dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 64 z 1061
Pokaż wyniki od 1.261 do 1.280 z 21202
  1. #1261
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "Nie pisz tak bo ..."

    Składałeś 2kW na 12V?
    Spróbuj.
    Potem nam tu opisz...

    Adam M.

  2. #1262

    Domyślnie

    Ile może kosztować fotovoltanika do użytku własnego do nagrzania boilera 120L i ewentualnie jakieś oświetlenie? 2kW stykną?
    Ostatnio edytowane przez grzech25 ; 27-11-2015 o 11:19

  3. #1263
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    "Ile może kosztować "

    Może kosztować dowolnie dużo.
    Nie ma górnej granicy.

    "2kW stykną? "

    Czasem, jak masz Sumarycznego obciążenia mniej jak 1,5kW.
    Liczyłeś ile masz?

    Adam M.

  4. #1264

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Ile może kosztować "

    Może kosztować dowolnie dużo.
    Nie ma górnej granicy.

    "2kW stykną? "

    Czasem, jak masz Sumarycznego obciążenia mniej jak 1,5kW.
    Liczyłeś ile masz?

    Adam M.

    ceny to chyba najlepiej sprawdzić jak się poświęci troche czasu i podzwoni, względnie można poczytać o cenach paneli fotowoltaicznych choćby na portalu, który się w tym specjalizuje http://pvportal.pl/nowosci/7189/pane...aleza-ich-ceny, ale przyznam, że też mam z tym kłopot, żeby to sobie wszystko przekalkulować.

  5. #1265

    Domyślnie

    Cześć,

    Czytam i czytam i się naczytałem o Smoleńsku, PO, PIS a mnie interesuje co następuje..

    Mam dom. W domu działa podłogówka i CWU. Oba układy zasilane z bufora ok 1250l - CWU przepływowo. Bufor przewidziane ma 3 źródła zasilania.
    Piec gazowy - działa
    Wężownica na kominku - działa (raczej tylko wspomagająco bo z założenia sprawność została poświęcona na ołtarzu bezproblemowego użytkowania)
    Grzałki w buforze - jeszcze nie działają.

    I tu zbliżamy się do meritum.
    Grzałki są 3 każda o mocy 1 kW czyli w sumie 3 kW ( muszę sprawdzić czy są na 250V, na 12V czy na 24V). W każdym razie są i czekają na prąd!
    Ten pront chciałbym ze słońca wziąć. Nie chcę się bawić w żadne sprzedawanie do sieci, prosumenty i inne pierdoły.Prądem chce tylko ogrzewać bufor co zmniejszy mi zużycie gazu. To na razie, może kiedyś pomyślę o innym spożytkowaniu tej energii.

    Pytania

    1. Czy dobrze rozumuję, że potrzebuję instalacji lekko nadwymiarowej ponad te 3 kW?3kW + x%? Ile tych %?
    2. Czy dobrze rozumuję, że moja instalacja będzie dość prosta w swej konstrukcji? Panele + kable + ustrojstwo, które zamieni prąd z paneli na zdatny do użycia przez grzałki (jak wspomniałem muszę sprawdzić czego grzałki "potrzebują")


    Zakładam, że te grzałki nie zagotują mi bufora. Takie moje mniemanie a może się mylę.Nie wiem co takie 3 grzałki po 1kW mogą zdziałać...

    z góry dzięki za odpowiedź!

  6. #1266
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał songoku_xxx Zobacz post
    Cześć,

    Nie chcę się bawić w żadne sprzedawanie do sieci, prosumenty i inne pierdoły.Prądem chce tylko ogrzewać bufor co zmniejszy mi zużycie gazu.
    Jestem na etapie złożonych papierków do ENEA i czekania na montaż. Też sporo gdybałem jak wykorzystać energię ze Słońca zima gdy jest go najmniej
    Niby wszystko ładnie pięknie, a jednak nie.
    Największa produkcję energii będziesz miał w okresie letnim czyli wtedy kiedy najmniej potrzebujesz jej do grzania. Zimą czyli teraz w tym okresie będziesz miała duże zapotrzebowanie na energię, ale małą jej produkcję ze Słońca.
    Niestety ale musisz podłączyć się do sieci i latem oddawać do niej produkcję z twoich paneli a zima pobierać ja do grzania. Najlepiej z energetyką rozliczać się 1-2 razy w roku.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  7. #1267

    Domyślnie

    tak też już do tego doszedłem. Policzyłem, że 1 10-cio godzinny dzień pracy potrafiłbym mi wygrzać bufor do oporu.

    Wobec powyższego prawdopodobnie trzeba postawić układ on-grid.

    Powinien on być ustawiony tak aby w pierwszej kolejności pokrywał zapotrzebowanie na prąd w domu, jeśli jest nadwyżka to grzeje bufor a jak oba układy już nie przyjmują to w ostateczności oddaję prąd do sieci.

    Całościowy koszt takiego układu został mi przedstawiony w okolicach 17 000 PLN za 2,5 kW z opcją zwrotu z programu prosument.

    Cholera to sporo. Czy na prawdę nie da się taniej..?
    Ostatnio edytowane przez songoku_xxx ; 03-12-2015 o 08:43

  8. #1268
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze liczę ale załóżmy że uzyskasz w ciągu roku z tego układu 1500kWh ( w panelach to się chyba jakoś inaczej nazywa). Za 17000 PLN możesz mieć około 70000 kWh bezpośrednio z energetyki. Gdzie tu logika? Jeśli to jest w przybliżeniu dobrze policzone to ten układ powinien kosztować max 3K żeby to miało sens. Może po dofinansowaniu tak będzie że ty 3 a reszta ktoś ale bardzo w to wątpię.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  9. #1269
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie wiem czy dobrze liczę ale załóżmy że uzyskasz w ciągu roku z tego układu 1500kWh ( w panelach to się chyba jakoś inaczej nazywa). Za 17000 PLN możesz mieć około 70000 kWh bezpośrednio z energetyki. .
    Aby było tak pięknie to trzeba by pogrzebać jeszcze w taryfach.
    W moim przypadku przy obecnym zużyciu prądu i mojej taryfie jednakowej przez 365 dni w roku 1 kW kosztuje ok 0,61zł w ENEA
    Zatem za 17.000zł mogę mieć 28.000kW. Wiemy też, że energia elektryczna raczej drożeje niż tanieje.
    Z tego układu rocznie może uzyskać około 3.000 kW. Instalacja taka wg producentów i wg tego co już działa na zachodzie od nastu lat wytrzymuje długo. Po 25 latach moc instalacji jest w granicach 80%
    Można zatem przyjąć, że taka instalacja będzie nam działała te 30 lat i wyprodukuje ok. 90.000kW jeśli oddamy to do sieci w prosumencie to uzyskamy ok. 67.500zł przychodu brutto.
    Jeśli będziemy to zużywać dla siebie to przychód będzie w granicach 55.000zł
    wiemy też, ze pod drodze coś może wysiać, ze taryfy gwarantowane mogą nie być gwarantowane, że będą chmury i dany rok będzie do kitu itp itd.
    Czy się opłaca? hmmm to warto już samemu liczyć i kalkulować.
    Można do sieci oddawać po 0,65zł lub 0,75 zł brutto i pobierać w drugiej taryfie za połowę tej ceny, wtedy COP tego układu będzie wynosił 2.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  10. #1270
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Aby było tak pięknie to trzeba by pogrzebać jeszcze w taryfach.
    W moim przypadku przy obecnym zużyciu prądu i mojej taryfie jednakowej przez 365 dni w roku 1 kW kosztuje ok 0,61zł w ENEA
    Zatem za 17.000zł mogę mieć 28.000kW. Wiemy też, że energia elektryczna raczej drożeje niż tanieje.
    Z tego układu rocznie może uzyskać około 3.000 kW. Instalacja taka wg producentów i wg tego co już działa na zachodzie od nastu lat wytrzymuje długo. Po 25 latach moc instalacji jest w granicach 80%
    Można zatem przyjąć, że taka instalacja będzie nam działała te 30 lat i wyprodukuje ok. 90.000kW jeśli oddamy to do sieci w prosumencie to uzyskamy ok. 67.500zł przychodu brutto.
    Jeśli będziemy to zużywać dla siebie to przychód będzie w granicach 55.000zł
    wiemy też, ze pod drodze coś może wysiać, ze taryfy gwarantowane mogą nie być gwarantowane, że będą chmury i dany rok będzie do kitu itp itd.
    Czy się opłaca? hmmm to warto już samemu liczyć i kalkulować.
    Można do sieci oddawać po 0,65zł lub 0,75 zł brutto i pobierać w drugiej taryfie za połowę tej ceny, wtedy COP tego układu będzie wynosił 2.
    A przepraszam kto każe używać pierwszej taryfy do grzania bufora? W G12W masz do dyspozycji co najmniej 96 godzin tygodniowo II taryfy w dużo tańszej cenie. Po nad to mówimy o PLN czyli netto a nie brutto. Natomiast przy obliczaniu dochodu zapomniałeś o podatkach obciążających ten dochód.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #1271

    Domyślnie

    Z mojej faktury 1 kW kosztuje 0,4838 PLN netto czyli 0,595 PLN brutto (wszystkie składowe dają taką sumę za 1kW). - za 17 000 PLN mogę otrzymać ok 28500 kWh. Na nocną nie mam zamiaru przechodzić bo cenię sobie wygodę a do grzania bufora mam gaz.

    Zakładam, że można wyprodukować 2500 kWh (ostrożnie). Zakładając stałość cen (dla prostoty obliczeń) zwrot z inwestycji będzie dostępny po ok 11 latach. Realnie pewnie koło 13 bo coś tam się wywali, coś trzeba serwisować itd.

    To obliczenia bez prosumenta. W ramach programu wg cyferek 8,5 roku realnie pewnie koło 10.

    Dużo czy mało każdy niech sobie sam odpowie.

  12. #1272
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał songoku_xxx Zobacz post
    Z mojej faktury 1 kW kosztuje 0,4838 PLN netto czyli 0,595 PLN brutto (wszystkie składowe dają taką sumę za 1kW). - za 17 000 PLN mogę otrzymać ok 28500 kWh. Na nocną nie mam zamiaru przechodzić bo cenię sobie wygodę a do grzania bufora mam gaz.

    Zakładam, że można wyprodukować 2500 kWh (ostrożnie). Zakładając stałość cen (dla prostoty obliczeń) zwrot z inwestycji będzie dostępny po ok 11 latach. Realnie pewnie koło 13 bo coś tam się wywali, coś trzeba serwisować itd.

    To obliczenia bez prosumenta. W ramach programu wg cyferek 8,5 roku realnie pewnie koło 10.

    Dużo czy mało każdy niech sobie sam odpowie.
    Dlaczego cały czas liczycie prąd w G11?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  13. #1273

    Domyślnie

    Przeczytaj uważnie post - tam znajdziesz odpowiedź

  14. #1274

  15. #1275
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Dlaczego cały czas liczycie prąd w G11?
    Jaka wychodzi w takim razie średnia cena za 1kW dla taryfy G12.
    Mówimy tu oczywiście o komforcie użytkowania.
    Nie chodzi mi, że pierzemy tylko w nocy lub w weekendy, że zmywarka też w nocy, że odkurzamy też w nocy bo odkurzacz ma 1,8kW
    Grzanie tez robimy w nocy jak idziemy spać lub po południu jak w pracy jesteśmy.
    W moim przypadku pompka od pieca chodzi kiedy musi a nie kiedy tanio.
    Nawadnianie w ogrodzie (1,5kW) również chodzi kiedy musi a nie kiedy tanio.
    Monitoring, alarm, itp również działa cały czas a nie w tanich taryfach.
    Przepływowy ogrzewacz wody też chodzi kiedy mam taką potrzebę a nie z kąpielą będę czekał do nocy albo do soboty
    Dla normalnego użytkowania domu nie ma sensu inna taryfa niż stała przez całą dobę
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  16. #1276
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Jaka wychodzi w takim razie średnia cena za 1kW dla taryfy G12.
    Mówimy tu oczywiście o komforcie użytkowania.
    Nie chodzi mi, że pierzemy tylko w nocy lub w weekendy, że zmywarka też w nocy, że odkurzamy też w nocy bo odkurzacz ma 1,8kW
    Grzanie tez robimy w nocy jak idziemy spać lub po południu jak w pracy jesteśmy.
    W moim przypadku pompka od pieca chodzi kiedy musi a nie kiedy tanio.
    Nawadnianie w ogrodzie (1,5kW) również chodzi kiedy musi a nie kiedy tanio.
    Monitoring, alarm, itp również działa cały czas a nie w tanich taryfach.
    Przepływowy ogrzewacz wody też chodzi kiedy mam taką potrzebę a nie z kąpielą będę czekał do nocy albo do soboty
    Dla normalnego użytkowania domu nie ma sensu inna taryfa niż stała przez całą dobę
    U mnie 50 groszy nigdy nie udało się przekroczyć, nawet przy małym zużyciu. Z reguły razem z opłatami jest to max 0,43-0,45 brutto.Tygodniowo do dyspozycji masz 96 godzin w taniej po 0,31 i 72 godziny w drogiej po 0,69 opłaty miesięczne w okolicy 14 zł. To ceny brutto. To oczywiście G12W. Nie używam jeszcze pompy i jest to praktycznie w całości prąd bytowy. W tym bojler 80l podłączony na stałe, mikrofala, alarm, monitoring, lodówka i inne duperele.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 03-12-2015 o 13:52
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #1277
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    ...Tygodniowo do dyspozycji masz 96 godzin w taniej po 0,31 i 72 godziny w drogiej po 0,69 opłaty miesięczne w okolicy 14 zł. To ceny brutto. To oczywiście G12W...
    hmmm Można więcej konkretów odnośnie tego jakie godziny dla poszczególnych taryf i jaki operator.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  18. #1278
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wszystko PGE. piątek 22.00 do poniedziałku 06.00 i codziennie 13-15 zimą a 15-17 latem oraz 22.00 do 06.00 II taryfa. Pozostałe to I.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #1279

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    (...)
    Można zatem przyjąć, że taka instalacja będzie nam działała te 30 lat i wyprodukuje ok. 90.000kW jeśli oddamy to do sieci w prosumencie to uzyskamy ok. 67.500zł przychodu brutto.
    Jeśli będziemy to zużywać dla siebie to przychód będzie w granicach 55.000zł
    (...).
    Mam pytanie o co kaman z tym niższym przychodem jak zużywa się dla siebie? Mam wrażenie, że zużywanie dla siebie daje większy przychód - idealnie byłoby wykorzystać całą energię z paneli w sieci domowej?

  20. #1280

    Domyślnie

    Witam,sam się zastanawiam nad sensem założenia instalacji. Jeśli się wróci w 8 lat to spoko...ale jak w 10-12 to chyba sensu za bardzo nie ma
    https://ekotlownia.pl/sterownik/74 - SPP aktualnie odpowiedzialny za spalanie ,kociołek to OgniwoEkoPlus

    SPP + OEP ...super połączenie

    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/bzw

Strona 64 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony