dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 58
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 1149
  1. #981
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Skąd wiesz jakie mam zużycie ciepłej wody? Jasnowidzem jesteś? Nikt u mnie wody nie oszczędza na kąpiel i tobie też nie każę oszczędzać.
    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Bo sam pisałeś, że wydajesz miesięcznie grzejąc prądem 60 zł a to jest około 65 litrów ciepłej wody dziennie.
    Nigdzie nie napisałem, że płacę za pelety 60 zł/miesiąc - nie wmawiaj mi głupot, których nie napisałem.
    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Ale jednak prądzik w naszym kraju jest pędzony bodaj w 90% z węgla. ciekaw jestem czy chciałbyś mieszkać w pobliżu elektrowni, bo ja nie.
    Z ciekawości zapytam - czym grzejesz dom zimą?
    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Ale i też można jeździć miejskimi środkami komunikacji co jest bardziej mniej uciążliwe dla środowiska ale i mniej wygodne
    Szczególnie jak mieszkasz na wsi.
    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Ty będziesz dalej płacił za media to ja będę korzystał ze słonka już za darmo
    Myślisz że po 20 latach solar będzie nadal działał? Ile lat gwarancji dają na solary i osprzęt?

    Czy zajmujesz się montażem instalacji solarowych?

    Solary to piękna idea. Ale życie to fakty i twardy rachunek ekonomiczny. Mnie niestety nie stać ma modny gadżet.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  2. #982
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    panfotograf ja nie kupiłem modnego gadżetu kotła na pelet którego cena rok w rok wzrasta i cena dobrej jakości peletu oscyluje w granicach 800 PLN/t z którego masz max 20Mj/kg a ekogroszek który minimalnie posiada 24MJ/kg.
    Ja ostatnio kupiłem pellety z dostawą po 640 zł/t. Obsługiwałem kiedyś kotłownię z kotłem na wungiel (tzw. EKOgroszek) - dziękuję za taką przyjemność (wszechobecny czarny pył i wiadra żużla z którym nie wiadomo co robić).

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Powiem więcej mam niewyczerpalne źródło pelletu jadę biorę, nie płacę nawet złotówki jakbym przyjechał 6 tirami i załadował 6 luf po 24t ktoś by pewnie łaskawie zapytał po co mi - ale nikt nawet by nie zapytał o zapłatę.
    Pozazdrościć - może więcej szczegółów - sami byśmy skorzystali

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A modnego kotła na pellet z zapalarką nie kupiłem - dlaczego
    Właśnie - dlaczego?
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  3. #983
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    nie lubię się rozpisywać... więc postaram się krókto i na temat.

    w przypadku 3-osobowej rodziny bez dopłaty do solarów w wysokości 60 - 70 % wartości inwestycji zabawa tą tematyką jest synonimem straty czasu, energii i kasy.

    Dziękuję za uwagę.

  4. #984
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    Fakt!
    Krótko...
    Pominąłeś solary robione "tymi recami" dla satysfakcji ni i korzyści, jakie dają.
    Też nieopłacalne?

    Adam M.

  5. #985
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Skąd wiesz jakie mam zużycie ciepłej wody? Jasnowidzem jesteś? Nikt u mnie wody nie oszczędza na kąpiel i tobie też nie każę oszczędzać.
    No fakt, napisałeś tak, że:
    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    U mnie grzanie ciepłej wody użytkowej kosztuje około 100 zł/miesiąc - czyli 500-600 zł za rok
    trudno jest się rozeznać co miałeś na myśli. Ale skoro jest to 100zł/rok przy 12 miesiącach rocznie to mi wychodzi, ze jest to kwota 1200zł a nie 500-600zł.
    A więc stopa zwrotu jest nie ponad 20 lat a gdzieś około 16.
    A teraz zużycie ciepłej wody - Twoje: Skoro to kwota 100zł w II taryfie to:
    KWh w II taryfie kosztuje ok. 0.57zł a więc na ogrzanie wody za tą cenę trzeba zużyć 175 kWh miesięczne a więc dziennie 5,84kWh. Tą ilością prądu możemy podgrzać wodę zakładając o około 33 stopnie czyli z 12 do 45 stopni a ilość jej to będzie prawie 100l, licząc beż żadnych strat.
    A więc nie trzeba być żadnym jasnowidzem aby pewne sprawy policzyć.
    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Z ciekawości zapytam - czym grzejesz dom zimą?
    Drewnem.
    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Szczególnie jak mieszkasz na wsi.
    Motorynka czy skuterek na wsi sobie też nieźle radzi.
    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Myślisz że po 20 latach solar będzie nadal działał? Ile lat gwarancji dają na solary i osprzęt?
    Źle myślisz, co najwyżej zejdzie lakier z obudowy, czy wypłowieje od UV niż się kolektor rozsypie. Gwarancji dają na kolektory około 10 lat ale to nie jest to samo co żywotność kolektora. Kolektor jest tak nie skomplikowanym urządzeniem, że nie ma w nim się co psuć. Natomiast w instalacji może pójść pompka lub elektronika.
    Spytam przewrotnie: przyłącze wodociągowe do budynku co jaki czas wymieniasz?
    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Czy zajmujesz się montażem instalacji solarowych?
    Głównie produkcją ale i montażem też.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  6. #986
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Panfotograf - napisałeś, że latem, miesięcznie koszt c.w.u. u Cienie to około 100PLN. W pellecie będzie to około 580kWh/w mies. letnich. -> ~19kWh/d. Kotły na paliwa stałe mają niską sprawność grzejąc tylko ciepłą wodę użytkową - szacunkowo 50-75%. Idąc tym tropem mamy ~14kWh/d na c.w.u., straty zbiornika, ewentualną cyrkulację.
    Aby uzyskać taką ilość energii w okresach przejściowych (500-600W/mk, temp. zew. 0-10stC) potrzeba ~4,7mk kolektora próżniowo-rurowego CPC wysokiej klasy.
    Koszt katalogowy takiego AquaPakietu wyniesie około 15100PLN z 8% VAT. Maksymalny spodziewany uzysk energii z takiej instalacji to 2984kWh/a.
    Przy założeniu wzrostu cen energii o 6% r/r, po 20 latach na pellet wydamy ~43606PLN, a na energię do instalacji solarnej ~538PLN.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  7. #987
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    trudno jest się rozeznać co miałeś na myśli. Ale skoro jest to 100zł/rok przy 12 miesiącach rocznie to mi wychodzi, ze jest to kwota 1200zł a nie 500-600zł.
    Znowu coś opacznie liczysz. Okres grzewczy trwa u mnie około 6 miesięcy. Poz tym okresem kocioł na pellety grzeje ciepłą wodę użytkową. Znaczna część pelletów latem idzie na podtrzymanie ognia i temperatury kotła. Natomiast w okresie grzewczym ciepła woda użytkowa może kosztować mnie z 30-50 zł/miesiąc.
    Ale z tego co wiem to zimą ,w dni pochmurne, solary też nie są zbyt wydajne?

    Grzałem jeden sezon letni ciepłą wodę użytkową prądem, co prawda w I taryfie, i wyszło mi dość drogo ~ 150 zł/miesiąc.

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Spytam przewrotnie: przyłącze wodociągowe do budynku co jaki czas wymieniasz?
    W przyłączu nie ma elektroniki ani pompki

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Motorynka czy skuterek na wsi sobie też nieźle radzi.
    Zwłaszcza kiedy musisz zawieźć zimą dziecko do przedszkola
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #988
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Panfotograf - napisałeś, że latem, miesięcznie koszt c.w.u. u Cienie to około 100PLN. W pellecie będzie to około 580kWh/w mies. letnich. -> ~19kWh/d. Kotły na paliwa stałe mają niską sprawność grzejąc tylko ciepłą wodę użytkową - szacunkowo 50-75%. Idąc tym tropem mamy ~14kWh/d na c.w.u., straty zbiornika, ewentualną cyrkulację.
    Aby uzyskać taką ilość energii w okresach przejściowych (500-600W/mk, temp. zew. 0-10stC) potrzeba ~4,7mk kolektora próżniowo-rurowego CPC wysokiej klasy.
    Koszt katalogowy takiego AquaPakietu wyniesie około 15100PLN z 8% VAT. Maksymalny spodziewany uzysk energii z takiej instalacji to 2984kWh/a.
    Przy założeniu wzrostu cen energii o 6% r/r, po 20 latach na pellet wydamy ~43606PLN, a na energię do instalacji solarnej ~538PLN.
    1. Nie jesteś w stanie zagwarantować wzrostu, czy spadku cen. 4 lata temu kupowałem pellety za 800 zł/toną, a ostatnio kupiłem za 640 (z dostawą ma się rozumieć)
    2. Zaraz, zaraz - jakie 43 000 zł?
    600 zł za rok, razy 20 lat = 12 000 zł.
    Znowu jakieś fantastyczne obliczenia z sufitu.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  9. #989
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Na przykładzie zużycia wody mojej rodziny, roczne oszczędności z posiadania solarów.
    Dla PC-200zł
    Dla węgla-300zł
    Dla gazu-400zł
    Dla prądu (II taryfa)-500zł
    Dla prądu (G11)-800zł

    To tak w przybliżeniu.
    Teraz policzcie sobie koszt solarów, serwis i amortyzacje. Podzielcie to sobie przez przybliżony czas ich żywotności i przez 60% (sprawność). W większości przypadków zakładanie solarów mija się z celem.
    A jeżeli ktoś buduje nowy dom i myśli o połączeniu solarów z jakimś innym systemem do grzania CO i CWU, to już jest zwyczajna głupota.

  10. #990
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Znowu coś opacznie liczysz. (
    To może napisz jasno i wyraźnie ile zużywasz dziennie ciepłej wody, nie będzie nie domówień.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #991
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Na przykładzie zużycia wody mojej rodziny, roczne oszczędności z posiadania solarów.
    A jak to policzyłeś?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  12. #992
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "A jeżeli ktoś buduje nowy dom i myśli o połączeniu solarów z jakimś innym systemem do grzania CO i CWU, to już jest zwyczajna głupota. "

    Uogólniasz za bardzo.
    Tak, ale...
    Jak ktoś zleca, czeka i płaci.
    A jak "tymi recami" w czasie wolnym dla zabawy, satysfakcji i korzyści?


    Adam M.

  13. #993
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Adam M.
    Adamie a jak Twój wielkopowierzchniowy kolektor?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  14. #994
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    A jak to policzyłeś?
    W sezonie "pozagrzewczym" płacę za CWU około 30zł miesięcznie zużywając 90kWh. To razy 7 (sprawność solarów w miesiącach) i mam wynik. (około)

  15. #995
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    A jak "tymi recami" w czasie wolnym dla zabawy, satysfakcji i korzyści?
    Dla zabawy wypiłem wczoraj pół litra. Nie opłacało się, ale zabawa była przednia

  16. #996
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    W sezonie "pozagrzewczym" płacę za CWU około 30zł miesięcznie zużywając 90kWh.
    Paląc drewnem koszt kWh to około 0.09zł a więc miesięcznie to około 11zł .
    A i tak nie wyobrażam sobie życia bez moich kolektorów.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #997
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Paląc drewnem koszt kWh to około 0.09zł a więc miesięcznie to około 11zł .
    A i tak nie wyobrażam sobie życia bez moich kolektorów.
    I błąd. Nie policzyłeś COP pompy (do grzania CWU policzyłem 2,5), czyli względem drewna wyszło by około 160zł oszczędności.

  18. #998
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie policzyłeś COP pompy
    Co masz na myśli?
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  19. #999
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    I błąd. Nie policzyłeś COP pompy (do grzania CWU policzyłem 2,5), czyli względem drewna wyszło by około 160zł oszczędności.
    Przeczysz sam sobie.
    W innych tematach pokazujesz np. jakie to masz brudne filtry w centrali wentylacyjnej, że niby jesteś jedynym czyścioszkiem w okolicy a dalej propagujesz, że lepiej palić szmatami niż założyć instalację solarną.
    Ach zapomniałem, że handlujesz pompami ciepła.

  20. #1000
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Co masz na myśli?
    Jeżeli zużywam 90kWh, to pompa ciepła wyprodukuje na potrzeby CWU około 225kWh energii (COP 2,5). Jeżeli kWh z drewna kosztuje 10gr. to przez siedem miesięcy wyjdzie około 160zł.

Strona 50 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony