dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Szafka na balkonie - zabezpieczenia i izolacja

    Witam

    Mieszkanie w bloku często wiąże się z małymi kuchniami, a małe kuchnie z małą ilością miejsca na produkty spożywcze. Szukając rozwiązania na jakąś spiżarkę postanowiłem wykonać szafkę i postawić ją na balkonie.

    Na wykonanie takiej szafki podobno najlepsze jest spienione PCV, jednak cena tych płyt jest bardzo wysoka. Moja szafka ma być raczej budżetową wersją, więc postanowiłem wykorzystać to, co mam + to, czego nie mam W piwnicy miałem płyty wiórowe (blaty starych stolików, korpusy szafek) 18mm i z nich wykonałem szafkę.

    Wiem, że płyty wiórowe średnio dobrze znoszą wszechobecną na balkonie od jesieni do wiosny wilgoć (a i latem się zdarza), więc trzeba taką szafkę czymś zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. Jako że specjalnie się na tym nie znam, to powstał ten wątek. Co radzicie? Folię w płynie? Wysmarowanie wszelkiej możliwej powierzchni... no właśnie, czym? Pomalowanie tego farbą olejną? Inną? Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

    Szafka wygląda mniej więcej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	balkon.jpg
Wyświetleń:	1252
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	308358

    Na tym projekcie widać gołą płytę, nieoklejoną, ale jak wspomniałem, szafka wykonana jest z pozostałości po starych meblach, czyli płyty są oklejone/pomalowane. To może istotna informacja, bo nie wiem, czy nie trzeba jakiejś warstwy zetrzeć. A może wystarczy zmatowić delikatnie papierem i malować na nowo.

    Wewnątrz szafka wyłożona zostanie styropianem (w zimę chroni przed zbyt dużym mrozem, w lato pewnie trochę przed upałami). Tutaj miałem dylemat jakiej grubości płyty wybrać, ale postanowiłem, że będzie to 3cm. Dobra decyzja? Styropian jeszcze nie został kupiony, więc można to zmienić (zmniejszone/zwiększone wymiary wewnętrzne szafki nie będą problemem.

    Jeśli potrzebujecie jeszcze jakichś informacji, aby udzielić mi trafnej rady, to chętnie coś dodam.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam,
    Patryk

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Na gnicie - raczej polecam okresową wymianę szafki na nową. Ew. zrobić na niej daszek z kawałka blachy coby tak prosto z góry na nią deszcz nie padał
    wtedy te okresy zdecydowanie się wydłużą...

    Ten pomysł z styropianem - przyznaję - jest dosyć dziwny... Przez przylepienie 3 cm styropianu nie zrobisz z szafki lodówki, przydałby się do tego jakiś
    czynnik chłodzący/grzewczy...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Na gnicie - raczej polecam okresową wymianę szafki na nową.
    Bezpośrednio padał nie będzie, tylko jak będzie zacinać od południa Czyli co, żadne malowanie, smarowanie foliami nic nie pomoże? Myślałem, że ta folia np. będzie pełniła funkcję takiego daszku z blachy...

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    Ten pomysł z styropianem - przyznaję - jest dosyć dziwny...
    Nie chodzi mi o to, żeby w lato było tam chłodno jak w lodówce, tylko żeby nie było gorąco jak bez żadnej osłony, a izolacja termiczna w postaci styropianu chyba trochę ciepła zatrzyma. Przynajmniej taką mam nadzieję. Analogicznie w zimę - warstwa styropianu zatrzyma trochę mróz i spożywcze rzeczy na kość nie zamarzną. Czy jednak styropian sensu nie ma?

  4. #4

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Postaw na tym balkonie nawet niesprawna lodówkę, która bedzie służyć jak szafka i bedzie spoko.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiesiek6308 Zobacz post
    Postaw na tym balkonie nawet niesprawna lodówkę, która bedzie służyć jak szafka i bedzie spoko.
    Dokładnie to samo miałem zaproponować, pozyskasz za darmo i najlepiej się sprawdzi. Jak zardzewieje - wymienisz na "nową" starą

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Nie ma sensu .
    Szanuję to stwierdzenie, ale nie powiesz chyba, że styropian będzie obojętny termicznie zarówno zimą, jak i latem? Czy w mroźne zimy żywność schowana do szafki ze styropianem poddana będzie tej samej temperaturze, co w szafce bez niego? Wydaje mi się, że różnica temperatur będzie spora. To samo latem. A wyłożenie styropianem właśnie temu ma służyć.

    Cytat Napisał wiesiek6308 Zobacz post
    Postaw na tym balkonie nawet niesprawna lodówkę, która bedzie służyć jak szafka i bedzie spoko.
    No właśnie. Wydaje mi się, że widziałem kiedyś rozwaloną lodówkę i w ściankach miała coś na podobe do waty szklanej, czyli materiał właściwościami zbliżony chyba do styropianu. I to działa. Lodówka może byłaby dobra, ale raz, że nie mam żadnej zbędnej, a dwa, to szafka jest szyta na miarę, a lodówka ma swoje wymiary i niekoniecznie będą one idealne w miejsce na balkonie. Myślałem, że odpowiednio zabezpieczona szafka będzie z praktycznego punktu widzenia taka sama jak lodówka, ale lepiej dopasowana do miejsca, w którym ma stać. Dobra konserwacja chyba też powinna pozwolić przetrwać jej ładnych kilka lat.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony