dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Odnawianie boazerii

    Witam,

    w sypialni mojego niedawno nabytego mieszkanka dwie ściany są pokryte boazerią. Nie chcę jej zrywać - po pierwsze bardzo lubię ciepło i lekką porowatość drewna (a są to ściany szczytowe, strona północno-wschodnia więc zimna, VII piętro) a przy nich będzie stać łóżko, po drugie nie mam w tej chwili pieniędzy, żeby odnawiać ściany po zerwaniu (tynki, gładzie, ekipa - sama nie dam rady) i kombinować jak je ocieplić.

    Boazeria jest sosnowa, pokryta lakierem wodnym - nie jest plastikowo-śliska, tylko przyjemna "drewniana" w dotyku. Kolor ma niestety lekko pomarańczowy. Mam już konkretną koncepcję jaki efekt chcę uzyskać - jedną ścianę chciałabym pomalować na kolor teak (mam półki w tym kolorze, które planuję powiesić na sąsiedniej tynkowej ścianie). Drugą ścianę boazeryjną (z oknem) - pomalować jedną warstwą farby akrylowej nakładanej gąbką, tak by nadać kolor podobny do koloru ścian tynkowych, ale z delikatnie przebijającymi słojami.
    Tu pojawiają się pierwsze pytania - na ciemno lepszy impregnat czy bejca? Bardzo zależy mi, że odnowiona boazeria była nadal matowa i drewniano-mechata w dotyku, żeby nie pokryć jej śliską, błyszczącą powłoką.
    Drugie pytanie - czy po pomalowaniu farbą akrylową muszę pociągnąć jakimś zabezpieczeniem? Jeśli tak to jakim? Albo czy mogę użyć farby akrylowej lateksowej - takiej jak do tynkowych ścian?

    Jednak zanim zacznę zmieniać kolor muszę zedrzeć starą powłokę. Męczę się z tym strasznie i zaczynam mieć obawę, że zejdzie mi do wakacji.
    Na razie najpierw przecieram ręcznie papierem 40, a później papierem 80 za pomocą szlifierki oscylacyjnej typu delta (dokładnie - narzędzie wielofunkcyjne). Robię to dokładnie - zostaje "żywe drewno". Ale wydajność czasowa tej metody jest przerażająco niska.
    Zastanawiam się czy nie warto wypożyczyć lub kupić mocniejsze narzędzie. Pożyczyłam już szlifierkę oscylacyjną Makita, ale o dziwo ona praktycznie nic nie zdziera, ślizga się tylko po powierzchni. Czy w takim razie lepsza byłaby szlifierka mimośrodowa lub szlifierka taśmowa? Bardzo proszę o poradę.


    Boazeria


    Po wymianie podłogi (panele jesion syberyjski), boazeria częściowo przeszlifowana. Obecnie wszystkie "naruszone" na zdjęciu deski (na lewo od kaloryfera) są już zeszlifowane do czystego drewna.
    Ostatnio edytowane przez Ascaia ; 25-01-2014 o 18:48

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar razraz4you
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Pinczow
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cos podobnego mialem w kuchni zaczeta byla boazeria oraz sufit lecz jeszce nie polakierowana pomalowalem zwykla farba i wyszlo nawet spoko podesle foty to zobaczysz>z farba lateksowa bym sie raczej nie bawil bo zostawia ona tzw. powloka i nie uzyskasz danego efektu a wiec akrylowa pomaluj lub specjalna matowa do drewna bez zadnych powlok zabezpieczajacych bo po co ...pisales rowniez ze na ciemno impregnat vs bejca zdecydowanie bejca a uzyskasz w tych dwoch przypadkach matowy wyglad Pozdrawiam.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar razraz4you
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Pinczow
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    17

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2119.jpg
Wyświetleń:	786
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	237522

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, dzięki.
    A co lepsze do zdzierania starej powłoki - szlifierka taśmowa czy mimośrodowa?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar razraz4you
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Pinczow
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    17

    Domyślnie

    bardziej dokladna zdecydowanie mimosrodowa + papier 120= fajny gladki efekt da rade

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony