dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Exclamation Konstrukcja dachu- mocowanie jętek do wieńca

    Witam Was,
    Bardzo proszę o pomoc!!!
    Mam konflikt na budowie. Inspektor kwestionuje poprawność zaprojektowania dachu i twierdzi, że jak realizacja będzie zgodnie z projektem to się pod tym nie podpisze, ponieważ dach się rozjedzie, ściany się zawalą i będzie katastrofa budowlana. Projektant twierdzi, że zaprojektował zgodnie z normami i nic się nie zawali, kierownik budowy twierdzi, że projekt jest w stanie zrealizować. W tej chwili jest to już regularna bitwa i straszenie sądami. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem jak na załączonym obrazku? Jętka jest przykręcona do belki, a belka śrubami do wieńca. Inspektor twierdzi, że jętki muszą łączyć się z krokwiami i tylko taka konstrukcja daje stabilizację i pewność, w innym przypadku nie odbierze etapu. Nie mam wystarczającej wiedzy, aby opowiedzieć się po którejś stronie. Baaardzo proszę o pomoc, może jakieś wskazówki...

    Gardenia
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach1.jpg
Wyświetleń:	423
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	255340  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Być może ja się nie znam ale wskazana jętka to płatew zwana podwaliną. Trudno się wypowiedzieć na podstawie takiego fragmentarycznego rysunku. Pakowanie po dwa gwoździe 250' To jakieś nieporozumienie. Lepiej zastosować wkręty ciesielskie kapeluszowe. Wieniec też jakiś dziwoląg. Aby profesjonalnie doradzić trzeba zapoznać się z dokumentacją. Rolą kierownika budowy jest dopilnowanie aby dom został wybudowany zgodnie z projektem. Jak stwierdzi, że jego zdaniem jest coś nie tak to należy tę kwestie omówić z projektantem. Jak projektant obstaje przy swoim to sytuacja staje się trochę patowa. Pozostaje zmiana projektanta i projektu lub zmiana kierownika budowy. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odp
    Co do wieńca to jest dziwoląg i zostanie wykonany bez tych niepotrzebnych łamań. Ta jętka to w rzeczywistości płatew, tak jak słusznie zauważyłeś. Dzięki za info o tych złączach ciesielskich- przekażę wykonawcy. Natomiast nie mam nadal odpowiedzi na pytanie czy stosuje się mocowanie złączy WB70155(40) do belki, a belkę mocuje do wieńca.Z drugiej strony dachu jętki połączone są z krokwiami i inspektor twierdzi, że dach powinien być analogicznie spięty z dwóch stron, inaczej się rozjedzie. Konstruktor twierdzi, że przed "rozjechaniem" dach zabezpieczają płatwie i trzpienie, natomiast to jętka jest elementem wspierającym krokiew, a nie spinającym- tak przynajmniej zrozumiałam. Inspektor podważa także stabilność płatwi, twierdząc, że się przewrócą. Dołączam szerszy obraz dachu- może uda Ci się coś jeszcze wywnioskować z tego rzutu...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach2.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	255880  
    Ostatnio edytowane przez Gardenia79 ; 21-04-2014 o 12:14

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Nie można się profesjonalnie wypowiedzieć na podstawie fragmentarycznego przekroju. Musi być rzut poddasza i więźby. Domyślam się, że poddasze nieużytkowe. Lokalizacja tego poziomego elementu (ani to jętka, ani to kleszcz) jest uwarunkowana podłogą strychu. Skoro to strych to jego wysokość nie ma aż takiego znaczenia. Ta pozioma belka stanie się kleszczem i rozwiąże problemy tego dziwnego wieńca gdy zostanie podniesiona i znajdzie się na murłacie, co pozwoli na związanie krokwi. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Załączam dodatkowe rzuty. Jętki wyznaczają podłogę na strychu. Jeśli je podniosę to w zasadzie nie będę tam miała miejsca, a założenie było takie, żeby strych był i to duży. W takim przypadku musiałabym przeprojektowywać dach, a tego wolałabym uniknąć.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach_wszystko.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	255917   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	więźba.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	255918   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nachylenie.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	49,4 KB
ID:	255920  

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Projektant przewidział po jednym słupie na podparcie płatwi widocznie uznał, że to wystarczy. Po lewej stronie rozpiętość dla płatwi to około 5 m a nie ma nawet mieczy. Skoro projektant jest świadomy tego co narysowane i napisane i jak twierdzi, że zastosował jętkę (działa na ściskanie) aby wyprzeć krokwie prawej strony to dla czego nie ma takiego rozwiązania po lewej stronie??? Odległość pomiędzy murłatą a płatwią jest większa a kąt nachylenia połaci mniejszy czyli ugięcie krokwi bardziej prawdopodobne niż z prawej strony. Nie mając rzutu poddasza nie widzę podparcia podwalin. Jak jętka będzie mocowana do podwalin to będą one musiały przenieść siły poziome. Te jętki będące jednocześnie belkami stropowymi mają rozstaw 90 cm i rozpiętość ponad 4 m a są montowane jednostronnie! Jaką podłogę planujesz na strychu i co tam zamierzasz trzymać? W moim przekonaniu ta więźba jest zaprojektowana kuriozalnie i Twój kierownik ma rację, że się pod takim rozwiązaniem nie podpisze. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar KMI
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Posty
    168

    Domyślnie

    Projektant tej więźby nie do końca zdaje sobie chyba sprawę jak takie konstrukcje pracują. To że więźba nie jest standardowa i niesymetryczna, może trochę dziwnie wyglądać ale i zaprojektować i zrobić się da.
    Wspomniane w tym projekcie "jętki" tak naprawdę jętkami nie są. To po prostu belki stropowe i tyle, pracują na zginanie i koniec, raczej bałbym się przekazywać na nie jakiekolwiek siły poziome z więźby. Krytyka krytyką ale jakie jest rozwiązanie tej sytuacji ?
    Dość proste.

    1. To na co zwracał uwagę Pan Andrzej - płatwie muszą być podparte zastrzałami (mieczami) inaczej ich ugięcie będzie tak duże, że połacie dachu powyginają się jak łódki. Jeżeli ich nie ma - to ewidentny błąd projektanta. Nie ma możliwości aby przy tych rozpiętościach ugięcie płatwi było w dopuszczalnym zakresie.

    2. Istniejące jętki / belki stropowe pozostawić jak są, a poniżej górnej płatwi (tej po lewej stronie) zamontować dodatkowe jętki, które usztywnią wiązar krokwiowy.

    Trzeba przyznać rację Inspektorowi nadzoru, bez zabiegu jak w punkcie 2, połacie dachu zaklęsną się pod ciężarem własnym i śniegu do środka, wywracając przy okazji słupy. Tak czy inaczej projektant niestety nie ma racji, i powoływanie się na normy i przepisy nic tu nie zmieni. Zaprojektował więźbę, która ma problem z przeniesieniem sił poziomych z konstrukcji dachu na ściany. Trzeba to poprawić. Bardzo dobrze że masz Inspektora nadzoru, choć przepisy tego nie wymagają.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    A ja bym poprosił jeszcze o rzut parteru do pokazania. Te dwie belki "płatwie" pod stropem to są jakoś podprate ? Te słupy S2 S3 ida od posadzki parteru czy tylko na poddaszu ?

    Popieram opinie że więźba conajmniej dziwna i wygląda na awaryjną

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za wpisy
    Załączam rzut poddasza. Płatwie opierają się na ścianach z poduszkami z cegieł pełnych, na parterze w tych miejscach są ściany konstrukcyjne. W projekcie wyraźnie mamy napisane, że te belki to jętki (J1) i jednostronnie wchodzą w krokwie.
    1. Płatwie będą podparte mieczami
    2. Montować po raz kolejny jętki? Czy w ten sposób nie osłabia się krokwi? Czy nie wystarczą kleszcze? Czy te jętki/kleszcze trzeba tak nisko- strych miał być użytkowy
    Załączam także zdobyty przekrój projektu gotowego, który wydaje mi się jest nieco podobny. Niestety nie mam szczegółów
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	256367   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podobny.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	256369  

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    To w końcu która dokumentacja jest prawdziwa? Załączony przekrój nijak się do przekroju załączonego wcześniej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gardenia79 Zobacz post
    Dziękuję bardzo za wpisy
    Załączam rzut poddasza. Płatwie opierają się na ścianach z poduszkami z cegieł pełnych, na parterze w tych miejscach są ściany konstrukcyjne.
    Na pokazanym rzucie nie ma ścian konstrukcyjnych wewnętrznych. Sa jakieś dwa filarki które nie sa napewno pod dwoma platwiemi (zbyt małe przesuniecie) , i ze względu na nieliniowy układ nie sa pod jedną ścianą.

    Dlaczego wkalejsz takie strzępy rysunków, zadajesz dość trudne pytania i oszczędzasz udzielenia informacji. Nie wkalejej przekroi podobnych a Twoje z Twojego projektu.

    Jak dla mnie te ściany na parterze nie przeniosą platwi i dachu - ten projekt to chyba jakaś lipa - jak mówił inspektor.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Pierwsze zdjęcie jest do mojego projektu (rzut poddasza), drugie zdjęcie projektu podobnego. Ściany konstrukcyjne są na parterze - tak jak pisałam, natomiast na poddaszu są słupy takie jak na załączonym rzucie poddasza.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Domyślam się, że poddasze nieużytkowe.
    Cytat Napisał Gardenia79 Zobacz post
    Załączam rzut poddasza. Płatwie opierają się na ścianach z poduszkami z cegieł pełnych,
    Płatwie opierają sie na ścinach grubości 12cm ?

    Nie możesz wkleić rzutów, przekroi więźby Twojego budynku ?

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Domyślnie

    No dobra
    Mam parter i tam ściany konstrukcyjne, ten załączony rzut to poddasze, i jest jeszcze strych- tam gdzie są słupki "S", który załączyłam w pierwszej wiadomości co pytałam się o sposób łączenia jętek do wieńca. Więźbę załączyłam w #5.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Na chwilę obecną idziemy zgodnie z projektem, z tym, że wzmocnimy więźbę dodatkowymi kleszczami/jętkami, mieczami i nie wiem czy nie wiatronicami

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gardenia79 Zobacz post
    No dobra
    Mam parter i tam ściany konstrukcyjne, ten załączony rzut to poddasze, i jest jeszcze strych- tam gdzie są słupki "S", który załączyłam w pierwszej wiadomości co pytałam się o sposób łączenia jętek do wieńca. Więźbę załączyłam w #5.
    Poddasze czy piętro ? Ja myślałem ze to piętro.

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Gardenia79
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    9

    Domyślnie

    no właśnie ściana tego piętra jest 170 cm z jednej strony budynku i dalej dach, pozostałe są pełnej wysokości-więc jest to piętro czy poddasze? pod tym piętro/poddaszem jest parter, a nad piętro/poddaszem strych
    Ostatnio edytowane przez Gardenia79 ; 27-04-2014 o 16:53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony