecież sprzedaję konkurencyjny system]
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  11. #11

    Domyślnie

    bo boi się kanałów spiro i faktu że potrzebna do nich jest wiedza.

    faktycznie do zrobienia dobrej instalacji z kanałów sztywnych jest potrzebna wiedza, umiejętności i ..... program komputerowy, który dobrze policzy przekroje.
    A jak ktoś nie ma ani wiedzy, ani umiejętności to ..... da co kawałek przepustnicę i też w końcu jakoś zadziała ta wentylacja.

    Faktem jest , że systemy rozdzielaczowe to nie czarna magia tylko prosta fizyka.
    był michal_ludwin, ale zbanowali i jestem michal_l

    [moderowano reklame produktu]

  12. #12

    Domyślnie

    A co myślicie o produktach firmy NED AIR? ich turboflexy sa na poziomie termokontrolu, ventiflexu?

  13. #13

    Domyślnie

    To sobie porównałeś...
    Praktycznie najtańsze systemy z praktycznie najdroższym.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał limancjusz Zobacz post
    A co myślicie o produktach firmy NED AIR? ich turboflexy sa na poziomie termokontrolu, ventiflexu?
    są różne zboczenia, ale takie?

  15. #15

    Domyślnie

    co kraj to obyczaj

    same kanały solo nie różnią się niczym oprócz koloru, różnica jest w skrzynkach, wszystkie mają wady i zalety i ogólnie rzecz biorąc systemy są bardzo podobne
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 17-12-2013 o 17:42
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  16. #16

    Domyślnie

    Ja pytam poważnie i nie potrzebuje ironicznych odpowiedzi. Nie wiem co z Wami ludzie czasami jest nie tak.... jak ja się wypowiadam na tematy w których jestem ekspertem(informatyka) to nie pitole o zboczeniach czy innych duperelach tylko udzielam RZECZOWEJ odpowiedzi. Czy ja proszę aż o tak wiele?
    Jak wiecie co i jak to podzielcie się wiedzą, jak nie - nie wprowadzajcie zamętu....
    Jakbym wiedział co jest lepsze a co gorsze i co wybrać aby w budżecie się zmieści to bym Wam drodzy forumowicze tyłka nie zawracał.

    im człowiek więcej czyta to forum tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że tylko znikoma część postów jest na temat. Tak może z 5%....

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał limancjusz Zobacz post
    .... jak ja się wypowiadam na tematy w których jestem ekspertem(informatyka) to nie pitole o zboczeniach czy innych duperelach tylko udzielam RZECZOWEJ odpowiedzi. ...
    OK, ale leń jesteś, albo z netu nie umiesz korzystać

    cenowo - 2 razy droższy od termokontrolu, ale różnice w wykonaniu skrzynek są, różnice w zastosowanym sposobie połączeń - są, ale.. różnic użytkowych ja nie widzę, (oba systemy /rury/ mają odpowiednie papiery) oprócz tego że znajomym można pochwalić się fakturą

  18. #18

    Domyślnie

    Mylisz się, przestudiowałem bardzo dokładnie wentylacje. Wiem o tym, że uniflex ma super skrzynki i połączenia, wiem jakie zalety(kasa) i wady ma termokontrol ale ned air w przeciwieństwie do 2 pierwszych wymienionych na oczy nie widziałem więc pytam.

    Materiał typu plastyk jest tak tani że nie usprawieliwia uniflexu z 2x wieksza cena mimo ze ma super laczenia.

    Czyli oprocz latwosci montarzu nie widzicie innych roznic? Wszyskie te rurki sa ladne, wytrzymale i znajda zastosowanie w domu?

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał limancjusz Zobacz post
    Mylisz się, przestudiowałem bardzo dokładnie wentylacje. Wiem o tym, że uniflex ma super skrzynki i połączenia, wiem jakie zalety(kasa) i wady ma termokontrol ale ned air w przeciwieństwie do 2 pierwszych wymienionych na oczy nie widziałem więc pytam.

    Materiał typu plastyk jest tak tani że nie usprawieliwia uniflexu z 2x wieksza cena mimo ze ma super laczenia.

    Czyli oprocz latwosci montarzu nie widzicie innych roznic? Wszyskie te rurki sa ladne, wytrzymale i znajda zastosowanie w domu?
    Widzisz, nie mylę się, bo jednak nie przestudiowałeś dokładnie skoro skupiłes się tylko na dwóch systemach a resztę potraktowałeś po macoszemu.

    Kwestia cenowa to najmniejszy problem, wystarczy stworzyć zestawienie materiałów i przesłać poszczególnym oferentom do wyceny - to jest proste

    w sumie wszystkie systemy na PE-flex montuje się podobnie, różnice mogą być w "profesjonalizmie" połączeń i zastosowanych materiałach - wszystkie mają gniazdo w które wchodzi końcówka rury a połączenie jest doszczelniane uszczelką

    wszystkie te rurki są ładne, tak samo wytrzymałe w warunkach zastosowania i przeznaczone do wykonywania przewodów WM, są jeszcze takie anty -coś tam, coś tam - ale nikt jeszcze tego nie udowodnił że to działa w normalnym życiu, a zwłaszcza że jest do szczęścia potrzebne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony