dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21

    Domyślnie

    Panowie ja na początku myślałem że chodzi o zwykłą informację dla osoby która chce przygotować miejsce pod taką rurę gazową, ale ten cały wywiad brzmi niebezpiecznie więc żeby było jasne:
    GAZ TO NIE ZABAWA I MUSI GO WYKONAĆ UPRAWNIONY HYDRAULIK, ON ZMIERZY PRZEPŁYW SPRAWDZI LICZNIK I WYLICZY JAKA INSTALACJA MUSI BYĆ WYKONANA I ON PODEJMIE OSTATECZNĄ DECYZJĘ INNA OPCJA NIE WCHODZI W RACHUBĘ, BO MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNA DLA MIESZKAŃCÓW TEGO DOMU.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    chciałeś napisać, nie hydraulik jest od wyliczeń
    ale projektant

  3. #23

    Domyślnie gaz

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    chciałeś napisać, nie hydraulik jest od wyliczeń
    ale projektant
    Rok temu Pani projektant zaprojektowała instalacje od kurka głównego na zawnątrz budynku do domu (12m) z rury czarnej bez szwu fi 40 owinietej taśmą Denso..........oczywiście zrobilem inaczej........tak czy inaczej 3/4 wystarczy.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    chciałeś napisać, nie hydraulik jest od wyliczeń
    ale projektant
    troszkę mnie to dziwi ale nie jestem na bieżąco z Polskim prawem budowlanym mogę tylko przyznać rację

  5. #25

    Domyślnie

    heh z całym szacunkiem, ale chyba nie myślicie, że chciałbym sam robić gaz w domu. Ciekawe, czy znalazłby się ktoś, aż tak szalony, żeby mi podpisać robotę i wziąść na siebie odpowiedzialność

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał cd Zobacz post
    Rok temu Pani projektant zaprojektowała instalacje od kurka głównego na zawnątrz budynku do domu (12m) z rury czarnej bez szwu fi 40 owinietej taśmą Denso..........oczywiście zrobilem inaczej........tak czy inaczej 3/4 wystarczy.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej
    i w sumie dlatego tylko zacząłem pytać, dobrze wiedzieć conieco o temacie - na wypadek, jak komuś przyjdzie do głowy montować rury fi40, albo cuś...

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    i w sumie dlatego tylko zacząłem pytać, dobrze wiedzieć conieco o temacie - na wypadek, jak komuś przyjdzie do głowy montować rury fi40, albo cuś...
    jeżeli z wyliczenia wychodzi taka rura to trzeba taką zamontować, ciekawe kto miał rację w tych wyliczeniach pani projektant czy instalator i kto z nich mierzył stan faktyczny na przyłączu????

  8. #28

    Domyślnie

    ...sam zapewne czytałeś nie raz na tym forum jakie cuda potrafią "projektanci" wyrysować.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    ...sam zapewne czytałeś nie raz na tym forum jakie cuda potrafią "projektanci" wyrysować.
    owszem różne rzeczy czytałem ale jeśli chodzi o gaz to on szybciej wybucha niż wali się ściana więc naprawdę trzeba go robić dokładnie

  10. #30

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PriweR

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-481
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam chciał bym odswieżyć temat, mam podobny problem, Tzn. będę miał wymienianą całą instalację gazową w domku kilku rodzinnym, Gazomierz mam na korytarzu na klatce schodowej i od niego będę się podłączał nowymi rurami prosto do mieszkania tam trójnik i jedna rura 3/4" do pieca dwufunkcyjnego druga 1/2" do kuchenmki gazowej 4planikowej. Osoba wykonująca projekt mówi o montażu rury 1" od licznika do trójnika, gazownik który ma zamontować instalację twierdzi zaś że wystarczy 3/4" od gazomierza i tylko na trójniku zmniejszyć jeden wylot na 1/2" do kuchenki a do pieca zostawić już 3/4" osoba robiąca projekt jest umodowa i powiedziała ze może rozrysować na 3/4" jeśli wystarczy. i tu moje pytanie czy montować tak jak gazownik twierdzi czy pchać się w koszta i ładoiwać tą 1" do trójnika? dodam że piec który będzie montowany jest to dwufunkcyjny termet o najniżswzej mocy minimax 21/21 z zamkniętą komorą spalania zaś płyta gazowa 1xpalnik 1kw, 2xpalnik 1,8kw, 1xpalnik 3,5kw

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Co to za projektant co słucha wykonawcy z reguły jest inaczej. - policzenie tego to parę minut wiec go to tego zmobilizuj. Liczy się długość ilość kolan i trójników i zaworów oraz odbiorniki. Bez szczegółów trudno określić, ale ta 1" cuś za duża jak na Twoje zapotrzebowanie.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PriweR

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-481
    Posty
    5

    Domyślnie

    Osoba od projektu jest prosto z zakładu gazowniczego z polecenia, obsługiwała wcześniej nasz budynek, co do 1" cala powiedziała że robi tak wiekszośc projektów, ale jeśli gazownik stwierdził ze 3/4 wystarczy to może tak przerysować instalację, Jutro mam odbiór i jak coś korekty projektu. co do kształtek i długości to by było mniej więcej tak, za licznikiem mam już odcinek rury 1" dalej jest zespawana zwężka na 3/4 i jeśli bym tego nie przerabiał to tu było by kolano dalej prosty odcinek rury około 5m, kolano, dalej rura około 4metrów, kolano, odcinek około 1,5metra, tutaj trójnik na piec gazowy i kuchenkę, odcinek od trójnika do kuchenki 0,5m kolano i 1m do zaworu od kuchenki, dróga rura od trójnika prosto do zaworu od pieca 0,5m
    Ostatnio edytowane przez PriweR ; 14-05-2015 o 23:29

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    starczy 3/4

  15. #35
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PriweR

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-481
    Posty
    5

    Domyślnie

    ok Dzięki Odebrałem dziś cały projekt udało się nanieść poprawki. Terasz pod czas czytania tych wszystkich papierków wyczytałem że projektantka zaznaczyła że rury czarne bezszwowe mają być łączone za pomocą spawu a jeśli rury z cu to lutowanie twarde lub na zacisk. Czy teraz według prawa rury czarne można tylko łączyć za pomocą spawu? Czy nie mogą być one skręcane? Jest to dla mnie trochę dziwne i kłopotliwe, Cała instalacja w domu do licznika jest skręcana a za licznikiem max 10metrów rury mam robić na instalacji spawanej? Coś tu jest nie tak. Zwarjuje zaraz z tą instalacją od zawsze całą instalację miałem skręcaną teraz gdy modernizuje instalkację bo muszę wstawić trójnik na piec c.o. (cała instalacja jest położona tak samo wstawiam po drodze tylko trójnik) to same problemy te papierki mnie wykańczają. A teraz gdy będe musiał jeszcze wykonać instalację spawaną to koszt wykonania jest przeszło dwukrotnie wyższy. Podpowiedzcie czy można jeszcze wykonywać skręcane instalację na czarnych rurach bezszwowych?

  16. #36

    Domyślnie

    za "moich czasów", gdy zakładałem ten temat to spawane rury bezszwowe można było "chować" w ścianie. Jeśli połączenia gwintowane skręcane ( i inne) to musiały lecieć po ścianie bez zabudowy łączeń...

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    instalacje będzie Ci robiła osoba z uprawnieniami dokładnie wg projektu,
    ...i wyszło, że gdyby zrobił dokładnie wg projektu to byłaby poprawka. Dostało się projektantce... na końcu projektu wrzuciła chyba 100 razy kopiowany rzut rozstawu rur w skrzynce gazowej - tej z przyłącza i tej, która idzie jako instalacja wewnętrzna domowa. Rozstaw ich osi nijak się miał do rozstawu zestawu pomiarowego montowanego przez gazownię. Instalator, który mi robił instalacje miał dylemat... ale postawił na swoim... a ona na zasadzie kopiuj-wklej powiela rzuty sprzed x lat

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ajgor1977

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Swarzędz
    Kod pocztowy
    62-020
    Posty
    23

    Domyślnie

    Witam jestem w trakcie przebudowy poddasza na użytkowe (legalnie projekt jest)no i mam pytanie czy w budynku mogę pociągnąć do junkersu i płyty kuchennej gaz w żółtej rurze?A jeśli nie wolno bo fachowiec tak mi gadał(a nie ufam mu) to pozostaje mi tylko metal?czy są jakieś inne wyjścia z tej sytuacji....czas leci do przodu a mój fachura ma sędziwe już lata i może nie być na bieżąco z nowinkami ...
    No i to samo dotyczy wody....niby w plastiku nie można...Marcin

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony