dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    wyjaśnij to zjawisko, tylko nie mieszaj do tego IΔn bo jeszcze bardziej się skompromitujesz.
    Piękna agresja.
    Wiele mnie to nauczyło, dziękuję.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radek_EDK Zobacz post
    Piękna agresja.
    Wiele mnie to nauczyło, dziękuję.
    Kolego, luz - tak jak mi arogancko odpowiedziałeś, tak samo ja się zachowałem - ale raczej się nie pogryziemy
    Wracając do Twojej odpowiedzi - owszem, jeżeli obwody elektryczne są wykonane w bardzo niskim napięciu SELV i PELV - nie musimy ich zabezpieczać wył. RCD. ( także przy separacji elektrycznej) W pozostałych przypadkach wszelkie obwody gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nie przekraczającym 20A (użytkowane przez osoby niewykwalifikowane) oraz obwody do 32A zasilające odbiorniki zewnętrzne, muszą być zabezpieczone wyłącznikiem (wyłącznikami) RCD - dotyczy to także wszystkich obwodów w pomieszczeniu z natryskiem i wanną włącznie z obw. oświetleniowymi.
    Wypisywanie postów na forum, że niektórzy zabezpieczają obwody oś. inni nie, sugeruje dobrowolność wyboru, co mija się z prawdą.
    Stosowanie zasady 1 wył. 3 fazowy dla całego mieszkania, to nie tylko ryzyko utraty zasilania w całym mieszkaniu, przy usterce jednego obwodu/urządzenia ale także duże prawdopodobieństwo przekroczenia sumarycznego prądu upływu wszystkich odbiorników na instalacji, co będzie się wiązało z niepożądanym wyłączaniem RCD przy sprawnych odbiornikach końcowych. Przede wszystkim jednak, stosowanie aparatów 4-ro torowych w zasilaniu 1-fazowym niesie ryzyko uszkodzenia/ spalenia odbiorników na 230V zasilanych za tym aparatem, w sytuacji jego uszkodzenia (przerwanego toru N) Dlatego dobrą zasadą elektryków jest montowanie RCD 2-torowych dla odbiorników jednofazowych, 4-ro torowych dla urządzeń 3-fazowych.

  3. #23

    Domyślnie

    Hanss - kup sobie karton kredy tablicowej albo opakowanie markerów i rysuj na ścianach i sufitach elektrykowi gdzie lampy, gniazda i ile szt., gdzie ledy przy podłodze, kinkiety na ścianach, gdzie gniazdo lodówki, pralki, klima, ogrzewanie, centrala alarmowa, płyta ceramiczna, piekarnik, puszki zasilania kabli etc. Najlepiej od razu zaznaczaj gdzie mają być doprowadzone przewody RTV/internet/tel/alarm i gdzie cały sprzęt do obsługi tego bo to pozwoli optymalnie rozmieścić wszystkie te przewody minimalizując ich krzyżowanie czy co jeszcze gorsze - równoległe biegi.

    Każde przekładanie elementów instalacji zapewne będzie kosztowało cię jak nowy punkt więc daj sobie czas na porządne przemyślenie i rozrysowanie tego - w "projekcie" tego nie zrobisz tak dokładnie jak na żywca.
    A w miarę zadawanych przez elektryka pytań na bieżąco pytaj tutejszych fachmanów to zapewne ci pomogą.
    Przyłącze 25A na grzanie czystym prądem może być zbyt słabe.

    Ja amator mogę tu tylko z własnych obserwacji po prawie skończonej instalacji u siebie dodać, że zastosowanie w instalacji bezpuszkowej kilku puszek i w moim przypadku 2 mniejszych rozdzielek zamiast jednej wielkiej pozwala sporo oszczędzić na ilości przewodów i ich montażu (zamknie się ilością ok 600mb 1,5 + 2,5mm2 na cały dom).
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 06-04-2015 o 17:42

  4. #24
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zubel

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-111
    Posty
    8

    Domyślnie

    Panowie. Nie tędy droga. Ogrzewanie elektryczne8 Kw, powinno być podzielone na strefy. (Do każdej RDC).Gniazda w kuchni?. Siłowe i 1 f na pewno na RDC a w łazience?. Zależy od właściciela. (Nie ma termy czy podgrzewacza wody, pralki też w łazience nie trzyma (ma pralnię). Oświetlenie na 12V. Więc po co RDC?. Gniazdo jak najbardziej!. Tylko co włącza się do takiego gniazda?. Suszarkę, lokówkę,golarkę?. Te wszystkie urządzenia mają 2-gą klasę izolacji. Więc RDC jest potrzebne jak zającowi dzwonek.Gniazda w pokojach?. Oczywiście. Tylko ile na jedną fazę i w jakim pokoju. Oświetlenie mieszkania na RDC?. Poroniony pomysł. Oświetlenie kotłowni, zewnętrzne jak garażu to tak, jak i zasilanie gniazd na zewnątrz czy w kotłowni i garażu.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał zubel Zobacz post
    Tylko co włącza się do takiego gniazda?. Suszarkę, lokówkę,golarkę?. Te wszystkie urządzenia mają 2-gą klasę izolacji. Więc RDC jest potrzebne jak zającowi dzwonek.
    A jak komuś będzie za zimno i włączy grzejnik w I klasie... ?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ogólnie przygotowanie do rozmowy o elektryce to jedna z gorszych rzeczy jaki do tej pory robiłem.
    No cóż trzeba przeżyć.
    Mieliśmy projekt indywidualny i rozplanowanie oświetlenie już było. To ustalaliśmy z architektem więc z tym nie pomogę.
    Dalej idąc włączniki i gniazdka. To się pozmieniało na maxa.
    Włączniki Najlepiej wiedzieć na typ etapie jakie będą włączniki. Bo jeden producent robi schodowe podwójne drugi już nie. Jeden robi ramki na pięć włączników inny tylko pojedyncze i podwójne.
    Dodatkowo należy przemyśleć sprawę włączania np. światła w sypialni aby była możliwość wyłączania i włączania przy łóżku.
    Czujki ruchu w korytarzach.
    Wyjście do furtki
    Wyjście do garażu najlepiej schodowy ( aby włączyć i wyłączyć )
    Wyjście do oświetlenia ogrodu.
    Oświetlenie strychu.

    Gniazdka Moja żona powiedziała im więcej tym lepiej. Hmm... Musiałem lekko z tym walczyć ( a po co tutaj?- konsternacja )
    Tutaj znowu producent gniazdek. Pytanie czy ma podwójne gniazdko do jednej puszki.
    Co do rozplanowania gniazdek:
    - Kuchnia trzeba co najmniej wiedzieć co gdzie będzie stało - my przy okazji zrobiliśmy projekt kuchni i wybraliśmy dostawcę. Wszystko czeka.
    - W kuchni dobrze zrobić lodówkę na osobnym esie to samo z alarmem i ogrzewaniem ( C.O. i C.W.U.) - wyjeżdżasz na weekend wyłączysz dom a lodówka, alarm, ogrzewanie sobie chodzi.
    - podobno są gniazdka sterowane z komórki. Przydają się szczególnie przy żelazku, lokówce i prostownicy. U nas nie ma.

    Rozplanowanie urządzeń w domu typu. Bojler do CWU, Pompa ciepła, zmiękczacz wody, reku, wentylator na strychu, wentylator w łazience itd.

    Na potrzeby doboru wykonawcy wrysowałem do w projekt wtedy każdy wiedział o czym rozmawiam. Później przenieśliśmy na ściany. Dobór kabli, rozdzielni i zabezpieczeń powierzyłem elektrykowi.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  7. #27
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zubel

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-111
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    A jak komuś będzie za zimno i włączy grzejnik w I klasie... ?
    Jeżeli będzie sprawny, to będzie działać. RDC nie jest panaceum na wszystko. Podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowo wykonana instalacja, odpowiedni dobór przekroju przewodu i zabezpieczeń.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał zubel Zobacz post
    Jeżeli będzie sprawny, to będzie działać. RDC nie jest panaceum na wszystko. Podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowo wykonana instalacja, odpowiedni dobór przekroju przewodu i zabezpieczeń.
    Następny "elektryk"
    Kolego, RCD (nie RDC) jest obowiązkowy w łazienkach (jak wszystkie obwody zresztą) zgodnie z PN-HD 60364-7-701, tak więc nie pisz bzdur.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zubel

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-111
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Następny "elektryk"
    Kolego, RCD (nie RDC) jest obowiązkowy w łazienkach (jak wszystkie obwody zresztą) zgodnie z PN-HD 60364-7-701, tak więc nie pisz bzdur.
    Tak RCD. Przepraszam. Mam malutką klawiaturę .
    To podłącz sobie RCD do oświetlenia na 12V.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał zubel
    To podłącz sobie RCD do oświetlenia na 12V.
    Po co /
    Chyba że trzeba napisać o wszystkich obwodach 230 V, żeby zrozumiał.
    Chyba że chodzi o grzejnik 12 V, to co innego.
    Itd. Itd.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #31

    Domyślnie

    Moja żona powiedziała im więcej tym lepiej. Hmm... Musiałem lekko z tym walczyć ( a po co tutaj?- konsternacja )
    Masz mądrą i przewidującą żonę. Więc nie walcz z nią a jej słuchaj, bo w przyszłości okaże się, że przedłużaczy tylko będzie przybywać.

    A Ty kolego zubel zapoznaj się z 4-41 i 7-701 i zrozum (przede wszystkim!) powód stosowania wyłaczników RCD w tam gdzie owe normy stosowania tego aparatu wymagają a może wtedy zrozumiesz jakie wprowadzające w błąd i szkodliwe teorie głosisz.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony