dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Pe flex 75

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie Pe flex 75

    Witam
    Po przeczytaniu chyba wszystkich wątków na temat rekuperacji przyszedł czas na moje założenia
    Dom jest w fazie projektu, kubatura wentylowana mechanicznie 380m3, garaż wentylacja grawitacyjna
    Zdecydowałem się na system PE FLEX 75 - chyba najtańszy na chwilę obecną
    Przy prędkości strugi powietrza 2,5 m/s z jedne rury o przekroju 75mm można uzyskać strumień 30m3/h a to na jedną osobę w pokoju wystarczy.
    Rury chcę ułożyć pomiędzy zbrojenie stropu monolitycznego o gr. 18cm
    Anemostaty 125mm
    Proszę o sprawdzenie moich założeń i pomoc w doborze taniego rekuperatora o mocy.... no właśnie jakiej??
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Document-page-001.jpg
Wyświetleń:	806
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	333705Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter pe flex-page-001.jpg
Wyświetleń:	1301
Rozmiar:	87,2 KB
ID:	333706Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze pe flex-page-001.jpg
Wyświetleń:	786
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	333707

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Co to za kerownik budowy jest u Ciebie, że pozwoli położyć rury w monolicie? Ja bym nie ryzykował.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    przy pojedynczych rurach nie będzie problemu

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał birko2 Zobacz post
    Witam
    Po przeczytaniu chyba wszystkich wątków na temat rekuperacji przyszedł czas na moje założenia
    Dom jest w fazie projektu, kubatura wentylowana mechanicznie 380m3, garaż wentylacja grawitacyjna
    Zdecydowałem się na system PE FLEX 75 - chyba najtańszy na chwilę obecną
    Przy prędkości strugi powietrza 2,5 m/s z jedne rury o przekroju 75mm można uzyskać strumień 30m3/h a to na jedną osobę w pokoju wystarczy.
    Rury chcę ułożyć pomiędzy zbrojenie stropu monolitycznego o gr. 18cm
    Anemostaty 125mm
    Proszę o sprawdzenie moich założeń i pomoc w doborze taniego rekuperatora o mocy.... no właśnie jakiej??
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Document-page-001.jpg
Wyświetleń:	806
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	333705Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter pe flex-page-001.jpg
Wyświetleń:	1301
Rozmiar:	87,2 KB
ID:	333706Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze pe flex-page-001.jpg
Wyświetleń:	786
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	333707
    Tak właśnie zrób !!
    Nie zapomnij tylko ubezpieczyć dom na wysoką kwotę. I wystaw pełnomocnictwo na kogoś obcego

  5. #5

    Domyślnie

    A tak poważnie, takie rzeczy MUSI policzyć statyk !

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    zostało przeliczone, nie buduję w ciemno
    Boję się jedynie żeby te rury się nie pociły w stropie
    Ostatnio edytowane przez birko2 ; 11-10-2015 o 19:54

  7. #7
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał birko2 Zobacz post
    zostało przeliczone, nie buduję w ciemno
    Boję się jedynie żeby te rury się nie pociły w stropie
    Wentylacja jest źle zaprojektowana. Jest zrobiona dla kubatury nie dla ludzi.
    Nie ma sensu podawanie wydajności na poszczególnych anemostatach, bo jak jest skrzynka to jest samoregulacja i wydajności w pomieszczeniach są zmienne.
    Projektując wentylację dla ludzi, trzeba wyjść od nawiewu czyli ile będzie osób i dać 20-30m3/h na osobę . 4 osoby to 80-120m3/h . Za duży nawiew będzie za sucho w okresie grzewczym.
    Dalej, wywiew . Wywiew = nawiewowi, więc tak trzeba to podzielić, by około 50m3/h szło przez łazienki a 30 przez kuchnię.
    W pralni /suszarni - zdecydowanie nawiew. Wywiew "suszy" jak jest pomieszczenie cieplejsze od tego z którego powietrze wchodzi. Tak więc skuteczne suszenie będzie suchym powietrzem . Poza tym po co przez czyste rzeczy przeciągać zepsute powietrze?
    i pomoc w doborze taniego rekuperatora o mocy.... no właśnie jakiej??
    Od centrali należy zacząć. Jej wyjście ( pole powierzchni króćców ) określa nam wielkość rozdzielacza i sumę pól powierzchni przekrojów kanałów nawiewnych i wywiewnych.
    Nie bardzo precyzyjnym określeniem jest "tanio". Na kanałach PE75 może Pan kupić materiały z centralą już od 3800 zł brutto 23%, najlepiej by Pan określił dokładnie w jakiej kwocie chce się zmieścić, wtedy dobrać optymalny komplet jest łatwiej.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    Rodzina liczy 5 osób.
    Jedna osoba na parterze w pokoju, po jednej w pokojach na poddaszu i w sypialni 2 osoby - liczyłem po 30m3/h/osoba
    W kuchni jest 30+30 nad pochłaniaczem. W garderobie na poddaszu (garderoba będzie zamiast suszarni)dałem 30m3/h
    Co do pralni to musiałem dać wywiew 90m3/h żeby zbilansować wszystko - jeśli trzeba zrezygnować z wywiewu to gdzie go przenieść?
    Nie wiem czy to ważne ale różnica poziomu stopów nad poddaszem to 50cm
    Reku - max 5 tyś z dogrzewaniem (instaluję pompę ciepła i przy temp powyżej -20 C może być potrzebne alternatywne dogrzewanie pomieszczeń) tak na wszelki wypadek

  9. #9
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał birko2 Zobacz post
    Rodzina liczy 5 osób.
    Jedna osoba na parterze w pokoju, po jednej w pokojach na poddaszu i w sypialni 2 osoby - liczyłem po 30m3/h/osoba
    W kuchni jest 30+30 nad pochłaniaczem. W garderobie na poddaszu (garderoba będzie zamiast suszarni)dałem 30m3/h
    Co do pralni to musiałem dać wywiew 90m3/h żeby zbilansować wszystko - jeśli trzeba zrezygnować z wywiewu to gdzie go przenieść?
    Nie wiem czy to ważne ale różnica poziomu stopów nad poddaszem to 50cm
    Nie zbilansuje Pan wentylacji dając wywiew poza łazienkami i kuchnią. Dobrzepoliczył Pan 5 x30 = 150m3/h maksymalny komfortowy nawiew, a teraz wywiew, w łazienkach po minimum 50m3/h i w kuchni minimum 30m3/h - Ta garderoba i pralnia ma zabrać z łazienek?
    Poza tym garderoba i suszarnia są chłodniejsze niż pokoje, więc wywiew zepsutego i wilgotnego przez chłodniejsze nie jest dobrym rozwiązaniem .
    Reku - max 5 tyś z dogrzewaniem (instaluję pompę ciepła i przy temp powyżej -20 C może być potrzebne alternatywne dogrzewanie pomieszczeń) tak na wszelki wypadek
    Na instalację wentylacji przeznaczył Pan 5000zł, to trochę za mało - kanały + luna najwyżej się zmieszczą.
    Na kanałach PE 75 z rozdzielaczami i centralą na wentylatorach DC musiałby Pan ze 3000 dołożyć
    Dogrzewanie wentylacją szczerze odradzam , po co ciepłe powietrze pod sufitem, poza tym 150 m3/h nie "przeniesie" Panu potrzebnej ilości ciepła, a 300-400m3/h potwornie przesuszy powietrze i będzie w nocy głośno (zwłaszcza przy tańszej centrali)

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    Przyglądał się Pan tabeli? tam jest określone gdzie jest wywiew a gdzie nawiew
    Garderoba i suszarnia ma zabrać z łązienki?? w łązience jest wywiew!
    W pralni i garderobie będzie tak sama temperatura jak w pokojach
    5 tyś chcę przeznaczyć na samą centralę a do tego dokupić resztę instalacji
    Pytanie jaki duży ten rekuperator? 400m3?

  11. #11
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał birko2 Zobacz post
    Przyglądał się Pan tabeli? tam jest określone gdzie jest wywiew a gdzie nawiew
    Garderoba i suszarnia ma zabrać z łązienki?? w łązience jest wywiew!
    W pralni i garderobie będzie tak sama temperatura jak w pokojach
    5 tyś chcę przeznaczyć na samą centralę a do tego dokupić resztę instalacji
    Pytanie jaki duży ten rekuperator? 400m3?
    Tak widziałem, że są wywiewy poza łazienkami i mniejszym w kuchni, co wyklucza zrobienie zdrowej i komfortowej wentylacji, nie może tam być wywiewów, bo zabiorą powietrze łazienkom.
    Zapytałem o całkowity koszt, bo czasem lepiej kupić kanały i rozdzielacze 1000zł taniej a ten 1000 dołożyć do centrali .

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    ok
    na parterze można zlikwidować wywiew w spiżarce, ale co zrobić na piętrze?
    nie znalazłem tańszego systemu od pe flexa więc na rekuperator nadal mam 5 tyś

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał birko2 Zobacz post
    ok
    na parterze można zlikwidować wywiew w spiżarce, ale co zrobić na piętrze?
    nie znalazłem tańszego systemu od pe flexa więc na rekuperator nadal mam 5 tyś
    Może szukał Pan w najdroższych sklepach, czyli w internecie. Gdzie Pan był w realu?

    PE flex jest też różnej jakości. Spotkałem nawet kanały instalacyjne, do kabli w ziemi sprzedawane jako wentylacyjne i to nawet przez bardzo znane firmy.

    No trudno jak się Pan upiera na centrali do 5000zł to optimal 400.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    birko2

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dzięki
    Ktoś inny coś doradzi?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony