dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 34
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 679
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie spotkałem jeszcze czerpni na dachu. Latem jest tam bardzo rozgrzane powietrze.
    Dlatego reku potrzebuje wspolpracowac i z ogrzewaniem i z chlodzeniem.
    A nawet w lecie temp powietrza np 30 stopni zchlodzilaby sie wstepnie przez powietrze wydmuchiwane.

  2. #102
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radek i Ela Zobacz post
    Dlatego reku potrzebuje wspolpracowac i z ogrzewaniem i z chlodzeniem.
    A nawet w lecie temp powietrza np 30 stopni zchlodzilaby sie wstepnie przez powietrze wydmuchiwane.
    Nie chodzi tylko o odzysk ciepła. Czerpnia na ścianie a wyrzutnia jak w WG, zapewnia w okresie grzewczym minimalną wentylację, gdy nie ma zasilania, wspomaga też wentylatory swoim ciągiem konwekcyjnym.
    No i na dachu, często bywa ponad 30st... i to sporo! Co też (zapewne) większy opory.

  3. #103

    Domyślnie

    Jesli ktos ma reku to PROSZE niech poda jaka ma temperature nawiewu przy wylaczonej grzalce przy roznych temperaturach zewnetrznych ale stalej wewnetrznej.
    Dopiero wtedy dowiemy sie jaka sprawnosc ma reku.

  4. #104

    Domyślnie

    Skoro wymiennik 35m^2 kosztuje €160 to skąd bierze się reszta kosztu rekuperatora?

  5. #105
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radek i Ela Zobacz post
    Jesli ktos ma reku to PROSZE niech poda jaka ma temperature nawiewu przy wylaczonej grzalce przy roznych temperaturach zewnetrznych ale stalej wewnetrznej.
    Dopiero wtedy dowiemy sie jaka sprawnosc ma reku.
    Zapraszam do obejrzenia pomiarów.
    Pierwszy pod Częstochową, drugi w okolicach Krakowa.
    http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start
    http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start2

  6. #106
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Zapraszam do obejrzenia pomiarów.
    Pierwszy pod Częstochową, drugi w okolicach Krakowa.
    http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start
    http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start2
    Przy -2 na zewnątrz, nawiew +12oC. Ma sens mieć instalację z rekuperatorem?
    Samo GWC da nieco niższą temperaturę za ułamek kwoty wydanej na inwestycję.

  7. #107
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam pytanko, czy obecnie może być taka sytuacja ze wiecej wilgoci zaciąga rekuperator niż jej wyrzuca na zewnątrz? Chodzi o to , że osuszam budynek, i na początku wszystko było ok, wilgotność spadała. Ale dziś zaczęła rosnąć. Konkretnie spadła do 73% a potem zaczęła wzrastać aż dziś osiągnęła 77%
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #108
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Im cieplejsze powietrze na zewnątrz, tym gorsze osuszanie. Ale mimo wszystko rosnąć nie powinno. Pan zwiększy wentylację.

  9. #109
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Przy -2 na zewnątrz, nawiew +12oC. Ma sens mieć instalację z rekuperatorem?
    Samo GWC da nieco niższą temperaturę za ułamek kwoty wydanej na inwestycję.
    Jak może zauważyłeś w tym okresie sprawność rekuperatora sięgała 90%, więc krótka odpowiedź, czemu tak niska temperatura nawiewu. Otóż, Klient odsłonił izolację na kanałach nawiewnych, ponieważ przeprowadza prace remontowe.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	forum pomiar.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	56,2 KB
ID:	306495
    Ostatnio edytowane przez Jarszcz ; 27-02-2015 o 12:22

  10. #110
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie spotkałem jeszcze czerpni na dachu. Latem jest tam bardzo rozgrzane powietrze.
    Czerpnia na dachu? To nie jest dobry pomysł, wszak chodzi nam o to zeby powietrze wlatujące do domu miało w miarę niską temperaturę a na dachu na taką liczyć nie może. Czerpnię się robi pod dachem, wyprowadza ziemią na działkę. PO to ludzie robię GWC itd.
    Ja mam czerpnię w ścianie garażu. Ale planuję doprowadzić powietrze do rekuperatora ze studni kręgowej. Odległość szacuję na 25mb.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #111
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Im cieplejsze powietrze na zewnątrz, tym gorsze osuszanie. Ale mimo wszystko rosnąć nie powinno. Pan zwiększy wentylację.
    A może tymczasowo w ogóle wyłączyć wentylację i sprawdzić co się będzie działo? Osuszacz chodzi cały czas.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  12. #112
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    A może tymczasowo w ogóle wyłączyć wentylację i sprawdzić co się będzie działo? Osuszacz chodzi cały czas.
    Wentylacja nawet przy +10 jest lepsza od osuszacza.
    Czy ma Pan może wywiewy poza łazienkami i kuchnią?

  13. #113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radek i Ela Zobacz post
    Jesli ktos ma reku to PROSZE niech poda jaka ma temperature nawiewu przy wylaczonej grzalce przy roznych temperaturach zewnetrznych ale stalej wewnetrznej.
    Dopiero wtedy dowiemy sie jaka sprawnosc ma reku.
    przy zerowej temperaturze na zewnątrz na nawiewie w salonie miałem +17st przy 21st wewnątrz... najniższą zanotowałem w tym roku przy -11st, wtedy nawiewało jedyne 12st do salonu, - mierzone termometrem z sondą, - nagrzewnica w rekuperatorze u mnie włącza się dopiero poniżej -5st i pracuje cyklicznie tzn okolo 10 minut na godzinę - koszt pracy tej nagrzewnicy w tym roku to około 20zł - myślę że w normalną zimę nie przekroczy 100zł...... Jestem pozytywnie zaskoczony brakiem zamarzania rekuperatora, zawsze myślałem że nagrzewnica załącza się na dłuższy okres i nie poniżej -5 tylko poniżej 0..... dobrze że nie zdecydowałem się na GWC bo szkoda kasy - rury do kanalizy są trujące a te ze sreberkiem firmy rehau to kosztują tyle co 100lat pracy nagrzewnicy, zresztą nawet te od kanalizy się nie zwrócą. Osobiście jeżeli mogę coś komuś doradzić to bierzcie śmiało reku z nagrzewnicą, a za zaoszczędzone pieniądze na GWC kupicie dobry klimatyzator.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  14. #114

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Wentylacja nawet przy +10 jest lepsza od osuszacza.
    Czy ma Pan może wywiewy poza łazienkami i kuchnią?
    dokładnie!!! u mnie przy 300m3 kubatury zbierało po 20litrów dziennie - teraz gdzie minął prawie rok od momentu zakończenia prac mokrych (gładzie, kleje do kafli itd) zbiera około 2litry na dobę przy 3 osobowej rodzinie
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1982kaz Zobacz post
    przy zerowej temperaturze na zewnątrz na nawiewie w salonie miałem +17st przy 21st wewnątrz... najniższą zanotowałem w tym roku przy -11st, wtedy nawiewało jedyne 12st do salonu
    Sprawnosc zatem wychodzi 80% przy zerze oraz 70% przy -10
    a skoro nawiewalo 12st to w jaki sposob roslo do 21 w domu?

  16. #116

    Domyślnie

    jak to w jaki sposób??? przecież wentylacja to wentylacja a poza nią każdy ma jakieś ogrzewanie....... wewnątrz domu mam 21st w salonie bo grzejniki mam tak nastawione. Przy -10 nawiewało 12 st świeżego powietrza, grzejniki musiały podnieś tą temperaturę o 9st, gdybym nie miał rekuperatora i chciał przewietrzyć dom otwierając okno to te same grzejniki musiały by podnieś temperature o 31stopni przy -10 na zewnątrz....... oszczędność z rekuperatora - ogromna!!! no chyba że ktoś w ogóle nie wietrzy zimą to ma najtaniej.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  17. #117

    Domyślnie

    Sa ludzie na tym forum ktorzy twierdza ze przy reku z grzalka nie trzeba domu ogrzewac np centralnie, ba nawet nie powinno sie.

  18. #118
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    A Pan uważa, że takich niedouczonych nie ma?
    A po co mam pakować więcej w podłogę skoro delta przy podłodze - przynajmniej u mnie nie przekracza 17 stopni a przy ścianach i dachu często przekracza 25 stopni.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radek i Ela Zobacz post
    Sa ludzie na tym forum ktorzy twierdza ze przy reku z grzalka nie trzeba domu ogrzewac np centralnie, ba nawet nie powinno sie.
    to chyba nie grzałką o mocy 800wat!!!!! bo taką ma wbudowaną fabrycznie mój rekuperator. Mówimy o wentylacji czy ogrzewaniu nadmuchowym ? bo to dwie różne sprawy, poza tym kto ci powiedział o tym że rekuperatorem z grzałką ogrzejesz dom??? przecież grzałka ma na celu chwilowe podniesienie temperatury w celu rozmrożenia wymiennika. U mnie nawet nie widać po temperaturze nawiewu kiedy się ta grzałka wlącza, jest tak jak wcześniej pisałem , przy -11st na zewnątrz miałem nadmuch 12st , grzałka pracowała cyklicznie i włączała sie około dwa razy na godzinę po 5 minut i praktycznie podczas jej pracy nawiew był na tym samym poziomie +12st............ grzałka podnosiła te -11st do +3 (odczyt z czujnika w rekuperatorze) i po około 5 minutach się wyłączała, powtarzało się to średnio co pół godziny aż do momentu gdy na zewnątrz było więcej niż -5st wtedy się w ogole nie włączała bo po prostu wymiennik w rekuperatorze nie zamarzal.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  20. #120
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    A Pan uważa, że takich niedouczonych nie ma?
    Pan opiera się na wymyślonej temp. pod domem bliskiej zera. Ja opieram się na średniej temp. w sezonie grzewczym pod domem nieogrzewanym +10oC.

Strona 6 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony