dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 125
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Bez tego dpowietrznika nie uda mi się odpowietrzyc tej pętli?
    Musi być odpowietrznik.

  2. #102
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.531
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    odnośnie projektu świadomie z niego zrezygnowałem. Okładzina, docelowe przeznaczenie pomieszczeń ewentualne bledy przy ociepleniu spowodowaly swiadomie przewymiarowanie podlogowki.
    Ozc(generalnie pod kątem doboru pompy lub kondesata) mam zrobione i to u ciebie, więc mam świadomość zapotrzebowania na ciepło.
    Ogrzewanie ścienne w łazience robię bo nie chcę drabinki.
    Szukając w necie nie widziałem na zdjęciach czy filmikach na Youtube odpowiedników. Pętlę wracały bez stosowania trojnikow .
    U mnie będzie ciężko już to zastosować i wolałbym tego uniknąć.
    Bez tego dpowietrznika nie uda mi się odpowietrzyc tej pętli?
    To chociaz ozc jest ok, nie skojarzyłem po nicku. Co do odpowietrzników moga byc problemy z odpowietrzeniem tej pętli, to jest najwyzszy punkt i powietrze tam zawsze najszybciej sie dostanie. Ja bym zrobil ten odpowietrznik, ale decyzje trzeba podjąc samemu.

  3. #103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak Ci spadnie temperatura przy przy większym przepływie ?
    Kocioł delikatnie zwiększy moc i przy tej samej Tz dostarczy więćej energii do układu - tyle, ile potrzeba, by dogrzać to pomieszczenie, którego zapotrzebownie wzrosło.
    Wiem, ze posiadaczowi urządzenia z archaicznym systemem on/off trudno to pojąć, ale inne żródła ciepła modulują moc i nie trzeba podnosić Tz, żeby tą moc zwiększyć...
    Ale zrozum, że jeżeli zwiększysz moc, podniesiesz obroty na pompce, to odkręcając jedną pętle zmienią ci się przepływy na innych! To są naczynia połączone! Nie wierzysz? To spróbuj!

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.660
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Doskonale o tym wiem. Mam rotametry i w 20 sekund doprowadzam przepływy do poprzednich wartości.
    Gdybym zmienił Tz musiałbym zmienić, czekać, korygować, zmienić itp...

    Zreszta dla jednego pomieszczenia to nawet biegu w pompce nie muszę zmieniać, bo jak odkręcę pętle w jednym pomieszczeniu, żeby podnieść tam temperaturę, to pozostałe mi spadną, ale mając 10% rezerwy odkręcę je minimalnie, żeby doszły do poprzednich wartości.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-07-2015 o 11:28
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Doskonale o tym wiem. Mam rotametry i w 20 sekund doprowadzam przepływy do poprzednich wartości.
    Gdybym zmienił Tz musiałbym zmienić, czekać, korygować, zmienić itp...
    Dokładnie. Ale teraz załóżmy inaczej. Robisz wszystkie pętle na styk i tylko przewymiarowujesz te, w których w przyszłości ma się zmienić przeznaczenie pomieszczeń.
    Żeby było łatwiej. Masz OZC dla każdego pomieszczenia. Wyliczasz ilość rurki dla każdego pomieszczenia (nie rozstaw!). Wszędzie kładziesz tyle ile trzeba, a w pomieszczeniach, w których może coś się zmienić dokładasz np. 10%. Wszystko bez projektu. Można?

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post

    Zreszta dla jednego pomieszczenia to nawet biegu w pompce nie muszę zmieniać, bo jak odkręcę pętle w jednym pomieszczeniu, żeby podnieść tam temperaturę, to pozostałe mi spadną, ale mając 10% rezerwy odkręcę je minimalnie, żeby doszły do poprzednich wartości.
    Nie tak prędko. Wtedy będziesz MUSIAŁ podnieść Tz, albo wydłużyć czas pracy kotła. Pomyśl.

  7. #107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.660
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie tak prędko. Wtedy będziesz MUSIAŁ podnieść Tz, albo wydłużyć czas pracy kotła. Pomyśl.
    Nie muszę.
    Ciężki jesteś...
    Ilośc wody przepływającej przez rozdzielacz wzrośnie (i kocoł) wzrośnie , ale kocioł po prostu zwiększy moc. Np z 3 do 3,2kw, żeby większa ilośc przepływającej wody ogrzać w TYM SAMYM czasie, do TEJ SAMEJ temperatury, produkując w ten sposób WIĘCEJ energii. To się nazywa MODULACJA. Ty rozumujesz w wąskich horyzontach on/off
    To takie trudne ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-07-2015 o 11:47
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #108
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie muszę.
    Ciężki jesteś...
    Ilośc wody przepływającej przez rozdzielacz wzrośnie (i kocoł) wzrośnie , ale kocioł po prostu zwiększy moc. Np z 3 do 3,2kw, żeby większa ilośc przepływającej wody ogrzać w TYM SAMYM czasie, do TEJ SAMEJ temperatury, produkując w ten sposób WIĘCEJ energii. To się nazywa MODULACJA.
    To takie trudne ?
    fotohobby, jeżeli nie zwiększysz biegu pompki, to w jaki sposób zwiększy się ilość wody przepływającej przez rozdzielacz? Nie zwiększy się

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.660
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie ??

    Na to patrz.
    Jest pompka, która na pierwszym biegu, przy całkowicie otwartych rotametrach daje dla danej instalacji i jej oporów 30l/min.
    Ale my zamykamy rotametry o 10%, wiec przeplyw spadnie do 27l/min.
    I tak sobie działa, bo na tyle był PROJEKTOWANY.
    Nagle w jednym pomieszczeniu chcemy podnieść temperarturę, wiec większymy tam przepływ o np 0.5l/ min.

    I co, trzeba zwiększyć bieg pompki, żeby to osiągnąć ?
    Przez kocioł i rozdzielacz przepływa teraz 27.5 L/min wody, a kocioł, żeby utrzymać TZ delikatnie podnosi moc.
    A pierwszy bieg pompki ma jeszcze nadal 2,5l/min rezerwy, gdyby trzeba było zwiekszyć przepływy w pozostałych pętlach.

    Oczywiście, jeśli instalacje zrobi sie tak, jak to proponujesz, czyli na 100% otwarta, to taka regulacja nie ma miejsca i..... Zmieniasz Tz, kręcisz na ślepo Inbusem i po tygodniu zostajesz bohaterem we własnym domu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #110
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie ??

    Na to patrz.
    Jest pompka, która na pierwszym biegu, przy całkowicie otwartych rotametrach daje dla danej instalacji i jej oporów 30l/min.
    Ale my zamykamy rotametry o 10%, wiec przeplyw spadnie do 27l/min.
    I tak sobie działa, bo na tyle był PROJEKTOWANY.
    Nagle w jednym pomieszczeniu chcemy podnieść temperarturę, wiec większymy tam przepływ o np 0.5l/ min.

    I co, trzeba zwiększyć bieg pompki, żeby to osiągnąć ?
    Przez kocioł i rozdzielacz przepływa teraz 27.5 L/min wody, a kocioł, żeby utrzymać TZ delikatnie podnosi moc.
    A pierwszy bieg pompki ma jeszcze nadal 2,5l/min rezerwy, gdyby trzeba było zwiekszyć przepływy w pozostałych pętlach.

    Oczywiście, jeśli instalacje zrobi sie tak, jak to proponujesz, czyli na 100% otwarta, to taka regulacja nie ma miejsca i..... Zmieniasz Tz, kręcisz na ślepo Inbusem i po tygodniu zostajesz bohaterem we własnym domu.
    No brawo fotohobby, tylko powiedz mi po co w takim razie są biegi w pompce? Przecież to wychodzi na to samo jakbyś miał niższy bieg, a później przełączył na wyższy! Co zyskasz puszczając od razu pompkę na wyższym biegu i dławiąc jej przepływ, bo za X lat będzie on ci potrzebny???

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.660
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale ja nie zwiększam "sztucznie" biegu i nikogo do tego nie namawiam.
    U mnie nawet na pierwszym jest większy przepływ, niż wymaga instalacja.
    Jeśli ktoś ma większa instalacje i bedzie - z uwagi na to, ze bieg 1. nie da rady - potrzebował 2. biegu, to tez niekoniecznie od razu tyle ile pompka daje na tym biegu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #112
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale ja nie zwiększam "sztucznie" biegu i nikogo do tego nie namawiam.
    U mnie nawet na pierwszym jest większy przepływ, niż wymaga instalacja.
    Jeśli ktoś ma większa instalacje i bedzie - z uwagi na to, ze bieg 1. nie da rady - potrzebował 2. biegu, to tez niekoniecznie od razu tyle ile pompka daje na tym biegu.
    No to o czym my tu dyskutujemy, masz za mocną pompkę i tyle.

  13. #113
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Dokładnie. Ale teraz załóżmy inaczej. Robisz wszystkie pętle na styk i tylko przewymiarowujesz te, w których w przyszłości ma się zmienić przeznaczenie pomieszczeń.
    Żeby było łatwiej. Masz OZC dla każdego pomieszczenia. Wyliczasz ilość rurki dla każdego pomieszczenia (nie rozstaw!). Wszędzie kładziesz tyle ile trzeba, a w pomieszczeniach, w których może coś się zmienić dokładasz np. 10%. Wszystko bez projektu. Można?
    Ciekawa dyskusja, tu mam pytanie do Liwko - co bierzesz pod uwagę obliczając długość rurki?
    Pozdrawiam.

  14. #114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Ciekawa dyskusja, tu mam pytanie do Liwko - co bierzesz pod uwagę obliczając długość rurki?
    Pozdrawiam.
    Jak to co, zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło i rodzaj okładziny posadzki.

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    fotochobby mam pytanie. Mieszkasz już? Jeśli tak to od kiedy i czy miałeś projekt OP?

  16. #116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.531
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jak to co, zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło i rodzaj okładziny posadzki.
    A Tz, dt, temp wewnątrz nie jest potrzebna, a grubosc jastrychu, jego rodzaj, grubosc okładziny posadzki tez nie? Na pewno nie jest potrzebne zapotrzebowanie na ciepło, potrzebna jest moc strat ciepła.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 17-07-2015 o 14:57

  17. #117
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Liwko a powiedz mi co zrobisz w przypadku gdy dla danej Tz w jednym pomieszczeniu masz już minimalny rozstaw rurek dajmy na to 10cm i uzyskałeś tam satysfakcjonującą Cię temp powiedzmy 24 stopnie. Teraz przechodzisz do drugiego i powiedzmy wychodzi Ci że np. chcesz tam 22 stopnie i dla uzyskania tej temp. potrzebujesz 100m rurki ale tu pojawił się problem bo rozstaw rurek wyszedł 50cm co będzie skutkowało dyskomfortem w odczuciu temp. Nie zrobisz przypadkiem dwóch pętli po 80m i aby zagęścić rurki do tych optymalnych 30cm a potem lekko ich nie zdławisz na rotametrach aby uzyskać w tym pomieszczeniu satysfakcjonującej cię temp. Jak widzisz czasem się nie da ułożyć i zaprojektować tak rozłożenia rurki aby nie tykać rotametrów.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #118
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jak to co, zapotrzebowanie pomieszczenia na ciepło i rodzaj okładziny posadzki.
    Ok. to podstawa, a co:

    - z temperaturą zasilania,

    - wielkością przepływu,

    - średnicą rurek,

    - rodzajem, w tym grubością podkładu grzewczego

    - izolacją pod płytą grzewczą.

    Ponadto, jak podchodzisz do stref brzegowych?

    Które z powyższych elementów uważasz za istotne, a które pomijasz?

    Pozdrawiam.

    PS. Liwko czy bierzesz pod uwagę to, iż duży rozstaw rur jak i duża prędkość przepływu niekorzystnie wpływa na samoregulację podłogówki.
    Ostatnio edytowane przez Parkiet ; 17-07-2015 o 15:09 Powód: PS

  19. #119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.660
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No to o czym my tu dyskutujemy, masz za mocną pompkę i tyle.
    Napisz do Immergasa
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.660
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    [QUOTE=Liwko;6905782]fotochobby mam pytanie. Mieszkasz już? Jeśli tak to od kiedy i czy miałeś projekt OP?[/QUOTE ]

    instalacja wg projektu przygotowanego na podstawie OZC asolta. Działa od pażdziernika.

    W każdym razie, cieszy mnie, ze zrozumiałeś zasadność przewymiarowania pomieszczeń, gdzie spodziewamy się zmian. I tyle. Projektowanie na 100% to póżniejsze kombinowanie z Tz w przypadku najdrobniejszej zmiany.
    Tak się składa, ze się tego nie praktykuje
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-07-2015 o 15:14
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony