dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 59
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 1168
  1. #821
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Nikt nie mówi o kupowaniu nowego klimatuzatora do przerôbki, raczej bierze się z demobilu.
    Pompka dawała na tych 9W 440l/h i podłączona była dwoma 1m odcinkami pex20 do zasobnika.

    Rurociąg mialem na myśli freonowy z rur miedzianych.
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 15-08-2013 o 06:05 Powód: byk
    R-290 pod strzechy

  2. #822
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Nikt nie mówi o kupowaniu nowego klimatuzatora do przerôbki, raczej bierze się z demobilu.
    Pompka dawała na tych 9W 440l/h i podłączona była dwoma 1m odcinkami pex20 do zasobnika.

    Rurociąg mialem na myśli freonowy z rur miedzianych.
    Chyba sprawdzę więc jaki SVER uzyskam przy pompce ustawionej na 2 i 1 biegu skoro już na 1 uzyskuję 500 l/h.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #823
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Moim zdaniem kopa poprawisz, choć częśc zaoszczędzonego prądu pożre sprężarka. Najlepiej by było przejrzeć instalację i może coś tanim kosztem dało by się bardziej udrożnić, by już przy 40W mieć 700-800l/h.

    Edit: dzisiejsze grzanie CWU jak by kogo interresowało https://plus.google.com/u/0/photos/1...08716472394282

    baniak jak zwykle prawie pusty, prądu ukręciła 2.08 kWh, ciepłomierz nakręcił 30 MJ z dokładnością do 10 MJ
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 15-08-2013 o 18:17
    R-290 pod strzechy

  4. #824
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Może to lekki offtop, ale każdego z nas [czego nikomu nie życzę] może dotyczyć podobna sytuacja, więc poczytajcie jak wyglądają kolegi forumowicza przejścia z ubezpieczycielem:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...Allianz-Polska

    Każdy z nas ubezpiecza dom, samochód itp. więc warto wiedzieć na której firmy ubezpieczeniowej unikać.
    Ostatnio edytowane przez SUSPENSER ; 30-08-2013 o 15:50
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  5. #825
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Nie będę tak kombinował, bo po pierwsze to spore koszty, po drugie priorytetem będzie nagrzanie wody w zasobniku w określonych strefach czasowych do 50*C a przy odbiorze ciepła na instalację CO może być z tym ciężko - co wyjdzie dopiero w praktyce.

    Zawsze mogę wyłączyć odbiór CO na czas zapotrzebowania na CWU co jednak jeszcze bardziej zmniejszy ilość ciepła przekazywanej do instalacji CO - druga możliwość to na tyle zmniejszyć biegi w pompach CO i CWU, żeby wężownica nie wystudzała mi nadmiernie zasobnika lub sterować ich pracą czujnikiem temperatury w zasobniku [w strefach czasowych zwiększonego zapotrzebowania na CWU].

    Sterowanie zaczyna robić się skomplikowane, ale możliwe - zobaczymy co wyjdzie w praktyce.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #826
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Ze wstępnych pomiarów wynika, że u mnie podgrzanie CWU kotłem na ekogroszek kosztuje ok. 2,2 zł/dobę, a PPC przy identycznych strefach czasowych w większości w 2 taryfie 1,63 zł/dobę.

    Co ciekawe ilość ciepła generowanego przez źródła wyniosła odpowiednio [20,8 MJ * 0,278 = 5,78 kWh] i 8,3 kWh - pewnie jest to spowodowane brakiem pracy cyrkulacji przy grzaniu kotłem.

    Jeśli to uwzględnić i podstawić tą samą ilość generowanego ciepła wychodzi koszt grzania kotłem na poziomie 2,2*1,436=ok. 3,16 zł/dobę czyli prawie 2 razy więcej niż PPC [pomimo niskiego SVER na poziomie 2,38].

    Znowu podłączyłem PPC i sprawdzę czy wyjdzie mi podobnie jak poprzednio.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  7. #827
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Mi wychodziło 3,5 -4 kg miału = 2,06 -2,36 zł. Pompą w jednej taryfie średnio 1,3 zł/doba 2.16 kWh

    Przyczaileś już swoją na defrostach, czy zasilasz ją jeszcze cieplym powietrzem z domu?
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 09-09-2013 o 16:37
    R-290 pod strzechy

  8. #828
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Mi wychodziło 3,5 -4 kg miału = 2,06 -2,36 zł. Pompą w jednej taryfie średnio 1,3 zł/doba 2.16 kWh

    Przyczaileś już swoją na defrostach, czy zasilasz ją jeszcze cieplym powietrzem z domu?
    Zasilam ją z rekuperatora + GWC więc liczę na brak defrostów na razie
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #829
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Zasilam ją z rekuperatora + GWC więc liczę na brak defrostów na razie
    Ja swoich już nie mogę się doczekać
    Sprawdzalem już przy 7,5C na zredukowanych obrotach wiatraków i nic, nawet jej się nie śni lód, mimo parowania -5C.
    R-290 pod strzechy

  10. #830
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Mi wychodziło 3,5 -4 kg miału = 2,06 -2,36 zł. Pompą w jednej taryfie średnio 1,3 zł/doba 2.16 kWh

    Przyczaileś już swoją na defrostach, czy zasilasz ją jeszcze cieplym powietrzem z domu?
    To wielkie g. przy takiej małej sprawności kotła 0,90 groszy na dobę w lecie x 5 miesięcy 135 zł różnicy .
    W sezonie sprawność kotła będzie rosła a PCPW malała .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  11. #831
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    To wielkie g. przy takiej małej sprawności kotła 0,90 groszy na dobę w lecie x 5 miesięcy 135 zł różnicy .
    W sezonie sprawność kotła będzie rosła a PCPW malała .
    Proszę mi w takim razie jeszcze wycenić to ciepło które kocioł z siebie wypromieniowuje przy 35C upalach.

    Druga sprawa sezonu. Nie pisalem nigdzie, że pompą wyjdzie mi taniej w sezonie niż mialem. Wiem, że wyjdzie drożej i akceptuje, to.
    Trzecia sprawa gdy sprawnośc pompy zmaleje, a kotła wzrośnie, to będę grzał kotłem. Korona mi z głwy nie spadnie, ale w tym roku na zimę wybieram się z jednym workiem miału i stertą drewna po budowie.
    R-290 pod strzechy

  12. #832
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Ja swoich już nie mogę się doczekać
    Sprawdzalem już przy 7,5C na zredukowanych obrotach wiatraków i nic, nawet jej się nie śni lód, mimo parowania -5C.
    Zredukowane obroty to ile mniej więcej m3/h w twoim przypadku ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #833
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Proszę mi w takim razie jeszcze wycenić to ciepło które kocioł z siebie wypromieniowuje przy 35C upalach.

    Druga sprawa sezonu. Nie pisalem nigdzie, że pompą wyjdzie mi taniej w sezonie niż mialem. Wiem, że wyjdzie drożej i akceptuje, to.
    Trzecia sprawa gdy sprawnośc pompy zmaleje, a kotła wzrośnie, to będę grzał kotłem. Korona mi z głwy nie spadnie, ale w tym roku na zimę wybieram się z jednym workiem miału i stertą drewna po budowie.
    Mój kociołek stoi w piwnicy więc dla mnie nie ma znaczenia ,a nawet jest na +.
    Ktoś mi kiedyś doradzał że jak mam brać PC/PW to lepiej zwykłą a nie wyłącznie do CWU nie musi pokrywać zapotrzebowania przy -20 ale wystarczy że przy +5 pokryje.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  14. #834
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Zredukowane obroty to ile mniej więcej m3/h w twoim przypadku ?
    Normalnie biorą po 95W każdy, teraz są połaczone szeregowo, więc ich moc spadła o polowę. Podobnie pewnie z wydajnością jeden normalnie pompuje 2250 m³/h. Wiec dwa szeregowo coś ok 2000m³/h
    R-290 pod strzechy

  15. #835
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Mój kociołek stoi w piwnicy więc dla mnie nie ma znaczenia ,a nawet jest na +.
    Ktoś mi kiedyś doradzał że jak mam brać PC/PW to lepiej zwykłą a nie wyłącznie do CWU nie musi pokrywać zapotrzebowania przy -20 ale wystarczy że przy +5 pokryje.
    Dokładnie tak mam dobraną swoją pompę. Przy -5C moc i zapotrzebowanie powinny się zrównać.
    R-290 pod strzechy

  16. #836
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.823

    Domyślnie

    Zmusiliście mnie do bardzo dokładnego pomiaru zużycia ekogroszku miałowego latem .A więc
    Użyty opał to miał "Rusek" kaloryczność 22-24 MJ/kg deklarowana skład.
    po niecałe 500 zł /t zasypałem zasobnik test trwał 18 dni 3,97kg na 24h zaokrąglę ~4kg (2 zł) x 30 dni =120 kg (60zł miesiąc).

    zużyłem niecałe 75 kg (pełny worek kartoflowy) grubszego miału zgarniętego z wierzchu pryzmy walonego łopatą do wora .popiół mogę zważyć .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 12-09-2013 o 23:08
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  17. #837

    Domyślnie

    Witam.
    Proszę szanownych forumowiczów o pomoc. Planuję zakup pompy ciepła do grzania cwu. W tej chwili do grzania używana jest wyłącznie terma zamontowana w łazience.
    1.Jaką wybrać pompę do 6 tys. zł? w domu jest 6 osób z tendencją rosnącą.
    2. zastanawiam się czy teraz zamontować bojler do pieca a na wiosnę pompę, czy od razu pompę z dwoma wężownicami?
    3. kilkoro znajomych namawia mnie na zamontowanie podgrzewacza wody na gaz propan-butan ze zbiornikiem. podobno zużywa się jedną na miesiąc na rodzinę 4 osobową. czy to możliwe?

  18. #838
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pietrek76

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Sokołów Małopolski
    Kod pocztowy
    36-050
    Posty
    2

    Domyślnie odp

    Cytat Napisał Luk kbk Zobacz post
    marcin-r i co dokonałeś wyboru?


    Ja stoje przed tym samym dylematem. Mam piec na eko groszek, zasobnik 300l z jedną wężownicą i zastanawiam się nad zastosowanie pc woda-powietrze takiej bez zasobnika, aby ją podpiąć do posiadanego już zbiornika? Co o takim rozwiązaniu myślicie? Sezon grzewczy przełączam zawory na grzanie z pieca, po sezonie uruchamiam pc która grzeje wode w zasobniku.

    Witaj
    posiadam PC hewalex 3,8 od 4 lat i jestem bardzo zadowolony jest podłączony do zasobnika buforowego 400l.
    polecam .

  19. #839
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietrek76 Zobacz post



    Witaj
    posiadam PC hewalex 3,8 od 4 lat i jestem bardzo zadowolony jest podłączony do zasobnika buforowego 400l.
    polecam .
    Możesz coś więcej napisać jak sprawuję się ta pompa?
    Skąd czerpiesz powietrze do zasilania?
    Przy jakiej minimalnej temperaturze pracuje?
    Jak długo nagrzewa Twój bufor przy temperaturze na zewnątrz np +5oC?

  20. #840

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Zasilam ją z rekuperatora + GWC więc liczę na brak defrostów na razie
    Witam

    Mam pytanie do posiadaczy HAWLEXa (w szczególności do SUSPENSERa):

    Planuję zakup tej pompy głównie jako mini-klimatyzatora na najgorętrze dni, czyli takie z temp powyżej 27-28 st. Nie oczekuje również że temp w domu będzie zbita do 20, wystarczy że będzie poniżej 24 st. Teraz w te najgorsze upały, w domku jest w okolicach 26, w pikach potrafi być i 28...
    Planuję spiąć ją z reku, tak aby w lecie kiedy ma działać jako klima nawiewała schłodzone powietrze do pomieszczeń a w pozostałe dni powietrze za rekuperatorem ma przechodzić przez PPC aby poprawić jej osiągi a zimą umożliwić jej prace.

    Czy ma to szansę zadziałać ? Jak duży zbiornik muszę mieć aby PPC zdołała odpowiednio długo pracować aby schłodzić domek o kilka stopni ?

    Funkcja CWU ma być dla mnie miłym dodatkiem obniżającym koszty grzania wody w przepływowym podgrzewaczu. Zakładam że przed podgrzewaczem zamontuję zbiornik (ca 200-300l) który będzie ładowany PPC.

    Z góry dzięki za porady.
    ---------------[ lakusz ]---------------
    Miejsce: Mały Ciepły Domek w Szymanowie

Strona 42 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony