dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie pompy ciepła - grzeją jednocześnie CO i CWU?

    witam!!!
    jako że wdrażam się dopiero w temat pomp ciepła mam pytanie: czy pompa ciepła w czasie pracy podgrzewa jednocześnie CO i CWU czy jest może priorytet że najpierw dogrzewa CWU do jakiejś zadanej temp a potem dopiero ciepło jest kierowane na CO. Mam nadzieję że pytanie jest zrozumiałe - jeśli nie to będę starał się lepiej wytłumaczyć nad czym się zastanawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Pompa ciepła grzeje albo CO, albo CWU. Priorytet i czas pracy dla obu odbiorców można ustawić dowolnie. Oddzielne grzanie wynika tu z faktu, że CO i CWU wymagają zupełnie rożnych temperatur, a dla pompy najkorzystniej jest pracować z jak najniższą temperaturą dlatego też dla CWU stosuje się zasobniki o odpowiednio dużym wymienniku żeby pompa w tych niekorzystnych dla siebie warunkach pracowała jak najkrócej.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    ...czyli tak jak przewidywałem Dzięki wielkie map78 za błyskawiczną odpowiedź.
    Czyli zakładając: temp CWU 45stopni, temp CO 35stopni i priorytet ustawiony na grzanie CWU sprawa wygląda tak:
    PC załącza się i pracuje (z niższym COP) dla potrzeb podgrzania CWU do zadanych 45stopni - po osiagnięciu tego zaczyna pracę na cele CO (z wyższym COP bo musi podgrzać górne źródło o mniejszą wartość). Dobrze to rozumiem?
    A jak dokładniej odbywa się ta "zmiana sprawności" PC - poprzez sterowanie zaworem rozprężnym i jego odpowiednim dławieniu?
    Ostatnio edytowane przez drapek ; 12-09-2014 o 19:01

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Mniej, więcej tak to wygląda
    Co do sterowania zaworem rozprężnym, itp to nie mam wiedzy jak to jest realizowane na poziomie samej pompy. Z punktu widzenia użytkownika wygląda to tak, że na zasilaniu pompy jest zawór 3D przełączający, który przełącza tryb pracy pompy na cele CO lub CWU, a temp zarówno CO, jak i CWU ustawia się po prostu na sterowniku.
    Wyższa sprawność wynika właśnie, jak dobrze zauważyłeś z niższej temp zasilania.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    ...no bo właśnie zacząłem się zastanawiać czy to nie jest przypadkiem tak że PC grzeje do jakiejś tam "wysokiej" temp (np 50stopni) i nie ma w niej jakiegoś zaworu mieszającego z termostatem który puszcza wodę o zadanych parametrach na CO lub CWU - ale raczej nie wpłynęłoby to znacznie na COP ( który w takim przypadku byłby zapewne dość niski). Więc bardziej prawdopodobna jest wersja z dławieniem zaworu rozprężnego a co za tym idzie zmianą ciśnienia i w konsekwencji temperatury czynnika wewnątrz PC.
    Po prostu dzisiaj za mocno zacząłem wgłębiać się w temat PC jako samego urządzenia i już w pewnym momencie zgłupiałem
    A co do zaworu 3D na zasilaniu w PC to nie wszystkie je mają. W schemacie Ecopower'a są osobne obiegi do CO i CWU a tylko wspólny powrót - między innymi to trochę mnie zakręciło...
    Ostatnio edytowane przez drapek ; 12-09-2014 o 19:41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony