dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jak działa WM z rekuperacją, kiedy jest ciepło/upalnie?

    Kiedy jest zimno rekuperacja odzyskuje ciepło tracone wraz w wywiewanym powietrzem. A co się dzieje latem? Nie ma już potrzeby odzysku ciepła. Co w sytuacji, gdy na zewnątrz jest temp. np. 27 stopni a w domu 23 stopnie. WM nawiewa do środka cieplejsze powietrze i podnosi temp. wewnątrz domu? Pytam o instalację bez gruntowego wymiennika ciepła?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    instalacja ma cały czas pracować bez by-passu gdyz jak jest cieplej na zewnątrz niż wewnątrz budynku to odzyskuje nam częściowo chłód z wnętrza...
    tak naprawdę to jakiekolwiek obejście wymiennika nie ma najmniejszego sensu kiedy instalacja nie posiada wymiennika gruntowego...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    instalacja ma cały czas pracować bez by-passu gdyz jak jest cieplej na zewnątrz niż wewnątrz budynku to odzyskuje nam częściowo chłód z wnętrza...
    tak naprawdę to jakiekolwiek obejście wymiennika nie ma najmniejszego sensu kiedy instalacja nie posiada wymiennika gruntowego...
    Nic z tego nie rozumiem. Jestem przed budową domu i szukam informacji podstawowych. Jak działa WM z rekuperacją bez GWC w ciepłe dni? Czy podnosi temperaturę pomieszczeń?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Smile

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    instalacja ma cały czas pracować bez by-passu gdyz jak jest cieplej na zewnątrz niż wewnątrz budynku to odzyskuje nam częściowo chłód z wnętrza...
    tak naprawdę to jakiekolwiek obejście wymiennika nie ma najmniejszego sensu kiedy instalacja nie posiada wymiennika gruntowego...
    Więc uważasz, że w przypadku kiedy w budynku jest cieplej niż na zewnątrz, by-pass nie ma sensu?
    Przecież lepiej jest zamknąc bypass i nawiewac chlodne, a wywiewac cieple bez odzysku.

    Nic z tego nie rozumiem.
    Kolega wytłumaczył, że sama wentylacja działa bez zarzutu.
    Co w sytuacji, gdy na zewnątrz jest temp. np. 27 stopni a w domu 23 stopnie.
    Nadal działa odzysk "ciepła" ale w formie chłodu. Tzn że zmniejsza temperaturę z czerpni i nawiewa powietrzem o zbliżonej temperaturze do temp. panujacej w budynku.
    Jak działa WM z rekuperacją bez GWC w ciepłe dni? Czy podnosi temperaturę pomieszczeń?
    Działa, wentyluje... co do temperatur to jw.
    Jak chcesz mieć chłodno to instaluj klime.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ere

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Boleslawiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Nic z tego nie rozumiem. Jestem przed budową domu i szukam informacji podstawowych.
    Jak działa WM z rekuperacją bez GWC w ciepłe dni? Czy podnosi temperaturę pomieszczeń?
    nie wiem jak w innych centralach - ja posiadam Zehnder 350 (Aeris)
    na sterowniku ustawia się temperaturę komfortu - ja mam 23 st.
    jak na dworze jest zimno baypass jest wyłączony, wiadomo odzyskuje ciepło
    w lecie baypass włącza się w momencie gdy temperatura w domu jest wyższa nić komfortu np 25 st
    a na dworze jest jest zimniej np 18 st. wtedy nawiewa chłodne powietrze bez wymiennika czyli obniża temp w domu.
    zauważyłem, że nie działa to tak 0-1 ma jakiś zakres ok 2 st nad i pod temperaturę komfortu

    oczywiście jak na dworze jest gorąco to bypass jest wyłączony i powietrze jest przez wymiennik schładzane
    wyrzucanym z domu
    działa to całkowicie automatycznie - nie ma możliwości ręcznego wymuszenia bypass, za to można
    pootwierać okna i wymusić tylko wyciąganie powietrza - wyjdzie na to samo

    sorry za pokrętne tłumaczenie - jak chcesz to poszukaj w necie - jest instrukcja obsługi tej centrali

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Poza wszystkim jest fakt, że warto tak zaprogramować sterownik, żeby latem zwiększał wydajność urządzenia w godzinach 3-6, kiedy temperatura jest najniższa.
    A w ciągu dnia, kiedy wentylacja nawiewa te 30m3/h i tak mniej podniesie temperaturę, ńnz okna pootwierane na przestrzał (bo WG. jest nieefektywna)
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Poza wszystkim jest fakt, że warto tak zaprogramować sterownik, żeby latem zwiększał wydajność urządzenia w godzinach 3-6, kiedy temperatura jest najniższa.
    Próbowałeś to jakoś oszacować? Czy zwiększenie przewiewu na 3 nocne godziny ma szansę na dostrzegalne obniżenie temperatury w dobrze izolowanym domu z silikatów na płycie, przy różnicy temperatur w okolicy 10 stopni? Latem różnica jest zwykle mniejsza niż 10 stopni.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie szacowałem, tak ustawiłem i działa
    Póki co nie miałem okazji mieszkać w okresie długich upałów.
    Natomiast większe znaczenie, jeśli chodzi o kwestię przegrzewania pomieszczeń ma fakt posiadania, lub nie rolet zewnętrznych.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ere

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Boleslawiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Próbowałeś to jakoś oszacować? Czy zwiększenie przewiewu na 3 nocne godziny ma szansę na dostrzegalne obniżenie temperatury w dobrze izolowanym domu z silikatów na płycie, przy różnicy temperatur w okolicy 10 stopni? Latem różnica jest zwykle mniejsza niż 10 stopni.
    przy 26 w domu i 17 na zewnątrz i reku na maxa (225m3 /h zeszło mi do ok 24 w 2h

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarszcz Zobacz post
    Więc uważasz, że w przypadku kiedy w budynku jest cieplej niż na zewnątrz, by-pass nie ma sensu?
    Przecież lepiej jest zamknąc bypass i nawiewac chlodne, a wywiewac cieple bez odzysku.

    nie ma sensu , przetestowałem to na własnej chałupie...
    prześledź sobie temperatury zewnętrzne i wewnętrzne w przeciągu doby, przelicz sobie o jakiej ilości energii rozmawiamy to sam się przekonasz...
    mam u siebie dość wydajne GWC ale aby można było zobaczyć jakiekolwiek efekty chłodzenia trzeba było dorobić do tego odpowiednią automatykę o konfiguracji raczej nie spotykanej w wyrobach komercyjnych...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał ere Zobacz post
    przy 26 w domu i 17 na zewnątrz i reku na maxa (225m3 /h zeszło mi do ok 24 w 2h
    uważaj abyś się nie przeziębił bo w takim tempie to po kilku następnych godzinach będziesz miał 18*...
    takie bajki to małym dzieciom albo ten dom ma 50m3 kubatury ...

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ere

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Boleslawiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    uważaj abyś się nie przeziębił bo w takim tempie to po kilku następnych godzinach będziesz miał 18*...
    takie bajki to małym dzieciom albo ten dom ma 50m3 kubatury ...
    tak, też dla mnie to było dziwne, nie liczę tego, nie potrafię, obserwuję termometr
    może ktoś mnie wyprostuje
    budynek w środku został szybko podgrzany do 26 st poprzez otwarcie dużego okna
    tarasowego na czas imprezy, gdy na zewnątrz wieczorem było ok +30 albo więcej,
    mój wniosek :
    ogrzanie dotyczyło tylko powietrza, przez ten czas mury i reszta się nie nagrzała,
    w nocy około północy włączyłem wentylację na max i spadło o te 2-3 st po 2h bo wymieniło powietrze

    druga sytuacja 04.06 - 06.06 na dolnośląskim była patelnia, nie było mnie w domu
    poprosiłem opiekuna budynku o zamykanie rolet od południa na dzień (na zewnątrz było 35st)
    06.06 o godz. 22 jak wróciłem miałem w środku 23 st

    wentylacja mechaniczna działa u mnie od 06.2014 gdy jeszcze nie mieszkałem, czyli całe poprzednie lato,
    temp. na budowie nie przekroczyła nigdy 23 st w środku ale świadomie zamykałem rolety przed słońcem

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał ere Zobacz post
    budynek w środku został szybko podgrzany do 26 st poprzez otwarcie dużego okna
    tarasowego na czas imprezy, gdy na zewnątrz wieczorem było ok +30 albo więcej,
    mój wniosek :
    ogrzanie dotyczyło tylko powietrza, przez ten czas mury i reszta się nie nagrzała,
    i tego się trzymaj...
    jeżeli wszystkie przegrody i sprzęty wewnątrz budynku maja 26* to tak łatwo nie da się obniżyć temperatury do 23-24*...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał ere Zobacz post
    na sterowniku ustawia się temperaturę komfortu - ja mam 23 st.
    jak na dworze jest zimno baypass jest wyłączony, wiadomo odzyskuje ciepło
    w lecie baypass włącza się w momencie gdy temperatura w domu jest wyższa nić komfortu np 25 st
    a na dworze jest jest zimniej np 18 st. wtedy nawiewa chłodne powietrze bez wymiennika czyli obniża temp w domu.
    zauważyłem, że nie działa to tak 0-1 ma jakiś zakres ok 2 st nad i pod temperaturę komfortu

    oczywiście jak na dworze jest gorąco to bypass jest wyłączony i powietrze jest przez wymiennik schładzane
    wyrzucanym z domu
    działa to całkowicie automatycznie - nie ma możliwości ręcznego wymuszenia bypass, za to można
    pootwierać okna i wymusić tylko wyciąganie powietrza - wyjdzie na to samo
    W mojej centrali oprócz "temperatury komfortu" mam jeszcze 3 ustawienia:
    - wentylacja + grzanie
    - wentylacja + chłodzenie
    - tylko wentylacja

    Jak zaczynają się upały przełączam na "- wentylacja + chłodzenie" no i oczywiście programuję wietrzenie przed świtem, a w ciągu dnia tylko 20% mocy.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Co ty masz za centrale ? Ze takie bajery masz ? Ile kosztuje ?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Co ty masz za centrale ? Ze takie bajery masz ? Ile kosztuje ?
    to tylko marketing ...
    tak naprawdę to można założyć praktycznie każde urządzenie a i tak nie zauważysz różnicy ...
    a centrala to pewnie ze sterownikiem E 5...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Bo się dziwię ze w ciągu dnia na 20 %chodzi jak ja zrobię na 50 % to wydaje mi się za mało

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał byry007 Zobacz post
    Bo się dziwię ze w ciągu dnia na 20 %chodzi jak ja zrobię na 50 % to wydaje mi się za mało
    Dom 150 m2 - 3 osoby (czasami w domu niema nikogo) i więcej niż 40% mocy to tylko wtedy gdy chcę szybko przewietrzyć (mokra podłoga do szybkiego wyschnięcia, ktoś zapalił papierosa w łazience itp.)

    Mam Bartosza VENA 4
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 21-06-2015 o 14:53
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adamfcb
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Mi z 27 na poddaszu po tygodniu spadło na niecałe 24 na zewnatrz srednio 20st WM średnio ponad 50 %. Czasem dawałem nawet na 100% ale i tak za wiele to nie dało, wiekszy efekt zrobił przeciąg na poddaszu, na dole znacznie chłodniej. Reku Jan-Gaz.

  20. #20

    Domyślnie

    wentylacja nie jest od chłodzenia ani grzania, dlatego oczekiwanie po niej tego to porażka, równie dobrze chcieć otworzyć parasol w dupie i dziwić się że nie wychodzi,

    słyszałem że kiedyś komuś się udało, podobno zmienił się po tym wyczynie nie do poznania, tak samo będzie działać grzejąco/chłodząca wentylacja jak wyglądał ten gość
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony