dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 615 z 902
Pokaż wyniki od 12.281 do 12.300 z 18038
  1. #12281

    Domyślnie

    zostawię jeszcze kilka uwag dla Basi

    1) jak widzę co Basia wyprawia to mam wrażanie ze nie chce mieć ładnie a chce mieć po swojemu - zwyczajnie nie słucha = nie czyta ze zrozumieniem
    2) karmnik ościsty wgladą rewelacyjnie młody na powierzchni 3cmx3cm a potem jest straszydłem
    3) lawenda docelowo teraz w kwietniu potrzebuje minim 70 cm szerokośći ( o krzewina ze szkółki ma 10 cm lub mniej a 2-3 sezonie jest juz dość szeroka - jak kwitnie potrzebuje nawet 1m szerokości , i pod drzewem nie urośnie lubi ostre słońce sucha piaszczysta glebę.
    4) rabaty o szerokości 1m nadają się na 1 gatunek , wielogatunkowe nasadzenia na takiej powierzchni będą wyglądać biednie i odpustowo a w kolejnym sezonie jest szansa ze większość roślin wywalisz ,

    5) poszerz rabaty do 3m nawet do 4m duże płaszczyzny nasadzeń maja jedynie sens - albo zaoraj je i posiej trawnik będziesz mieć zajęcie co tydzień z koszeniem i oddawaniem trawy
    6) z trawnikim w ogrodzie jest najwięcej pracy !!! w 2 i kolejnych sezonach od posiania ma się trawnika dość - chyba ze to boisko piłkarskie jest

    7) Basiu zastanów się po co ci ogród bo obecnie to masz chęć posiadania wielu roślin tyle ze każda z innej parafii i do niczego nie pasuje nawet do rabat które są wyznaczone bez konkretnego pomysłu!! byle były

  2. #12282
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Basiu, zmniejszyłabym trawnik i poszerzyła rabatę w stronę ścieżki i w stronę domu.

    Skoro chcesz kącik dziecinny schować za rabatą, to pamiętaj, że tam bedzie zawsze chłodno, bo w cieniu. Ja wolałabym dzieciom trochę słońca dać.

    Trawnik, to największy problem w ogrodzie. Zjada czas, wodę, chemikalia i na dodatek bywa niewdzięczny. Zrób mały, a wtedy będzie szansa na to, że będzie piękny.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 18-04-2015 o 18:02
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  3. #12283

    Domyślnie

    Witaj Elfir - skarbnico wiedzy - napisz proszę jaka jest różnica między lilakiem a bzem ? ( a może nie m,a?) Który nada się na słabsze gleby ale będzie najsilniej pachniał?

  4. #12284

    Domyślnie

    "Polska tradycyjna, ale mylna, nazwa rośliny (bez lilak) sugeruje jej pokrewieństwo z rodzajem bez (Sambucus). Tymczasem lilak i bez należą do zupełnie innych rodzin. Lilak do oliwkowatych (wraz z ligustrem), a bez do piżmaczkowatych"

    Lilaki pachną - kultywary od pana Lemoine, albo lilaczki Palibinki- drobne i tez pachnące
    a bzy (u nas najczęściej spotykany bez czarny)... pachną inaczej wg mnie smierdzą, ale za to maja jagody (czy jak się zwie te owoce)

  5. #12285
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    Witaj Elfir - skarbnico wiedzy - napisz proszę jaka jest różnica między lilakiem a bzem ? ( a może nie m,a?) Który nada się na słabsze gleby ale będzie najsilniej pachniał?
    Lilak - Syringa
    Bez - Sambucus

    W obrębie tych rodzajów mamy potem gatunki np. Syringa vulgaris - lilak pospolity, Syringa x chinensis Lilak chiński itd.
    W obrębie bzów mamy w zasadzie dwa gatunki w naszym klimacie - Bez czarny Sambucus nigra i Bez koralowy Sambucus racemosa.

    Ave - dzikie lilaki potrafią pachnieć silniej od pełnych odmian pospolitego.

  6. #12286
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Basia - usilnie łączysz ze sobą gatunki, które mają odmienne wymagania glebowe (vide lawenda i magnolia). Nie umiem ci pomóc.

  7. #12287

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Lilak - Syringa
    Bez - Sambucus

    Ave - dzikie lilaki potrafią pachnieć silniej od pełnych odmian pospolitego.
    te "dzikie" pamietam z dzieciństwa .... Duże krzakodrzewa w duzym ogrodzie
    Teraz mam odmiany i też pięknie pachną i pięknie wyglądają... w maju

  8. #12288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gosiek33 Zobacz post
    Jeśli jesteś z okoli warszawy podzielę się sadzonką. Trochę cierpliwości a jeden ,,krzaczek"" który dostałaś, raz dwa się pięknie rozrośnie
    Gosiu, pięknie dziękuję za sadzonki Wszystko już w ziemi i mam nadzieję, że będzie im u mnie dobrze

  9. #12289
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ave! Zobacz post
    te "dzikie" pamietam z dzieciństwa .... Duże krzakodrzewa w duzym ogrodzie
    Teraz mam odmiany i też pięknie pachną i pięknie wyglądają... w maju
    Akurat miałam na myśli takie gatunki jak lilak ottawski, Prestonowej, węgierski, chiński, afgański, zwisły a nie dziki Syringa vulgaris itp.

  10. #12290

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Akurat miałam na myśli takie gatunki jak lilak ottawski, Prestonowej, węgierski, chiński, afgański, zwisły a nie dziki Syringa vulgaris itp.
    no taaaak w takiej "dziczy"nie spedzałam dzieciństwa

    aż wygooglałam... http://www.drzewa.com.pl/289-lilaki-przejmujacy-zapach-

    ile tego!!!

  11. #12291

    Domyślnie

    inspiracja Basi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0b280d4d8ce10b29f0aba9834492cf5a.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	313694

    aby Basia mogła zrozumieć wielkość nasadzeń na zdjęciu jest krzesło i stolik , mały format stolika to 50 cm wiec w tej skali bukszpan ma około 100 cm a najprawdopodobniej kocimiętka ( bo nie jest to lawenda jak się Basi wydaje) ma do 150cm. może 120cm

    tak wiec rabata ta może mieć około 350 cm do 4m szerokości łącznie i są tam tylko 2 gatunki

  12. #12292

    Domyślnie

    Ojojoj , fajnie mi wytłumaczyliście ale po wejściu na tą stronę nie stwierdzam żeby , któryś mógł rosnąć na słabszej glebie - a szkoda ( jak zwykle ).

  13. #12293
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kast Zobacz post
    a najprawdopodobniej kocimiętka ( bo nie jest to lawenda jak się Basi wydaje) i
    To chyba jest lawenda tylko jakaś mała , zwarta odmiana.

  14. #12294
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    Ojojoj , fajnie mi wytłumaczyliście ale po wejściu na tą stronę nie stwierdzam żeby , któryś mógł rosnąć na słabszej glebie - a szkoda ( jak zwykle ).
    Na słabej glebie rośnie lilak "Lacinata", lilak "Kabul" i chiński.

  15. #12295

    Domyślnie

    Bardzo proszę o radę ,właśnie mam zamawiać korytka i kosze wiklinowe i tu mam zagwozdkę: czy kupować taki wyściełany folią i od razu do niej ziemia i sadzić kwiaty ,czy bez folii i wsadzić tam doniczkę z rośliną i traktować ją jako osłonkę.
    Jak jest lepiej dla kwiatów?
    M32 - Zielona Równina

    05.04.2014r

  16. #12296
    GOSC12_3
    Guest
    GOSC12_3

    Domyślnie

    Ja też wskakuje z pytaniem. Od strony wschodniej został nam jeszcze stary żywopłot liściasty. Niestety wygląda fatalnie- na 1m wysokości same prześwity, dopiero póżniej ładnie (wtedy kiedy my weszliśmy z cięciem ). Czy obcinając go na np 20 cm to cos da? On jest stary i na dole ma juz bardzo grube gałęzie. Czy jeszcze się rozrośnie? czy lepiej systematycznie wymieniac na tuje?

  17. #12297

    Domyślnie

    Pod koniec marca kupiłam nieco sadzonek (maliny, floksy, piwonia) - potem pogoda się popsuła, spadł śnieg i posadziłam je dopiero po około dwóch tygodniach, na początku kwietnia. Do tej pory ani nie wykiełkowały (floksy, piwonia), ani po malinach nie widać, żeby chciały puścić jakieś listki. Co więcej, z mail jakby schodzi kora. Sadzonki były zapakownae firmowo, więc wydaje mi się, że powinny być zabezpieczone przed przesuszeniem... Po posadzeniu podlałam, ale fakt, pogoda sucha, a ja mogę podjechać na działkę tylko weekendami, więc w tygodniu muszą sobie radzić same. Czy te sadzonki jeszcze odbiją - tak długi czas reakcji jest normalny?

  18. #12298

    Domyślnie

    Elfir przyszłam zapytać Ciebie o radę:
    czy lepiej kupić tuje z doniczki czy kopane z gruntu?
    koloromaniaczka

    _________________________
    na sprzedaż NOWE białe i grafitowe pojemniki Brabantia, idealne do szuflady - mają okienko w pokrywce, jak również drugie dodatkowo na boku
    więcej info na pw


  19. #12299
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz69karolina Zobacz post
    Elfir przyszłam zapytać Ciebie o radę:
    czy lepiej kupić tuje z doniczki czy kopane z gruntu?
    Różnica tylko taka, że te doniczkowe możesz sadzić cały sezon, a te kopane tylko wczesną wiosną i jesienią, czyli gdy roślina śpi. Tuje wprawdzie są zimozielone, ale tak bezpieczniej.
    Chyba, że kupujesz kopane, ale zabezpieczone kapersem, a nie z całkiem gołym korzeniem.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  20. #12300
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorcze Zobacz post
    Pod koniec marca kupiłam nieco sadzonek (maliny, floksy, piwonia) - potem pogoda się popsuła, spadł śnieg i posadziłam je dopiero po około dwóch tygodniach, na początku kwietnia. Do tej pory ani nie wykiełkowały (floksy, piwonia), ani po malinach nie widać, żeby chciały puścić jakieś listki. Co więcej, z mail jakby schodzi kora. Sadzonki były zapakownae firmowo, więc wydaje mi się, że powinny być zabezpieczone przed przesuszeniem... Po posadzeniu podlałam, ale fakt, pogoda sucha, a ja mogę podjechać na działkę tylko weekendami, więc w tygodniu muszą sobie radzić same. Czy te sadzonki jeszcze odbiją - tak długi czas reakcji jest normalny?
    Prawdopodobnie je ususzyłaś bo wszystko co sadzisz wymaga podlewania póki się nie ukorzeni na nowym miejscu. Trzeba podlewać przy takiej pogodzie jak teraz przynajmniej co drugi wieczór
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

Strona 615 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony