dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Zapowietrzanie kominka z płaszczem

    Witam

    Mam kominek Mila z płaszczem wodnym i buforem 300l pracujący na układzie otwarty.
    Zbiornik wyrównawczy mam zabudowany nad komikiem na 2 metrach.
    Pompa ciągnie ciepłą wodę z kominka i wpycha wężownice do bufora.
    Na tej samej rurze nad kominkiem jest trójnik gdzie idzie do zbiornika wyrównawczego, czyli powietrze powinno uciec do góry
    w kotłowni za pompą jest dodatkowo automatyczny odpowietrznik

    Wszystko ładnie chodzi do momentu ustawieniu na sterowniku temperatury 70-80 'C
    Zaczyna słychać powietrze w instalacji i jak podejdzie większy bąbelek pompa się zapowietrzy i obieg wody przestaje krążyć co powoduje nagłowny wzrost na kominku temperatury wody.

    Kominek podłączony według schematu z kratki.pl z tą różnica że pompa zamiast być na wodzie z bufora i pchać w kominek , to ciągnie wodę z kominka i pcha w bufor. Niby to samo.

    Czy jest sens wydawać kasę i przerabiać układ żeby przełożyć pompę , czy lepiej szukać przyczyn gdzie indziej
    gg 1010642

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    Nasuwa się wniosek, żeby ten odpowietrznik zza pompy przenieść przed pompę.

  3. #3

    Domyślnie

    I tak zrobiłem .. Przeniosłem pompę na zimna stronę obiegu i tym samym odpowietrznik znalazł sie przed pompą .
    Ale qrcze nic to nie dało , powiem że nawet gorzej nie moge osiągnać nawet 60;C na kominku bez hałasu w rurach .
    Czy to możliwe żeby się woda gotowała przy 60'C . Może na styku wymiennik a ogień powstaja bąbęlki ???
    Suport kratki pl twierdzi że mam gdzieś nieszczelność i dlatego ciągnie powietrze. Ale to raczej wykluczam ponieważ autoamtyczny zawór uzupełniania wody jak pracuje to słychac.
    gg 1010642

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał botr Zobacz post
    Suport kratki pl twierdzi że mam gdzieś nieszczelność i dlatego ciągnie powietrze. Ale to raczej wykluczam ponieważ autoamtyczny zawór uzupełniania wody jak pracuje to słychac.
    Dawno tak się nie uśmiałem. Jaki suport, taka nieszczelność. Zapowietrza ci się układ ponieważ z podgrzewanej wody wytrąca się powietrze. Tylko prawidłowy i sprawny układ odpowietrznikow może sobie z tym poradzić. Proponuję małe doświadczenie. Podgrzej w garnku trochę wody do temperatury 70-80 st.C i obserwuj co się dzieje na dnie garnka. Gdyby w kratkach znali się na tym co i do czego produkują to poradzili by Ci zastosowanie separatora powietrza np. Flammkovent, który pięknie wyłapuje najdrobniejsze pęcherzyki powietrza.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.409
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Teraz już się będą znali...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Botr ... no i już wiemy w czym tkwi przyczyna Twoich problemów ... leć szybciutko kupić separator powietrza i będzie po sprawie ...
    A już tak na poważnie całkiem - mając układ otwarty, nośnik energii, czyli woda ma nieograniczony dostęp do powietrza atmosferycznego. Wkład jaki posiadasz, ze względu na horyzontalne, rozwlecznone w poziomie palenisko, ma sporej wielkości wymiennik wodny (nie chodzi o pojemność, ale o jego kształt). Popalisz mocniej na środku paleniska i przy ustawieniach o jakich piszesz w tym miejscy będzie Ci się już gotować woda, a w pozostałej częsci paleniska bedzi jeszcze miała 20-30 stopni mniej. Ktoś, kto wykonywał u Ciebie podłączenie kominka powinien to wziąć pod uwagę i zaplanować ukałd zamknięty zamiast otwartego. Powinien zaplanowąc zawór mieszający na powrocie i tak skonstruować całość układu, żeby w palenisku woda uzyskiwała bardzo szybko równomierną i stale wysoką temperaturę.
    Przy układzie otwartym pewnie masz wymiennik płytowy, odbierający ogromną ilość energii, jedną pompkę po stronie kominka i pewnie nie masz zaworu mieszającego na powrocie. Oddajesz sporą ilość energii i żeby ją uzupełnić musisz ostro palić przy nastawach 70-80 stopni, powodując miejscowe zagotowanie się wody.
    Ale to na razie teoria. Możesz mieć równie dobrze problem z błędnie wykonaną instalacją (każdy schemat jest tylko przykładem, który należy dostosować materiałowo i podłaczeniowo do konkretnej sytuacji i konkretnej instalacji), źle podobieranymi średnicami rurarzu (za małe średnice przy układzie otwartym), lub jeszc wieloma innymi rzeczami, o którychnie wiemy przecież nic, bo na oczy nie widzieliśmy przecież Twojej instalacji w całości.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Teraz już się będą znali...
    ... i może uda im się zaprojektować wkład, który miejscowo nie gotuje wody Nie jedną "metówkę" uruchamiałem i nie spotkałem się z takim zjawiskiem, nawet u mnie w firmie podczas testowania różnych wariantów podłączeń (również bez zaworu podnoszenia temperatury powrotu). Natomiast zauważyłem że układ potrafi się zapowietrzać przez długi czas po napełnianiu instalacji świeżą wodą. Dlatego zaproponowałem separator, gdyż zwykłe automatyczne odpowietrzniki nie zawsze radzą sobie z najmniejszymi pęcherzami powietrza.

  8. #8

    Domyślnie

    Na powrocie nie mam zaworu mieszającego , ale mam na sterowniku ustawioną pompkę CO która załącza się przy temp 53'C z histerezą 5%.
    Generalnie można powiedzieć że efekt jest taki sam jak zaworu mieszającego .
    Przy starcie palenia, przy zimnym buforze pompka załącza się i wyłącza kilka razy zanim cały proces się unormuje.
    Nie mam też wymiennika , zamiast tego mam bufor z oddzielną wężownicą dla kominka. Po paleniu kilka godzin, bufor 300l wody ma z 50'C.
    Układ zamknięty proponował mi hydraulik ma on swoje zalety jak na przykład większe ciśnienie w układzie 3bar a przy układzie otwartym 0,2 bar .
    Czego nie rozumie to ciśnienie atmosferyczne to 1000 hPA temp wrzenia 100"C przy zbiorniku wyrównawczym zamontowanym na 2m mamy cisnienie 0,2bar a to daje nam 60'C temp wrzenia. Dlaczego ??
    gg 1010642

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Na powrocie nie mam zaworu mieszającego , ale mam na sterowniku ustawioną pompkę CO która załącza się przy temp 53'C z histerezą 5%.
    Generalnie można powiedzieć że efekt jest taki sam jak zaworu mieszającego .
    Generalnie to można powiedzieć że efektywnie powodujesz odkładanie się kreozotu na cianach paleniska ... nawet ustawiając pompkę tak by ruszała przy 95-ciu stopniach, na powrocie będziesz miał tyle ile wynosi temperatura po przejściu całego obiegu grzewczego ... czyli w przedziale 15 - 30 stopni ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  10. #10

    Domyślnie

    Pisze już to 3 raz , mam bufor i osobna wężownice wiec różnica we/wy na kominku 10'C
    A kominek dolej się zapowietrza
    gg 1010642

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony