dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Okno tarasowe w konstrukcji drewnianej - czy to wytrzyma ?

    Witam wszystkich, niedawno zacząłem budowę mojego domku. Tempo szaleńcze więc na razie brak czasu na dziennik budowy
    Proszę o pomoc w sprawie konstrukcji, w której w przyszłości mają być osadzone okna. W projekcie przewidziane są szerokie obramienia okien:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	screen3.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	57,3 KB
ID:	266472

    jednak w trakcie budowy zacząłem dokładnie zagłębiać się w projekt i sprawa sposobu montażu tych okien budzi moje wątpliwości pod względem solidności i wytrzymałości.
    Projektant przyjął, że np. drzwi tarasowe (305x250 cm) ma być zamontowane tak, że:
    - do muru zostanie przytwierdzona deska o grubości 5 cm (w projekcie nazwana słupem konstrukcyjnym 14x5 )
    - w odległości 14 cm od muru postawiona zostanie rama z kantówek 14x14 cm w której w przyszłości ma zostać osadzone ciężkie okno tarasowe
    - deska z kantówkami ma zostać połączona na całej długości płytą OSB 2 cm
    - w szczelinie pomiędzy deską i kantówką ma iść ocieplenie

    Teraz pytanie: Czy w przyszłości osadzenie dość dużego okna tarasowego w tej ramie z kantówek będzie wystarczająco solidne i wytrzymałe ?

    Wyglądać to ma tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	screen2.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	266473
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	screen1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	266474

  2. #2

    Domyślnie

    - w odległości 14 cm od muru postawiona zostanie rama z kantówek 14x14 cm w której w przyszłości ma zostać osadzone ciężkie okno tarasowe
    Rozważam możliwość zmiany tych drewnianych kantówek na słupy żelbetowe

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    szczerze powiedziawszy nie rozumiem idei tego rozwiązania.
    Czemu pomiędzy deską 5cm, a słupkiem 14cm jest pas styropianu? Ile ma być tego styro? Czy to ma być spięte ze sobą jedynie tą płytą OSB?
    Skoro dołem leci żelbetowa płyta to czemu nie jest to forma opaski po całym obwodzie?
    Jakieś to strasznie wydziwaczone

  4. #4

    Domyślnie

    szczerze powiedziawszy nie rozumiem idei tego rozwiązania.
    chodzi o wysunięcie okna poza obrys domu, taki architektoniczny detal

    Czemu pomiędzy deską 5cm, a słupkiem 14cm jest pas styropianu?
    zagadując co projektant miał na myśli to:
    A) czymś tą pustkę trzeba było wypełnić ?
    B) taka wariacja na temat ciepłego montażu w ociepleniu ?

    Ile ma być tego styro?
    14 cm

    Czy to ma być spięte ze sobą jedynie tą płytą OSB?
    no tak wynika z projektu i to jest to co mnie najbardziej martwi

    Skoro dołem leci żelbetowa płyta to czemu nie jest to forma opaski po całym obwodzie?
    chyba właśnie tak skończę, trochę większy mostek termiczny ale przynajmniej solidnie będzie można ciężkie drzwi tarasowe umocować. Żelbet to żelbet jednak

    Czy jednak ktoś mocował w podobnej konstrukcji ciężkie okna tarasowe lub inne ?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał madss Zobacz post
    ...Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	screen1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	266474
    Projektant wzorował się na konstrukcji domów szkieletowych i poza upierdliwością wykonania przez ekipy nie mające na co dzień do czynienia z budową szkieletowców nie widzę nic złego w tej propozycji.
    Czy będzie taniej niż inną metodą - zapewne tak.
    Robienie żelbetowej opaski jest nieporozumieniem, ideą tego rozwiązania jest zminimalizowanie do zera strat liniowych na styku okno-mur

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A od kiedy to rozwiązanie daje zminimalizowanie strat liniowych do zera? To już sensowniejsze jest zrobienie ramy 2 razy 5x14 i z obu stron OSB, a do środka wełna( nie zapominając o paroizolacji )
    Ale i tak dalej to rozwiązanie do mnie nie przemawia. Ale za to ładnie wygląda i dobrze będzie na tych wypustach trzymał się śnieg,deszcz, a do tego te cykle topnienia śniegu i krzepnięcia wody w naszym klimacie.Po prostu prosisz się o kłopoty.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.220

    Domyślnie

    Patrząc na wizualizację faktycznie ładne, a raczej ciekawe. Odnoszę jednak wrażenie, że mamy tu do czynienia nie tyle z montażem okien w warstwie ocieplenia, co przed warstwą ocieplenia ścian konstrukcyjnych, a to już problematyczne. Większym kłopotem montażowym będzie osadzenie witryn, które nie mają innego podparcia niż ciężka drewniana konstrukcja nośna, która tak zgrabnie wisi w powietrzu jedynie na obrazku. Ciekaw jestem, czy okna mają być mocowane do kantówek 14 x 14, czy osadzone w przebiegu ocieplenia pomiędzy deską 14 x 5 a kantówką 14 x 14. Jeśli w przebiegu ocieplenia, to potrzebne będą odpowiednie łączniki, a jeśli będą, to chyba mamy problem z ich mocowaniem. Innymi słowy, ciekawe rozwiązanie rodzące wyzwania montażowe. Aby nie było wtopy niezbędna wydaje się ścisła współpraca wykonawcy z architektem. FM, to za mało.
    PRO QUALITY

  8. #8

    Domyślnie

    ok, dziękuję bardzo za porady. czyli moje obawy się potwierdziły. Będę myślał jutro z KB jak to w żelbecie zrobić

  9. #9

    Domyślnie

    apropos wody i śniegu to na tym mają być obróbki blacharskie. Ale i tak się liczę z tym, że mogą powstać brudne zacieki na elewacji jak to bywa przy takich wypustach. Chyba że rynny z boków porobię ale to już jeszcze durniej będzie chyba wyglądać
    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    tyle tylko że w żelbecie będzie to chyba zimniejsze i by ocieplić prawidłowo wyjdzie bardziej masywnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony