dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 61
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Dopłaty są do różnicy, a ponieważ domy faktycznie do 15kWh/m2 są tańsze od katalogowych, dlatego trzeba, by sztucznie zawyżać koszty. Ogólnie to się nie opłaca.
    Królu Złoty - pisz Pan na temat. Dopłata NF15 jest moją prywatną sprawą. Potrzebuję pomocy w innym temacie - czy można zrobić wentylację na rurkach PE-FLEX w domu mającym spełnić NF15? Koniec, kropka

  2. #22
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mekar Zobacz post
    Królu Złoty - pisz Pan na temat. Dopłata NF15 jest moją prywatną sprawą. Potrzebuję pomocy w innym temacie - czy można zrobić wentylację na rurkach PE-FLEX w domu mającym spełnić NF15? Koniec, kropka
    Nie wiem, mnie interesuje w temacie rur - niesłyszalność instalacji.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie wiem...
    I to jest uczciwe postawienie sprawy.

    Czy na tak obszernym forum nie znajdzie się nikt życzliwy, kto mógłby pomóc w tej materii? Przecież dziesiątki Osób na tym forum (jeśli nie więcej) montuje sobie wentylację mechaniczną, lub zleca jej montaż. W jaki więc sposób weryfikują one założone parametry swoich instalacji (w tzw. radosną twórczość ciężko mi uwierzyć).

  4. #24
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Orbitus Zobacz post
    Czy na tak obszernym forum nie znajdzie się nikt życzliwy, kto mógłby pomóc w tej materii? Przecież dziesiątki Osób na tym forum (jeśli nie więcej) montuje sobie wentylację mechaniczną, lub zleca jej montaż. W jaki więc sposób weryfikują one założone parametry swoich instalacji (w tzw. radosną twórczość ciężko mi uwierzyć).
    Nie spotkałem się jeszcze na forum,żeby ktoś budował ściśle pod dopłaty NF,ponieważ wymogi są bzdurne co było już niejednokrotnie pisane.
    Są na forum osoby mające domy pasywne,2,3,4 litrowe ale osiągnięte bez tak bzdurnych wytycznych.

    Dla kogoś kto nie dysponuje dużym kapitałem liczy się właśnie radosna twórczość zagarnięta z doświadczenia innych inwestorów.
    Jestem jednych z tych,którzy radosną twórczość przełożyli na rzeczywistość i mam wentylacje,która w pełni spełnia moje założenia czyli jest cicha i sprawna a to jest dla mnie najważniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 22-07-2014 o 22:58

  5. #25
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Nie spotkałem się jeszcze na forum,żeby ktoś budował ściśle pod dopłaty NF,ponieważ wymogi są bzdurne co było już niejednokrotnie pisane.
    Bo to nie jest dla myślących, jak rabaty, promocje...
    Taki dom będzie droższy droższy o ponad 50000 od domu zużywającego 15kWh/m2 i nie zmieści się nawet w kategorii domów izolowanych ( do 30 kWh/m2)
    No ale widać, że zdarza się jeszcze, za ten lep na kogoś działa.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie spotkałem się jeszcze na forum,żeby ktoś budował ściśle pod dopłaty NF,ponieważ wymogi są bzdurne co było już niejednokrotnie pisane.
    Są na forum osoby mające domy pasywne,2,3,4 litrowe ale osiągnięte bez tak bzdurnych wytycznych.

    Dla kogoś kto nie dysponuje dużym kapitałem liczy się właśnie radosna twórczość zagarnięta z doświadczenia innych inwestorów.
    Jestem jednych z tych,którzy radosną twórczość przełożyli na rzeczywistość i mam wentylacje,która w pełni spełnia moje założenia czyli jest cicha i sprawna a to jest dla mnie najważniejsze.
    Nie chciałem by ktokolwiek poczuł się urażony moim sformułowaniem. Po prostu nie dałem rady kupić domu klasy 15 kWh/(m2*rok), gdzie sprzedawca gwarantowałby w umowie deklarowaną jego energooszczędność. Przygotowuję się więc do budowy kolejnego domu (tym razem pasywnego/NF15).

    Jak wspominałem - moja kalkulacja pokazuje, że dostając dotację 50.000 zł (brutto), jestem w stanie wyjść praktycznie "na zero", co (z powodów już przytaczanych) mnie zadowala.

    Zauważywszy już pewną "bzdurność" wymogów NFOŚ (chociażby kwestia kanałów Spiro, której nikt na razie nie pomógł mi rozwiązać) staram się poszerzyć swą wiedzę w tej materii. Korzystając z doświadczeń forumowiczów chcę zaadaptować najciekawsze rozwiązania, nie drenujące portfela (które uda się chociażby wstępnie zweryfikować) i wykorzystać je przy projekcie/budowie domu NF15.

    pozdrawiam

  7. #27
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Rozmowa w NFOŚ... Dla nas dom bliski zeroenergetycznego to nawet zużywający 70kWh/m2. Ważne by były spełnione warunki nie liczy się efekt. Poza tym dopłata jest do różnicy, Dom NF... musi być droższy, to nie tak, że zbuduje Pam dom zreoenergetyczny za 200 000 zł a dostanie Pan 50 000 czy 30 000zł.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Wykonuję instalacje w domach energooszczędnych, bez problemu przechodzą rury PE-flex i moi klienci dostają dotacje. Przy czym zaznaczam, że na razie mam "w dorobku" tylko NF40, na NF15 nie miałem jeszcze klienta.
    Z jakiej racji rury PE-flex miałyby nie przejść badań?
    To właśnie PE-Flex gwarantuje najwyższą szczelność zarówno rury, połączeń ze skrzynką rozprężną, i w ogóle całego systemu wentylacji.
    W żaden inny sposób nie podjąłbym się wykonania instalacji wiedząc, że będzie certyfikowana dla NF40 czy NF15 - tylko na PE.

    Pomiędzy wymaganiami odnośnie wentylacji dla NF40 a NF15 różnica polega jedynie na zastosowanym rekuperatorze oraz w praktyce obowiązku montażu GWC. Instalacja rozprowadzająca ma takie same wymogi, więc skoro instalacja na PE-Flex spełnia wymogi i dostaje dotacje dla NF40, to tak samo dostanie do NF15.
    Wymóg stosowania rur niepalnych (czyli spiro) nie dotyczy domów jednorodzinnych, a o takich chyba tutaj piszemy.
    Jedynie w budynkach użyteczności publicznej nie wolno stosować PE-Flexów, wynika to z wymogów ochrony p-poż.
    Jeszcze raz - wszystkie zaprojektowane i wykonane przez moją firmę instalacje na PE-Flexach przechodzą bez problemów oba szczeble weryfikacji i na dodatek nie ma problemów z próbą szczelności, którą dla instalacji na spirówkach z musu (bo jak niby uszczelnić dziesiątki łączeń?) przeprowadza się w sposób no... hmmm.... z zatkanymi anemostatami
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 24-07-2014 o 18:44

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    Wykonuję instalacje w domach energooszczędnych, bez problemu przechodzą rury PE-flex i moi klienci dostają dotacje. Przy czym zaznaczam, że na razie mam "w dorobku" tylko NF40, na NF15 nie miałem jeszcze klienta.
    Z jakiej racji rury PE-flex miałyby nie przejść badań?
    To właśnie PE-Flex gwarantuje najwyższą szczelność zarówno rury, połączeń ze skrzynką rozprężną, i w ogóle całego systemu wentylacji.
    W żaden inny sposób nie podjąłbym się wykonania instalacji wiedząc, że będzie certyfikowana dla NF40 czy NF15 - tylko na PE.

    Pomiędzy wymaganiami odnośnie wentylacji dla NF40 a NF15 różnica polega jedynie na zastosowanym rekuperatorze oraz w praktyce obowiązku montażu GWC. Instalacja rozprowadzająca ma takie same wymogi, więc skoro instalacja na PE-Flex spełnia wymogi i dostaje dotacje dla NF40, to tak samo dostanie do NF15.
    Wymóg stosowania rur niepalnych (czyli spiro) nie dotyczy domów jednorodzinnych, a o takich chyba tutaj piszemy.
    Jedynie w budynkach użyteczności publicznej nie wolno stosować PE-Flexów, wynika to z wymogów ochrony p-poż.
    Jeszcze raz - wszystkie zaprojektowane i wykonane przez moją firmę instalacje na PE-Flexach przechodzą bez problemów oba szczeble weryfikacji i na dodatek nie ma problemów z próbą szczelności, którą dla instalacji na spirówkach z musu (bo jak niby uszczelnić dziesiątki łączeń?) przeprowadza się w sposób no... hmmm.... z zatkanymi anemostatami
    Wreszcie jakieś konkrety - jak Pana projekty i instalacje przechodzą NF40 to znaczy, że nie ma przeciwskazań co do stosowania PE-Flexów. Czy może więc podać Pan namiary na swoją firmę (jakaś strona www, mail etc?)

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Nie tylko moje projekty przechodzą i dostają dotację - wszystkie prawidłowo zaprojektowane i wykonane przejdą.
    Wykonuję instalacje tylko u siebie w Chrzanowie, no ewentualnie w zachodniej części Krakowa - więc pewnie za daleko

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    Nie tylko moje projekty przechodzą i dostają dotację - wszystkie prawidłowo zaprojektowane i wykonane przejdą.
    Wykonuję instalacje tylko u siebie w Chrzanowie, no ewentualnie w zachodniej części Krakowa - więc pewnie za daleko
    Ponieważ jest Pan na razie jedyną Osobą, która pisze o możliwości użycia kanałów typu PE-Flex do domów NF40/15 więc nie mam zbytniego wyboru. Poza tym odległość do Krakowa sądzę, że nie stanowi problemu. Zresztą zawsze możemy umówić się na wykonanie projektu samej instalacji (choć wolałbym by jedna firma/osoba zrobiła wszystko i problem mieć z głowy). Poproszę o jakieś namiary na Pana (strona www, mail etc?). Nie każe się Pan chyba potencjalnemu Klientowi prosić :- )

    Traktując Pana poważnie, wspomnę tylko, że jeden Pan Brzęczkowski, który pisze rzeczy bez pokrycia (i niczego, co mnie interesuje, nie może/nie umie poprzeć dowodami), zupełnie mi wystarczy.
    Ostatnio edytowane przez Mekar ; 24-07-2014 o 20:35

  12. #32
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mekar Zobacz post
    ...
    Czuję podstęp

  13. #33
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Traktując Pana poważnie, wspomnę tylko, że jeden Pan Brzęczkowski, który pisze rzeczy bez pokrycia (i niczego, co mnie interesuje, nie może/nie umie poprzeć dowodami), zupełnie mi wystarczy.
    Przecież nie zacznę robić złe i enegochłonne instalacje tylko po by podnieść cenę budowy. NF 15 zużywa 60-70kWh/m2

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mandelbrot
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    48-210
    Posty
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał Orbitus Zobacz post
    W paru firmach, które projektowały już WM wg. wymogów NF15/NF40 (przynajmniej tak mówią, bo portfolio z projektami, które przeszły 2 stopniową weryfikację, nikt nie pokazał :- ) wszyscy twierdzą, że jest wymóg stosowania rur spiro. Niestety na pytanie o podstawę prawną takich twierdzeń, nabierają wody w usta. Dlatego też szukam merytorycznej (ze wskazaniem źródeł) pomocy na forum.
    Może dlatego, że kanały PE-FLEX nie wymagają izolacji w strefie ciepłej, a wytyczne NFOSiGW narzucają zastosowanie 3cm wełny 0,04 i wykonawcom głupio jest robić coś, co jest bez sensu?

    Ja już sobie raczej odpuszczam temat pseudo-dopłat, których większość zeżrą bankierzy oraz weryfikatorzy.

  15. #35
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał mandelbrot Zobacz post
    Może dlatego, że kanały PE-FLEX nie wymagają izolacji w strefie ciepłej, a wytyczne NFOSiGW narzucają zastosowanie 3cm wełny 0,04 i wykonawcom głupio jest robić coś, co jest bez sensu?

    Ja już sobie raczej odpuszczam temat pseudo-dopłat, których większość zeżrą bankierzy oraz weryfikatorzy.
    Przy dobrej centrali powietrze w kanałach nawiewnych ma praktycznie temperaturę pokojową, ponieważ te kanały prowadzi się "pod izolacją" to izolacja kanałów jest ( ma Pan 100% racji ) bez sensu.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Przecież nie zacznę robić złe i enegochłonne instalacje tylko po by podnieść cenę budowy. NF 15 zużywa 60-70kWh/m2
    Już robisz takie, już robisz - instalacja do domu 150m2 kosztuje u ciebie w samym materiale 35tyś i w podłogę obowiązkowo 100W/m2 kabli

  17. #37
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Już robisz takie, już robisz - instalacja do domu 150m2 kosztuje u ciebie w samym materiale 35tyś i w podłogę obowiązkowo 100W/m2 kabli
    A ile u Pana kosztuje ta z najwyższej półki ? Tak z ciekawości spytam ?
    - wentylacja
    -ustawienie temperatury podłogi
    -ustawienie temperatury powietrza latem i zimą
    -cwu z pompy ciepła

    Poda Pan czy jak zwykle? Przypomnę górna półka jakościowa.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czuję podstęp
    Jaki podstęp. Sprawa jest jasna - szukam rady by zastosować PE-Flexy zamiast Spiro i musi to przejść NF15. Zgłosiła sie tylko jedna Osoba (własciciel firmy, jak wynika z treści postu), która jasno tłumaczy scałą sprawę Spiro, twierdząc, iż:

    "Wykonuję instalacje w domach energooszczędnych, bez problemu przechodzą rury PE-flex i moi klienci dostają dotacje. Przy czym zaznaczam, że na razie mam "w dorobku" tylko NF40..."

    "Pomiędzy wymaganiami odnośnie wentylacji dla NF40 a NF15 różnica polega jedynie na zastosowanym rekuperatorze oraz w praktyce obowiązku montażu GWC. Instalacja rozprowadzająca ma takie same wymogi, więc skoro instalacja na PE-Flex spełnia wymogi i dostaje dotacje dla NF40, to tak samo dostanie do NF15."

    "Jeszcze raz - wszystkie zaprojektowane i wykonane przez moją firmę instalacje na PE-Flexach przechodzą bez problemów oba szczeble weryfikacji i na dodatek nie ma problemów z próbą szczelności"

    więc chcę dostać jakieś namiary. Takie to dziwne? Nie wiem jak Pan, ale po cyrku z zasłoną dymną (na niezależną dokumentację Frapoli), w wykonaniu Pana Brzęczkowskiego, biorę przykład z Omnibusa i zaczynam szukać u źródeł (choć niestety nie jestem tak skrupulatny i czasem mnie ponoszą nerwy).

    Co do Frapoli to firma dzisiaj mi odpisała - gość od badań jest jeszcze tydzień na urlopie. Zobaczymy co mi przyśle.
    Ostatnio edytowane przez Mekar ; 24-07-2014 o 22:54

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Witam.
    Może mnie nie zbanują , więc podaję namiar na siebie: www.cichawentylacja.pl, odnośnie dopłat zakładka Finansowanie.
    Przy czym sam osobiście jestem teraz na etapie projektu swojego domku pasywnego, i niestety z uwagi na nadmiar biurokracji dziękuję za dopłaty w obecnej formie
    Kanały PE, choć to idiotyczne, trzeba izolować wewnątrz budynku 3cm izolacji, tak samo jak rury spiro

  20. #40
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Taniej o minimum 50 000 zł wyjdzie zbudować poprawnie dom pasywny, a o zużyciu już szkoda pisać.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony