dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 112
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie Prośba o pomoc w wyborze kotła

    Witam!
    W ciągu kilku następnych dni będę musiał się zdecydować na wybór kotła. Przyznaje się że sam mam niewielkie o tym pojęcie(całe życie na blokach) a różni instalatorzy różnie doradzają. Stąd moja tu obecność. Na chwilę obecną zastanawiam się nad dwoma opcjami kocioł z podajnikiem na ekogroszek (sas bądź defro???) lub na pellet. Gdyby ktoś zasugerował coś innego chętnie wysłucham.Na chwilę obecną powyższe kotły to tylko typy.
    Kilka rzeczy dodatkowo nie wiem na ile istotne: dom podpiwniczony(garaż w piwnicy) z poddaszem użytkowym na całości ogrzewanie podłogowe jedynie trzy grzejniki w planach: pralnia, łazienka, garaż. Chciałbym również w tym kotle palić dodatkowo drewnem. I co mam sądzić o tym, że gdziekolwiek ostatnio czytam o kotle dla mojego domu to na necie piszą o 8-12 kw a instalatorzy, znajomi itd o 20-25 Kw?

    Takie coś mi wyszło na stronie ciepłowłaściwe Dom energooszczędny B.
    Ile ciepła potrzebuje twój dom

    7,8kW
    maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz
    39W/m2
    wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
    14 768kWh
    tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
    74kWh/m2*rok
    zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B

    W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz

    7,8kW
    potrzebna moc grzewcza

    W przeciętny dzień zimy 1,6°C na zewnątrz

    3,6kW
    potrzebna moc grzewcza

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    aaaaa jeszcze jedna rzecz. Kotłownia na razie jeszcze pusta wiec poza piecem zastanawiam się jeszcze nad kupnem pompy ciepła na okresy przejściowe. Możecie doradzić czy warto dopłacić? Czy też wystarczy bojler. Rzecz dotyczy trzyosobowej rodziny.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    aaaaa jeszcze jedna rzecz. Kotłownia na razie jeszcze pusta wiec poza piecem zastanawiam się jeszcze nad kupnem pompy ciepła na okresy przejściowe. Możecie doradzić czy warto dopłacić? Czy też wystarczy bojler. Rzecz dotyczy trzyosobowej rodziny.
    Trzeba było wcześniej pomyśleć, nie musiałbyś budować kotłowni (choć tą można inaczej wykorzystać) ani komina.
    A dlaczego na okresy przejsciowe a nie na całość?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Tu się zgodzę z Liwko, albo pompka na wszystko albo wcale.
    W jakim celu chcesz dublować systemy ? żeby kasy nabić instalatorom ?
    I żeby Cię jeszcze na solary nie namówili i nie do końca wierz w te cuda z dopłatami do nich.
    Na tych dopłatach to najlepiej wychodzą banki i Ci którzy je instalują.
    Powiem Ci jak było to np. na przykładzie Mszany ( nie daleko Ciebie ).
    Mieli tam ładne dopłaty i do kotłów ekogroszkowych i do instalacji solarnych.
    Opowiadał mi to jeden z klientów.
    Jak nie było jeszcze nic wiadomo o dotacjach był zapytać o ofertę ( solar ) na zamontowanie takiej instalacji, zaoferowano mu ową instalację za 12500pln, jak "jaskółki" rozniosły dobrą nowinę i było już wiadomo że będzie do tego ładna kaska, latem ta sama firma złożyła mu już całkiem inną ofertę, za 18500pln.
    Nie wiesz co tak podrożyło tą instalację ?
    Nie wiem czy jakieś rurki wstawiali ze złota czy cuś , tyle szmalu za solary ? co to miało być ?
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    Hmmm to może inaczej mam te wszystkie instalacje ściągnięte do kotłowni aczkolwiek nic nie podłączone wyposażenie kotłowni czeka na dopływ gotówki. Jakbyście to rozwiazali na tym etapie zamiast kotła jak mowicie. Ja myślałem o pompię zamiast bojlera takiej za kilka tysięcy. Nie wiem czy dobrze to opisałem. Komin budowalem systemowy jest podwójny. Moja.żona koniecznie chciała kominek a za jakieś sto lat może do mnie dojść gaz (stanął po drugiej stronie wsi kilka lat temu)

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    Jeśli pomieszalem to przepraszam, ale.kompletnie.się nie znam. Troszkę.czytam uczę się, ale cóż.....

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    Hmmm to może inaczej mam te wszystkie instalacje ściągnięte do kotłowni aczkolwiek nic nie podłączone wyposażenie kotłowni czeka na dopływ gotówki. Jakbyście to rozwiazali na tym etapie zamiast kotła jak mowicie. Ja myślałem o pompię zamiast bojlera takiej za kilka tysięcy. Nie wiem czy dobrze to opisałem. Komin budowalem systemowy jest podwójny. Moja.żona koniecznie chciała kominek a za jakieś sto lat może do mnie dojść gaz (stanął po drugiej stronie wsi kilka lat temu)
    Wszystko lepsze zamiast węgla zwanego eko.
    Pompa ciepła do cwu nie ma najmniejszego sensu,lepiej bojler a najlepiej pompa ciepła do wszystkiego od razu,powietrze-woda a nie gruntowa,chyba,że z własnej roboty kolektorem poziomym.
    Nad gazem się nie zastanawiaj bo drogie dziadostwo to jest.
    Co do mocy kotła nie wierz zbytnio ciepłuwłaściwemu bo lekko zawyża wyniki i jeszcze mniej tej mocy będziesz potrzebował a i samo zużycie energii na ogrzewanie jest za wysokie,tak mi się wydaje.
    Napisz konkretnie jaki dom,jak zaizolowany,jaka wentylacja itp. Z tego co widzę będziesz grzał 200m2 ?

    P.S
    I żeby nie było,ze "udzielam " się w wątki węglowe,dla nazbyt kogoś czułego.
    Pogrubione w cytacie do przeczytania...
    Ostatnio edytowane przez Ktosik ; 23-11-2015 o 10:16

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    ok a wiec tak dom 11x 11 m, powierzchnia ok 140 m2 użytkowa plus piwnica 100m2, piwnica z bloczków betonowych 25 plus 10 styropian. Parter i poddasze porotherm 25 plus 15 styropian. dach 35 stopni ceramika, ocieplenie to 15 + 10 rockwool toprock 0,35.Piwnica podłoga 5, parter 8,poddasze 5 cm styropian, (parter poddasze- podłogówka, trzy grzejniki piwnica, pralnia, łazienka). Okna trzyszybowe PCV, Drzwi stalowe 86 wikęda.thermoprestige.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    INSTALATOR namawia mnie do kotła z podajnikiem 25 kw plus pompa tweetop lub bojler, ale po przeczytaniu wątków na forum coś mi tu nie pasuje

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.528
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    INSTALATOR namawia mnie do kotła z podajnikiem 25 kw plus pompa tweetop lub bojler, ale po przeczytaniu wątków na forum coś mi tu nie pasuje
    Skąd wytrzasnąłes tego instalatora, instalator nie jest od doboru mocy kotła, jest od instalowania. Nikt nie idzie do murarza po projekt architektoniczny tylko do projektanta. Wiekszosc jednak sie uparła by w sprawie instalacji grzewczej zdac sie wyłacznie na instalatora. Masz racje ze cos tu nie pasuje. Projektowe obciązenie tego domu to max 8 kW, czyli kocioł co najmniej 3 krotnie przewymiarowany i to dla -20 oC, dla wyzszyc temperator jeszcze wiecej. Za takie dorady to tego instalatora warto a nawet trzeba pogonic.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    ok a wiec tak dom 11x 11 m, powierzchnia ok 140 m2 użytkowa plus piwnica 100m2, piwnica z bloczków betonowych 25 plus 10 styropian. Parter i poddasze porotherm 25 plus 15 styropian. dach 35 stopni ceramika, ocieplenie to 15 + 10 rockwool toprock 0,35.Piwnica podłoga 5, parter 8,poddasze 5 cm styropian, (parter poddasze- podłogówka, trzy grzejniki piwnica, pralnia, łazienka). Okna trzyszybowe PCV, Drzwi stalowe 86 wikęda.thermoprestige.
    A no widzisz,z ciepławłaściwego wychodzi,że grzejesz 200m2 czyli pierwsza bzdura,drugą bzdurą stąd wynikającą jest to,że potrzebujesz aż 7,8kW gdzie będziesz potrzebował ok.6-7kW mocy grzewczej z cwu,trzecią bzdurą wynikającą z ciepławłasciwego jest zużycie energii,które dla 140m2 będzie znacznie mniejsze niż tam podane.
    Nie chcesz zrobic OZC dla wiedzy bez bzdur ?
    Jaką masz odpowiedź dla instalatorów,sąsiadów i znajomych proponujących Ci żródło ciepla o mocy 25kW jak ty potrzebujesz źródło ciepła o mocy zaledwie max.7kW ?
    Są to wg Ciebie mądrzy ludzie czy warci powiedzenia im,żeby się douczyli o co kaman ?
    Ostatnio edytowane przez Ktosik ; 21-11-2015 o 01:24

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    OZC na chwile obecną nie wchodzi w rachubę... O ile mam ocieploną piwnice i jestem w trakcie ocieplania dachu watą .. to ściany porotherm jeszcze nie ocieplony ta 15. Możecie mi podać jakieś konkretne propozycje jak wyposażyć moją kotłownie?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    OZC na chwile obecną nie wchodzi w rachubę... O ile mam ocieploną piwnice i jestem w trakcie ocieplania dachu watą .. to ściany porotherm jeszcze nie ocieplony ta 15. Możecie mi podać jakieś konkretne propozycje jak wyposażyć moją kotłownie?
    A czemu OZC nie wchodzi w rachubę ?
    To od OZC zależy wybór źródła ciepła i to jak izolować.
    15cm na ściany to zdecydowanie za skromnie.
    Ale o co chodzi z tą kotłownia ? Tam ma być tylko gniazdko 230V i rozdzielacz.
    Jeśli chodzi o dobór ogrzewania to nikt kto podchodzi sensownie do sprawy bez wyników z OZC nie dobierze Ci optymalnie niczego.
    Ze wstępnego wyliczenia widać,że potrzebujesz urządzenie grzewcze o mocy 7kW ale nic więcej nie można powiedzieć o zużyciu energii i nie można pod to nic dobrać bo to na ślepo.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    Przemyślałem sprawę. Pompa odpadła niestety głównie względy ekonomicznie po prostu chyba mnie na nią nie stać. Upewnię się jak zrobie OZC. Na chwilę obecną wracam w stronę kotłów i tutaj o ile zaczynałem od sasa czy defro w chwili obecnej bardziej skłaniam się w stronę ogniwo Eko plusa 16 bądź Skam-p plus 12. Jakieś konkretne wskazanie? Czy idę w dobrym kierunku jeśli chodzi o kocioł zwłaszcza w świetle porad mojego byłego instalatora?
    Ostatnio edytowane przez krzysieek ; 21-11-2015 o 21:51

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    Przemyślałem sprawę. Pompa odpadła niestety głównie względy ekonomicznie po prostu chyba mnie na nią nie stać. Upewnię się jak zrobie OZC. Na chwilę obecną wracam w stronę kotłów i tutaj o ile zaczynałem od sasa czy defro w chwili obecnej bardziej skłaniam się w stronę ogniwo Eko plusa 16 bądź Skam-p plus 12. Jakieś konkretne wskazanie? Czy idę w dobrym kierunku jeśli chodzi o kocioł zwłaszcza w świetle porad mojego byłego instalatora?
    Potrzebujesz źródła ciepła o mocy max.7kW,które przez większość sezonu grzewczego będzie pracowało z mocą 2-3kW a ty chcesz 12-16kW ?
    Poczytaj co grozi i co staje się w przypadku znacznego przewymiarowania kotła na węgiel zwany eko.
    To też względy ekonomiczne...

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    Spróbuje wyjaśnić mój tok myślenia...po pierwsze np ten skam 12 pracuje w zakresie od 3,4 do 15 więc rozumiem żę da się go jakoś poustawiac żeby pracował na takim zakresie na jakim potrzebujemy...po drugie zastanawiam się nad dokładnościa tej strony ciepłowłasciwe i tego na ile dobrze mnie obliczyła i jakie mogą wyjść różnice w OZC. niestety nie ma tego w projekcie więc bede musiał zrobić, dla przykładu moja żona jest ciepłolubna i cos mi wspomina o 22 stopniach co na stronie przełożyło się już prawie na 9 kw.. po trzecie cwu coś tam też chyba dołozy.. Po czwarte jak wspomniałem dopiero sie ucze i każda wasza odpowiedz coś mi wyjaśnia.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    Spróbuje wyjaśnić mój tok myślenia...po pierwsze np ten skam 12 pracuje w zakresie od 3,4 do 15 więc rozumiem żę da się go jakoś poustawiac żeby pracował na takim zakresie na jakim potrzebujemy...po drugie zastanawiam się nad dokładnościa tej strony ciepłowłasciwe i tego na ile dobrze mnie obliczyła i jakie mogą wyjść różnice w OZC. niestety nie ma tego w projekcie więc bede musiał zrobić, dla przykładu moja żona jest ciepłolubna i cos mi wspomina o 22 stopniach co na stronie przełożyło się już prawie na 9 kw.. po trzecie cwu coś tam też chyba dołozy.. Po czwarte jak wspomniałem dopiero sie ucze i każda wasza odpowiedz coś mi wyjaśnia.
    OZC rozwieje twoje wątpliwości,chociaż nie sądzę z Twoich wypowiedzi bo nie uwierzysz fizyce i matematyce
    Jaką sprawność ma ten skamp przy przy pracy na 20-30% mocy nominalnej i co to oznacza czyli przy pracy przez większość sezonu grzewczego ?
    Żona zimnolubna bo mi przy poniżej 22,5st.C jest zimno

    ciepłowłaściwe zakłamuje i to bardzo...
    Ostatnio edytowane przez Ktosik ; 21-11-2015 o 23:52

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    nie chodzi o fizykę.. to chyba mentalność. a tak na poważnie to nie widziałem czy są kotły z podajnikiem o takich mocach.. Sas solid nad którym mysłalem zaczyna się do 14 defro też najmniejszy 10, skamp 12 ogniwo od 10, szczerze im więcej czytam tym bardziej nie umiem się zdecydować .Przez chwilę nawet się juz zastanawiałem nad zasypem plus bufor ciepła.Byłoby ideałem gdyby ktoś mi powiedział bierz to i to ponieważ tak i tak...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysieek Zobacz post
    nie chodzi o fizykę.. to chyba mentalność. a tak na poważnie to nie widziałem czy są kotły z podajnikiem o takich mocach.. Sas solid nad którym mysłalem zaczyna się do 14 defro też najmniejszy 10, skamp 12 ogniwo od 10, szczerze im więcej czytam tym bardziej nie umiem się zdecydować .Przez chwilę nawet się juz zastanawiałem nad zasypem plus bufor ciepła.Byłoby ideałem gdyby ktoś mi powiedział bierz to i to ponieważ tak i tak...
    A potem i tak byś narzekał
    Ukłony dla Redakcji

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krzysieek

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    72

    Domyślnie

    To nie tak , już i tak zmieniłem podejście po przeczytaniu tego forum i jestem juz blisko kupna kotła 10 Kw a narzekać i tak będe bo jestem chłopak z bloków. Dopiero po kilku sezonach się przyzwyczaje.
    Odnośnie
    Jaką sprawność ma ten skamp przy przy pracy na 20-30% mocy nominalnej i co to oznacza czyli przy pracy przez większość sezonu grzewczego ?
    sugerowałem się słowami z ciiepłowłasciwe ze w kotłach z podajnikiem sprawność jest zblizona do nominalnej nawet przy 30 %
    Ostatnio edytowane przez krzysieek ; 22-11-2015 o 09:44

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony